Dopravní předpisy a pravidla v Řecku

Chystáte se autem do Řecka na dovolenou? Tak v tom případě si důkladně nastudujte dopravní předpisy a pravidla, které jsou v této zemi potřeba respektovat a dodržovat. V našem článku se dozvíte, jaké dokumenty je třeba připravit na cestu, jaké jsou rychlostní limity, co dělat, když dostanete pokutu nebo jaké jsou místní zvyklosti a na co si dávat všeobecně v Řecku pozor.

Obsah Zobrazit

    Shrnutí

    V Řecku je třeba počítat s tím, že je doprava komplikovaná, leckdy nebezpečná a také přetížená. Řekové jsou na silnicích méně ohleduplní než například čeští řidiči. V Řecku jsou silnice kvalitní a ve velmi dobrém stavu, s výjimkou venkova, tam se připravte na členité a velmi úzké silnice. 

    Řekové se někdy na silnicích nechovají standardně a nedodržují dopravní předpisy. Především u hlavních cest se můžete setkat s tím, že vás bude předjíždět řecké auto, i když v protisměru jede další auto nebo autobus. Držte se blízko u krajnice a uhněte mu, ať vás v klidu předjede. 

    V letních měsících je třeba počítat s tím, že jsou místní komunikace přetížené. Potkáte velké množství motocyklů, mopedů a skútrů. Tyto vozidla se nebezpečně proplétají mezi automobily ze všech stran, proto buďte v pozoru a obezřetní. 

    Dokumenty, které vzít s sebou

    Řecko je členem Evropské unie a také schengenského prostoru. Na cestu do Řecka si připravte tyto následující dokumenty: 

    • řidičský průkaz,
    • zelenou kartu a doklad o pojištění vozidla,
    • technický průkaz vozidla,
    • platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

    V případě zapůjčeného nebo firemního vozidla musí řidič doložit ověřenou plnou moc majitele k užívání konkrétního vozidla s ověřeným překladem do angličtiny

    Rychlostní limity

    V tabulce níže najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a automobily s přívěsem, které jsou v Řecku platné a je důležité je dodržovat. 

    Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
    Motocykly50 km/h90 km/h110 km/h130 km/h
    Osobní vozidla a nákladní vozy do 3,5 tuny50 km/h90 km/h110 km/h130 km/h
    Automobil (do 3,5 tuny) + přívěs (do 750 kg)50 km/h80 km/h90 km/h100 km/h
    Automobil (do 3,5 tuny) + přívěs (od 750 do 3,5 tuny)50 km/h80 km/h80 km/h90 km/h

    Motocykly a osobní automobily do 3,5 tuny mohou jet po dálnici až 130 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete s karavanem či přívěsem do 750 kg. V tomto případě musíte jet pomaleji, na dálnici pouze 100 km/h.

    Emisní zóny a ekologické známky

    V Řecku platí omezení pouze pro město Athény. Athény mají zavedené 2 druhy ekologických zón. Toto omezení platí:

    • v centru města Athén (Malý okruh)
    • v celé oblasti Athén (Velký okruh)

    Řecké úřady uvádí, že chtějí do roku 2025 odstranit z Athén veškerá dieselová vozidla. 

    Malý okruh

    Vozidla do 2,2 tuny, tj. osobní automobily, obytné automobily (M1), dodávky (N1) mají povolen vjezd pouze do této oblasti ve střídavých dnech, v závislosti na poslední číslici jejich SPZ vozidla (liché nebo suché). Pravidlo platí od pondělí do čtvrtka od 7:00 do 20:00 a v pátek od 7:00 do 15:00.

    To znamená, že v sudé dny (např. 8.8., 24.11.) mohou osobní a nákladní automobily do 2,2 tuny jezdit s registračními čísly na registrační značce, které končí sudým číslem (0, 2, 4, 6, 8). Naopak na liché dny (3.10, 5.8., 25.11.) mohou osobní a nákladní automobily do 2,2 tuny jezdit s registračními značkami končící na lichá čísla (1, 3, 5, 7, 9).

    Na vozidla registrovaná v zahraničí (např. pronajaté automobily) se zákaz vjezdu vztahuje pouze tehdy, pokud se nachází v Řecku déle než 40 dnů

    Velký okruh 

    Zákaz vjezdu je platný pro vozidla nad 2,2 tuny, to jsou osobní automobily, obytné automobily (M1), autobusy (M2, M3), dodávky (N1), nákladní automobily (N2, N3).

    • V roce 2023 je znemožněn zákaz vjezdu vozidlům s první registrací v roce 2000.
    • V roce 2024 bude pravděpodobně znemožněn zákaz vjezdu vozidlům s registrací v roce 2001.
    • V roce 2025 bude pravděpodobně znemožněn zákaz vjezdu vozidlům s registrací v roce 2002.

    Více informací o problematice emisních zón v Athénách najdete na odkazu urbanaccessregulations.eu.

    Dálniční poplatky a úseky zpoplatněné zvláštním mýtem

    V Řecku, tak jako v některých státech Evropské unie dálniční známku nepotřebujete, protože se zde platí dálniční poplatky formou mýta. Dálniční poplatky jsou vybírány prostřednictvím mýtných bran. Výše mýtného se odvíjí podle ujetých kilometrů a podle kategorie vozidla

    Výběr mýtného na dálnicích není vůbec jednoduchý, protože v Řecku spravuje dálniční úseky až 7 provozovatelů. A tak výše mýtného a konkrétní cena je vždy dostupná pouze na webových stránkách těchto společností:

    V Řecku mimo dálniční poplatky existují také úseky zpoplatněné zvláštním mýtem. Jedná se o zpoplatněný tunel Aktio – Preveza a most Rio – Antirio. Průjezd tunelem osobním vozidlem do 3,5 tuny vyjde na 3,00 EUR, jízda autem přes most stojí 13,70 EUR.

    Více informací o mýtném se dozvíte v našem článku s názvem Dálniční poplatky Řecko

    Povinná výbava

    Řecko podepsalo Vídeňskou úmluvu. To znamená, že po vozidlech registrovaných v zahraničí policisté vyžadují povinnou výbavu podle země registrace. To znamená, pokud pojedete autem z České republiky do Řecka, měli byste mít kompletní povinnou výbavu, která je podle českých pravidel.

    Pozor, protože v praxi se však setkáte s různými lokálními výjimkami a legislativními úpravami. Doporučujeme proto povinnou výbavu pro jistotu upravit vždy podle cílové destinace, případně i podle tranzitních zemí, kterými se chystáte projíždět. Takto budete mít jistotu, že se vyhnete potížím s policií.

    V Řecku je povinná výbava vozidla následující:

    • Výstražný trojúhelník – obecně se umisťuje 50 metrů za vozidlo, na dálnici je vzdálenost 100 metrů.
    • Neporušená autolékárnička v originálním obalu (platí i pro motocykly).
    • Hasící přístroj musí mít všechna vozidla, která jsou registrována v Řecku nebo v zahraničí. 

    Reflexní vesta není povinná, avšak se doporučuje ji mít s sebou v autě. Ideálně pro všechny pasažéry.

    Doporučená výbava

    Do doporučené výbavy patří vše, co se po cestě může hodit: deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní žárovky a pojistky, voda, baterka a podobně.

    Povinnost svítit

    V Řecku pro osobní automobily není povinné celodenní svícení. Výjimku tvoří motocykly, ty musí svítit po celý den. 

    Potkávací světla se používají za dne jen za zhoršené viditelnosti a v noci. Doporučuje se mít potkávací světla za nízké viditelnosti způsobené nepříznivým počasím jako je mlha, sněžení nebo silný déšť. 

    Mlhovky lze používat pouze v případě mlhy, sněžení nebo silného deště, samostatně nebo v kombinaci s potkávacími světly. 

    Pokuty za nedodržení pravidel týkající se světel jsou ve výši až 80 EUR.

    Pneumatiky a sněžné řetězy

    Roční období v Řecku se střídají stejně jako ve zbytku Evropy. Za nejdeštivější období je považována zima, která zároveň představuje také nejchladnější část roku. Průměrné teploty se zde v zimním období pohybují mezi 10 až 14°C. Sníh a mínusové teploty nejsou v Řecku, především v nížinách pravidlem a obvyklé, avšak se tyto nepříznivé podmínky mohou objevit. S intenzivními srážkami a sněžením počítejte na vrcholech pohoří Pindos, Parnas a Olymp, kde se sníh drží někdy až do konce května. 

    V Řecku se uvádí minimální hloubka dezénu pneumatik u osobních vozidel 1,6 mm.

    Na řeckém území není povinností mít zimní pneumatiky, a proto je jejich používání pouze volitelné. V Řecku je obvykle zimní období od začátku listopadu do konce března. Teploty se pohybují obvykle od 10 do 14 °C. Se sněžením počítejte většinou na horách, na vrcholech pohoří. I když nejsou zimní pneumatiky povinné, přesto doporučujeme je mít přezuté, pokud cestujeme do Řecka právě v tomto období.

    Sněhové řetězy jsou povinné. Používání sněhových řetězů je povoleno pouze v případě, že je povrch vozovky pokryt souvislou nebo nepatrně narušenou sněhovou pokrývkou či ledem a jejich použitím nedojde k poškození povrchu vozovky. Maximální povolená rychlost s řetězy je 50 km/h. 

    V Řecku je používání pneumatik s hroty povoleno, pokud to vyžaduje nepříznivé počasí. Jsou vhodné při jízdě na zledovatělých nebo zasněžených silnicích. 

    Pokuty v Řecku

    Je obecně známo, že doprava v Řecku je jedna z nejnebezpečnějších v Evropě. Turisté musí být na pozoru, dodržovat dopravní předpisy a pravidla a také se musí chovat na silnici, co možná nejbezpečněji

    Řecká policie je přísná a má v oblíbenosti kontrolovat především zahraniční turisty. Pokuty za přestupky jsou velmi vysoké, a jsou pevně stanovené, to znamená, že nemá smysl s policejní hlídkou smlouvat

    V Řecku může policie uložit řidiči pokutu, avšak ji nesmí vybírat na místě. Řidič má pak povinnost pokutu zaplatit do 10 dnů od uložení pokuty. V Řecku platí, že pokud je pokuta zaplacena do 10 dnů, snižuje se o 50 %. 

    Pokutu je možné zaplatit na řecké poště nebo v bance. Pokud má lístek s pokutou čárový kód a kód platby, lze platbu provést prostřednictvím elektronického bankovnictví

    V případě nezaplacení pokuty s vámi bude následně zahájeno soudní řízení a pokuta se bude vymáhat i v České republice.

    Nejčastější pokuty v Řecku

    Nejčastější pokuty v ŘeckuSazba
    Jízda bez bezpečnostních pásů a autosedačky350 EUR
    Spolujezdec bez bezpečnostního pásuaž 80 EUR za každého spolujezdce (zaplatí řidič)
    Nezastavení na značce STOP700 EUR
    Jízda pod vlivem alkoholu od 0,5 do 0,8 promileod 78 EUR
    Jízda na červenou700 EUR
    Nezaplacení mýtného100 EUR
    Špatné parkování40 až 80 EUR
    Parkování na místech určených pro řidiče se zdravotním postiženímaž 150 EUR
    Přejetí dvojité bílé čáry/předjíždění700 EUR
    Jízda bez použití helmy 350 EUR
    Spolujezdce bez helmy350 EUR
    Spolujezdce bez helmy až 80 EUR (zaplatí řidič)
    Telefonování za jízdy100 EUR
    Nepoužívání potkávacích světel dle pravidel80 EUR
    Nebezpečná jízda700 EUR
    Nerespektování chodců200 EUR

    Pokuty za rychlost v Řecku

    Pokuty za rychlost v obci, mimo obec a na dálniciSazba
    Překročení rychlosti do 20 km/hod 40 EUR
    Překročení rychlosti od 20 do 30 km/hod 100 EUR
    Překročení o více než 30 km/h350 až 750 EUR, případ je předán k soudu a řidičský průkaz je odebrán na 60 dnů. 

    Místní zvyklosti a další informace

    • V Řecku se jezdí po pravé straně a všichni cestující musí mít ve vozidle bezpečnostní pásy nebo dětský zádržný systém
    • V Řecku má přednost vozidlo, které na kruhový objezd najíždí. To je přesný opak než v České republice.
    • Na vesnických cestách můžete potkat velká stáda přecházejících zvířat.
    • V Řecku se za špatné parkování vozidel odebírají registrační značky nebo hrozí odtah.
    • Především v letních měsících a turistické sezoně se doporučuje obezřetnost na své osobní věci, jako jsou telefony, finanční prostředky, ale i cestovní doklady, a to zejména v místech se zvýšenou koncentrací turistů a lidí.
    • Pozor, nošení nože a slzného spreje je zakázáno, protože je považováno za nedovolené ozbrojování
    • V Řecku je zakázáno předjíždění na úzkých komunikacích, hrbolech na silnicích, v nebezpečných a nepřehledných zatáčkách, na přechodech pro chodce, na křižovatkách nebo při nedostatečné vzdálenosti. 
    • Parkování ve velkých městech je prakticky nemožné, proto využijte příslušná parkoviště. 
    • Parkování je zakázáno do 3 metrů od požárního hydrantu, do 5 metrů od křižovatky a do 15 metrů od zastávky MHD. 
    • Pokud plánujete cestu do Řecka autem, doporučujeme si zjistit doplňkové asistenční služby vašeho sjednaného povinného a havarijního ručení. Případně si sjednat rozšířenou asistenci pro zahraničí. Dále doporučujeme úrazové pojištění všech cestujících
    • Pokud havarijní pojištění nemáte sjednané, u některých pojišťovacích společností je možné jej sjednat i na kratší dobu, avšak nejméně na jeden měsíc.
    • Pokud použijete klakson a nemáte k tomu žádný důvod, můžete dostat pokutu. 
    • Od listopadu do března buďte opatrní, protože je dopravní provoz často komplikován sněžením, ledovkou a nepříznivým počasím. 
    • Stopování je povolené, ovšem se nesmí stopovat na dálnicích a rychlostních silnicích. Tam se smí stopovat jenom na parkovištích a odpočívadlech. Stopování je tedy běžné a jezdí se tímto stylem velmi často. 
    • V Řecku se platí Eurem. Směnárny jsou prakticky na každém kroku. Peníze si můžete také vyměnit v hotelu nebo například v bance, kde by to mělo být bez poplatku. 

    Tolerance alkoholu

    V Řecku je tolerance alkoholu stanovena na 0,5 promile. Začátečníci, kteří mají řidičský průkaz méně než 2 roky, služební řidiči a řidiči motorek mají limit stanovený na 0,2 promile

    Za nedodržení stanovené hranice alkoholu hrozí velmi vysoké pokuty

    Hladina alkoholu v krviSazba
    Hladina alkoholu od 0,5 do 0,8 promile200 EUR
    Hladina alkoholu od 0,8 do 1,1 promile700 EUR a pozastavení řidičského průkazu na dobu 3 měsíce
    Hladina alkoholu o více než 1,1 promile1 200 EUR, pozastavení řidičského průkazu na dobu 6 měsíců a odnětí svobody na 2 měsíce

    Zajímá vás, jaká je tolerance alkoholu za volantem v dalších zemích? Pokud jste si dali jedno pivo k obědu a chcete mít jistotu, že se nedostanete do problémů a dodržíte stanovenou hranici alkoholu, spočítejte si, zda můžete usednout za volant – vyzkoušejte naši Alkohol kalkulačku.

    Použití autokamery a antiradarů

    V Řecku je používání autokamer povoleno. Pravidla pro používání kamer jsou obdobné jako v ostatních státech. Autokameru není dovoleno umisťovat do zorného pole řidiče a nahraný záznam není možné zveřejňovat. Monitorování cesty je povoleno, avšak pro své vlastní účely. Záznam by měl být upraven tak, aby nebylo zřejmé a rozpoznatelné, kdo na záznamu je a také jaké registrační značky se v záznamu nachází.

    Pokud byste potřebovali důkazní materiál v případě nehody pro policii, tak je možné záznam nechat zveřejnit pro konkrétní instituci.

    Policejní kontrola

    Jak se chovat při policejní kontrole v Řecku? Jakmile vám policista dá znamení, auto odstavte ke kraji vozovky a vyčkejte uvnitř vozu na další pokyny. Nevystupujte, pouze pokud by vás k tomu policisté sami vyzvali.

    V Řecku je třeba počítat s tím, že policisté jsou neoblomní a není vhodné s nimi smlouvat. Pokuty a jejich výše jsou pevně stanovené.  

    Záchranná ulička

    V Řecku je povinností, tak jako v jiných státech Evropské unie, vytvořit záchrannou uličku pro hasiče, záchranáře a policisty při dopravní nehodě na dálnici nebo rychlostní silnici. Záchranná ulička se vytváří mezi krajním pruhem a pruhem vedle něj. Platí zde pravidlo stejné jako v České republice a dalších evropských zemích.

    Záchranářská ulička
    Záchranářská ulička

    Zákaz jízdy kamionů

    V Řecku je provoz kamionů omezen, existují obecné zákazy. Konkrétně platí omezení v pátek od 16:00 do 21:00 hodin, poté v neděli od 15:00 do 22:00. Tyto omezení se mohou vztahovat jen na některé lokality v Řecku.

    Cestování s dětmi a použití autosedačky

    Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

    Nezletilé děti musí mít vlastní cestovní doklad s aktuální fotografií. 

    Děti vysoké do 135 cm a do 12 let musí být během jízdy v automobilech přepravovány v tzv. dětské zádržném systému, tedy v dětských autosedačkách nebo na dětských podsedácích, platí jak pro přední, tak i pro zadní sedadla. 

    Děti od 3 let a do 150 cm mají zakázáno sedět při jízdě na předním sedadle. 

    Děti vyšší než 135 cm nebo starší 12 let mohou být přepravovány na běžných sedadlech s použitím bezpečnostních pásů. 

    Na předním sedadle může být umístěna pouze dětská autosedačka jen v proti směru jízdy, avšak přední airbag spolujezdce musí být deaktivován

    Jídlo, pití, kouření, telefonování za jízdy

    Jídlo a pití je za volantem je pravděpodobně povolené. Avšak pro vaši bezpečnost, doporučujeme si na odpočívadle nebo na parkovišti zastavit. Tipy na jídlo na cesty najdete na našem blogu. 

    Telefonování za volantem je zakázané, používejte hands-free. Při nedodržení můžete dostat vysokou pokutu od 100 EUR.

    Řízení naboso a v žabkách

    Řídit naboso nebo v žabkách je v Řecku zakázáno. V Řecku neexistuje žádný zvláštní zákon, který by toto zakazoval, avšak zakazuje jízdu v nevhodné obuvi. Řízení v žabkách, ale také v jakékoliv obuvi, která neposkytuje dostatečně dobrou ochranu vašich nohou nesmí být při jízdě vozidlem používána.

    Řídit v žabkách nebo naboso je považováno za dopravní přestupek a za něj vám hrozí pokuta od 150 do 600 EUR, v závislosti na závažnosti přestupku. Policisté toto mohou brát tak, že jste nezpůsobilí k jízdě a nezvládáte perfektně ovládat své auto. Závažný problém nastává hlavně v situacích, kdy dojde k dopravní nehodě nebo spácháte jiný přestupek.

    Ceny pohonných hmot

    V Řecku jsou čerpací stanice na každém kroku a vždy mají výhodnou polohu, protože jsou v blízkosti velkých, ale i malých měst. Obvykle jsou na silnicích dopravní značky, které udávají orientační vzdálenost k nejbližší čerpací stanici. 

    V Řecku je mnoho značkových čerpacích stanic. Nejběžnější jsou BP, Shell, REVOIL, EKO, JETOIL, AEGEAN. Doporučujeme tankovat na těchto čerpacích stanicích

    Menší benzínky a neznámé lokální čerpací stanice mohou mít nekvalitní palivo, které vám může způsobit problémy, proto pokud je to možné, vyhněte se jim a natankujte jinde.

    Ceny pohonných hmot jsou v Řecku velmi podobné jako například v České republice. Vždy doporučujeme zkontrolovat aktuální ceny pro danou destinaci. Průměrné ceny za pohonné hmoty jsou v Řecku následující: 1,87 EUR za Natural 95 a 1,57 EUR za naftu.

    Čerpací stanice u dálnic si například mohou účtovat o 10 nebo 20 % více za palivo. Nejlevnější palivo se většinou nachází v blízkosti velkých nákupních center.

    Pohonné hmoty jsou v Athénách a Soluni vždy levnější, než je celostátní průměr. 

    V Řecku tankování pohonných hmot provádí speciální vyškolený personál. Stačí jen říct, které palivo potřebujete natankovat a kolik litrů. Zaměstnanec vám palivo natankuje sám. Vy pouze zaplatíte a máte hotovo. 

    Většina čerpacích stanic funguje nonstop. Některé z nich zavírají okolo 19 až 22 hodiny.  Pokud potřebujete natankovat v noci, tak některé čerpací stanice nemají v noci k dispozici obsluh a tak je nutné stojan obsloužit sám, platba je pak provedena v automatu.

    V Řecku tankování pohonných hmot provádí speciální vyškolený personál. Stačí jen říct, které palivo potřebujete natankovat a kolik litrů. Zaměstnanec vám palivo natankuje sám. Vy pouze zaplatíte a máte hotovo. 

    Dobíjení elektromobilu

    V Řecku je situace s dobíjecími stanicemi o něco lepší, než v některých státech Evropy, kde nejsou tolik rozšířené. V Řecku je nabíjecích stanic přes 250. Nejčastěji se nachází nabíjecí stanice v blízkosti velkých měst jako jsou Athény, Thessaloniki, Marousi a podobně. 

    Na odkaze electromaps.com najdete seznam dobíjecích stanic a také mapu, kde se stanice nachází. Místo webové stránky také můžete použít aplikaci pro telefony iOS a Android. 

    Tyto nabíjecí stanice se nacházejí většinou na benzínových pumpách, nákupních centrech nebo na parkovištích. Doporučujeme se vždy dopředu informovat a naplánovat si dobíjení před cestou.

    Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

    Chystáte se v Řecku půjčit auto? Půjčovny aut jsou v turistických letoviscích snad na každém rohu. Ceny zapůjčení auta se odvíjí od typu vozidla, sezóny a místa. Průměrná cena za půjčení malého auta vyjde okolo 30 až 50 EUR na den

    Aby automobil byl půjčen je třeba splnit několik obvyklých podmínek:

    • řidiči musí být více než 21 let, 
    • řidič musí vlastnit platný řidičský průkaz a občanský průkaz,
    • řidič musí mít debetní nebo kreditní kartu a bankovní účet.

    Aby vám v půjčovně vůz svěřili, musí vám být minimálně 21 let. Raději se dopředu informujte, jak dlouho už musíte mít řidičské oprávnění, toto se může podnik od podniku lišit. Většinou požadují 12 měsíců až 2 roky. Často se skládá záloha, ta se může u různých provozovatelů podstatně lišit. V Řecku není třeba mezinárodní řidičský průkaz, postačí ten český. 

    Na kratší výlety doporučujeme motocykl, ceny jsou při pronájmu poloviční. Helmy k motocyklu jsou v ceně pronájmu.

    Jestli do země cestujete autem, které není vaše (leasing, firemní auto, ale i auto partnera nebo příbuzného), vezměte si s sebou potvrzení o užívání vozidla. Jinak byste se v případě policejní kontroly mohli dostat do problémů – policisté by si mohli myslet, že jste vozidlo odcizili. 

    V Řecku zkuste carsharing, je to skvělá alternativa ke klasickým autopůjčovnám. Možná se vám i podaří něco ušetřit. Nebo se projet v elektromobilu.

    Kempování a spaní v autě

    Podle řeckých zákonů je zakázáno kempovat, tedy umisťovat stany a parkovat karavany na archeologických lokalitách, také na plážích, ve veřejných lesích a na veřejných místech. V případě porušení hrozí vysoká pokuta a odnětí svobody na 3 měsíce

    V Řecku je možné kempovat v určených kempingech. Kempování na divoko je možné, ovšem je nutné se vyhnout turistickým oblastem či parkovišti. Pokud se rozhodnete pouze spát v autě, avšak nekempovat, můžete tak učinit pouze na určených parkovištích a zastávkách. Protože kempování zde není povoleno. 

    Dávejte si pozor v Řecku také na zákazové značky. Existují totiž místa, kde je zákaz parkování, a v tom případě zde nemůžete ani kempovat. 

    Na různých fórech, které se zabývají cestováním v Řecku se ve většině případů uvádí, že se dá na odlehlých místech kempovat na divoko, ovšem není dovoleno instalovat markýzu a dát posezení před samotný automobil.

    Řecko je stále bezpečnou zemí, to znamená, pokud kempujete se stanem nebo karavanem na odlehlém místě, tak nemusíte mít obavy, z krádeže nebo dalších hrozeb. Větší zřetel je třeba když budete v blízkosti nějakého většího města. 

    Cestování s domácími mazlíčky

    Pokud cestujete s pejskem či jiným zvířetem do Řecka, počítejte s tím, že zvíře musí být očkováno proti vzteklině, ne starší než jeden rok. Dále musí být zvíře očipované. 

    V Řecku není požadováno žádné další speciální ošetření proti vnějším i vnitřním parazitům. 

    Zvíře, které si s sebou vezmete na cestu do Řecka musí mít k dispozici cestovní Europas vystavený v České republice

    Nezapomeňte psa i jiného mazlíčka vždy vhodně na cestu připravit a přepravovat jej bezpečně.

    Důležité kontakty

    Telefonní čísla

    • Tísňové volání 112
    • První pomoc 166
    • Lékařská pohotovost 1016
    • Centrum pro otravy 210-779 3777
    • Policie 100
    • Turistická policie 171
    • Přístavní policie 108
    • Hasiči 199
    • ELPA – silniční asistence 1040
    • Informace o službách nemocnic a lékáren 1434

    Velvyslanectví České republiky v Řecku

    • G. Seferis Str. 6, Palaio Psychico, 154 52 Athens
    • Tel.: +30 210 671 37 55, +30 210 672 99 16, KO +30 210 672 99 12
    • Fax.: +30 210 671 06 75
    • Nouzová linka: +30 694 473 37 69
    • Email: [email protected]
    • Web: www.mzv.cz/athens

    Nejčastější dotazy

    Jaké jsou rychlostní limity v Řecku?

    Rychlostní limity v Řecku se liší podle typu vozidla a situace, například motocykly, osobní a nákladní vozidla do 3,5 tun mají v obci povolenou rychlost 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici mohou jet až 130 km/h.

    Jaké jsou pokuty za překročení povolené rychlosti v Řecku?

    Řecko má přísná pravidla ohledně dodržování rychlostních limitů a pokuty za porušení jsou velmi vysoké. Například za překročení rychlosti v obci, mimo obec nebo na dálnici je sazba od 40 do 750 EUR. Pozor překročení rychlosti o více než 30 km/h je vysoká pokuta a k tomu je případ předán k soudu a řidičský průkaz je odebrán alespoň na 60 dnů.

    Jak se platí za používání řeckých dálnic?

    V Řecku jsou zpoplatněné dálnice a vybrané úseky silnic a podléhají tak mýtnému. Výše mýtného se odvíjí podle ujetých kilometrů a podle kategorie vozidla. Výběr mýtného na dálnicích není vůbec jednoduchý, protože v Řecku spravuje dálniční úseky až 7 provozovatelů. A tak výše mýtného a konkrétní cena je vždy dostupná pouze na webových stránkách těchto společností: Aegean Odos, Attiki Odos, Egnatia Odos, Kentriki Odos, Moreas Odos, Nea Odos, Olympia Odos. Průměrná cena mýtného se v Řecku pohybuje kolem 8 až 12 EUR na 100 km.

    Jaké jsou omezení v emisních zónách v Řecku?

    V Řecku platí prozatím v Athénách 2 druhy ekologických zón, tj. malý a velký okruh. Zákazy vjezdu jsou podle určitých pravidel pro malý okruh pro vozidla s hmotností do 2,2 tun, pro velký okruh platí pro vozidla nad 2,2 tuny.

    Jaká je povinná výbava vozidel v Řecku?

    V Řecku povinná výbava vozidla zahrnuje výstražný trojúhelník, autolékárničku v neporušeném obalu, hasící přístroj. Reflexní vesta není povinná, avšak se doporučuje.

    Zdroj: mzv.cz

    Picture of Martina Poláková

    Martina Poláková

    Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *