Očištění vozidla od sněhu: Povinnost, která vám může ušetřit pokuty a nehodu!
Zima přináší mnoho radostí, ale také povinnosti, které by žádný řidič neměl podceňovat. Jednou z nich je očištění vozidla od sněhu a námrazy. Pokud tuto povinnost zanedbáte, můžete ohrozit nejen svou bezpečnost, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Navíc vám hrozí pokuty, a to nejen v České republice. Co vše byste měli vědět o právních aspektech, rizicích a správném postupu při odstraňování sněhu z auta?
Zobrazit
Proč je důležité očistit vozidlo od sněhu?
Nejen, že zákon nařizuje mít před jízdou čisté vozidlo, ale jde především o bezpečnost. Sníh či námraza mohou:
Omezit viditelnost: Pokud máte zasněžená okna, zrcátka nebo světlomety, výrazně se zhoršuje váš přehled o situaci na silnici.
Způsobit nehodu: Padající sníh z vaší střechy může ohrozit vozidla jedoucí za vámi.
Poškodit jiné vozidlo: Kusy ledu nebo sněhu odlétající z vozidla mohou způsobit škodu na majetku ostatních řidičů.
Co říká zákon v České republice o očištění vozidla?
V České republice podle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, musí být vozidlo před jízdou způsobilé k provozu. To znamená, že nesmí ohrožovat ani omezovat ostatní účastníky silničního provozu.
§ 5 Povinnosti řidiče
i) řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran,
j) řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích,
l) řídit vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost.
§ 23 Vjíždění na pozemní komunikaci
(3) Vozidla vjíždějící na pozemní komunikaci musí být předem očištěna tak, aby neznečišťovala pozemní komunikaci.
Jak správně očistit vozidlo před jízdou
Důkladné očištění vozu před jízdou by mělo být samozřejmostí, zejména v zimě. Nezapomeňte si vyhradit dostatek času na přípravu, protože několik ušetřených minut může způsobit nepříjemné komplikace nebo dokonce nehodu.
Karoserii – včetně střechy, kapoty, dveří a kufru.
Okna – všechna, tedy přední, zadní i boční.
Zpětná zrcátka – hlavní i přídavná.
Světla a odrazky – vpředu i vzadu.
Registrační značku – musí být čitelná z každého úhlu.
Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.