Parkovat v městské džungli není jen tak. Zjistěte, jaké jsou aktuálně platné pokuty za parkování. Poradíme, jak se chovat, tak abyste pokutu nedostali. A co dělat v případě, že vám jich do pošty přijde naráz několik.
Obsah: Pokuta za parkování Zobrazit
Sazebník pokut za špatné parkování
Od ledna roku 2022 nastaly drobné změny v sazebníku pokut za špatné parkování. Trochu se změnily i sazby v bodovém systému, co se týče rychlosti a dalších přestupků. Někde došlo ke zmírnění, v jiných oblastech ke zpřísnění. Raději se na změny podívejte, ať nejste nemile překvapení.
Nyní k sazebníku pokut za špatné parkování. Ten je od roku 2022 následující:
Přestupek
Bloková pokuta
Pokuta ve správním řízení
Špatné parkování
do 1 500 Kč
2 000 Kč až 5 000 Kč
Parkování na místě pro invalidy
2 500 Kč
4 000 Kč až 10 000 Kč
Parkování v zákazu zastavení nebo stání
do 1 500 Kč
2 000 Kč až 5 000 Kč
Bloková pokuta na místě se v případě špatného parkování a parkování v zákazu zastavení nebo stání o něco snížila na hodnotu do 1 500 Kč. Ministerstvo dopravy předpokládá, že policista bude bagatelní přestupky řešit na místě domluvou.
Jak pokutování probíhá?
Ne vždy za vámi přijde strážník s blokem. Například v Praze většinu dopravních přestupků za parkování dokumentuje auto Eltodo. Navíc, ani samotný strážník vás o dokumentaci nemusí informovat. A vy se potom o pokutě dozvíte až po několika měsících, jakmile vám do datové schránky nebo na poštu přijde výzva k uhrazení příslušné částky.
Tuto „výzvu“ hradit nemusíte. Co se s ní stane? Postoupí do dalšího kola, tedy do správního řízení. Zde se můžete proti pokutě bránit, nebo požádat o sloučení více přestupků za parkování do jediného řízení. To se hodí například tehdy, když jste si zapomněli prodloužit parkovací oprávnění a víte, že vám pokut přijde několik.
Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.