Technika otevření dveří vzdálenější rukou je známá jako „Dutch Reach“ zvyšuje bezpečnost provozu pro cyklisty a ostatní uživatele silnic.
Dokumenty, které vzít s sebou
Velká Británie není členem Schengenu, ani Evropské unie. Občané České republiky pro cestu do země potřebují platný cestovní pas. Držitelé statusu Settled Status/Pre-Settled Status mohou cestovat jen s občanským průkazem, pokud ho při registraci zadali do systému.
Pro jízdu autem do Anglie si připravte následující:
řidičský průkaz,
technický průkaz vozidla,
zelenou kartu.
Rychlostní limity
Vozidlo V obci (km/h) Mimo obec (km/h) Rychlostní silnice (km/h) Dálnice (km/h) Osobní a nákladní vůz do 3,5 t 30 mph (48 km/h) 60 mph (96 km/h) 70 mph (112 km/h) 70 mph (112 km/h) Motocykl 30 mph (48 km/h) 50 mph (80 km/h) 60 mph (96 km/h) 60 mph (96 km/h) Nákladní vůz nad 3,5 t 30 mph (48 km/h) 50 mph (80 km/h) 60 mph (96 km/h) 60 mph (96 km/h) Autobusy 30 mph (48 km/h) 50 mph (80 km/h) 60 mph (96 km/h) 60 mph (96 km/h) Automobil + přívěs do 3,5t 30 mph (48 km/h) 50 mph (80 km/h) 60 mph (96 km/h) 60 mph (96 km/h) Automobil + přívěs nad 3,5t 30 mph (48 km/h) 50 mph (80 km/h) 60 mph (96 km/h) 60 mph (96 km/h) Obytný automobil do 3,5t 30 mph (48 km/h) 60 mph (96 km/h) 70 mph (112 km/h) 70 mph (112 km/h) Obytný automobil nad 3,5t 30 mph (48 km/h) 50 mph (80 km/h) 60 mph (96 km/h) 70 mph (112 km/h)
Ekologické zóny
V Anglii narazíte na 2 druhy nízkoemisních zón . Opatření se zpravidla netýkají soukromých osobních vozů, ale nákladních automobilů, autobusů, dodávek, minibusů, obytných vozů, taxíků a užitkových vozů. Existují výjimky, které si v textu zmíníme.
Zde jsou 2 druhy ekologických zón a podmínky pro vjezd (dám do tabulky):
Low Emission Zone (LEZ) , někdy také Clean Air Zones alias CAZ – platí 24 hodin denně po celý rok, pokrývá většinu Velkého Londýna, dále je také v Birminghamu, Bristolu, Oxfordu, Glasgow, Bathu a dalších důležitých městech. Opatření se týkají vozidel, která nesplňují Euro 4 (benzín) nebo Euro 6 (u nafty). Ty mají povinnost zaplatit extra poplatek, cca 100 GBP za den. Doporučujeme před cestou ověřit, podle toho, do jakého města se chystáte.
Ultra Low Emission Zone (ULEZ) – platí 24 hodin denně po celý rok kromě Vánoc (25.12.), pokrývá oblast okolo severního a jižního silničního okruhu v Londýně ( North and South Circular roads ). Vozidla na benzín, která nesplňují Euro 4 a vozidla na naftu, která nesplňují Euro 6, musí zaplatit poplatek za vjezd do města, 12,50 GBP. Toto opatření se týká i osobních automobilů a motocyklů.
V Birminghamu, Bristolu a Glasgow se LEZ vztahuje i na osobní automobily, které nesplňují Euro 4 (benzín) nebo Euro 6 (diesel). Elektromobily a auta na vodík mají samozřejmě vjezd zdarma.
Jestli si nejste jistí, zda vaše auto splňuje požadavky na vjezd do příslušných měst, zadejte svou SPZ na vládních stránkách. Tato služba je dostupná i pro auta registrovaná mimo UK.
Dálniční poplatky
Ve Velké Británii nepotřebujete pro průjezd dálnicemi dálniční známku. Zpoplatněný je pouze dálniční úsek M6, a to formou mýta . Dále některé mosty, tunely a také se platí za vjezd do velkých měst (centrum Londýna a Durhamu, ekologické opatření). Na M6 (nedaleko Birminghamu) platí mýtné všechny kategorie vozidel. Více se dozvíte v samostatném článku o dálničních poplatcích v Anglii .
Povinná výbava
Velká Británie podepsala Vídeňskou úmluvu o silničním provozu. V praxi to pro vás znamená, že policisté vyžadují povinnou výbavu podle země registrace vozidla. Při kontrole auta registrovaného v České republice budou chtít povinnou výbavu podle ČR, nikoliv Velké Británie.
Jelikož se v terénu můžete setkat s různými legislativními výjimkami, doporučujeme povinnou výbavu vozu přizpůsobit zemím, kterými projíždíte. V Nizozemsku žádné záludnosti nečekejte, trojúhelník, reflexní vesta i autolékárnička patří do doporučené výbavy. Pozor si ale dávejte na tranzitní země.
Na rozdíl od ostatních evropských zemí, v Británii nemají žádná pravidla ohledně povinné výbavy.
Na co dalšího pamatovat?
Všichni ve voze musí mít zapnutý bezpečnostní pás
Cyklisté, řidiči motocyklů a spolujezdci musí nosit bezpečnostní helmy.
Doporučená výbava
Do doporučené výbavy patří vše, co se vám po cestě může hodit: výstražný trojúhelník, reflexní vesta, autolékárnička, deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní kolo, hever.
Pneumatiky
Zimní pneumatiky nejsou povinné . Pokud ale v zimě míříte na Skotskou vysočinu, doporučujeme přezout na zimní.
Sněhové řetězy jsou zde doporučené, v některých místech jsou povinné. Doporučujeme je vzít se sebou!
Minimální zákonná hloubka dezénu je po celý rok stanovená na 1,6 mm.
Povinnost svítit
Za dne při perfektní viditelnosti můžete zapnout světla pro denní svícení. Řidiči vozidel, která nejsou vybavena světly pro denní svícení, nemusí ve dne rozsvěcet světlomety nebo obrysová světla, pokud není vyloženě špatná viditelnost. V noci mějte zapnutá potkávací světla.
Pokuty
Nejčastější pokuty ve Velké Británii
Nejčastější pokuty ve Velké Británii Sazba Nebezpečné řízení 100 GBP, v případě soudního řízení až 2500 GBP Jízda nepojištěným autem 300 GBP Špatné parkování 50 GBP Jízda bez bezpečnostního pásu 100 GBP Jízda po krajnici 100 GBP Telefonování za jízdy 200 GBP Jízda na červenou 100 GBP
Pokuty za rychlost ve Velké Británii
Pokud jedete 1 mph nad limit, už jste překročili rychlost a hrozí vám postih. Většinou se ale dává pokuta až tehdy, když rychlost překročíte o 10 %. Sazba za překročení rychlosti je 100 GBP.
V případě, že policie usoudí, že jste jeli příliš rychle a nebezpečně, místo pokuty s příkazem na místě od strážníka s vámi bude váš přestupek řešit magistrát ve správním řízení. V takovém případě se finální výše pokuty určuje podle výše vaší týdenní mzdy/týdenního výdělku. V tabulce najdete sazby v případě správního řízení.
Povolená rychlost Naměřená rychlost (mph), skupina A Naměřená rychlost (mp h), skupina B Naměřená rychlost (mph), skupina C 20 21–30 31–40 nad 41 30 31–40 41–50 nad 51 40 41–55 56–65 nad 66 50 51–65 66–75 nad 76 60 61–80 81–90 nad 91 70 71–90 91–100 nad 101 Pokuta 50 % týdenního příjmu 100 % týdenního příjmu a zákaz řízení až na 28 dní 150 % týdenního příjmu a zákaz řízení až na 56 dní
Místní zvyklosti
Ve Spojeném království používají imperiální jednotky . Větší vzdálenosti se udávají v mílích, kratší vzdálenosti se měří v yardech.
1 míle = 1,6 km
1 yd = 0,9 m
Rychlostní limity se udávají v mílích za hodinu a vozidla zobrazují svou rychlost v mílích za hodinu. To se vás bude týkat, když si v Anglii půjčíte auto v autopůjčovně.
Taxikáři mají výjimku a nemusí mít zapnutý pás. Pro pasažéry ale tohle neplatí, vy si ho určitě zapněte. Pokud se chystáte do Walesu, počítejte s dlouhými názvy na cedulích. Bývá lepší zpomalit, ať si stihnete na jistotu přečíst, kam vlastně jedete.
Na dálnicích jezděte v levém pruhu, výjimkou je situace, kdy předjíždíte.
Jízda na kruhovém objezdu
Než vjedete na kruhový objezd, dejte přednost vozu, který se k vám blíží zprava. Potom zahněte vlevo a projeďte jej ve směru hodinových ručiček. Promyslete si, kudy budete vyjíždět, ať se můžete správně zařadit.
Jestli plánujete opustit rondel prvním výjezdem, dáte znamení vlevo a použijete levý jízdní pruh. Když chcete projet celý kruhový objezd, signalizujte doprava a použijete pravý jízdní pruh.
Parkování
Na spoustě parkovištích lze platit skrze aplikaci – tam, kde se vyžaduje platba předem, doporučujeme využít. Parkování si tak můžete kdykoliv prodloužit, aniž byste se museli vracet k autu.
Některá parkoviště jsou jenom pro rezidenty. Za porušení hrozí pokuta. Sledujte cedule.
Když jsou u silnice dvě plné žluté čáry nebo jedna či dvojitá červená, nesmíte zde parkovat. Na jedné žluté čáře zaparkovat smíte, ovšem jen krátkodobě. V neděli a o svátcích někdy i dlouhodobě – pravidla upravují cedule.
Tolerance alkoholu
Pokud limit překročíte, hrozí pokuta až 5000 GBP. Jestli chcete mít jistotu, že můžete usednout za volant, spočítejte si to v naší Alkohol kalkulačce. Pokud se chystáte autem třeba i do Irska a dalších zemí, podívejte se, jaká je tolerance alkoholu v zahraničí .
Ve Velké Británii a Severním Irsku je tolerance alkoholu nastavená vysoko, a to na 0,8 promile. Ve Skotsku na 0,5 promile
Použití autokamery a antiradaru
Autokamery se používat smí . Záznam ale musíte použít jen pro soukromé účely a v případě zveřejnění rozmazat obličeje a SPZ zúčastněných. Radarové detektory zakázané nejsou. Antiradary, tedy aktivní rušičky, ovšem používat nesmíte.
Policejní kontrola
Pokud vás zastaví policisté, odstavte auto u kraji vozovky. Během policejní kontroly zůstaňte sedět v autě se zapnutým pásem. Ruce mějte tak, aby na ně bylo vidět. Okénko stáhněte dolů. Postupujte podle pokynů policisty.
Jestli řídíte půjčené auto a nemáte u sebe dokumenty o zapůjčení/smlouvu, musíte je doručit na policejní stanici do 7 dnů od kontroly.
Záchranná ulička
Ve Spojeném království musíte dát přednost vozidlům, která mají zapnutý majáček. Na dálnicích, kde je krajnice, využívají vozidla s předností v jízdě právě tyto krajnice. Když krajnice není k dispozici, tvoří se záchranná ulička .
Na tříproudé silnici se tvoří nouzový koridor tak, že se vozidla v levém a prostředním pruhu uhýbají vlevo, vozidla v pravém pruhu zase vpravo. Na víceproudých silnicích vozidla v pravém pruhu uhýbají k pravé straně, a všichni ostatní k levé.
Představte si levou ruku, kdy prsty levé ruky představují pruhy na vozovce – mezera mezi palcem a ostatními prsty, tak právě to je záchranářská ulička.
VIDEO
Cestování s dětmi
Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí , aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.
Všichni nezletilí musí mít vlastní cestovní pas s aktuální fotografií. Děti mladší 12 let nebo menší jak 135 cm musí cestovat v dětské autosedačce nebo na podsedáku. Zádržný systém musí odpovídat jejich výšce a váze.
Pokud převážíte dítě v autosedačce na sedadle spolujezdce proti směru jízdy, nezapomeňte vypnout airbag.
Jídlo, pití, kouření, telefonování za volantem
Telefonování za volantem je zakázané . Jedinou výjimku mají řidiči, kteří používají hands-free. Pokud ovšem policie vyhodnotí, že jste byli rozptylování elektronickým zařízení, které sice nebylo přímo ve vašich rukou, i tak vám mohou dát pokutu (např. telefon na stojánku atd.). Ať vám s obsluhou pomůže spolujezdec. Nebo auto zastavte a vyřešte, co potřebujete.
Občerstvujte se na odpočívadlech nebo čerpacích stanicích. Za konzumaci jídla za volantem můžete dostat pokutu až 100 GBP. Více v článku o jídle a pití za volantem .
Kouřit v autě smíte, i když jsou mezi pasažéry nezletilí. Pokud ale používáte elektronickou cigaretu, nebo nějakou podobnou alternativu, a dojde k incidentu, policie vás může obvinit z nepozornosti kvůli danému zařízení, tedy z přestupku nebezpečného řízení.
Řízení naboso a v žabkách
Žabky nebo vůbec žádné boty za volantem zakázané nejsou. Pokud ale dojde k incidentu, může vás policista obvinit z toho, že jste kvůli špatnému obutí nedokázali ovládat auto. A to je přitěžující okolnost.
Ceny pohonných hmot
Litr benzínu vyjde v průměru na 1,4 GBP. Nafta potom na zhruba 1,5 GBP. Doporučujeme před cestou zkontrolovat aktuální ceny pohonných hmot ve Velké Británii. Možná se vám vyplatí natankovat cestou, někde, kde je to lacinější.
Dobíjení elektromobilu
Ve Velké Británii jsou tisíce bezplatných dobíjecích míst pro elektromobily. Najdete je u supermarketů, na parkovištích obchodních center, u restaurací, hotelů a někdy i na čerpacích stanicích. Nabíjení bývá podmíněné čerpáním služeb/nákupem.
Pokud nemáte po ruce žádnou nabíjecí stanici zdarma, využijte placenou službu. Ve Velké Británii je přes 40 000 veřejných dobíjecích stanic . Vyhledejte tu nejbližší pomocí Google Maps nebo s CarWow .
Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem
Chystáte se ve Velké Británii půjčit auto ? Půjčovny aut jsou téměř na každém kroku.
Pokud do Británie jedete autem, které není vaše (na leasing, partnera, půjčené), vezměte s sebou potvrzení o vypůjčení . Jinak by vás policisté mohli podezřívat, že jste vůz ukradli.
Půjčovné v autopůjčovnách se pohybuje okolo 20 GBP na den. Většina provozoven požaduje, aby vám bylo alespoň 21 let. Řidiči mladší 25 let navíc platí extra poplatky.
Pokud budete vůbec poprvé řídit vlevo, doporučuje se půjčit auto s automatickým řazením.
Cestování se zvířaty
Pes, kočka nebo fretka musí splňovat následující požadavky pro vstup do Velké Británie. Zvíře musí:
být očipované,
mít cestovní pas zvířete v zájmovém chovu,
být naočkované proti vzteklině. Vakcína musí být provedená minimálně 21 dní před vstupem do země.
Nezapomeňte mazlíčkovi zajistit bezpečnou cestu. Tipy najdete v našem článku o cestování se psem autem v ČR i v zahraničí .
Kempování a spaní v autě
Kempování na divoko je bez povolení majitele pozemku zakázané. Ve Skotsku je ovšem povolené, stan si můžete postavit dokonce i v národním parku.
Spaní v autě je povolené, ale auto musí být zajištěné a zaparkované na bezpečném místě, např. na čerpací stanici, u odpočívadla, na ulici bez omezení parkování nebo na klasickém parkovišti.
Důležité kontakty
Telefonní čísla
Policie, záchranná služba a hasiči – 999
Mezinárodní tísňová linka – 112
Velvyslanectví ČR v Londýně
Nejčastější dotazy
Jaké jsou rychlostní limity ve Velké Británii? Pro osobní vozidla platí následující limity: 30 mph (48 km/h) v obci, 60 mph (96 km/h) mimo obec, 70 mph (112 km/h) na rychlostních silnicích a dálnicích.
Potřebuji dálniční známku pro průjezd dálnicemi v Anglii? Po dálnicích jezdíte zdarma. Výjimkou je dálnice M6, zde se vybírá mýtné.
Zdroje