Dálniční poplatky Litva 2023

V Litvě se neplatí dálniční poplatky pro osobní automobily, avšak jsou povinné pro vozidla určené pro přepravu nákladů patřící do kategorií N1, N2 a N3, a pro vozidla určené pro přepravu více než 8 osob patřící do kategorií M2 a M3. Známky jsou prodávány s platnostmi 1 den, 7 dní, měsíc a rok. Viněta je vázána na registrační značku vozidla a kromě obvyklých prodejních míst ji lze koupit i přes internet.

Motocykly a osobní automobily jsou od placení těchto poplatků osvobozeny. Detailní informace a výše poplatků naleznete na webu lakd.lt.

Přehled cen vinět pro Litvu 2023

Platnost Vozidla kategorie N1Vozidla kategorie M2
denní6 EUR6 EUR
7 denní14 EUR14 EUR
měsíční28 EUR28 EUR
roční304 EUR304 EUR

Systém litevského mýta využívá časový poplatek na hlavních silnicích v Litvě A1 až A18. V nabídce jsou denní, týdenní, měsíční a roční dálniční známky. Dálniční známky lze zakoupit na hraničních přechodech a čerpacích stanicích Statoil a Lukoil prostřednictvím DKV CARD. Vozidla do 3,5 t zaplatí asi 392 Kč, tedy 14 EUR za týdenní známku.

Pro jízdu v Baltských státech mohou klienti DKV koupit všechny 3 baltské nálepky. Více informací zde.

Dálniční síť Litva 2023

V Litvě sice existuje základní síť státních silnic s označením písmenem A, ovšem jen 2 z nich mají charakter dálnice podle evropských standardů.

DálniceÚseky v provozuDélka
A1Vilnius – Kaunas – Klaipėda312 km
A2Vilnius – Panevėžys136 km

Silnice svou kvalitou připomínají ty naše, ale dálnice připomínají spíše dvouproudové rychlostní komunikace. V Litvě je silniční síť hustá a rozvětvená, proto se na silnicích netvoří kolony.

V rámci Schengenského prostoru vám stačí jen Občanský průkaz, zelená karta, Technický průkaz a nejlépe i mezinárodní Řidičský průkaz. Jazykem je litevština, občas slyšíte i ruštinu a polštinu. Měnou je Euro.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Informace pro řidiče

Do povinné výbavy vozu patří výstražný trojúhelník, lékárnička, hasicí přístroj a reflexní vesta. Zavedeno je denní svícení a světla je nutné mít rozsvícená i během celého dne. Dítě do 12 let věku a menší než 135 cm musí při jízdě sedět připoutáno v dětské autosedačce a nesmí sedět vpředu vedle řidiče. Řidič a jeho spolujezdci musí být připoutáni bezpečnostními pásy.

Kolem silnic je dostatek benzinových stanic a běžně se zde platí kartou. Zajímavé je, že stopování je zde povoleno, ale obvykle se za svezení platí.

Důležitá telefonní čísla

  • Integrovaná pomoc 112
  • Informace o telefonních číslech 118
  • Hasiči 01
  • Policie 02
  • První pomoc 03
  • Automobilový klub LAS – Lietuvos Automobilininku Sajunga – Trinapolio Ulice, 08337 Vilnius, telefon +370 5 210 44 33/44, fax +370 5 270 095 92, e-mail [email protected], las.lt.

Před odjezdem do Litvy si zkontrolujte aktuální ceny benzínu a nafty. O něco levněji natankujete v Polsku.

Maximální povolená rychlost na silnicích v Litvě

  • maximální rychlostní limit ve městě 50 km/h
  • maximální rychlostní limit mimo město na vozovkách s asfaltovým a betonovým povrchem 90 km/h
  • maximální rychlostní limit mimo město na ostatních vozovkách 70 km/h
  • maximální rychlostní limit mimo město pro řidiče s praxí kratší 2 let 70 km/h
  • maximální rychlostní limit mimo město na vozovkách s oddělenými jízdními pruhy 100 km/h
  • maximální rychlostní limit pro dálnice v období od 1. 11. do 31. 3. je 110 km/h
  • maximální rychlostní limit pro dálnice v období od 1. 4. do 31. 10. 130 km/h
  • maximální rychlostní limit dálnice pro řidiče s praxí kratší 2 let 90 km/h

Pokuty za jízdu 

Policie velmi často kontroluje překračování rychlosti a uděluje pokuty i za velmi nepatrné překročení rychlosti. Hrozí zabavení Řidičského průkazu za alkohol i překročení rychlosti až na 36 měsíců.

Povolené množství alkoholu při řízení je 0,4 promile. Maximální hladina alkoholu v krvi pro začínající řidiče pro období 2 roky po získání řidičského průkazu je pouze 0,02 promile. Provádí se dechové zkoušky. Policie je navíc oprávněna provádět namátkové zkoušky pomocí testu slin na přítomnost drog.

Úlevy pro osoby s omezenou pohyblivostí (ZTP)

Vyhrazená parkovací místa pro zdravotně postižené řidiče jsou v Litvě označena mezinárodním symbolem invalidního vozíku. Zdravotně postižení motoristé mohou parkovat na komunikacích, kde je zakázáno parkování, pokud nezpůsobují překážku. Zdarma a bez časového omezení mohou parkovat na místech, kde se platí pouze v prostorách označených symbolem pro ZTP. Bez časového omezení pak mohou parkovat na místech, kde je parkování zdarma, ale současně je zde časově omezené.