Střet/nehoda se zvěří. Co dělat?

Střet se zvěří se nedá předvídat. I když existuje několik opatření, která šanci na nehodu se zvěří sníží, stále je to z velké části věc náhody. Víte, jak se zachovat, když dojde na nejhorší? Musíte na místo přivolat policii?

Obsah: Střet/nehoda se zvěří. Co dělat? Zobrazit

    Co dělat, když srazím zvíře?

    Když se srazíte se zvěří a dojde k nehodě, vždy nejprve jako první zkontrolujte zdravotní stav posádky, případně dalších účastníků nehody. V případě potřeby zavolejte záchrannou službu a poskytněte první pomoc.

    Dále máte povinnost přivolat policii. Ta, jakmile dorazí na místo, situaci prohlédne a bude vás instruovat, jak dále pokračovat. Policie sama dá vědět majiteli zvěře (většinou mysliveckému sdružení), které se o zvíře postará, ať už je zraněné nebo mrtvé.

    Ne vždy je nutné policii k dopravní nehodě volat, více se dočtete v článku Kdy volat policii k dopravní nehodě. Ovšem v případě zvířete to udělat musíte vždycky.

    Řidič nesmí zvíře z místa odvážet. Jednalo by se o přestupek proti majetku, v některých případech i o krádež. Ke zvířeti se nepřibližujte ani z bezpečnostních důvodů. Jednak se můžete nakazit nemocí, za druhé, když je zraněné a ve stresu, nemá daleko k agresi.

    Pokud se nejedná o divoké zvíře, ale o zvíře domácí nebo hospodářské (kráva, pes, kůň atd.), nese za něj odpovědnost majitel a škodu by měl uhradit právě on. Průměrně se škoda pohybuje okolo 40 000 Kč. Standardně zavolejte na místo policii a postupujte podle pokynů.

    Místo označte a vše si nafoťte

    Tak jako při každé nehodě, i při střetu se zvěří musíte místo řádně označit. To proto, aby o vás projíždějící řidiči věděli a nenabourali do vás. Použijte výstražný trojúhelník a při pohybu ve vozovce na sobě mějte reflexní vestu. S ničím nehýbejte, pokud to tedy situace vyloženě nevyžaduje.

    Když je potřeba pohnout s autem kvůli obnově provoz nebo vyproštění zraněných, vyznačte původní pozici vozidla na místě a další případné stopy. To proto, aby bylo možné prošetřit okolnosti dopravní nehody.

    Doporučujeme místo nafotit a vše zdokumentovat, a to i tehdy, když s autem hýbat nemusíte. Když se postaráte o posádku a zavoláte policii, zavolejte asistenční službu a nahlaste pojistnou událost. Jak postupovat při dopravní nehodě se detailněji dočtete v samostatném článku.

    nehoda se zvěří

    Pokuta za srážku zvířete

    V naprosté většině situací policie dojde k závěru, že nejste viníkem dopravní nehody, a proto bývá srážka zvěře bez pokuty a dalších sankcí. Kdybyste ovšem někomu srazili psa, protože jste jeli v obci jako blázen, a potom ještě nabourali, asi víte, co vás čeká. Pokuta za dopravní nehodu a rychlou jízdu.

    Čelní náraz je paradoxně nejbezpečnějším řešením

    Kdo někdy zažil srážku se zvěří ví, jak je tato situace nebezpečná. Stačí trocha smůly a můžete třeba i sjet z cesty a nabourat do stromu. Instinktivně se na poslední chvíli snažíme vyhnout, jenže to je podle odborníků chyba. Nejbezpečnější volbou je v této situaci udržet vozidlo v přímém směru jízdy. Brzděte, ale volant nestrhávejte.

    Čelním nárazem sice dojde k poškození vozidla, ovšem posádka bude konstrukcí auta dobře ochráněná. Ta je na čelní náraz speciálně uzpůsobená, takže dokáže velké množství energie pohltit. Proto i když vám bude mozek radit opak, setrvejte v dráze.

    Čelní náraz má i další faktor. Když se zvířeti úspěšně vyhnete a naboříte například od řečeného stromu, z připojištění pro srážku se zvěří nedostanete žádné peníze. Podle pojišťovny jste se s ní fakticky nesrazili, takže na nic nemáte nárok.

    Jak se vyhnout střetu se zvěří

    V místech, kde se zvěř vyskytuje, jezděte obezřetně a snažte se předvídat situaci. Jedná se o cesty lesem, ale i mezi poli. Nejčastěji k nehodám se zvěří dochází ve Středočeském kraji.

    Odpoledne a večer bývají živočichové všeho druhu nejaktivnější. Ve tmě je možné zahlédnout blýskající se oči, což je dobrý varovný signál. Jakmile si zvířat všimnete, přepněte na potkávací světla, abyste je neoslňovali a nechte je přejít silnici. Srnčí zvěř je stádová, a tak většinou chodí ve skupinách. Počítejte s tím, že jich přeběhne víc, raději se hned nerozjíždějte. I divočáci někdy chodí ve více kusech.

    Zdroj: Policie.cz

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *