Domů » Aktuality » Polsko: Za nehodu v opilosti doživotní zákaz řízení

Polsko: Za nehodu v opilosti doživotní zákaz řízení

0
Polsko: Za nehodu v opilosti doživotní zákaz řízení
Nehoda

Nehody v opilosti jsou na každodenním pořádku a to máme v České republice nulovou toleranci alkoholu v krvi při řízení. Navzdory tomu je alkohol za volantem jeden z nejčastějších důvodů, proč vznikne dopravní nehoda. Žádný svědomitý řidič by po požití alkoholu za volant nesedl, ale dle statistik je takových jen málo. To v Polsku už toho mají dost a po opilých řidičích tvrdě půjdou.

Co nám říkají statistiky? Je to smutný příběh

Od ledna do listopadu roku 2019 se stalo na českých silnicích 98 940 nehod, což je dle statistik o 53 nehod méně než v roce předchozím. To žádné výrazné zlepšení není. Víme navíc, že minimálně u 4 000 případů byl po policejní kontrole zjištěn alkohol v krvi řidiče. U 2 616 bylo řidiče naměřeno 1,5 promile a více. Taková hladina je již brána jako trestný čin a takový řidič může skončit se zákazem řízení až na 10 let a pokutou 50 000 Kč, či s odnětím svobody na 3 roky. V Polsku během roku 2019 zadrželi 110 000 opilých řidičů, což je více než v roce 2018. A proto se rozhodli s touto situací něco dělat.

Bude vás zajímat: Kdy můžete po alkoholu řídit?

Doživotní zákaz řízení

Okamžitě vypracovali návrh a od 1. ledna 2020 vešel v platnost. Jak policii, tak i vládě, došla trpělivost a po těchto řidičích půjdou velice tvrdě. Nejdůležitější hranicí bude nově 0,5 promile alkoholu v krvi řidiče automobilu. V případě naměření je reálný zákaz motorových vozidel na 3 až 5 let a také pokuta 5 až 60 tisíc zlotých. To je v přepočtu 30 až 360 tisíc Kč, což je velice pěkná částka. Pokud takový řidič navíc způsobí nehodu, tak přijde doživotně o řidičské oprávnění. To už by si měl každý rozmyslet, jestli si raději nezavolá odvoz domů.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nehoda v zahraničí

Havárie v zahraničí? Na co byste se měli připravit?

0
Léto je sice za námi, to ale neznamená, že spolu s ním skončily naše výpravy do zahraničí. Tam se můžeme vydat kdykoli během roku, teď...