Orientační kurz – 1 PLN (Polský zlotý) = 5,80 Kč.
Srovnání cestovního pojištění online
Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.
Jak a kde zaplatit dálniční poplatky v Polsku?
V Polsku je platba dálničních poplatků jednoduchá. Při vjezdu na zpoplatněný dálniční úsek si řidič vyzvedne lístek a mýtné platí při výjezdu z konkrétní dálnice. To znamená, že mýtný lístek vloží do automatu, který vypočítá cenu za ujeté kilometry na daném úseku a zaplatí. Další možností je prostřednictvím mobilní aplikace. Tu je nutné mít nainstalovanou při průjezdu danou dálnicí .
Platba dálničních poplatků na dálnici A1
Dálnice A1 využívá automatický platební systém AmberOne . Mýtné se hradí prostřednictvím mobilní aplikace AmberOne , která je dostupná pro Android a iOS . Aplikaci je třeba stáhnout, zadat údaje jako registrační značku vozidla a platební kartu. Poté je možné projíždět mýtnými branami bez zastavení. Tento systém automaticky při projetí branami strhává danou částku z platební karty.
Další možností je platba hotově nebo platební kartou . Mýtné se platí při výjezdu mýtnou branou, kde je nutné zastavit. Po vložení lístku zaplatíte poplatek za ujetou vzdálenost. Mýtné je možné zaplatit hotově ve 3 měnách: PLN, EUR a USD. Pokud byste zaplatili mýtné jinou měnou, než polskou je vám vráceno ve zlotých. Pokud chcete zaplatit prostřednictvím platební karty , můžete využít Mastercard, Maestro, Visa nebo Diners Club. Přijímány jsou také palivové karty Routex, DKV, UTA, FLOTA a podobně.
Platba dálničních poplatků na dálnici A2
Trasa dálnice A2 Konin–Stryków a A4 Wrocław–Sośnica má zavedeno elektrické mýtné e-TOLL . Je to Free Flow systém bez mýtných bran . Zaplatit je možné přes mobilní aplikaci e-TOLL PL , která je dostupná pro Android a iOS . Aplikaci e-TOLL je třeba nainstalovat a správně aktivovat. Při cestování dálnicí A2 a A4 je nutné mít aplikaci spuštěnou (v aplikaci – zahájit průjezd), po ukončení průjezdu je nutné v aplikaci kliknout na ukončit průjezd. Další možností je e-ticket , který je možné zakoupit u distributorů, v elektronické podobě v aplikaci e-TOLL PL TICKET , která je dostupná pro Android a iOS nebo v obchodě etoll.gov.pl . Fyzicky je možné e-ticket koupit v prodejních místech na vybraných čerpacích stanicích. e-ticket je nutné zakoupit předem, můžete učinit až 60 dní před plánovanou cestou. Seznam prodejních partnerů najdete zde .
Platba dálničních poplatků na dálnici A4
Na dálnici A4 je možné platit mýtné přes mobilní aplikaci Autopay , která je dostupná pro Android a iOS . Platba je jednoduchá, stačí aplikaci stáhnout a zadat údaje jako registrační značku vozidla a způsob platby. Při pomalým průjezdem mýtnou branou systém automaticky naúčtuje mýtné.
Na dálnici A4 je platba možná také hotově nebo platební kartou . Mýtné se platí při výjezdu mýtnou branou, kde je nutné zastavit. Po vložení lístku zaplatíte poplatek za ujetou vzdálenost. Mýtné je možné zaplatit hotově ve 3 měnách: PLN, EUR a USD. Pokud byste zaplatili mýtné jinou měnou, než polskou je vám vráceno ve zlotých. Pokud chcete zaplatit prostřednictvím platební karty , můžete využít Mastercard, Maestro, Visa nebo Diners Club. Přijímány jsou také palivové karty Routex, DKV, UTA, FLOTA a podobně.
Pokud po dálnici A4 v úseku Katowice-Kraków jezdí řidiči častěji, doporučuje se předplacená KartA4 . Ta se používá k platbě mýtného. Karta je dostupná pro kategorie vozidel 1, 2, 3 a 4. Kartu je možné zakoupit na prodejních místech nebo online na a4go.pl .
Aktuální informace o provozu a kalkulačku mýtného naleznete na webech společností, které spravují jednotlivé úseky dálnic:
Rychlostní limity na polských silnicích a dálnicích
V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a nákladní vozy nad 3,5 tuny, a také rychlosti pro obytné vozy a automobily s přívěsem.
Rychlostní limity Obec Mimo obec Dálnice Rychlostní silnice Motocykly 50 km/h (mezi 5:00 – 23:00 hod.) 60 km/h (mezi 23:00 – 5:00 hod.) 20 km/h v obytné zóně 90 km/h 120 km/h silnice pro motorová vozidla 140 km/h dálnice 100 km/h Osobní vozidla a nákladní vozy do 3,5 tuny 50 km/h (mezi 5:00 – 23:00 hod.) 60 km/h (mezi 23:00 – 5:00 hod.) 20 km/h v obytné zóně 90 km/h 120 km/h silnice pro motorová vozidla 140 km/h dálnice 100 km/h Nákladní vozy a ostatní vozy nad 3,5 tuny 50 km/h (mezi 5:00 – 23:00 hod.) 60 km/h (mezi 23:00 – 5:00 hod.) 20 km/h v obytné zóně 70 km/h 80 km/h 80 km/h Automobil + přívěs do 3,5 tuny 50 – 60 km/h 70 km/h 80 km/h 70 km/h Obytný automobil do 3,5 tuny 50 – 60 km/h 70 km/h 80 km/h 70 km/h
Motocykly a osobní vozidla do 3,5 tuny mohou jet na dálnici až 140 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete třeba s karavanem či přívěsem. V tomto případě musíte jet pomaleji, na dálnici 80 km/h. Pokuty za překročení rychlosti jsou vysoké. Pokud překročíte rychlost hrozí pokuta 800 až 2 500 PLN, v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili.
Podívejte se na to, jaké dopravní předpisy v Polsku platí, ať vás na cestách nepřekvapí některé z nich.
Dálniční síť v Polsku – přehled úseků
Dálniční síť v Polsku je tvořena dálnicemi a rychlostními silnicemi. Polské dálnice se značí písmenem A (Autostrada) , rychlostní silnice se značí písmenem S.
Pro osobní vozidla o hmotnosti do 3,5 tuny jsou zpoplatněné pouze 3 úseky polských dálnic:
dálnice A1 Rusocin – Nowa Wieś,
dálnice A2 Świecko – Lodž,
dálnice A4 Wrocław (Vratislav) – Kraków .
Na těchto zpoplatněných dálnicích jsou vybírány poplatky v mýtných branách podle kategorie daného vozidla a ujetých kilometrů.
Ostatní dálnice, jsou pro osobní vozidla do 3,5 tuny zdarma.
Dálnice Úseky v provozu Délka A1 Rusocin – Toruň – Lodž – Čenstochová – Gliwice – Gorzyczki → Česko (D1) 568 km A2 Německo -> Poznaň -> Lodž -> Varšava -> Siedlce -> Kukuryki -> Bělorusko (M1) 610 km A4 Německo -> Jędrzychowice -> Vratislav -> Katovice -> Krakov -> Řešov -> Ukrajina (M10) 670 km A6 Německo -> Kołbaskowo -> Štětín 29 km A8 Bielany Wrocławskie (napojení na A4) – Vratislav 27,4 km A18 Německo -> Olszyna -> Krzyżowa (napojení na A4 blízko Bolesławce) 78 km
Zelenou barvou jsou označené trasy dálnice v provozu , označení červenou barvou jsou dálnice ve výstavbě , trasy hnědou barvou jsou dálnice ve výběrovém řízení , šedou barvou jsou označeny trasy, které jsou v plánování a fialové jsou označeny zakázky v návrhu.
Zdroj: DocelowyUkladDrog.svg : Sliwers / odvozené dílo: rzyjontko – DocelowyUkladDrog.svg [CC BY 3.0 ], via Wikimedia Commons
Rychlostní silnice Úseky v provozu Délka S1 Pyrzowice – Bielsko-Biała – Zwardoń → Slovensko (D3) 142 km S2 Konotopa (A2) – Lubelska (A2) 35,6 km S3 Świnoujście – Lubawka → Česko 478,2 km S5 Ostróda (S7) – Bolków (S3) 413,2 km S6 Kołbaskowo (A6) – Rusocin (A1) 425,4 km S7 Gdaňsk (A1) – Rabka-Zdrój (DK7) 726,2 km S8 Kladsko (DK8) – Białystok (S19) 615,5 km S10 Štětín (A6) – Naruszewo (S50) 459,8 km S11 Koszalin (S6) – Piekary Śląskie (A1) 554,2 km S12 Piotrków Trybunalski (A1) – Dorohusk-Jahodyn → Ukrajina 319 km S14 Lodž okruh (A2-S8) 40,1 km S16 Olsztyn (S51) – Ełk (S61) – Knyszyn (S19) 230 km S17 Varšava (S8) – Hrebenne → Ukrajina 321,6 km S19 Litva → Kuźnica Białostocka – Barwinek → Slovensko 595,2 km S22 Elbląg – Grzechotki → Rusko 50,2 km S50 Centralny Port Komunikacyjny – Sochaczew – Radzymin – Mińsk Mazowiecki 191 km S51 Olsztyn (S16) – Olsztynek (S7) 34 km S52 Česko → Těšín – Skoczów – Bílsko-Bělá (S1) – Głogoczów … Krakov okruh 142,9 km S61 Ostrów Mazowiecka (S8) – Budzisko → Litva 247,5 km S74 Sulejów (S12) – Nisko (S19) 192,2 km S79 Varšava-Lotnisko (S2) – Varšava-Marynarska 4,3 km S86 Sosnovec – Katovice 6,8 km
V Polsku byl dokončen úsek rychlostní silnice S3 mezi Kamiennou Górou a Lubawkou. Na severní straně tohoto úseku zatím chybí napojení na zbývající část rychlostní silnice S3, která vede až do Štětína. Na jižní straně zatím není dostupná česká dálnice D11, která má být v budoucnu propojena s tímto úsekem.
Pokuta za jízdu na polských dálnicích
V Polsku neexistuje dálniční známka, ale pouze mýtné. Pokud ztratíte mýtný lístek pro průjezd dálnicemi, budete muset zaplatit nejvyšší možnou hranici pro daný úsek a kategorii vozidla.
V případě nezaplacení elektronického dálničního poplatku e-TOLL zaplatíte pokutu ve výši až 500 PLN .
V Polsku je zaveden bodový systém, který se vztahuje i na cizince. Za přestupky řidič dostane trestné body, jakmile jich nasbírá celkem 24, přijde o řidičské oprávnění. Pokud budete vybodování v Polsku, může být klidní, protože se vybodování nepřevádí do jiných zemí.
Nejčastější pokutou v Polsku je jednoznačně pokuta za rychlost . Například překročení rychlosti o více než 30 km/h je pokutováno částkou 800 PLN, překročení rychlosti o více než 50 km/h je ve výši 1 500 PLN a překročení rychlosti o více než 70 km/h bude pokutováno 2 500 PLN. Pokud v obci pojedete rychleji než 100 km/h, policisté vám zabaví řidičské oprávnění .
V Polsku jsou pokuty a tresty za alkohol velmi přísné a vztahují se jak na místní obyvatele, tak i na cizince. Tolerance je stanovená na hranici 0,2 promile. Jakmile nadýcháte víc, jste podle zákona nezpůsobilí k řízení, a proto vám udělí pokutu 2 000 PLN až 30 000 PLN nebo možnost zatčení . Navíc takovéto osobě je možné uložit zákaz řízení na dobu od 6 měsíců až do 3 let , v závislosti na závažnosti to může být klidně až 15 let. Pozor také na nehodu z opilosti , čeká vás za ni doživotní zákaz řízení.
Pozor, od března 2024 budou lidé, kteří budou zastiženi při řízení pod vlivem alkoholu, čelit výrazně tvrdším následkům . Osobám, které budou přistiženy při řízení s hladinou alkoholu v krvi přesahující 1,5 promile, bude vozidlo zabaveno místní dopravní policií a následně připadne státu. V případě, že opilý řidič způsobí nehodu, bude jeho vozidlo zabaveno a zkonfiskováno, i když hladina alkoholu v jeho krvi dosahuje pouze 1 promile . Pro recidivistu platí, že polský stát mu zabaví vozidlo i v situaci, kdy je naměřeno pouze 0,5 promile alkoholu.
Řidič také přijde o auto i v případě, že ujede z místa nehody , i když nebyl pod vlivem alkoholu.
Podívejte se, jaké další pokuty v Polsku vám hrozí.
Pamatujte, že jestli se přestupku dopustíte opakovaně (například dvakrát pojedete rychleji než 30 km/h), sazba se vám násobí. Zaplatíte tedy jednou tolik.
Neplacené úseky dálnic
Tyto dálnice nejsou zpoplatněné pro osobní vozidla do hmotnosti 3,5 tuny, a proto se na těchto dálnicích neplatí mýtné a jsou zdarma:
Dálnice A6 (Německo – Kołbaskowo – Štětín),
A8 (Bielany Wrocławskie (napojení na A4) – Vratislav),
A18 (Německo – Olszyna – Krzyżowa (napojení na A4 blízko Bolesławce).
Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)
Neexistují žádné úlevy z dálničních poplatků na polských dálnicích.
V současné době Polsko nemá žádnou úlevu z dálničních poplatků pro elektromobily a další vozidla. To znamená, že je nutné zaplatit dálniční poplatky při průjezdu polskými dálnicemi, konkrétně A1, A2 a A4.
Zákaz jízdy kamionů
V celém Polsku nesmí kamiony jezdit o státních svátcích v době od 8 hodin do 22 hodin. Na klasickou neděli se tento zákaz nevztahuje. Jiná situace je o prázdninách. V tomto případě platí zákaz v pátek od 18 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin, v neděli a o státních svátcích od 8 do 22 hodin. Další zákazy se přidávají po vyhlášení vládou v případě vysokých teplot na celostátní nebo i regionální úrovni.
Nejčastější otázky a odpovědi
Jsou v Polsku dálniční známky? Ne, v Polsku nejsou zavedené dálniční známky, vybírá se mýtné. Pro vozidla o hmotnosti do 3,5 tuny jsou zpoplatněny pouze 3 úseky polských dálnic: A1 Rusocin – Nowa Wieś, A2 Świecko – Lodž a dálnice A4 Wrocław (Vratislav) – Kraków.
Kolik stojí průjezd zpoplatněnými dálnicemi v Polsku vozidlem do 3,5 tuny? Průjezd osobním vozidlem o hmotnosti do 3,5 tuny na dálnici A1 Rusocin – Nowa Wieś stojí 29,90 PLN (170 Kč), průjezd dálnicí A2 Nowy Tomyśl – Konin stojí 78 PLN (450 Kč) a průjezd dálnicí A4 Katowice-Kraków stojí 30 PLN (170 Kč).
Jak lze mýtné na dálnicích v Polsku zaplatit? Na dálnici A1 je možné zaplatit mýtné pomocí mobilní aplikace AmberOne, hotově v PLN, EUR a USD nebo platební kartou. Na dálnici A2 přes elektronické mýtné e-TOLL, e-ticket nebo hotově v PLN, EUR a USD nebo platební kartou. Dálnice A4 používá mobilní aplikaci Autopay, možnost hotově v PLN, EUR a USD nebo platební kartou.
Dálniční poplatky v sousedních zemích
Ubytování v Polsku
Mezi nejvyhledávanější místa patří:
Královský Krakov – Toto historické město je známé svým impozantním královským hradem a starobylými uličkami. Je také domovem pro slavnou Wawelskou katedrálu.
Čenstochová – Toto město je duchovním centrem Polska a je známé svým klášterem Jasna Góra, kde je uložena ikona Černé Madony.
Vysoké Tatry – Tato horská oblast je ideální pro turistiku, lyžování a další outdoorové aktivity. Je domovem pro několik národních parků a přírodních rezervací.
Vratislav – Toto město je známé svými barevnými budovami, gotickými kostely a živým nočním životem.
Svinoústí – Toto přímořské město je často nazýváno „Mallorca severu“ a je oblíbené pro své krásné pláže a přímořské promenády.
Kolobřeh – Toto je největší letovisko polského Baltu, které je známé svými širokými písečnými plážemi a čistým mořem.
Trzęsacz – Toto malé město je známé svým historickým kostelem, který se nachází na útesu nad mořem.
Ustka – Toto přímořské město je oblíbené pro své krásné pláže a přírodní parky.
Zakopané – Toto horské město je populární zimní destinací, která nabízí mnoho možností pro lyžování a snowboarding.
Booking.com
Zdroj: a1.com.pl , autostrada-a2.pl , autostrada-a4.com.pl , etoll.gov.pl