Shrnutí
Na co se připravit při cestě do Dánska? Ceny pohonných hmot jsou jedny z nejdražších v Evropě. Vozidla se vznětovým motorem, které nesplňují předepsané Euronormy, mohou mít potíže při vjezdu do velkých měst (více se dozvíte v samostatné kapitole).
Cizince mohou překvapit pokuty za rychlost (rychlostní limity jsou tu mimo obec nižší než v jiných částech Evropy), počítají se totiž podle procentuálního překročení rychlosti. Systém ale není tak nepřehledný, jak by se mohlo zdát, více opět v samostatné kapitole.
Ač je volné kempování oficiálně zakázané, existují místa, kde se dá postavit stan/spát pod širým nebem zcela zdarma.
Dokumenty, které vzít s sebou
Dánsko patří do Evropské unie a je také součástí Schengenu. Na výlet do země si připravte:
cestovní doklad (občanský průkaz nebo cestovní pas),
zelenou kartou,
technický průkaz vozidla,
řidičský průkaz.
Rychlostní limity
Vozidlo V obci (km/h) Mimo obec (km/h) Rychlostní silnice (km/h) Dálnice (km/h) Osobní a nákladní vůz do 3,5 t 50 80 80 130 Motocykl 50 80 80 130 Nákladní vůz nad 3,5 t 50 70 70 80 Autobusy 50 80 80 80 Automobil + přívěs do 3,5t 50 70 70 80 Automobil + přívěs nad 3,5t 50 70 70 80 Obytný automobil do 3,5t 50 100 100 130 Obytný automobil nad 3,5t 50 70 70 80
Na některých úsecích dálnic není povoleno předjíždět osobní automobily a motocykly táhnoucí přípojná vozidla, nákladní automobily a autobusy v době od 6:00 do 18:00 hodin od pondělí do pátku. Tyto úseky jsou označeny výstražnými značkami.
Na několika úsecích dálnic je povolena pouze nižší rychlost, tj. 110 km/h, a to z důvodu zvláštních podmínek, jako jsou nebezpečné úseky a hustý provoz v okolí velkých měst. Sledujte značení.
Ekologické zóny
V Dánsku zavedli ekologické zóny v následujících městech:
Copenhagen,
Frederiksberg,
Odense,
Aarhus
a Aalborg.
Mapu najdete zde .
Opatření se týkají všech vozidel se vznětovým motorem (diesel). Od 1.7.2023 se zpřísní pravidla, uvádíme aktuální znění.
Je nutné, abyste splnili příslušnou Euro normu. Větší vozy zároveň musí být registrované po mezním datu:
Osobní vozy do 3,5 t – musíte splnit normu Euro 5,
Dodávky do 3,5 t – Euro 5 a registrace po 1. září roku 2016,
Vozidla nad 3,5 t – Euro 6 a registrace po 1. září roku 2016.
V případě, že vaše vozidlo nesplňuje dané limity , musíte mít nainstalovaný filtr pevných částic , který uznává dánský registr vozidel (a který má v evidenci). Za tímto účelem se registrujte na stránkách mz.miljoezoner.dk/en/create/step1 . Registrovat se musí i cizinci.
Pokud vjedete do nízkoemisní zóny bez registrace, hrozí vám pokuta až 1000 DKK.
Dálniční poplatky
Stejně jako v Německu, Nizozemí nebo Belgii, také v Dánsku je průjezd dálnicemi zdarma . Motocykly, osobní auta do 3,5 t a vozy nad 3,5 t nic neplatí. Mýtné se týká pouze vozidel s hmotností nad 12 tun. Platí se skrze elektronický systém Eurovignette .
Běžní řidiči musí zaplatit pouze přejezd dvou mostů, Storebæltsbroen a Øresundsbroen . Více se dozvíte v článku Dálniční poplatky Dánsko .
Povinná výbava
Dánsko, stejně jako Česká republika, podepsalo Vídeňskou úmluvu o silničním provozu. V ní se státy ujednaly, že budou vyžadovat povinnou výbavu podle země registrace vozidla. V případě vozidel registrovaných v České republice vám tedy postačí povinná výbava podle českých pravidel.
V praxi můžete narazit na různé lokální výjimky. Proto je jistější povinnou výbavu přizpůsobit zemi, ve které se právě nacházíte. Tak máte jistotu, že se nedostanete do křížku s policisty. V Dánsku to máte jednoduché, žádnou položku v povinné výbavě auta nemají.
V Dánsku mějte v autě připravený výstražný trojúhelník. Není sice součástí povinné výbavy, ovšem v případě poruchy/nehody ho musíte mít připravený a umístit do viditelné vzdálenosti za vůz – na běžné silnici 50 m za auto, na dálnici 100 m za auto.
Co dalšího byste měli dodržovat?
Bezpečnostní pásy jsou povinné pro cestující na předních i zadních sedadlech, pokud je jimi auto vybaveno.
Cyklisté mají povinnou bezpečnostní přilbu.
Helmu musí používat i řidiči motocyklů a jejich spolujezdci.
Motocykly smějí táhnout přívěs nebo přípojné zařízení, mopedy nikoli.
Doporučená výbava
Do doporučené výbavy patří věci, které se vám po cestě mohou hodit. Jedná se např. o reflexní vestu, autolékárničku, hasicí přístroj, náhradní žárovku, deku, sadu nářadí, startovací kabely, motorový olej, vodu do ostřikovačů, náhradní kolo, hever.
Pneumatiky
V Dánsku smíte používat pneumatiky s hroty , ovšem nejsou povinné. Nazout je smíte v zimním období, tedy od 1. listopadu do 15. dubna . Je potřeba je nazout na všechna 4 kola. Povolené jsou také sněžné řetězy .
Minimální zákonná hloubka dezénu pneumatik je stanovená na 1,6 mm po celý rok. Zimní pneumatiky jsou pouze dobrovolné, nikoliv povinné.
Povinnost svítit
Vozidla a motocykly musí používat světla i ve dne a za jasného počasí . Za perfektní viditelnosti během dne postačí světla pro denní svícení. Mlhová světla se smí používat pouze za mlhy nebo silného deště, a to v zastavěných oblastech.
Pokuty
Aktuální kurz je 1 DKK = 3 Kč
Nejčastější pokuty
Nejčastější pokuty v Dánsku Sazba Nerespektování značení 1500 DKK Jízda na červenou 2000 DKK Zneužití záchranné uličky 2000 DKK Nedání přednosti v jízdě 2000 DKK Jízda bez bezpečnostních pásů 1500 DKK Telefonování za jízdy 1500 DKK Předjíždění bez světelné signalizace 500 DKK Špatné parkování 500 DKK Jízda bez zapnutých světel 1000 DKK
V případě drobného porušení rychlostních limitů hrozí řidičům vysoké pokuty, které policisté vyžadují zaplatit na místě. Pokud nezaplatíte, mohou vám zadržet vozidlo.
Pokuty za rychlost
Pokuty za rychlost v Dánsku Sazba pro osobní vozidla, motocykly a lehká vozidla Sazba pro těžká vozidla (nákladní vozidla, autobusy atd.) 20 % z hodnoty stanoveného limitu (např. v obci byste jeli 51 až 59 km/h místo 50 km/h, mimo obec, kde se smí 80 km/h, byste jeli 81 až 89 km/h atp.)1000 DKK 1500 DKK 20 až 29 % 1500 DKK 1500 DKK 30 až 39 % 1500 DKK 2000 DKK 40 až 49 % (limit 50 km/h překročíte jízdou 70 až 74 km/h, limit 80 km/h zase jízdou rychlostí 112 až 119 km/h) 2000 DKK 2500 DKK 50 až 59 % 2000 DKK 3000 DKK 60 až 69 % 2500 DKK 3500 DKK 70 až 79 % 3 000 DKK 4500 DKK 80 až 89 % 3500 DKK 5000 DKK 90 až 99 % 4500 DKK 6500 DKK 100 a více % z hodnoty stanoveného limitu (tzn. v obci, kde je 50, jste jeli víc jak 100 km/h) 5000 DKK 7500 DKK
Místní zvyklosti
Jezděte vpravo, předjíždějte vlevo a dávejte přednost v jízdě zprava.
Většina značek, na které při cestě narazíte, je psaných v dánštině i angličtině.
Na horských a jiných strmých silnicích mají stoupající vozy přednost před těmi, co jedou dolů.
Řidiči jedoucí po kruhovém objezdu mají přednost před řidiči vjíždějícími na kruhový objezd.
Troubit se smí jenom v kritických situacích, jinak hrozí pokuta.
Tolerance alkoholu
V Dánsku si smíte dát pivo a řídit. Tolerance je stanovená na 0,5 promile . Pokud se chystáte na výlet i do okolních zemí, podívejte se, jak je to u sousedů – vše najdete v článku Alkohol za volantem v zahraničí .
Chcete mít jistotu, že můžete usednout za volant? Vyzkoušejte naši Alkohol kalkulačku .
Použití autokamery a antiradaru
Autokamery se používat smí . Nicméně si dávejte pozor na to, aby vám při jízdě nepřekážela ve výhledu. Záznam lze použít pouze k soukromým účelům.
Rušičky radarů (antiradary) jsou zakázané. Radarové detektory, které na měření pouze upozorní, ovšem povolené jsou.
Policejní kontrola
Jak se chovat při policejní kontrole ? Ať už vás policisté zastaví v Dánsku nebo kdekoliv jinde, zastavte při kraji vozovky, vypněte motor a počkejte ve voze. Postupujte podle pokynů strážníků.
Záchranná ulička
Záchranou uličku tvoříme, když stojíme v koloně a před námi došlo k nehodě. Je určená pro rychlý průjezd vozidel s předností v jízdě (např. záchranka nebo policisté). Uhněte na správnou stranu podle mnemotechnické pomůcky pravé ruky.
Záchranářská ulička
Cestování s dětmi
Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí , aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.
Každé dítě musí mít vlastní cestovní doklad s aktuální fotografií .
Děti menší 135 cm přepravujte v autosedačce nebo na podsedáku – využijte systém, který odpovídá jejich výšce a hmotnosti. Pokud bylo vozidlo schváleno bez bezpečnostních pásů, děti mladší 3 let nesmějí být ve vozidle přepravovány. Děti starší 3 let, ale menší než 135 cm, musí sedět na zadním sedadle.
Jedno dítě menší 135 cm se smí přepravovat na předním sedadle ve schváleném bezpečnostním zařízení (dětská sedačka nebo podsedák), které odpovídá jeho výšce a hmotnosti. Ostatní děti se přepravují na zadních sedadlech.
Přepravujete miminko nebo batole v autosedačce na sedadle spolujezdce? Umístěte ho proti směru jízdy a nezapomeňte vypnout airbag.
Jídlo, pití, kouření, telefonování za volantem
Jídlo a pití za volantem nijak omezené není. Telefonování za volantem je zakázané pod pokutou 1500 DKK. Používejte hands-free set.
Kouření v autě je zakázané, pokud je v něm více osob. Zapálit si smíte jen v situaci, kdybyste byli v autě úplně sami.
Řízení naboso a v žabkách
Řízení naboso nebo v žabkách zakázané není, ovšem může vás dostat do potíží. Policista to v případě nehody může vaši „obuv“ vyhodnotit jako přitěžující okolnost – např. že jste kvůli ní nezvládli řízení.
Ceny pohonných hmot
Ceny pohonných hmot jsou v Dánsku jedny z nejdražších v Evropě . Za benzín zaplatíte okolo 1,9 EUR za litr. Za naftu potom 1,6 EUR za litr. Jestli jedete do země po vlastní ose, určitě se vyplatí natankovat někde cestou.
Předtím, než vyjedete do Dánska, doporučujeme zkontrolovat aktuální ceny pohonných hmot.
Dobíjení elektromobilu
Veřejné nabíječky najdete ve všech větších městech. Mezi společnosti, které provozují veřejné nabíječky, patří např. E.on, Tesla, Ionity, Spirii, Sperto a Clever. Celkem v zemi najdete přes 6000 veřejných nabíječek.
V některých obcích mohou elektromobily jezdit v pruzích pro autobusy. Není to tak všude – všímejte si zelených symbolů na silnici. V případě, že tam symbol není, do autobusového pruhu nesmíte.
Pro vyhledání nabíjecích stanic využijte aplikaci Electromaps nebo Google Maps. Zdarma nabijete v obchodních centrech a u některých hotelů nebo restaurací.
Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem
Chystáte se v Dánsku půjčit auto ? Půjčovny aut jsou téměř na každém kroku. Především ve velkých městech a vnitrozemí.
Abyste si mohli v Dánsku půjčit auto, mělo by vám být alespoň 21 let (věk se může lišit podle kategorie vozu) a musíte mít řidičský průkaz po dobu 1 roku. Řidiči mladší 25 let mohou platit extra poplatky – jsou považovaní za „mladé řidiče“. Některé autopůjčovny nepůjčují vozy osobám starším 80 let.
Cena půjčovného se pohybuje okolo 40 EUR za den, závisí na typu auta a délce výpůjčky.
V případě, že do Dánska cestujete autem, které není napsané na vás, připravte si potvrzení o vypůjčení. Jinak se může při policejní kontrole stát, že vás policisté začnou podezřívat, že jste vozidlo ukradli.
Cestování se zvířaty
Abyste mohli se svým mazlíčkem vyjet do Dánska, musí splnit následující podmínky:
Pes/fretka/kočka má čip , podle kterého se dá identifikovat,
zajistili jste mu cestovní pas zvířete v zájmovém chovu,
v cestovním pase má informace o platném očkování proti vzteklině , které bylo provedeno min. 21 dní před vjezdem do země.
Nezapomeňte svého mazlíčka před cestou autem zabezpečit . Chráníte tak sebe i chlupatého parťáka v případě nehody/prudkého brzdění – mohl by být vymrštěný vpřed a zranit sebe i posádku.
Kempování a spaní v autě
V Dánsku je volné kempování oficiálně zakázané . To ale neznamená, že musíte hodit flintu do žita. Jestli chcete ušetřit za klasický kemp, vyzkoušejte následující varianty:
V přírodě narazíte na menší vyhrazená místa, kde se kempovat smí, tzv. primitive camps sites – do nich bohužel nesmíte s obytným vozem, a ani s autem. Většinou také někomu patří, a musíte zaplatit drobný poplatek za přespání.
Dále v Dánsku existují Frie teltningsområder neboli oblasti volného kempování . Oproti primitive camp sites se jedná o větší areály, např. celý les, ve kterém se dá přenocovat na divoko. Počítejte ale s tím, že zde nenajdete žádné vybavení. Na těchto místech smíte strávit pouze jednu noc. Tyto areály najdete např. v Jutlandu. Kompletní seznam najdete na stránkách udinaturen.dk (využijte strojový překlad do angličtiny).
Jestli hledáte komfortnější variantu, vyzkoušejte kempy. Těch je v Dánsku hodně a jsou perfektně vybavené. Najdete je zde:
Důležité kontakty
Telefonní čísla
Tísňová linka 112
Záchranná služba 1813
Policie 114
Velvyslanectví České republiky v Kodani
Nejčastější dotazy
Jaké jsou nejčastější pokuty v Dánsku? Sazby za nejčastější pokuty v Dánsku jsou následující: jízda na červenou 2000 DKK, nedání přednosti v jízdě 2000 DKK, špatné parkování 500 DKK. Pokuty za překročení rychlosti o 20 % rychlostního limitu v dané lokalitě jsou stanovené na 1000 DKK. Překročení o 20 až 29 % se pokutuje 1500 DKK, o 30 až 39 % rovněž 1500 DKK, poté se sazby zvyšují. Pro dodávky a nákladní vozy jsou pokuty za rychlost vyšší o 500 až 2000 DKK v závislosti na situaci.
Jaké jsou rychlostní limity v Dánsku? Pro osobní vozy jsou rychlostní limity v Dánsku následující: 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obec, na dálnici 110 km/h až 130 km/h (záleží na lokalitě).
Platí se v Dánsku dálniční poplatky? Motocykly, osobní auta do 3,5 t a vozy nad 3,5 t do 12 t mají průjezd dálnicemi zcela zdarma. Vozy nad 12 t platí mýtné.
Zdroje