Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Vývoz vozidla na cizince: Jak legálně prodat auto do zahraničí?

Vývoz vozidla na cizince: Jak legálně prodat auto do zahraničí?

Prodej auta do zahraničí může na první pohled působit jednoduše. Kupující si vůz převezme a odjede. Ve skutečnosti však celý proces podléhá jasně daným pravidlům. Pokud se chcete vyhnout situaci, kdy vám po čase dorazí výzva k úhradě povinného ručení za vůz, který už je dávno v cizině, je dobré vědět, jak správně postupovat. V tomto článku se dozvíte, jak vyřešit vývoz vozidla z České republiky do zahraničí, co k tomu budete potřebovat a na co si dát pozor.

Zobrazit

    Kdy vývoz vozidla řešit?

    Vývoz vozidla je potřeba řešit vždy, když má auto opustit území České republiky a bude registrováno v jiné zemi. Typicky se jedná o prodej cizinci, ať už v rámci EU, nebo mimo ni.

    Proč se nevyplácí spoléhat na kupujícího?

    Velmi častou a zároveň rizikovou chybou je, že prodávající svěří veškeré záležitosti kupujícímu. Ten sice může slíbit, že vozidlo odhlásí nebo přihlásí sám, ale pokud to neudělá, zůstává vůz v českém registru stále vedený na vaše jméno. To znamená, že za něj nadále nesete právní i finanční odpovědnost.

    To se může projevit například tak, že vám Česká kancelář pojistitelů zašle výzvu k úhradě za nepojištěné období – klidně i za měsíc nebo roky zpětně. V krajních případech se můžete potýkat i s následky přestupků nebo dopravních nehod, které s vámi už nijak nesouvisí.

    Kupní smlouva při prodeji vozidla do zahraničí

    Základem každého prodeje je řádně sepsaná kupní smlouva. Při prodeji do zahraničí by měla být vyhotovena minimálně ve dvou jazycích, v češtině a v jazyce kupujícího, případně alespoň v angličtině jako společném dorozumívacím jazyce. Smlouva by měla obsahovat přesné údaje o vozidle, kupujícím i prodávajícím, ceně a datu převodu. Doporučuje se také uvést, kdo odpovídá za přihlášení vozidla v zahraničí a kdo zajistí jeho odhlášení z českého registru. 

    Co je to trvalý vývoz vozidla?

    Trvalý vývoz je oficiální odhlášení vozidla z české evidence v případě, že má být přihlášeno v jiné zemi. Po zpracování žádosti vozidlo zmizí z registru a zároveň se vystaví tzv. vývozní značka, která kupujícímu umožní legálně vůz odvézt. Po této administrativní změně si můžete zrušit povinné ručení a vozidlo je oficiálně vymazáno z české evidence.

    Důležité je vědět, že jakmile je vývoz jednou zapsán v technických dokladech, nelze ho zpětně upravit ani zrušit. Pokud by bylo potřeba něco opravit nebo vývoz zrušit, muselo by se vozidlo znovu přihlásit do české evidence na původního vlastníka. Teprve poté je možné požádat o nový vývoz.

    Vývoz vozidla se vyřizuje na jakémkoliv obecním úřadě obce s rozšířenou působností, například na městském úřadě. Není třeba dodržovat místní příslušnost, můžete jít na úřad, který vám vyhovuje. Na registru vozidel se podává “Žádost o vydání tabulky s registrační značkou na vývoz. Aby mohl úřad vývoz provést, bude potřebovat základní údaje o novém majiteli. Pokud jde o fyzickou osobu, je třeba znát její jméno, adresu a datum narození. U firmy je potřeba název, sídlo a IČO.

    Vývoz vozidla do zahraničí

    Vývozní registrační značky

    Aby bylo vše podle pravidel, doporučujeme při odhlášení vozidla rovnou požádat také o vystavení tzv. vývozní značky – tedy červené registrační značky s omezenou platností, maximálně na 3 měsíce. Vývozní značky jsou vystaveny bezodkladně, tedy na počkání, ve složitějších případech do 30 dnů. Tato speciální registrační značka slouží k tomu, aby kupující mohl s vozidlem legálně opustit Českou republiku, dostat se do cílové země a tam ho přihlásit do místní evidence.

    Výhodou je i to, že vývozní značka bývá vystavena ještě před samotným předáním vozidla. Díky tomu máte jako prodávající jistotu, že auto už není vaše, a zároveň že celý proces probíhá správně a podle pravidel.

    Jaké doklady budete potřebovat pro vývoz vozidla do zahraničí?

    Při vyřizování vývozu vozidla mimo Českou republiku si připravte následující dokumenty:

    Správní poplatky za vývoz vozidla do zahraničí

    Při vyřizování vývozu vozidla na registru je nutné počítat s následujícími správními poplatky:

    • 450 Kč za vývoz motorového vozidla (osobní, dodávkové, nákladní auto apod.),
    • 250 Kč za vývoz přípojného vozidla (např. přívěs, karavan),
    • 250 Kč za vývoz motocyklu.

    Poplatek se platí při podání žádosti o trvalý vývoz vozidla.

    Technická kontrola a evidenční prohlídka

    Pokud plánujete vývoz, budete potřebovat evidenční kontrolu, která nesmí být starší než 1 rok. Ta ověřuje, zda vozidlo souhlasí s údaji v technickém průkazu – a je nutnou podmínkou pro zapsání změn do registru.

    Co když ale auto nemá platnou technickou prohlídku? I v takovém případě lze vozidlo vyvézt do zahraničí, pokud máte právě evidenční kontrolu. Jen musíte počítat s tím, že vozidlo nesmí jet po vlastní ose – je nutné ho převézt přepravní službou nebo na podvalníku.

    Pokud ale má auto STK v pořádku, je možné ho s vývozní značkou a vývozním pojištěním normálně odvézt do cílové země po silnici.

    Povinné ručení při cestě do zahraničí 

    Povinné ručení, které jste měli sjednané v době, kdy bylo vozidlo přihlášeno v České republice, je po odhlášení z registru nutné ukončit. To znamená podat výpověď smlouvy o povinném ručení u své pojišťovny.

    Pokud má vozidlo odjet do zahraničí po vlastní ose, je potřeba ze strany kupujícího sjednat nové, tzv. vývozní pojištění. Tohle pojištění kryje provoz během přechodné doby – typicky na dobu platnosti vývozní značky. Je to klíčová podmínka, aby auto mohlo legálně na silnice. Bez vývozní pojistky nesmí vůz na veřejnou komunikaci.

    Jak odhlásit auto z českého registru, když už bylo přihlášeno v zahraničí (v EU)

    V ideálním případě byste měli auto vždy odhlásit z českého registru ještě před tím, než ho nový majitel přihlásí v zahraničí.

    Pokud jste vývoz předem neřešili a vozidlo už bylo přihlášeno v jiné zemi Evropské unie, stále existuje možnost, jak ho dodatečně odhlásit z českého registru. Evropská směrnice 1999/37/ES předpokládá, že při registraci auta v nové zemi se informace automaticky přenese i do systému v Česku a vozidlo bude po čase z registru vyřazeno.

    V praxi to ale bohužel nefunguje vždy spolehlivě. Stává se, že i několik let po registraci v EU je vozidlo stále vedené jako aktivní v ČR. To pak může způsobit komplikace – například výzvy od pojišťovny kvůli neplacenému ručení.

    A co když auto míří mimo EU?

    Jestliže vozidlo prodáváte do tzv. třetí země (mimo EU), například na Ukrajinu nebo do Srbska, platí přísnější pravidla. V tomto případě je odhlášení z českého registru nezbytné vyřídit ještě před předáním dokladů novému majiteli! Pokud tak neučiníte, může být pozdější odhlášení velmi složité nebo dokonce nemožné.

    Vývoz vozidla z depozitu

    Chcete prodat auto do zahraničí, ale momentálně je uložené v depozitu? V takovém případě je potřeba postupovat ve správném pořadí. Trvalý vývoz do zahraničí nelze provést přímo z depozitu – nejprve musíte ukončit dočasné vyřazení vozidla z evidence. Po ukončení depozitu můžete pokračovat standardním postupem – tedy požádat na registru vozidel o trvalý vývoz vozidla do zahraničí.

    Jak legálně prodat auto do zahraničí

    Vývoz auta bez platné technické kontroly 

    Auto můžete z České republiky vyvézt i v případě, že nemá platnou technickou prohlídku. V takovém případě je nutné mít evidenční kontrolu, která nesmí být starší než jeden rok. Vozidlo pak ale nesmí jet po vlastní ose, musí být přepraveno například na podvalníku nebo odtahovkou. Pokud byste chtěli, aby auto jelo do zahraničí samo, musíte nejprve absolvovat klasickou technickou kontrolu a teprve poté žádat o vývoz vozidla.

    Picture of Martina Poláková

    Martina Poláková

    Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *