Pokuta za parkování: Za co a kolik zaplatíte?

Parkovat v městské džungli není jen tak. Zjistěte, jaké jsou aktuálně platné pokuty za parkování. Poradíme, jak se chovat, tak abyste pokutu nedostali. A co dělat v případě, že vám jich do pošty přijde naráz několik.

Obsah: Pokuta za parkování Zobrazit

    Sazebník pokut za špatné parkování

    Od ledna roku 2022 nastaly drobné změny v sazebníku pokut za špatné parkování. Trochu se změnily i sazby v bodovém systému, co se týče rychlosti a dalších přestupků. Někde došlo ke zmírnění, v jiných oblastech ke zpřísnění. Raději se na změny podívejte, ať nejste nemile překvapení.

    Nyní k sazebníku pokut za špatné parkování. Ten je od roku 2022 následující:

    PřestupekBloková pokutaPokuta ve správním řízení
    Špatné parkovánído 1 500 Kč2 000 Kč až 5 000 Kč
    Parkování na místě pro invalidy2 500 Kč4 000 Kč až 10 000 Kč
    Parkování v zákazu zastavení nebo stánído 1 500 Kč2 000 Kč až 5 000 Kč

    Bloková pokuta na místě se v případě špatného parkování a parkování v zákazu zastavení nebo stání o něco snížila na hodnotu do 1 500 Kč. Ministerstvo dopravy předpokládá, že policista bude bagatelní přestupky řešit na místě domluvou.

    Jak pokutování probíhá?

    Ne vždy za vámi přijde strážník s blokem. Například v Praze většinu dopravních přestupků za parkování dokumentuje auto Eltodo. Navíc, ani samotný strážník vás o dokumentaci nemusí informovat. A vy se potom o pokutě dozvíte až po několika měsících, jakmile vám do datové schránky nebo na poštu přijde výzva k uhrazení příslušné částky.

    Tuto „výzvu“ hradit nemusíte. Co se s ní stane? Postoupí do dalšího kola, tedy do správního řízení. Zde se můžete proti pokutě bránit, nebo požádat o sloučení více přestupků za parkování do jediného řízení. To se hodí například tehdy, když jste si zapomněli prodloužit parkovací oprávnění a víte, že vám pokut přijde několik.

    V čem řidiči hřeší? Přehled nejčastějších přestupků při parkování

    Největší problém vzniká v přeplněných městech. Tam kde nejsou parkovací zóny se zkrátka nesmí parkovat. A když v nich zrovna není žádné místo, máte problém. Jenže to vás neopravňuje k porušení pravidel.

    Parkování v zákazu stání a zastavení

    Nejčastěji řidiči chybují v tom, že parkují v zákazu stání a zastavení. Pokud vás k tomu vyloženě nenutí případ nouze a strážník vás nachytá, pokuta vás nejspíš nemine.

    Parkování na nezpevněném povrchu

    Pozor na parkování na nezpevněném povrchu. Jde zejména o stání na trávníku ve městě nebo na přeplněném parkovišti. Hlídejte si, kam auto postavíte. Protože parkování na nezpevněném povrchu se v některých případech může vnímat jako zábor veřejného prostranství. Taková pokuta se může při opakovaném porušení vyšplhat až do desetitisíců.

    Podélné parkování v protisměru

    Spoustě řidičům dělá problém podélné parkování v protisměru. U vozovky smíte zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy. Samozřejmě je potřeba dodržet i velikost parkovacího stání a stát co nejblíže k okraji komunikace. Pokud je silnice jednosměrná, opět stojíte pouze ve směru jízdy, ať už vpravo nebo vlevo.

    Parkování na chodníku

    Dalším častým prohřeškem je parkování na chodníku. Ať chceme nebo ne, občas nás k tomu okolnosti v zastavěných částech města mohou donutit. Například potřebujete naložit věci na chatu, stěhujete, případně chcete odbavit staršího příbuzného atd.

    Pokud to nejde jinak, dejte na auto alespoň vzkaz jako „STĚHOVÁNÍ“ atd. A dejte si pozor, ať umožníte průchod kolemjdoucím. Nicméně to stále závisí na benevolenci strážníka a tu se rozhodně nevyplácí zkoušet zneužít.

    Parkování na zastávce MHD

    I parkování na zastávce MHD čas od času dělá potíže. A nemusí jít jen o záměrnou drzost. Je to trochu technická věc. Jak se v tom vyznat?

    • Kde nesmíte parkovat zjistíte podle dopravní značky „ZASTÁVKA AUTOBUSU“ (TRAMVAJE či TROLEJBUSU). Prostor zapovězeného stání končí pět metrů za označníkem zastávky.
    • Když na místě dopravní značka není, nesmíte stát ve vzdálenosti kratší než 30 metrů před a pět metrů za označníkem zastávky.
    • V případě, že je zastávka vyznačena vodorovným dopravním značením, platí zákaz jen pro vyznačený prostor.

    Dejte si na parkování na zastávce MHD pozor. Kromě pokuty se vám může stát i to, že vám vůz nechají odtáhnout.

    Parkování na(u) přechodu pro chodce

    A nakonec parkování na přechodu pro chodce. Řidič nesmí nejen zastavit na samotném přechodu pro chodce. Ale nesmí ani stát ve vzdálenosti pěti metrů před ním. Pokud byste totiž stáli těsně u přechodu, ohrozíte tak chodce.

    Ten by se jednak kvůli vám nemohl pořádně rozhlédnout. A zároveň mu hrozí, že ho projíždějící vůz při vstupu do vozovky neuvidí a srazí ho. V přeplněných městech se bohužel většinou parkuje tam, kde je místo. A tak se tento zákaz často porušuje.

    pokuta za parkování – sazebník

    Pozor na botičky a odtah

    Kromě blokové pokuty vám za špatné parkování hrozí nasazení botičky nebo rovnou odtažení vozu. A to už rodinný rozpočet pocítí o něco víc. Jen za samotný odtah firmy inkasují až 2 000 Kč. Nemluvě o tom, že se vám účtuje stání na záchytném parkovišti. Toto nedobrovolné „parkovné“ se navíc stupňuje. Zatímco za první až třetí den zaplatíte 250 Kč, od čtvrtého dne platíte i jednou tolik.

    Jak se vyhnout problémům s parkováním?

    Jestli se chystáte na cestu do velkého města (nejhorší situace je v Praze a Brně, ale nepříjemně překvapení nakonec můžete být v podstatě kdekoliv), zjistěte si předem, jak je to s parkováním. Zkontrolujte si dostupná parkoviště a jaká jsou jejich pravidla.

    V případě, že do Prahy dojíždíte za prací, doporučujeme využít záchytná P+R parkoviště, které provozuje dopravní podnik. Jejich cílem je ulehčit dopravě v centru města. Jsou určená právě pro dojíždějící řidiče, kteří auto zaparkují na okraji města a dál pokračují MHD. Většinou jsou otevřená jen po dobu, kdy jezdí metro. Některá jsou zdarma, jiná hlídaná a za drobný poplatek.

    Doporučujeme i server Parkuj v klidu. Najdete tam tipy, kde se v Praze dá nějak rozumně zaparkovat. Situaci v Brně zkontrolujete na Parkování v Brně. A pro Ostravu doporučujeme Doprava Ostrava.

    Zdroj: Ministerstvo dopravy – MDCR.cz

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *