Kilometrovník - IS 18a

Dopravní značka Kilometrovník

Dopravní značka označuje tzv. staničení, tj. vzdálenost od počátku pozemní komunikace.

Značka může být doplněna tabulkou se symbolem čísla dálnice nebo silnice a případně s označením strany směrově rozdělené pozemní komunikace.

Co je to silniční kilometrovník?

Silniční kilometrovníky jsou dopravní značky umístěné podél cest. Udávají vzdálenost od místa, kde začíná daná silnice. Tyto značky se používají hlavně na rychlostních silnicích a dálnicích. Dříve se používaly kamenné patníky, ale dnes se již používají plechové tabulky nebo tabule.

Umístění kilometrovníku

Kilometrovníky se umisťovaly v rozestupech jednoho nebo více celých kilometrů. Nyní jsou běžné spíše menší rozestupy, jako 0,5 km, 0,2 km nebo dokonce 0,1 km. V některých zemích se proto nazývají hektometrovníky.

Silniční kilometrovníky mohou obsahovat další informace, jako směrový ukazatel k nejbližší nouzové hlásce, číslo a třídu silnice nebo jiné parametry, jako například nejvyšší povolenou rychlost.

První kilometrovníky na silnicích

První jednotný systém silničních kilometrovníků byl zaveden v Československu v roce 1933. Kilometrovníky byly kamenné sloupky umístěné tak, aby byly číslice čitelné z obou směrů. Současné silniční kilometrovníky mají předepsanou podobu jako dopravní značka v reflexním černooranžovém provedení.

Směrové informační dopravní značky

Dopravní značka kilometrovník je řazena do sekce informativní dopravní značky směrové. Informativní směrové značky poskytují účastníkům provozu orientaci pomocí značek doplněnou směrovou šipkou. Konkrétní barevné provedení těchto značek se liší podle jejich vyobrazení dle vyhlášky v závislosti na konkrétní druhu cíle nebo kategorie pozemní komunikace, kam dopravní značky směřují a nebo kde se nachází. Obecně se uvádí, že po dálnici se používají dopravní značky v barvě zelené a pro ostatní pozemní komunikace v barvě modré nebo bílé.

Další značky ze sekce Informativní značky směrové

Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.