Rozdíl mezi vlastníkem a provozovatelem auta: Víte, kdo je kdo?
Vlastník není vždy ten, kdo s autem jezdí. Dostali jste se do pozice, kdy máte v držení auto, které není vaše? Poradíme, jaké jsou mezi vlastníkem a provozovatelem právní rozdíly a jak se to projeví v povinném ručení.
Obsah: Rozdíl mezi vlastníkem a provozovatelem auta Zobrazit
Máte v terminologii trochu nepořádek a potřebujete se zorientovat? Ať už se například chystáte na cestu do zahraničí s firemním autem, chcete si vzít auto na leasing nebo sjednat pojištění. Komplikace by mohly nastat třeba v případě, že chcete někomu přenechat vůz na operativní leasing. Pokud auto není 100 % vaše, je dobré vědět, jaké jsou rozdíly mezi vlastníkem a provozovatelem vozu.
Vlastník vozu – kdo je to?
Vlastník vozu je jednoduše reálným vlastníkem auta. Ze zákona je to tedy někdo, kdo si auto koupil a je tedy jeho. Podle své vůle ho může zase někomu prodat, případně zapůjčit. Ovšem vlastník vozu nemusí být nutně provozovatel neboli uživatel. Může část práv převést na druhou osobu tak, že mu auto smluvně přenechá. Tak jako to dělají například leasingové společnosti. Vlastník vozu je zapsaný ve velkém technickém průkazu.
Vlastník vozu musí být, stejně jako provozovatel, pokud je odlišný, zapsaný v registru řidičů. V této velké databázi se ukládají všechny důležité údaje o historii daného řidiče, ať už to jsou žádosti o řidičské průkazy, důležité dokumenty, či informace o prohřešcích na silnicích.
Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.