Domů » Cestování » Cestování vypůjčeným vozidlem do zahraničí

Cestování vypůjčeným vozidlem do zahraničí

0

Víte, proč potřebujete potvrzení o užívání vozidla v zahraničí a jak má taková listina vypadat? V článku pro vás máme připravené vzory ke stažení pro firemní vozidla i auta v osobním vlastnictví. Co by se stalo, kdybyste při kontrole papíry neměli?

Cestování vypůjčeným vozidlem do zahraničí

Chcete zažít svůj první roadtrip do vaší vysněné země? Jde to i s vypůjčeným vozidlem! Podívejte se na náš článek: Jak si užít svůj roadtrip: Kompletní průvodce přípravou pro nezapomenutelný zážitek.

Cesta do zahraničí s firemním autem nebo vozem známého

Jestli cestujete do zahraničí s firemním vozem nebo autem v osobním vlastnictví, které ale není vaše, nezapomeňte si obstarat potvrzení o tom, že to máte povolené. Jinak byste se mohli dostat do potíží. Na lámání chleba může dojít během přechodu na hranicích, ale i kdykoliv jindy během namátkové kontroly.

A co se může stát, když potvrzení mít nebudete? Tak například by si mohla dopravní policie myslet, že jste auto ukradli. Z toho plyne spousta nepříjemností. Nebo se rozhodnou to neřešit, ale jelikož nemůžete prokázat, že auto není vaše, prostě vás do země nepustí. Vám v takové situaci nezbyde nic jiného, než se otočit a jet domů. A to může dovolenou nebo pracovní cestu pěkně pokazit.

Všem problémům předejdete jednoduše tak, že si obstaráte potvrzení o užívání vozidla v zahraničí. Co všechno musí obsahovat a jak vypadá jeho vzor?

Potvrzení o užívání vozidla v zahraničí ke stažení

Potvrzení o užívání vozidla v zahraničí má obsahovat určité náležitosti, podle kterých se pozná, kdo komu co půjčuje, na jakou dobu a za jakých podmínek. To znamená identifikaci obou stran (firmy, jednatele, toho, kdo si půjčuje), identifikaci vozidla, země, kde se s ním bude jezdit a datum od kdy do kdy.

Doporučujeme udělat potvrzení alespoň na jeden rok – zejména v případě firemního vozidla. Nikdy nevíte, kdy zase budete muset narychlo někam vyjet. A takhle se aspoň vyhnete běhání po úřadech.

Dále je nutné, aby byl tento dokument v češtině i v angličtině. Obecně se požaduje, abyste měli potvrzení v úředním jazyku cílové země, ale na půdě Evropské unie nebývá s angličtinou problém. Kdybyste se náhodou chystali mimo EU, raději si nechte listinu úředně přeložit do daného jazyka s potvrzením od soudního překladatele.

Třetí klíčovou položkou je úředně ověřený podpis jednatele/zastupitele firmy, kdo vám dává svolení k zapůjčení vozu. Podpis musí být úředně ověřený přímo od notáře, nikoliv na Czech Pointu. Neměl by být problém s tím, že vám český notář ověřuje listinu s angličtinou. Nakonec ověřuje podpis zúčastněných stran, nikoliv jeho obsah.

Nejbližšího notáře si najděte na stránkách Notářské komory. Stačí zadat jméno města nebo obce a potvrdit. Následně se vám ukáže seznam s notáři v oblasti, včetně telefonních čísel a e-mailových adres. Ověření podpisu stojí cca 150 Kč.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články