Elektronická dálniční známka je tady. Co potřebujete vědět?

0
2253
Elektronické dálniční známky

Pomalu se blíží konec roku, což jako obvykle znamená sundat dálniční známku a vyměnit ji za novou. Jenže letos se ale mění mnohem více, než jen kupón dálniční známky. Po čtvrtstoletí se upustilo od klasické papírové dálniční známky a konečně se tak dočkáme elektronické dálniční známky. Přestup na elektronickou dálniční známku nakonec neovlivnilo ani aktuální dění a už od 1. prosince si ji budou moci motoristé kupovat.

Změní se cena elektronické dálniční známky? Kde si ji koupíme?

Letošní roční dálniční známka bude samozřejmě platit až do konce ledna 2021. Na tom se nic nemění. Stejné je to s cenou dálniční známky, která i u elektronické dálniční známky zůstává stejná a roční tak vyjde stále na 1 500 Kč. Teď se ale dostaneme ke změnám, které byste měli brát na vědomí. Elektronické dálniční známky si budete moci primárně kupovat přes e-shop a dále v síti České pošty nebo čerpacích stanic EuroOil. Cizinci určitě rádi využijí možnost koupit si dálniční známku na vybraných hraničních přechodech.

Platnost elektronické dálniční známky

Novinkou je platnost dálniční známky, která v případě roční elektronické dálniční známky bude 365 dní. Platnost známky byste si ani nemuseli kontrolovat, protože jestli vyplníte i kontaktní údaje na svou osobu, tak dostanete předem informaci o tom, že vám platnost končí. Od potřeby zakoupit dálniční známku jsou osvobozeny elektromobily a historická vozidla.

Systém má stále své „mouchy“

Ačkoliv přechod na elektronické dálniční známky bude probíhat bez odkladu, tak systém kontroly zatím pokulhává. Stacionární kamery instalované na portálech starého mýtného systému budou nově využívány pro kontrolu dálničních známek, aby se nemusely kontrolovat manuálně. Po odhalení tak neplatiči přijde rovnou domů pokuta za jízdu bez dálniční známky. Jenže minimálně během prvního roku nebude tato funkce využívána a neplatiče bude muset odhalit dopravní policie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno