Kouřit v autě se nesmí, pokud je členem posádky dítě mladší 16 let.
Řízení naboso a v žabkách
Řídit naboso nebo v žabkách v Belgii nedoporučujeme – policisté to mohou brát tak, že jste nezpůsobilí k jízdě a nezvládáte perfektně ovládat své auto. Problém nastává hlavně v situacích, kdy dojde k dopravní nehodě nebo spácháte přestupek.
Ceny pohonných hmot
Benzín stojí v průměru 1,7 EUR za litr, nafta zhruba stejně. Doporučujeme před cestou zkontrolovat aktuální ceny pohonných hmot v Belgii.
Většina čerpacích stanic je v noci od 20:00 do 8:00 zavřená. V neděli potom často bývají zavřené po celý den. Stanice na dálnicích a hlavních silnicích jsou naštěstí otevřené 24 hodin denně, včetně neděle. Některé čerpací stanice mají automatická čerpadla, která přijímají kreditní a debetní karty.
Dobíjení elektromobilu
V Belgii najdete okolo 18 000 veřejných dobíjecích stanic. K vyhledání můžete využít Electromaps nebo Google Mapy. K dispozici jsou jak klasické, tak rychlonabíjecí stanice. U hotelů, restaurací a obchodních center většinou nabijete zdarma, podmínkou je čerpání služeb/nákup.
U placených dobíjecích stanic bývá nutné platit přes aplikaci dané společnosti, nelze platit hotově nebo kartou přímo u stanice. Naskenujete QR kód a zaplatíte bezhotovostně skrze aplikaci.
Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem
Chystáte si v Belgii půjčit auto ? Průměrná cena půjčovného za menší osobní auto na den se pohybuje okolo 30 EUR. Aby vám v půjčovně vůz svěřili, musí vám být minimálně 19 let . Raději se dopředu informujte, jak dlouho už musíte mít řidičské oprávnění, toto se může podnik od podniku lišit. Většinou požadují 12 měsíců až 2 roky. Často se skládá záloha, ta sahá do výše 300 až 800 EUR.
Jestli do země cestujete autem, které není vaše (leasing, firemní auto, ale i auto partnera nebo příbuzného), vezměte si s sebou potvrzení o užívání vozidla . Jinak byste se v případě policejní kontroly mohli dostat do problémů – policisté by si mohli myslet, že jste vozidlo odcizili.
V Bruselu zkuste carsharing – skvělá alternativa ke klasickým autopůjčovnám. Možná se vám i podaří něco ušetřit. Nebo se projet v elektromobilu.
Cestování se zvířaty
Abyste mohli do Belgie cestovat se psem, kočkou nebo fretkou, musíte splnit následující podmínky:
zvíře očipovat,
opatřit mu cestovní pas zvířete v zájmovém chovu (u veterináře),
v cestovním pase musí být informace o platném očkování proti vzteklině, které bylo provedeno min. 21 dní před vjezdem do země.
Nezapomeňte svého mazlíčka před cestou autem zabezpečit . Chráníte tak sebe i chlupatého parťáka v případě nehody/prudkého brzdění – mohl by být vymrštěný vpřed a zranit sebe i posádku.
Kempování a spaní v autě
V Belgii je kempování na divoko zakázané . Tábořit smíte pouze v kempech a na vyhrazených místech. Spaní v autě ve volné přírodě si proto raději dvakrát rozmyslete. Kemp si vyberete například přes booking.com .
Na kole po Belgii
Stejně jako Nizozemsko , i Belgie je zemí, kde spousta lidí preferuje přepravu na kole. Ve městech je běžné, že zatímco auta smí jezdit jen v jednom směru, cyklisté mohou v obou. Nezapomeňte proto dávat znamení rukou, abyste protijedoucí vozidla včas upozornili na odbočení.
Cyklostezky jsou jasně označené. Na kole se dá projet prakticky celá země. Ač cyklistické helmy nejsou povinné, existují další pravidla, která musíte dodržovat:
Za jízdy vždy mějte obě ruce na řídítkách a nohy na pedálech.
Nesmíte se nechat tahat jiným cyklistou nebo řidičem motorového vozidla.
Nepoužívejte za jízdy mobilní telefon.
Na jednom kole nesmí jet dvě dospělé osoby (např. druhá na zavazadlovém nosiči).