Kdy přezout na letní pneumatiky?

0
2773

To je otázka, kterou si klade nejeden motorista a nutno poznamenat, že mnozí ji zcela ignorují. Jen málokdo si ale uvědomuje, že používám zimních pneumatik v teplých letních měsících neušetří a co hlavně, ohrožují na životě sebe i ostatní účastníky silničního provozu. Podle zákona platí povinnost zimních pneumatik od 1. listopadu do 31. března. V ostatních měsících můžete používat penumatiky letní.

Co ušetříte ze pneumatiky, to investujete do paliva!

To, že řidič používáním starších pneumatik namísto koupě nových neušetří se může zdát jako hloupost. Ale musíme si uvědomit, že zimní pneumatiky mají mnohem vyšší valivý odpor než letní, který musí motor překonávat. V důsledku toho narůstá spotřeba paliva o více než 10%. Čili co řidič uspoří použitím starších pneumatik, to utratí za spálené palivo.

Navíc je toto rozhodnutí velice nezodpovědné. Zimní pneumatiky správně fungují pouze při nižších teplotách. Při těch vyšších neposkytují zdaleka tak dobrou přilnavost a rapidně narůstá brzdná dráha vozidla.

7° je klíčových

Nejvhodnější dobou pro výměnu pneumatik je tehdy, vystoupají-li teploty dlouhodobě nad 7°. Pokud tedy přihlédneme k aktuálnímu počasí, vyplatí se ještě nějaký ten týden počkat. Nesmíme totiž zapomenout na ranní mrazíky, které nás často trápí i v dnešních dnech.

Bude vás zajímat: Jak se vyznat ve značení pneumatik?

Proč nedojíždět zimní pneumatiky

V České republice je ze zákona povinné přezouvání na pneumatiky zimní. U těch letních to ale neplatí. Opakem je třeba taková Itálie. Velice se proto rozmohlo takzvané dojíždění zimních pneumatik v letních měsících. Tohle řešení ale není ekonomické ani bezpečné. Zimní pneumatika je vyrobena z měkké směsi, tudíž v horkých teplotách ztrácí své schopnosti. Letní jsou z toho důvodu vyrobeny z tvrdší směsi a nabízejí tak výrazně lepší přilnavost. Dalšém rozdílem je počet drážek, díky čemuž lépe odvádějí vodu. Z těchto důvodů byste měli místo dojíždění raději koupit letní penumatiky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno