Pro řidiče
🕓 5 min

Kdy a jak žádat o vrácení řidičského průkazu?

Přišli jste o řidičský průkaz a zajímá vás, jak postupovat, aby vám ho zase vrátili? Co všechno musíte absolvovat a jsou psychotesty nebo přezkoušení v autoškole vždy nezbytné? Možná vás potěší, že se váš trest teoreticky dá o polovinu zkrátit.

Obsah: Kdy a jak žádat o vrácení řidičského průkazu? Zobrazit

    Řidičský průkaz vám byl odebrán na 12 měsíců a méně

    Přišli jste o řidičský průkaz na rok a méně? Mohlo to být například kvůli dvou drobným přestupkům, které rychle následovaly po sobě. Máme pro vás dobrou zprávu. Po uplynutí poloviny doby můžete zažádat o zkrácení trestu. Příklad:

    • Soud vám odebral řidičský průkaz na 12 měsíců. Po 6 měsících smíte zažádat o zkrácení trestu.
    • Správní orgán vám uložil zákaz řízení na 10 měsíců. Po 5 měsících smíte podat oficiální žádost o zkrácení trestu.

    To je celkem dobré, že? Samozřejmě to není jen tak. Musíte orgánům dokázat, že si zkrácení trestu zasloužíte a že jste si dali život do pořádku. Čím víc podkladů dodáte, tím lépe pro vás. Některé jsou povinné, jiné vám budou svědčit k dobru (například potvrzení zaměstnavatele, který dosvědčí, že řidičák potřebujete k práci).

    Než žádost odešlete, ujistěte se, že všechno máte. Jinak by se vám mohlo stát, že se celý proces protáhne – doklady po vás budou požadovat zpětně a víte, jak dlouho něco trvá, než to byrokracie zpracuje. Jen byste se okrádali o čas. Nemusíte absolvovat přezkoušení v autoškole, ale psychotesty a další kolečka ano. Více informací je v závěrečné kapitole.

    Řidičský průkaz vám byl odebrán na více než 12 měsíců

    Pokud bylo odebrání řidičského průkazu stanoveno na dobu delší než rok, platí to samé. Po uplynutí půlky trestu můžete zažádat o zkrácení.

    Jestli se pro žádost o zkrácení rozhodnete nebo ne je na vás. Můžete celou dobu počkat a o vrácení ŘP si zažádat až potom. Za účelem vrácení musíte absolvovat přezkoušení v autoškole.

    Zkoušky v autoškole lze absolvovat až po skončení trestu, takže jestli budete chtít zkracovat, můžete tam nastoupit až potom, co vám to úřady schválí. U vybodovaných řidičů je to trochu jiné, na to se podíváme v následující kapitole.

    Co si představit pod pojmem „přezkoušení“? Co vás vlastně čeká? Něco podobného, jako když jste kdysi autoškolu končili. Musíte znovu absolvovat:

    • závěrečnou jízdu
    • a test.

    V případě, že se vám nepovede nejlépe, máte stále jednu šanci – opravnou zkoušku. Na tu máte nárok. Jestli ale pohoříte i na opravkách, začínáte od nuly a musíte znovu absolvovat celý výcvik. A to vás při dnešních cenách autoškol přijde celkem draho.

    O finální vrácení řidičského průkazu smíte požádat až po úspěšném absolvování všech zkoušek pro danou skupinu.

    Instruktorovi musíte za účelem přezkoušení odevzdat rozsudek soudu nebo rozhodnutí správního orgánu o zákazu řízení, případně o jeho zkrácení, potvrzení o zdravotní způsobilosti a psychologickém vyšetření (stáří méně než 3 měsíce), osobní doklady a výpis z karty řidiče (stáří do jednoho měsíce). Nezapomeňte vyplnit formulář autoškoly o žádost o přezkoušení.

    jak žádat o vrácení řidičského průkazu

    A co vybodovaní řidiči?

    Vybodovaní řidiči mohou žádat o vrácení ŘP po uplynutí nejméně 12 měsíců od odebrání na příslušných úřadech. Čekají vás psychotesty, návštěva u lékaře a také přezkoušení v autoškole. Máte ale tu výhodu, že autoškolu můžete absolvovat už 2 měsíce před skončením lhůty zabavení.

    Co všechno musíte absolvovat + cena

    Pojďme se nyní podívat na to, jaké všechny odborníky/úřady musíte obejít. Počítejte s tím, že to nebude zadarmo. Tento seznam se vás týká v případě, že si trest zkracujete, ale i tehdy, když vyčkáte celou dobu až do konce trestu nebo jste byli vybodovaní.

    Nejprve se vydejte za obvodním lékařem. Praktik vám vystaví potvrzení, že jste fyzicky způsobilí a můžete řídit. Cena tohoto potvrzení je okolo 250 Kč až 500 Kč.

    Následuje návštěva psychologa. Tady pozor, vyhledejte odborníka v oboru, akreditovaného dopravního psychologa. Na návštěvu si s sebou vezměte výpis z evidenční karty řidiče a osobní doklady. Také zde se určí, že jste způsobilí pro to, abyste se vrátili za volant. Počítejte s cenou okolo 2000 Kč až 3000 Kč.

    Některé autoškoly vám psychotesty s dopravním psychologem na požádání zajistí – zkuste se domluvit a nebudete s tím mít takové starosti. I tak ale zaplatíte okolo 3000 Kč.

    Vybodovaní a řidiči se zákazem řízení delším než rok se vydají také do autoškoly. Opravná zkouška z pravidel silničního provozu, zkouška z jízdy a u určitých skupin také zkouška z praktické údržby váš vyjde okolo 5000 Kč (B) až 9000 Kč (B+E, B+C a další). Cvičené jízdy nejsou v ceně a nejsou povinné. Pokud jste ale vyšli ze cviku, není od věci si za ně připlatit.

    Kromě povinných dokumentů je dobré za účelem zkrácení doložit také vysvětlení žádosti a čestné prohlášení, že už neplatí okolnosti, kvůli kterým jste o ŘP přišli. Dále například potvrzení od zaměstnavatele.

    Liší se odebrání ŘP/vybodování za rychlost vs např za drogy?

    Důležitá je vlastně jenom lhůta, na jak dlouho vám zákaz řízení uložili. Co je přes 12 měsíců vyžaduje kromě psychotestů atd. také přezkoušení v autoškole. To samé u vybodovaných řidičů. Pokud jste šli navíc do vězení, zákaz řízení se počítá až od chvíle, kdy budete zase na svobodě. Na psychotesty musíte jít vždy.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *