Pokuta za SPZ. Nečitelnou i poškozenou.

Auto nemá bez SPZ na silnicích co dělat. Jak ale policie postupuje v případě, že vás načapají se značkou poškozenou, nečitelnou nebo upravenou? Pokuta není to jediné, co vám hrozí. A ani ta není zrovna malá.

Obsah: Pokuta za SPZ. Nečitelnou i poškozenou. Zobrazit

    Registračních značek známe více druhů – standardní registrační značky, zvláštní registrační značky a krátkodobé převozní značky. Na silnicích máme povinnost jezdit s autem, které má řádnou značku, podle které ho lze identifikovat. Co se stane, když vyjedete s poškozenou značkou, nebo dokonce s kouskem, který jste se rozhodli po domácku upravit. Napovíme – nic dobrého vás nečeká.

    Přestupek, který vás přijde draho

    Když vás policie zastaví kvůli tomu, že je s vaší značkou něco v nepořádku, půjde o přestupek za zakrytou, upravenou nebo nečitelnou SPZ. V plném znění se jedná o:

    řízení vozidla, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost.

    Jaká je pokuta za poškozenou, nečitelnou nebo upravenou SPZ? Není zrovna nejmenší – ve správním řízení můžete dostat 5000 až 10 000 Kč. Dokonce vám mohou zakázat řízení na 6 měsíců až jeden rok. Jedinou pozitivní věcí na celé věci je, že nedostanete trestné body.

    Pokutu uvádíme jenom ve výši ze správního řízení, jelikož jde o přestupek, který se nesmí řešit na místě blokově, ale postupuje vždy dál. Tento přestupek se hodnotí stejně jako přestupek řízení vozidla bez značky nebo se značkou, která mu nebyla přiděleny. Takže pokuta za poškozenou SPZ a pokuta za chybějící SPZ je stejná.

    Takže jestli se vám vaše SPZ nelíbí, určitě není řešením si ji podomácku vylepšit. Raději si připravte peníze, žádost a navštivte příslušné úřady. Není nic těžkého vytvořit si SPZ na přání.

    Registrační značka

    SPZ si kontrolujte před každou jízdou

    Na první pohled by si každý spořádaný řidič pomyslel, že tento přestupek se týká hlavně pirátů silnic a všech, kdo mají nekalé úmysly. Jenže tak to není – často vlivem náhody za tento prohřešek platí i spořádaní jedinci.

    Nejlepší je registrační značku před každou jízdou pečlivě zkontrolovat. Musí být jasně čitelná, nic ji nesmí zakrývat a dávejte si pozor i na to, aby nebyla zablácená a špinavá tak, že na ni není vidět.

    Jak vyřídit duplikát SPZ

    Kdyby se vám náhodou stalo, že se vám SPZ při divoké jízdě v lese nadobro poničila, zajděte s nimi na registr vozidel a požádejte o vydání duplikátu. Lze je vyměnit za stejné, ale nové.

    Na úřadě vyplníte formulář Žádost o vydání tabulky s registrační značkou a zaplatíte správní poplatek 600 Kč za jeden kus. Poškozenou SPZ musíte odevzdat, jinak vám nic nevyrobí. Někdy je chtějí hned, jindy až při vydání nových. Zjistěte si na konkrétním úřadě, jak to tam chodí. Počítejte s tím, že duplikát SPZ nevytvoří na počkání. Zabere to až dva týdny. Nezapomeňte si s sebou vzít osvědčení o registraci a technický průkaz.

    Ztráta registrační značky

    Podle statistik Ministerstva dopravy o značku přijde skoro 40 tisíc aut. Když budete opravdu mít smůlu, může vám upadnout při jízdě. Bohužel jde často o případy, kdy ji někdo ukradne úmyslně, ať už z čistého vandalství, nebo kvůli něčemu nekalému.

    Pamatujte, že bez registrační značky nesmíte v žádném případě na silnici. Ani kdybyste si chtěli jet zařídit novou. Policie je v takových případech nesmlouvavá. A jestli vám třeba za jízdy upadla jedna SPZ, máte smůlu a stejně musíte zastavit. Protože ani jízda s jednou SPZ není povolena. Více jsme se o ztrátě SPZ rozepsali v samostatném článku >> Ztráta SPZ, co dělat.

    Nejčastější dotazy

    Co hrozí za poškozenou, nečitelnou nebo upravenou SPZ?

    Vysoká pokuta (až 10 000 Kč) a také zákaz řízení.

    Co dělat s poškozenou SPZ?

    Zažádejte si o duplikát. Ovšem musíte odevzdat staré značky, bez nich vám ho nevydají.

    Zdroj: 12bodu.cz

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *