Domů » Zajímavosti » Lékařská prohlídka řidiče. Bez ní za volant nesedejte!

Lékařská prohlídka řidiče. Bez ní za volant nesedejte!

0
Lékařská prohlídka řidiče. Bez ní za volant nesedejte!

Lékařská prohlídka řidiče – někteří z vás ji už absolvovali, jiné teprve čeká. Víte, jakých skupin řidičů se týká a jak často na ni musíte chodit? Poradíme, na co se připravit a jak se vyhnout problémům.

Koho se týká lékařská prohlídka řidiče?

Pravidelné lékařské prohlídky se týkají následujících skupin:

 • lidé nad 65 let,
 • řidičů z povolání– instruktoři v autoškole, řidiči IZS, řidiči nákladních vozů, autobusů atd.

Je to i váš případ? Pak na nic nečekejte a vydejte se k lékaři. Protokol o zdravotní způsobilosti totiž musíte mít neustále u sebe. Schovejte si ho proto do auta, peněženky atd.

Jakmile vás zastaví hlídka, vyžádá si ho a vy ho nebudete mít, hrozí vám pokuta. Ale také problémy s pojišťovnou, či konce zákaz řízení! A to může být pro někoho, kdo se řízením živí, velký problém.

Lidé nad 65 let

U seniorů je potřeba, aby měli potvrzení u sebe ode dne, kdy dovrší 65 let věku. První povinná prohlídka vás čeká šest měsíců před 65. narozeninami, nejpozději však přesně ve stejný den. Další prohlídka následuje v 68 letech. A potom už k lékaři pro způsobilost docházíte pravidelně každé dva roky.

Pokud by ale doktor seznal, že je to nutné, může vás na další prohlídku pozvat dříve. Záleží hodně na vašem zdravotním stavu, ale i svědomitosti lékaře.

V případě, že doktor vyhodnotí seniora jako neschopného řízení, oznamuje tuto skutečnost úřadům. Úřady potom vydají oficiální zákaz řízení a bývalému řidiči nezbývá nic jiného než odevzdat řidičský průkaz.

Řidiči z povolání

Řidiči z povolání absolvují lékařskou prohlídku před zahájením činnosti. Tím to pro vás nekončí. Pravidelně se na prohlídku musíte dostavit každé dva roky, a to do dovršení 50 let. Jakmile tento milník překročíte, zvýší se frekvence prohlídek – k doktorovi musíte pro obnovení dojít jednou za rok.

Kam zajít pro posudek o zdravotní způsobilosti

Pro posudek o zdravotní způsobilosti řidiče zajděte k obvodnímu lékaři. Pokud uzná za nutné, pošle vás za dalším odborníkem, například za očařem. Prohlídka stojí do 500 Kč v závislosti na pracovišti.

Během samotné prohlídky nečekejte nic neobvyklého. Lékař vás důkladně zkontroluje, ověří, že jsou vaše reflexy v pořádku a vystaví protokol. Prohlídka se trochu podobá preventivní prohlídce, kterou u praktika absolvujete každé dva roky.

kdy na lékařskou prohlídku

Co obsahuje protokol o lékařské prohlídce řidiče

Vzor posudku o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel najdete na stránkách ministerstva dopravy. Lékař možná ale použije svůj vlastní vzor. Ve finále na tom až tolik nezáleží. Důležité je jen to, aby dokument obsahoval všechny náležitosti. Musí na něm být vypsané následující údaje:

 • Základní identifikace řidiče,
 • údaje o skupinách řidičského oprávnění,
 • výsledek lékařské prohlídky a co vyplývá z posouzení zdravotního stavu,
 • datum vydání protokolu a konec jeho platnosti,
 • identifikace lékaře, razítko, podpis.

Jaké hrozí pokuty

Co když při policejní kontrole nebudete mít protokol od lékaře u sebe?

 • Pokud jste si listinu jen zapomněli doma, dostanete pokutu 2000 Kč.
 • S propadlým posudkem o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel hrozí pokuta 5 000 Kč až 10 000 Kč a zákaz řízení na jeden rok.
 • Jestli jste zdravotní prohlídku vůbec neabsolvovali, ale ze zákona jste tak měli učinit, pokuta se uděluje ve výši 10 000 Kč. Navíc vám zakážou řízení.
 • Nejhorší situace, která může nastat, je, že bez platného posudku způsobíte dopravní nehodu. Pojišťovna po vás s největší pravděpodobností bude chtít uhradit škodu, kterou jste způsobili poškozené straně. V případě, že dojde i k poškození na zdraví, částka se může vyšplhat do řádu milionů.

Nejčastější dotazy

Jak často absolvovat lékařskou prohlídku řidiče?

Výsledkem prohlídky je vystavení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Senioři prohlídku absolvují před 65. narozeninami, potom v 68 letech a následně každé dva roky. U řidičů z povolání jsou pravidla přísnější.


Kdo vydává posudek o zdravotní způsobilosti?

Zamiřte za praktikem, ten vám pomůže věc zařídit. V případě potřeby vás pošle za dalšími odborníky (očař atd.).

Jaké jsou pokuty za chybějící protokol o zdravotní způsobilosti?

Jaké jsou pokuty za chybějící protokol o zdravotní způsobilosti? Obdobně jako zelenou kartu, i tento dokument musíte mít neustále u sebe. Jinak hrozí vysoké pokuty (až 10 000 Kč), ale také zákaz řízení či dokonce povinnost uhradit škodu při dopravní nehodě ze svého.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

kontrolky v autě

Kontrolky v autě – Velký přehled všech kontrolek

0
Automobily stále více technologicky vyspívají a disponují tak vyspělejšími a složitějšími funkcemi a bezpečnostními systémy, proto potřebují i sofistikovanější palubní počítače, jejichž hlavním úkolem...