Zajímají vás pravidla ohledně jízdy v pruzích? Připravili jsme pro vás shrnující článek, kde najdete vše, co potřebujete vědět. Ať už se jedná o střídavou jízdu, záchranářskou uličku anebo třeba jízdu v levém a prostředním pruhu. S námi už chybu neuděláte!
Střídavá jízda
Na střídavou jízdu narazíte v úsecích, kde je nutná jízda v zúžení. Příslušná značka dává vědět, že před vámi není dost místa pro jízdu dvou aut vedle sebe. Zpomalte a přizpůsobte se ostatním. Během střídavé jízdy jedou řidiči cik cak za sebou v jednom a druhém pruhu.
- Co se během střídavé jízdy nesmí? Jak neudělat chybu a jaké hrozí pokuty? To vše se dozvíte v samostatném článku >> Střídavá jízda. Jak jezdit?
Jízda v levém a prostředním pruhu
Podle zákona se smí v obci jezdit v jakémkoliv jízdním pruhu, levém i prostředním. Existují však výjimky – v určitých situacích musíte levý krajní pruh uvolnit. Mimo obec je situace trochu jiná, máte povinnost jet jen v pravém pruhu. Do levého pruhu se smíte zařadit ve 4 situacích. Speciální situace potom vzniká v případě souběžné jízdy nebo jízdy v zúžení.
Jaká jsou pravidla pro jízdu v levém a prostředním pruhu v obci a mimo ni? A co se stane, když pravidla nedodržíte? Dočtete se v článku >> Jízda v levém a prostředním pruhu v obci a mimo obec.
Záchranářská ulička
Záchranářskou uličku tvoří řidiči proto, aby umožnili bezpečný průjezd vozidel Integrovaného záchranného systému (IZS). Neslouží však pro ostatní řidiče. A kdyby ji někdo zneužil k rychlejšímu projetí kolony, hrozí mu pokuta. Řidiči během její tvorby bohužel často chybují. Pravidla jsou přitom jednoduchá a existuje na to i šikovná mnemotechnická pomůcka.
- Zjistěte, jak se tvoří záchranářská ulička a na co si dát pozor >> Záchranářská ulička v 7 bodech.
Předjíždění zprava
Podjíždění neboli předjíždění zprava je ze zákona zakázané – tedy když k němu dochází mimo obec. A za porušení padají docela vysoké pokuty, které sahají až do výše 10 000 Kč. Tak jako u všeho i zde ale existují 2 výjimky, případy, kdy se mimo obec podjíždět smí. Například když využíváte odbočovací nebo připojovací pruh.
- Kdy se mimo obec smí podjíždět? A kolik bodů dostanete, když zákaz nedodržíte? Přečtěte si >> Předjíždění zprava. 2 případy, kdy se vyhnete pokutě.
Pravidlo ZIPování
S pravidlem zipu se setkáte hlavně na dálnicích a vysokorychlostních silnicích. Věděli jste, že je od roku 2000 dokonce i v zákoně? ZIP se uplatňuje tam, kde řidiči nemohou jet ve svém jízdním pruhu. Začínají se do něj řadit před místem, kde se dva druhy spojují v jeden.
- Jak ZIPovat a nedělat chyby? Prolistujte článek >> Pravidlo zipu: proč řidiče tak moc nebaví.
Připojovací a odbočovací pruh
Připojovací a odbočovací pruhy jsou budované proto, aby umožnily bezpečné zařazení do průběžného jízdního pruhu nebo jeho opuštění. Jak používat připojovací pruh? Jednak je důležité nabrat tu správnou rychlost. Za druhé musíte mít na zřeteli bezpečnost ostatních účastníků provozu.
Co všechno byste si měli ohlídat? Tak například mrtvý úhel, blinkr a další. Dobrou zprávou je, že když pojedete rychleji než auta v pruhu průběžném, nedopouštíte se přestupku podjíždění.
- Jak správně používat připojovací a odbočovací pruh? A jak se dobře zařadit do průběžného jízdního pruhu? Odpovíme v textu >> Připojovací a odbočovací pruh. Jaká jsou pravidla?
Předjíždění cyklisty
Jak postupovat v situaci, kdy před vámi jede cyklista a vy ho máte v úmyslu předjet? Novela silničního zákona od roku 2022 ustanovila v této věci pár změn. Nově byste měli během předjíždění od cyklisty dodržet vzdálenost 1,5 metrů. Ale tam, kde je nejvyšší povolená rychlost 30 km/h se vzdálenost při předjíždění snižuje na 1 metr.
- Co dalšího si při předjíždění cyklisty ohlídat se dozvíte v samostatném článku.