
Nehody v opilosti jsou na každodenním pořádku a to máme v České republice nulovou toleranci alkoholu v krvi při řízení. Navzdory tomu je alkohol za volantem jeden z nejčastějších důvodů, proč vznikne dopravní nehoda. Žádný svědomitý řidič by po požití alkoholu za volant nesedl, ale dle statistik je takových jen málo. To v Polsku už toho mají dost a po opilých řidičích tvrdě půjdou.
Co nám říkají statistiky? Je to smutný příběh
Od ledna do listopadu roku 2019 se stalo na českých silnicích 98 940 nehod, což je dle statistik o 53 nehod méně než v roce předchozím. To žádné výrazné zlepšení není. Víme navíc, že minimálně u 4 000 případů byl po policejní kontrole zjištěn alkohol v krvi řidiče. U 2 616 bylo řidiče naměřeno 1,5 promile a více. Taková hladina je již brána jako trestný čin a takový řidič může skončit se zákazem řízení až na 10 let a pokutou 50 000 Kč, či s odnětím svobody na 3 roky. V Polsku během roku 2019 zadrželi 110 000 opilých řidičů, což je více než v roce 2018. A proto se rozhodli s touto situací něco dělat.
Bude vás zajímat: Kdy můžete po alkoholu řídit?
Doživotní zákaz řízení
Okamžitě vypracovali návrh a od 1. ledna 2020 vešel v platnost. Jak policii, tak i vládě, došla trpělivost a po těchto řidičích půjdou velice tvrdě. Nejdůležitější hranicí bude nově 0,5 promile alkoholu v krvi řidiče automobilu. V případě naměření je reálný zákaz motorových vozidel na 3 až 5 let a také pokuta 5 až 60 tisíc zlotých. To je v přepočtu 30 až 360 tisíc Kč, což je velice pěkná částka. Pokud takový řidič navíc způsobí nehodu, tak přijde doživotně o řidičské oprávnění. To už by si měl každý rozmyslet, jestli si raději nezavolá odvoz domů.