Domů » Pro řidiče » Jak vybrat zimní pneu

Jak vybrat zimní pneu

0

Ještě v nedávné minulosti jsme jezdili po celý rok na jedněch pneumatikách. Zimní pneumatiky byly spíše výsadou soutěžních jezdců. Ovšem postupně se zimní pneumatiky stávaly nezbytnou výbavou zejména pro milovníky zimních sportů, kteří se potřebovali bezpečně dopravit se svými auty do hor.

Jak vybrat zimní pneu

Od zavedení zákonné povinnosti přezouvat zimní pneu vždy na období od 1.11. do 31.3. se výběrem zimních pneu musí zabývat všichni majitelé motorových vozidel.

Výhody zimních pneumatik

tire-195965_1280Ve srovnání s letními pneumatikami mají zimní gumy nejen jiný vzorek, ale také měkčí směs. Při poklesu teplot v zimním období se každá guma pochopitelně stává tvrdší. U pneumatiky to pak znamená zhoršenou přilnavost k povrchu vozovky. Pokud je na komunikacích ještě sníh, námraza nebo přímo ledovka, je evidentní, že letní tvrdá guma klouže a vozidlo se na vozovce neudrží. Měkká směs spolu s vhodným vzorkem, který dobře odvádí sníh i vodu, je zárukou bezpečnější jízdy v zimních podmínkách.

Výběr zimních pneumatik

Mnozí motoristé se řídí hlavně cenou. Obvykle však levné pneumatiky nedosahují potřebné kvality. Platí to v současné době především o výrobcích z Číny. Vyznat se v pestré paletě zimních pneumatik, které současný trh nabízí, není jednoduché. V první řadě je třeba se řídit údajem o rozměrech a dalších parametrech pneumatik ve velkém technickém průkazu. Pokud si sami netroufnete vybrat zimní pneumatiky, vyplatí se poradit se s odborníky.

Univerzální pneumatiky

Někteří motoristé si pořizují celosezónní pneumatiky, aby se vyhnuli starostem s přezouváním. Výhodné je to pro toho, kde jezdí v zimě jen velmi málo nebo vůbec. Lze tak sice ušetřit, ovšem jedná se většinou o nekvalitní náhradu za dvě sady pneumatik. V dosavadních testech universální pneumatiky spíše propadly.

foto: pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...