Domů » Cestování » Dopravní předpisy » Dopravní předpisy a pravidla v Litvě

Dopravní předpisy a pravidla v Litvě

Chystáte se autem do Litvy na dovolenou nebo na jinou dobrodružnou poznávací cestu? Tak v tom případě si důkladně nastudujte dopravní předpisy a pravidla, která jsou v této zemi potřeba respektovat a dodržovat. V našem článku se dozvíte, jaké dokumenty je třeba připravit na cestu, jaké jsou rychlostní limity nebo jaké jsou místní zvyklosti a na co si dávat všeobecně v Litvě pozor.

Dopravní předpisy a pravidla v Litvě

Shrnutí

Litva se nachází v mírném klimatu s přímořským charakterem. Teploty v zimě se obvykle pohybují kolem -5 až -10 °C, zatímco v létě dosahují průměrně okolo 20 °C. Největší množství dešťových srážek se očekává vždy v srpnu, a od listopadu se začíná objevovat sníh. Nejvhodnější dobou pro návštěvu Litvy je období od května do září, kdy je počasí nejpříznivější pro cestování.

Litva je malý stát, avšak silniční síť je dobře rozvinutá, což znamená, že na cestách nenarazíte na velké množství vozidel a zácpy jsou zde opravdu ojedinělé. Podmínky na silnicích jsou srovnatelné s těmi v České republice. Litevské dálnice spíše připomínají dvouproudové rychlostní komunikace. 

V městských oblastech a na vesnicích není stav silnic příliš dobrý, často se setkáte s dírami a výmoly. Hlavní silnice mimo města jsou obvykle v dobrém stavu. Nicméně některé vedlejší silnice mohou být pokryté vrstvou písku a štěrku, což může být nebezpečné. V zimě se zpravidla odstraňování sněhu ze silnic často opožďuje, a tak to vede ke komplikacím.

V Litvě se často vyskytují krádeže osobních automobilů. Je důležité, aby lidé byli velmi opatrní zejména na místech s vysokou koncentrací osob, jako jsou nádraží, letiště, tržiště a podobně, kde může docházet k drobným krádežím. Doporučuje se nenosit osobní doklady a veškeré peníze pohromadě.

Dokumenty, které vzít s sebou

Litva je od roku 2004 členem Evropské unie a také je v Schengenském prostoru.

Na cestu do Litvy budete potřebovat tyto dokumenty:

 • platný občanský průkaz nebo cestovní pas,
 • řidičský průkaz,
 • zelenou kartu a doklad o pojištění vozidla,
 • technický průkaz vozidla.

V případě zapůjčeného nebo firemního vozidla musí řidič doložit notářsky ověřenou plnou moc majitele k užívání konkrétního vozidla s ověřeným překladem do angličtiny. 

Rychlostní limity

V tabulce níže najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a automobily s přívěsem, které jsou v Litvě platné a je důležité je dodržovat.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
Motocykly50 km/h90 km/h120 km/h130 km/h
Osobní vozidla a nákladní vozy do 3,5 tuny50 km/h90 km/h120 km/h130 km/h
Nákladní vozy a ostatní vozy nad 3,5 tuny50 km/h90 km/h90 km/h90 km/h
Automobil (do 3,5 tuny) + přívěs (do 750 kg)50 km/h90 km/h90 km/h90 km/h
Automobil + přívěs nad 3,5 tuny50 km/h90 km/h90 km/h90 km/h
Obytný automobil do 3,5 tuny50 km/h90 km/h90 km/h90 km/h

Dávejte si pozor na změny rychlosti na dálnicích a rychlostních silnicích. V zimním období od 1.10. do 30.4. je povolena maximální rychlost na dálnici pouze 110 km/h, mimo toto období je možné jet až 130 km/h. Na dvouproudých silnicích a rychlostních silnicích se v tomto období od 1.10 do 30.4. rychlost také snižuje ze 110 km/h na 100 km/h.

Řidiči s praxí do 2 let smí na dálnicích a silnicích pro osobní automobily jet rychlostí nejvýše 90 km/h, na ostatních komunikacích 70 km/h.

Minimální povolená rychlost na dálnicích je 60 km/h.

Emisní zóny a ekologické známky

V současné době v Litvě neexistují žádné nízkoemisní zóny. Plány na zavedení takových zón se momentálně týkají pouze města Kaunas. Nicméně, prozatím nebyl stanoven poplatek za vjezd do Kaunas automobilům, a ani nebyly zveřejněny bližší informace ohledně fungování tohoto omezeného a placeného vjezdu.

Dálniční poplatky

Motocykly a vozidla kategorie M1, tedy vozidla do 3,5 tuny, která mají nejvýše osm míst k přepravě osob mají jízdu po litevských dálnicích zdarma.

Výjimku tvoří vozidla kategorie N1, N2, N3, M2 a M3, která musí mít při jízdě na litevských dálnicích platnou elektronickou dálniční známku. Konkrétně se jedná o vozidla určená pro přepravu nákladů, a pro vozidla určená pro přepravu více než 8 osob. Známky jsou k dispozici s platností na 1 den, 7 dní, měsíc a rok. Dálniční známka je vázána na konkrétní registrační značku vozidla, a kromě obvyklých prodejních míst ji lze koupit i na oficiálních stránkách keliumokestis.lt.

V Litvě nejsou zpoplatněny mosty, tunely ani žádné vjezdy do velkých měst.

Více informací o mýtném se dozvíte v našem článku s názvem Dálniční poplatky Litva.

Povinná výbava

Litva podepsala Vídeňskou úmluvu. To znamená, že po vozidlech registrovaných v zahraničí policisté vyžadují povinnou výbavu podle země registrace. To znamená, pokud pojedete autem z České republiky do Litvy, měli byste mít kompletní povinnou výbavu, která je podle českých pravidel.

Avšak je nutné počítat s tím, že je většinou situace jiná! V praxi se však setkáte s různými lokálními výjimkami a legislativními úpravami. Doporučujeme proto povinnou výbavu pro jistotu upravit vždy podle cílové destinace, případně i podle tranzitních zemí, kterými se chystáte projíždět. Takto budete mít jistotu, že se vyhnete potížím s policií.

V Litvě je povinná výbava vozidla následující:

 • Výstražný trojúhelník (obecně se umisťuje 50 metrů za vozidlo, na dálnici je vzdálenost 100 metrů).
 • Neporušená autolékárnička v originálním obalu.
 • Hasící přístroj.
 • Reflexní vesta (je vyžadována při vystupování z vozidla stojícího na vozovce nebo na okraji vozovky).

Doporučená výbava

Do doporučené výbavy patří vše, co se po cestě může hodit: deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní žárovky a pojistky, voda, baterka a podobně.

Povinnost svítit

V Litvě platí celodenní svícení, to znamená 24 hodin po celý rok. V případě, že nedodržíte nařízení hrozí vám pokuta od 30 do 90 EUR. 

Mlhovky jsou povinné pouze za mlhy nebo za zhoršené viditelnosti. 

Pneumatiky a sněžné řetězy

Používání zimních pneumatik je v Litvě povinné pro vozidla s celkovou hmotností do 3,5 tuny od 10. listopadu do 31. března. V případě nedodržení hrozí pokuta od 30 do 40 EUR.

Pneumatiky s hroty jsou povoleny od 1. listopadu do 9. dubna. Pokud je nepříznivá situace a zimní podmínky stále přetrvávají, je možné očekávat prodloužení nařízení, které zajišťuje místní ministerstvo dopravy.

Sněžné řetězy jsou povoleny, avšak pokud je na silnici souvislá pokrývka sněhu nebo ledu. 

Pokuty v Litvě

V Litvě jsou policejní hlídky na každém kroku. Velmi často kontrolují překračování rychlosti a dávají pokuty i za sebe menší překročení a jiné drobné dopravní přestupky. Policie také velmi často kontroluje technický stav vozidla. 

Policie může pokuty vybírat na místě v hotovosti. Některé pokuty závažnějšího charakteru se platí v místních bankách (v závislosti na místě dopravního přestupku). 

Nejčastější pokuty v Litvě

Nejčastější pokuty v LitvěSazba
Jízda bez bezpečnostních pásů od 30 až 50 EUR
Jízda bez autosedačky a dalších zádržných systémůod 30 až 50 EUR
Jízda pod vlivem alkoholu od 1 200 až 1 500 EUR
Jízda pod vlivem omamných, psychotropních nebo jiných psychoaktivních látek od 800 do 1 100 EUR a odebrání řidičského oprávnění na 1 až 1,5 roku
Jízda bez dálniční známky od 170 do 350 EUR
Jízda bez zapnutých světelod 30 do 90 EUR
Špatné parkováníod 23 do 40 EUR
Nedodržení tónování a propustnosti čelního sklaod 30 do 40 EUR
Používání telefonu při jízdyod 60 až 90 EUR
Nedodržení dopravních značek, porušení pravidel zastavení nebo parkování vozidelod 30 do 90 EUR
Projíždění přes zákazový signál, znemožnění průchodu chodce na přechodu pro chodceod 60 do 90 EUR nebo odebrání řidičského oprávnění na 1 až 6 měsíců
Nedodržení dopravních předpisů pro zajištění nerušeného průjezdu jiného vozidla od 90 do 140 EUR nebo odebrání řidičského oprávnění na 2 až 4 měsíce
Předjíždění na zakázaném místě, otáčení za snížené viditelnosti, porušování pravidel zastavení/parkování na dálnicíchod 170 do 230 EUR nebo odebrání řidičského oprávnění na 3 až 6 měsíců
Jízda s vozidlem bez uzavření povinného ručení nebo bez platného technického stavu vozidlaod 50 do 100 EUR
Otočení na přechodech pro chodce, v tunelech, na mostech, nadjezdech, nadjezdech a pod nimiod 30 do 90 EUR
Nebezpečná, rychlá jízda a nelegální závody na silnicíchod 170 do 230 EUR a odebrání řidičského oprávnění na 3 až 6 měsíců
Nebezpečná situace, která nutí ostatní vozidla změnit rychlost, směr nebo provést jinou nebezpečnou akciod 170 do 230 EUR a odebrání řidičského oprávnění na 3 až 6 měsíců
Řízení vozidla řidičem, který nemá oprávnění řídit vozidlood 300 do 450 EUR
Porušení pravidel pro přecházení železničního přejezduod 180 do 280 EUR a odebrání řidičského oprávnění na 2 až 6 měsíců
Nebezpečné chování na silnici (vybržďování nebo donucení druhého vozidla k vyjetí na okraj vozovky a podobně)od 450 do 550 EUR a odebrání řidičského oprávnění na 1 až 2 roky 
Neuposlechnutí žádosti policisty nebo celního orgánu o zastavení vozidlaod 850 do 1 200 EUR a odebrání řidičského oprávnění na 3 až 5 let.
Jízda bez zimních pneumatik v povinném období od 30 do 40 EUR
Používání antiradarůod 30 do 50 EUR

Pokuty za rychlost v Litvě

Překročení rychlostiSazba
Překročení rychlosti méně než 10 km/hSlovní varování nebo drobná pokuta
Překročení rychlosti od 11 km/h do 20 km/h12 až 30 EUR
Překročení rychlosti od 21 km/h do 30 km/h30 až 90 EUR
Překročení rychlosti od 31 km/h do 40 km/h120 až 170 EUR
Překročení rychlosti od 41 km/h do 50 km/h170 až 230 EUR
Překročení rychlosti nad 50 km/h 450 až 550 EUR

Za překročení rychlosti nad 50 km/h hrozí finanční pokuta a také odebrání řidičského oprávnění od 1 do 6 měsíců.

Místní zvyklosti a další informace

 • V Litvě se jezdí vpravo a předjíždí se vlevo. Přednost mají vozidla zprava a zásahová vozidla.
 • Pokud jedete na mopedu nebo motocyklu, noste ochrannou přilbu.
 • Používejte světla pro denní svícení.
 • Pokud jste účastníkem nehody, která způsobí pouze materiální škody, nemusíte volat policii. Zúčastněné strany by se měly domluvit a měly by vyplnit evropské prohlášení o nehodě.
 • Pokud budete přistiženi při dopravním přestupku při projíždění Litvou, můžete dostat pokutu na místě.
 • Na kruhovém objezdu musíte vždy dát přednost v jízdě. Před vjezdem na kruhový objezd se ujistěte, že po vaší levici není žádný provoz. Záchranná vozidla mají také vždy přednost v jízdě.
 • Bezpečnostní pásy by se měly používat na všech sedadlech, kde je pás k dispozici.
 • Děti do 12 let nesmějí sedět na předních sedadlech automobilů, pokud není k dispozici dětský zádržný systém přizpůsobený jejich velikosti. Děti do 3 let musí sedět ve speciální sedačce schválené konstrukce přizpůsobené jejich velikosti.
 • Zimní podmínky mohou být v Litvě velmi drsné, takže je nezbytné, abyste byli dobře vybaveni, pokud se chystáte navštívit Litvu v chladnějších měsících.
 • Bezolovnatý benzín a nafta jsou běžně dostupné, stejně jako LPG. V chladnějších měsících je k dispozici speciální zimní motorová nafta s velmi vysokým bodem tuhnutí. Čerpací stanice akceptují platby kreditní kartou.
 • V hlavních městech jsou parkovací místa. Některé parkovací automaty vyžadují karty. Nelegálně zaparkovaná auta policie zablokuje.
 • Řidiči musí dát přednost v jízdě vozidlům přijíždějícím po hlavní silnici na neřízených silničních křižovatkách. Jde o křižovatky, které neřídí policie ani semafor. 
 • V situacích, kdy silnice na neřízené křižovatce mají stejnou úroveň, musí dát řidiči přednost v jízdě těm, kteří přijíždějí zprava. Každé vozidlo, které se blíží ke křižovatce, musí dát přednost v jízdě těm, kteří na křižovatce odbočují nebo ji křižují.
 • Každý řidič vjíždějící na silnici ze soukromého pozemku by měl dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím v obou směrech. 
 • Musíte zastavit na přechodech pro chodce, jakmile někdo ukáže, že chce přejít.
 • Především v letních měsících a turistické sezoně se doporučuje obezřetnost na své osobní věci, jako jsou telefony, finanční prostředky, ale i cestovní doklady, a to zejména v místech se zvýšenou koncentrací turistů a lidí.
 • Pokud plánujete cestu do Litvy autem, doporučujeme si zjistit doplňkové asistenční služby vašeho sjednaného povinného a havarijního ručení. Případně si sjednat rozšířenou asistenci pro zahraničí. Dále doporučujeme úrazové pojištění všech cestujících. 
 • Pokud havarijní pojištění nemáte sjednané, u některých pojišťovacích společností je možné jej sjednat i na kratší dobu, avšak nejméně na jeden měsíc.
 • V Litvě se platí Eurem. Směnárny jsou prakticky na každém kroku. Peníze si můžete také vyměnit v hotelu nebo například v bance, kde by to mělo být bez poplatku. 

Tolerance alkoholu

V Litvě je maximální přípustná hladina alkoholu v krvi 0,4 promile

Pro profesionální řidiče, tedy řidiče vozidel taxislužby, motocyklů, mopedů, vozidel o celkové hmotnosti nad 3,5 tuny nebo s více než 9 sedadly, jakož i pro řidiče, jejichž řidičská praxe nepřesahuje 2 roky, je nejvyšší přípustná hladina alkoholu v krvi 0,0 ‰.

Hladina alkoholu v krviSazba
Hladina alkoholu v krvi od 0,4 až 1,5 promile od 800 do 1 100 EUR a odebrání řidičského oprávnění na dobu 1 až 1,5 roku
V případě nehody a zjištění alkoholu od 1 200 do 1 500 EUR a odebrání řidičského oprávnění na 3 až 5 let
Hladina alkoholu v krvi profesionálních řidičů od 0,01 do 0,4 promile 
od 150 do 300 EUR 
Hladina alkoholu v krvi pro mladé řidiče od 0,01 do 0,4 promile od 230 do 300 EUR
Převedení práva řídit vozidlo na osobu, která je opilá nebo pod vlivem omamných, psychotropních nebo jiných psychoaktivních látekod 90 do 140 EUR
Řízení pod vlivem omamných, psychotropních nebo jiných psychoaktivních látek od 800 do 1 100 EUR a odebrání řidičského oprávnění na 1 až 1,5 roku.

Pokud je hladina alkoholu v krvi vyšší než 1,5 ‰ nebo vznikne situace odmítnutí zkoušky na alkohol, pak řidiči odpovídají podle trestního zákoníku, kdy hrozí vysoké pokuty, ale také odebrání řidičského oprávnění a také hrozí soud a popřípadě odnětí svobody.

Zajímá vás, jaká je tolerance alkoholu za volantem v dalších zemích? Pokud jste si dali jedno pivo k obědu a chcete mít jistotu, že se nedostanete do problémů a dodržíte stanovenou hranici alkoholu, spočítejte si, zda můžete usednout za volant – vyzkoušejte naši Alkohol kalkulačku.

Použití autokamery a antiradarů

V Litvě je používání autokamer povoleno

Pravidla pro používání kamer jsou obdobné jako v ostatních státech. Autokameru není dovoleno umisťovat do zorného pole řidiče a nahraný záznam není možné zveřejňovat. Monitorování cesty je povoleno, avšak pro své vlastní účely. Záznam by měl být upraven tak, aby nebylo zřejmé a rozpoznatelné, kdo na záznamu je a také jaké registrační značky se v záznamu nachází.

Pokud byste potřebovali důkazní materiál v případě nehody pro policii, tak je možné záznam nechat zveřejnit pro konkrétní instituci.

Policejní kontrola

Jak se chovat při policejní kontrole v Litvě? Jakmile vám policista dá znamení, auto odstavte ke kraji vozovky a vyčkejte uvnitř vozu na další pokyny. Nevystupujte, pouze pokud by vás k tomu policisté sami vyzvali.

Záchranná ulička

V Litvě, tak jako v jiných státech Evropy, je povinností vytvořit záchrannou uličku pro hasiče, záchranáře a policisty při dopravní nehodě na dálnici. Záchranná ulička se vytváří mezi krajním pruhem a pruhem vedle něj. 

Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Zákaz jízdy kamionů

V Litvě není provoz kamionů nijak omezen.

Cestování s dětmi a použití autosedačky

Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

Děti do výšky 135 cm mohou cestovat pouze s použitím vhodných dětských zádržných systémů vhodných pro jejich váhu. 

Děti do 3 let mohou být přepravovány pouze ve speciálních dětských zádržných systémech.

Je zakázáno přepravovat děti na předním sedadle osobního automobilu pomocí dětských zádržných systémů odpovídajících váze a výšce dítěte, které jsou zády obráceny k čelnímu sklu vozidla, pokud je přední sedadlo vybaveno airbagem. Toto ustanovení neplatí, pokud je mechanismus předního airbagu deaktivován.

Při nedodržení hrozí pokuty od 30 do 50 EUR.

Jídlo, pití, kouření, telefonování za jízdy

Jídlo a pití je za volantem pravděpodobně v Litvě povolené. Nenašli jsme žádný zákon, který by toto omezoval. Avšak pro vaši bezpečnost, doporučujeme si na odpočívadle nebo na parkovišti zastavit. Tipy na jídlo na cesty najdete na našem blogu. 

Telefonování za volantem je zakázané, používejte hands-free. Při nedodržení můžete dostat pokutu od 60 do 90 EUR.

Řízení naboso a v žabkách

Řídit naboso nebo v žabkách je v Litvě pravděpodobně dovoleno, avšak se v žádném případě nedoporučuje právě z důvodu bezpečnosti

Neexistuje žádný speciální zákon, který by toto zakazoval, avšak je nutné si uvědomit, že jízda v nevhodné obuvi nebo v žádné obuvi je velmi riskantní. Řízení v žabkách, ale také v jakékoliv obuvi, která neposkytuje dostatečně dobrou ochranu vašich nohou nesmí být při jízdě vozidlem používána. Policisté toto mohou brát tak, že jste nezpůsobilí k jízdě a nezvládáte perfektně ovládat své auto. Závažný problém nastává hlavně v situacích, kdy dojde k dopravní nehodě nebo spácháte jiný přestupek.

Ceny pohonných hmot

V Litvě jsou čerpací stanice téměř na každém rohu. Bez ohledu na to, jestli jste ve městě nebo na venkově, není problém dostat se k benzínkám.

Problémy s kvalitou paliva se zde ve většině případů nemusíte bát. Nicméně je vhodné být opatrný při tankování na menších nebo méně známých čerpacích stanicích, kde by palivo mohlo být nižší kvality, což by vám mohlo způsobit potíže. Pokud to jen trochu jde, doporučuje se jim raději vyhnout a raději vyhledat jinou čerpací stanici.

Ceny pohonných hmot jsou v Litvě podobné ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi. Vždy doporučujeme zkontrolovat aktuální ceny pro danou destinaci. Průměrné ceny za pohonné hmoty jsou v Litvě následující: 1,47 EUR za Natural 95 a 1,57 EUR za naftu.

Dobíjení elektromobilu

V Litvě je elektromobilita málo rozšířená ve srovnání s průměrem Evropy. Aktuálně se nachází na celém území Litvy přibližně 71 dobíjecích stanic. Ty se nachází v blízkosti velkých měst a různých oblastí jako je Vilnius, Kauno, Klaipedos a podobně. 

Tyto nabíjecí stanice se nacházejí většinou na benzínových pumpách, nákupních centrech nebo na parkovištích. Doporučujeme se vždy dopředu informovat a naplánovat si dobíjení před cestou.

Na odkaze electromaps.com najdete seznam dobíjecích stanic a také mapu, kde se stanice nachází. Místo webové stránky také můžete použít aplikaci pro telefony iOS a Android. 

Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

Chystáte se v Litvě půjčit auto? Půjčovny aut jsou téměř na každém kroku. Především ve velkých městech a vnitrozemí.

Ceny zapůjčení auta se odvíjí od typu vozidla, sezóny a místa. Průměrná cena za půjčení malého auta vyjde okolo 40 až 80 EUR na den

Aby automobil byl půjčen je třeba splnit několik obvyklých podmínek:

 • řidiči musí být více než 25 let a maximálně 78 let, 
 • řidič musí vlastnit platný řidičský průkaz a občanský průkaz,
 • řidič musí mít debetní nebo kreditní kartu a bankovní účet.

Aby vám v půjčovně vůz svěřili, musí vám být minimálně 25 let a maximálně 78 let. Raději se dopředu informujte, jak dlouho už musíte mít řidičské oprávnění, toto se může podnik od podniku lišit. Většinou požadují 5 let. Často se skládá záloha, ta se může u různých provozovatelů podstatně lišit. Některé autopůjčovny akceptují i věk 23 let, avšak je nutné počítat se speciální poplatkem, který se pohybuje okolo 30 EUR.

Na kratší výlety doporučujeme motocykl, ceny jsou při pronájmu poloviční. Helmy k motocyklu jsou obvykle v ceně pronájmu.

Jestli do země cestujete autem, které není vaše (leasing, firemní auto, ale i auto partnera nebo příbuzného), vezměte si s sebou potvrzení o užívání vozidla. Jinak byste se v případě policejní kontroly mohli dostat do problémů – policisté by si mohli myslet, že jste vozidlo odcizili. 

V Litvě zkuste carsharing, je to skvělá alternativa ke klasickým autopůjčovnám. Možná se vám i podaří něco ušetřit. 

Kempování a spaní v autě

V Litvě je volné kempování a spaní v autě povoleno. V Litvě je většina kempů cenově dostupná a se základním vybavením. Tyto kempy se nachází okolo turistických oblastí, doporučujeme si místo předem rezervovat.

Pokud chcete kempovat tzv, na divoko ve volné přírodě, je to možné, avšak je nutné dodržovat různá pravidla. Přenocování v přírodních rezervacích a národních parcích je povoleno pouze v omezené míře, na soukromém pozemku je povoleno pouze se souhlasem majitele. Přenocování ve městech nebo městských oblastech a v blízkosti domů je zakázáno

Jako vždy dodržujte pravidla chování pro divoké kempování. Naopak na okrajích silnice, v blízkosti mostů a podobně je kempování zakázáno. Přespávat v karavanech na odpočívadlech u silnici je také zakázáno. 

Cestování s domácími mazlíčky

Pokud cestujete s pejskem či jiným zvířetem do Litvy, počítejte s tím, že zvíře musí být očkováno proti vzteklině, ne starší než jeden rok. Dále musí být zvíře očipované a musí mít platný pas. 

Nezapomeňte psa i jiného mazlíčka vždy vhodně na cestu připravit a přepravovat jej bezpečně.

Důležité kontakty

Telefonní čísla

 • Tísňové volání 112 
 • Záchranná služba 03
 • Policie 02
 • Hasiči 01

Velvyslanectví České republiky ve Vilniusu

 • Birutes g. 16, LT-08117 Vilnius, Lithuania
 • Tel.: +370 5 266 1040
 • Konzulární oddělení +370 5 266 1063
 • Konzulární pohotovost 24 hodin denně: +370 699 41 596 (mobilní telefon – pouze pro naléhavé případy), případně posilový telefon +370 652 94 337.
 • Fax: +370 5 266 1066
 • Email: [email protected].
 • Web: www.mzv.gov.cz/vilnius

Nejčastější dotazy

Jaké jsou rychlostní limity v Litvě?

Rychlostní limity v Litvě se liší podle typu vozidla a situace, například motocykly a osobní vozidla do 3,5 tun mají v obci povolenou rychlost 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici mohou jet až 130 km/h. Pozor rychlostní limity se snižují v zimním období!

Jaké jsou pokuty za překročení povolené rychlosti v Litvě?

Pokuty za rychlost jsou v Litvě od 12 až do 550 EUR, vždy v závislosti na tom, o kolik překročení rychlosti bylo. 

Jsou v Litvě zpoplatněné nějaké úseky?

Motocykly a vozidla kategorie M1, tedy vozidla do 3,5 tuny, která mají nejvýše osm míst k přepravě osob mají jízdu po litevských dálnicích zdarma. Výjimku tvoří vozidla kategorie N1, N2, N3, M2 a M3, která musí mít při jízdě na litevských dálnicích platnou elektronickou dálniční známku.

Jsou v Litvě emisní zóny nebo jiná omezení?

V současné době v Litvě neexistují žádné nízkoemisní zóny. Plány na zavedení takových zón se momentálně týkají pouze města Kaunas. Nicméně, prozatím nebyl stanoven žádný konkrétní poplatek ani žádné bližší informace. 

Jaká je povinná výbava vozidel v Litvě?

V Litvě povinná výbava vozidla zahrnuje výstražný trojúhelník, autolékárničku v neporušeném obalu, reflexní vestu a hasící přístroj.

Zdroj: mzv.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...