Domů » Cestování » Dopravní předpisy » Dopravní předpisy a pravidla v Bosně a Hercegovině

Dopravní předpisy a pravidla v Bosně a Hercegovině

Chystáte se autem do Bosny a Hercegoviny na dobrodružnou poznávací cestu? Tak v tom případě si důkladně nastudujte dopravní předpisy a pravidla, která jsou v této zemi potřeba respektovat a dodržovat. V našem článku se dozvíte, jaké dokumenty je třeba připravit na cestu, jaké jsou rychlostní limity, jaké jsou místní zvyklosti a na co si dávat všeobecně v Bosně a Hercegovině pozor.

Dopravní předpisy a pravidla v Bosně a Hercegovině

Shrnutí

Cizinci jsou povinni se do 24 hodin od příjezdu do Bosny a Hercegoviny přihlásit na cizinecké policii. Tuto povinnost může splnit správa hotelu (v případě ubytování v hotelu) nebo hostitel (pokud jsou ubytováni soukromě).

Doprava v Bosně a Hercegovině není příliš bezpečná, což také ilustrují průzkumy o dopravních nehodách. Vysoký počet dopravních nehod, ke kterým zde dochází každý rok je až alarmující. Stav silnic rovněž neposkytuje optimální podmínky; mimo dálnice často chybí středový pruh a zpevněná krajnice. Výmoly na silnicích nejsou výjimkou a tunely nejsou často osvětlené, a proto je třeba zvýšená opatrnost.

Pro parkování ve městech je doporučeno využívat placená a hlídaná parkoviště, přičemž v noci je bezpečnější volit hlavní a osvětlené komunikace. Je také v zájmu cestovatelů nezanechávat v autě doklady a cennosti, i když auto ponechávají na zdánlivě bezpečném místě.

Bosna a Hercegovina je krásná země, ale také nebezpečná. Nedoporučuje se opouštět asfaltové silnice a udržované cesty na celém území státu! Především si dávejte pozor na místa u hranic s Chorvatskem, protože zde existuje hodně míst, která jsou stále zaminovaná. Aktuální mapy zaminovaných území jsou uvedeny na stránkách bhmac.org.

Dokumenty, které vzít s sebou

Bosna a Hercegovina požádala o členství v EU v březnu 2016 a v prosinci 2022 jí byl udělen status kandidátské země.

Na cestu do Bosny a Hercegoviny budete potřebovat tyto dokumenty:

 • platný občanský průkaz nebo cestovní pas,
 • řidičský průkaz,
 • zelenou kartu a doklad o pojištění vozidla,
 • technický průkaz vozidla.

I když v Bosně a Hercegovině není striktně požadován, je doporučeno mít s sebou také mezinárodní řidičský průkaz.

V případě zapůjčeného nebo firemního vozidla musí řidič doložit notářsky ověřenou plnou moc majitele k užívání konkrétního vozidla s ověřeným překladem do angličtiny. 

Rychlostní limity

V tabulce níže najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a automobily s přívěsem, které jsou v Bosně a Hercegovině platné a je důležité je dodržovat. 

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
Motocykly50 km/h80 km/h100 km/h130 km/h
Osobní vozidla a nákladní vozy do 3,5 tuny50 km/h80 km/h100 km/h130 km/h
Automobil (do 3,5 tuny) + přívěs (do 750 kg)50 km/h60 km/h80 km/h80 km/h

Na dálnici je zakázáno vjíždět vozidlům, jejichž rychlost podle technických charakteristik nepřesahuje 40 km/h.

Emisní zóny a ekologické známky

V Bosně a Hercegovině neexistují žádné zavedené emisní zóny ani ekologická omezení. 

Dálniční poplatky

Bosna a Hercegovina patří mezi ty státy, kde není zavedena dálniční známka, ale platí se dálniční poplatky. Část dálnice A1 je zpoplatněna a za její průjezd je vybíráno mýtné. Výše mýtného se odvíjí od ujeté vzdálenosti a kategorie vozidla. Průměrná cena mýtného vychází na 10 až 15 Kč na 100 km. 

Mýtné se vztahuje na motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny, nákladní vozy nad 3,5 tuny a další nadměrná vozidla. Platba se provádí v hotovosti (EUR, BAM), běžnými platebními kartami (MasterCard, Visa, Maestro, American Express a Diners Club) nebo pomocí elektronického systému ACC TAG.

Více informací o mýtném se dozvíte v našem článku s názvem Dálniční poplatky Bosna a Hercegovina

Povinná výbava

Bosna a Hercegovina podepsala Vídeňskou úmluvu. To znamená, že po vozidlech registrovaných v zahraničí policisté vyžadují povinnou výbavu podle země registrace. To znamená, pokud pojedete autem z České republiky do Bosny a Hercegoviny, měli byste mít kompletní povinnou výbavu, která je podle českých pravidel.

Avšak je nutné počítat s tím, že je většinou situace jiná! V praxi se setkáte s různými lokálními výjimkami a legislativními úpravami. Doporučujeme proto povinnou výbavu pro jistotu upravit vždy podle cílové destinace, případně i podle tranzitních zemí, kterými se chystáte projíždět. Takto budete mít jistotu, že se vyhnete potížím s policií.

V Bosně a Hercegovině je povinná výbava vozidla následující:

 • Výstražný trojúhelník (obecně se umisťuje 50 metrů za vozidlo, na dálnici je vzdálenost 100 metrů).
 • Neporušená autolékárnička v originálním obalu (platí i pro motocykly).
 • Tažné lano.
 • Reflexní vesta (pro všechny osoby v autě).
 • Náhradní žárovky.
 • Náhradní kolo.

Doporučená výbava

Do doporučené výbavy patří vše, co se po cestě může hodit: deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní žárovky a pojistky, voda, baterka a podobně.

Povinnost svítit

V Bosně a Hercegovině platí celodenní svícení, to znamená 24 hodin po celý rok. V případě nedodržení hrozí pokuta od 30 KM (15 EUR). 

Mlhovky jsou povinné pouze za mlhy nebo za zhoršené viditelnosti. Pokud nedodržíte, hrozí pokuta 50 KM (26 EUR).

Pneumatiky a sněžné řetězy

Používání zimních pneumatik je v Bosně a Hercegovině povinné od 15. listopadu do 15. dubna. Hloubka dezénu 4 mm.

Pokud je auto bez zimní výbavy, tedy bez zimní pneumatik, může policie zakázat jízdu na komunikaci. 

Sněhové řetězy je nutné použít, pokud je k dispozici odpovídající dopravní značka nebo pokud je sníh více než 5 cm hluboký. Proto důrazně doporučujeme mít v období od 1. listopadu do 15. dubna v autě také sněhové řetězy.

Pneumatiky s hroty jsou zakázané

Pokuty v Bosně a Hercegovině

V Bosně a Hercegovině není dopravní infrastruktura příliš kvalitní. Při řízení je nezbytné dodržovat zvýšenou pozornost a jezdit opatrně. Místní řidiči jsou známí tím, že často nedodržují dopravní předpisy, proto buďte velmi opatrní!

V případě porušení pravidel silničního provozu ze strany cizího řidiče je sepsán přestupkový protokol a je vystavena účtenka pro zaplacení pokuty. Pokutu za drobný přestupek lze zaplatit na místě. V případě závažných porušení je vydán soudní příkaz. Pokutu je také možné zaplatit v nejbližší bance nebo na poště.

Pokud vás policie zastaví, doporučujeme požádat o potvrzení o pokutě, tím tak zjistíte, že jste dostali oficiální pokutu a ne jen nějaký podvodný pokus vydávat se za policejní hlídku. 

Pokud nezaplatíte mýtné na dálnici nebo pokud při sjezdu z placeného úseku nepředložíte vydanou magnetickou kartu k mýtnému, musíte počítat s vysokou pokutou, ve výši dvojnásobku mýtného pro nejdelší úsek.

Nejčastější pokuty v Bosně a Hercegovině

Nejčastější pokuty v Bosně a HercegoviněSazba
Jízda bez bezpečnostních pásů od 100 do 300 KM (51 až 153 EUR)
Jízda bez autosedačky a dalších zádržných systémůod 400 do 1 000 KM (205 až 511 EUR)
Couvání na železničním přejezdu30 KM (15 EUR)
Osoby pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky nesmí sedět na předním sedadle 40 KM (20 EUR)
Nedodržení bezpečné vzdálenosti 50 KM (26 EUR)
Chybějící pojištění automobiluod 50 do 250 KM (26 až 128 EUR)
Nedodržení pravidel parkování40 KM (20 EUR)
Nedodržení vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla40 KM (20 EUR)
Vjezd na přechod pro chodceod 50 až 50 KM (26 až 128 EUR)
Nedodržení dopravních předpisů, jako je dávat znamení před jízdou, změnou jízdního pruhu, odbočováním, otáčením nebo zastavenímod 100 až 300 KM (51 až 153 EUR)
Předjíždění vozidla tam, kde je to zakázáno dopravními značkamiod 100 do 300 KM (51 až 153 EUR)
Nesprávné předjíždění (porušení pravidel)od 100 do 300 KM (51 až 153 EUR)
Hladina alkoholu od 0,3 do 0,8 promileod 100 do 300 KM (51 až 153 EUR)
V případě nehody a zranění od 300 do 1 000 KM (153 až 511 EUR)
Jízda bez světel30 KM (15 EUR)
Odmítnutí řidiče vozidla odmítnout zákonnou povinnost podrobit se lékařskému vyšetření kvůli intoxikaciod 400 do 1 000 KM (205 až 511 EUR).
Nerespektování dopravních předpisů – dát přednost v jízdě vozidlu, které má přednost v jízděod 100 do 300 KM (51 až 153 EUR)
Porušení pravidel pro přejíždění křižovatekod 100 do 300 KM (51 až 153 EUR)
Jízda na červenouod 100 do 300 KM (51 až 153 EUR)
Náhlé a nebezpečné snížení rychlosti bez důvodu 50 KM (26 EUR)
Telefonování za jízdyod 100 do 300 KM (51 až 153 EUR)
Používání radarových detektorůod 50 do 250 KM (26 až 128 EUR)
Používání antiradarů od 100 do 300 KM (51 až 153 EUR)
Tónování skel více než je stanoveno dle pravidel40 KM (20 EUR)

Pokuty za rychlost v Bosně a Hercegovině

Pokuty za rychlost v obci, mimo obec a na dálniciSazba
Překročení rychlosti od 10 do 20 km/h50 KM (20 EUR)
Překročení rychlosti od 20 do 30 km/hod 100 do 300 KM (51 až 153 EUR)
Překročení rychlosti nad 30 km/hod 400 do 1 000 KM (205 až 511 EUR)

Místní zvyklosti a další informace

V Bosně a Hercegovině nášlapné miny a další nevybuchlé zbraně, což jsou pozůstatky války, stále představují velké riziko v některých oblastech. I když jsou vysoce osídlené oblasti a hlavní trasy většinou bezpečné, venkovské a méně osídlené oblasti mohou být problematické. V žádném případě nesjíždějte z hlavních cest a zpevněných ploch, zejména bez průvodce s místními znalostmi. Buďte opatrní při pohybu v blízkosti dřívějších linií konfliktu, okrajů silnic, otevřené krajiny, zničených nebo opuštěných budov (včetně ve městech), zanedbaných pozemků, luk nebo sadů.

 • V Bosně a Hercegovině se jezdí po pravé straně a všichni cestující musí mít ve vozidle bezpečnostní pásy nebo dětský zádržný systém
 • V zimních podmínkách jsou řidiči povinni ze svých vozidel odstranit veškerý sníh a led, jinak jim bude udělena pokuta.
 • Některé silnice v Bosně a Hercegovině jsou špatně udržované a jsou neustále ve výstavbě. Možná najdete dobré silnice, ale vždy jezděte opatrně. Na bosenských silnicích jsou také stále přítomné nášlapné miny, takže se řidičům doporučuje, aby si jich byli vědomi.
 • Pruhy jsou často úzké, takže předjíždění je riskantní.
 • Jízda v tunelech je také nebezpečná kvůli chybějící konstrukci a nízkému osvětlení, takže pokud musíte jet v tunelu, jeďte opatrně.
 • Věnujte zvýšenou pozornost při jízdě na venkově, protože pouliční osvětlení není běžné mimo velká města a výstavba silnic může být špatně značená. 
 • Jízda ve venkovských oblastech, zejména po horských silnicích, vyžaduje od motoristů zvýšené opatrnosti, zejména kvůli možnému silnému větru na silnici a omezené viditelnosti způsobené mlhou, sněhem a ledem.
 • Pokud jste účastníkem nehody, musíte počkat, až dorazí policie.
 • Na horských silnicích máte přednost do kopce.
 • Musíte zastavit na přechodech pro chodce, jakmile někdo ukáže, že chce přejít.
 • Ne všechny pojišťovny kryjí řízení v Bosně a Hercegovině, takže si to před odjezdem pořádně zkontrolujte.
 • Nikdy nejezděte do terénu ve venkovských oblastech bez zkušeného průvodceriskujete, že narazíte na nášlapné miny a jiná nevybuchlá zařízení.
 • Ve velkých městech se občas konají protesty. I když jsou obvykle mírumilovné, mohou způsobit narušení provozu, takže se jim, pokud můžete, vyhněte.
 • Někteří řidiči v Bosně a Hercegovině mohou přijít s agresivním a nepředvídatelným chováním, takže je doporučeno jet s opatrností a nereagovat na chování ostatních.
 • Na silnicích se často vyskytují domácí i divoká zvířata, zejména stáda koz, ovcí a koně. 
 • Pro jízdu na venkovských a horských silnicích jsou vhodné terénní vozy nebo motorky. Po silnějších deštích či sněžení jsou často tyto menší silnice nesjízdné.
 • Především v letních měsících a turistické sezoně se doporučuje obezřetnost na své osobní věci, jako jsou telefony, finanční prostředky, ale i cestovní doklady, a to zejména v místech se zvýšenou koncentrací turistů a lidí.
 • Pokud plánujete cestu do Bosny a Hercegoviny autem, doporučujeme si zjistit doplňkové asistenční služby vašeho sjednaného povinného a havarijního ručení. Případně si sjednat rozšířenou asistenci pro zahraničí. Dále doporučujeme úrazové pojištění všech cestujících. 
 • Pokud havarijní pojištění nemáte sjednané, u některých pojišťovacích společností je možné jej sjednat i na kratší dobu, avšak nejméně na jeden měsíc.
 • Místní řidiči zřídka signalizují pomocí blinkrů. Při průjezdu křižovatek a kruhových objezdů buďte ostražití ohledně vozidel v přilehlých pruzích.
 • Někteří řidiči nerespektují přednost v jízdě. I na křižovatkách s semafory pečlivě sledujte dopravní situaci na všech stranách.
 • Pokud se vás někdo pokusí předjet na nevhodném místě, je lepší ustoupit, zajet doprava a nechat bezohledného řidiče předjet.
 • Chodci často přecházejí vozovku na nevhodných místech. Předem zpomalte a buďte opatrní.
 • Bosna a Hercegovina má mnoho horských serpentin s prudkými zatáčkami a úzkými úseky.
 • Při vlhkém počasí mohou být silnice kluzké. Držte se na pozoru.
 • Při výjezdu na vedlejší silnice v odlehlých oblastech zpomalte, protože některé z nich mohou být ve špatném stavu.
 • V horách, kde čerpací stanice nejsou časté, se zvyšuje spotřeba paliva. Nezapomeňte mít dostatek paliva jako rezervu.

Tolerance alkoholu

V Bosně a Hercegovině platí maximální přípustná hladina alkoholu v krvi 0,3 promile

Hladina alkoholu v krviSazba za alkoholV případě nehody a zranění
Hladina alkoholu v krvi od 0,3 do 0,8 promileod 50 do 250 KM (26 až 128 EUR)od 100 do 300 KM (51 až 153 EUR)
Hladina alkoholu v krvi od 0,8 do 1,5 promileod 100 do 300 KM (51 až 153 EUR)od 300 do 1 000 KM (153 až 511 EUR)
Hladina alkoholu v krvi vyšší než 1,5 promileod 400 do 1 000 KM (205 až 511 EUR)od 1 000 KM do 5 000 KM (511 až 2 556 EUR)

V případě odmítnutí řidiče vozidla na zákonnou povinnost podrobit se lékařskému vyšetření kvůli intoxikaci, hrozí vysoká pokuta od 400 do 1 000 KM (205 až 511 EUR).

U řidičů, jejichž řidičská praxe je méně než 3 roky nebo jejichž věk nepřesahuje 21 let, je přípustná hladina alkoholu v krvi 0,00 promile. Pokud je hladina alkoholu v krvi těchto řidičů mezi 0,00 až 0,3 promile, bude řidiči uložena pokuta 50 KM (26 EUR).

Zajímá vás, jaká je tolerance alkoholu za volantem v dalších zemích? Pokud jste si dali jedno pivo k obědu a chcete mít jistotu, že se nedostanete do problémů a dodržíte stanovenou hranici alkoholu, spočítejte si, zda můžete usednout za volant – vyzkoušejte naši Alkohol kalkulačku.

Použití autokamery a antiradarů

V Bosně a Hercegovině je používání autokamer povoleno

Pravidla pro používání kamer jsou obdobné jako v ostatních státech. Autokameru není dovoleno umisťovat do zorného pole řidiče a nahraný záznam není možné zveřejňovat. Monitorování cesty je povoleno, avšak pro své vlastní účely. Záznam by měl být upraven tak, aby nebylo zřejmé a rozpoznatelné, kdo na záznamu je a také jaké registrační značky se v záznamu nachází.

Pokud byste potřebovali důkazní materiál v případě nehody pro policii, tak je možné záznam nechat zveřejnit pro konkrétní instituci.

V Bosně a Hercegovině musí být funkce indikující polohu pevných rychlostních radarů deaktivována v navigačním softwaru založeném na GPS.

Používání radarových detektorů je zakázáno. Hrozí pokuta od 50 do 250 KM (26 až 128 EUR). Používání antiradarů je také zakázáno a hrozí pokuty od od 100 do 300 KM (51 až 153 EUR).

Policejní kontrola

Jak se chovat při policejní kontrole v Bosně a Hercegovině? Jakmile vám policista dá znamení, auto odstavte ke kraji vozovky a vyčkejte uvnitř vozu na další pokyny. Nevystupujte, pouze pokud by vás k tomu policisté sami vyzvali.

V Bosně a Hercegovině je důležité mít na paměti, že policisté jsou nekompromisní a není vhodné se s nimi pokoušet vyjednávat. Buďte obezřetní, neboť se může stát, že vás policie požádá o úplatek.

Záchranná ulička

Nepodařilo se nám zjistit, zdali je v Bosně a Hercegovině povinností, tak jako v jiných státech Evropy, vytvořit záchrannou uličku pro hasiče, záchranáře a policisty při dopravní nehodě na dálnici. Avšak je vhodné a doporučuje se záchrannou uličku vytvořit a dodržovat, protože je to kvůli bezpečnosti všech. Záchranná ulička se vytváří mezi krajním pruhem a pruhem vedle něj. 

Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Zákaz jízdy kamionů

V Bosně a Hercegovině není provoz kamionů nijak omezen. Mohou existovat drobné regionální zákazy. 

Cestování s dětmi a použití autosedačky

Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta. 

Děti do 12 let mají zakázáno cestovat na předních sedadlech. V případě porušení hrozí pokuta od 400 do 1 000 KM (205 až 511 EUR).

Děti do 2 let mohou být přepravovány na předním sedadle za předpokladu, že je zádržný systém instalován v poloze proti směru jízdy a airbag je deaktivován. Zádržný systém musí být připevněn k sedadlu pomocí tříbodového bezpečnostního pásu nebo pomocí speciálních kotev ve vozidle.

Dítě mladší 5 let smí být přepravováno na zadním sedadle pouze tehdy, jsou-li použity vhodné dětské zádržné systémy přiměřené jejich hmotnosti a připevněné k vozidlu v souladu s prohlášením výrobce bezpečnostní sedačky.

Přeprava dítěte ve věku 5 až 12 let na zadním sedadle je povolena pouze v případě, že dítě sedí na speciální podsedáku, který umožňuje použití standardního bezpečnostního pásu. 

Za porušení cestování s dětmi hrozí pokuta 40 KM (20 EUR).

Jídlo, pití, kouření, telefonování za jízdy

Jídlo a pití je za volantem je pravděpodobně v Bosně a Hercegovině povolené. Nenašli jsme žádný zákon, který by to zakazoval. Avšak pro vaši bezpečnost, doporučujeme si na odpočívadle nebo na parkovišti zastavit. Tipy na jídlo na cesty najdete na našem blogu. 

Telefonování za volantem je zakázané, používejte hands-free. Při nedodržení můžete dostat pokutu od 100 do 300 KM (51 až 153 EUR).

Řízení naboso a v žabkách

Řídit naboso nebo v žabkách je v Bosně a Hercegovině pravděpodobně povoleno, avšak se to v žádném případě nedoporučuje právě z důvodu bezpečnosti. 

Neexistuje žádný zvláštní zákon, který by toto zakazoval. Řízení v žabkách, ale také v jakékoliv podobné obuvi nebo naboso, která neposkytuje dostatečně dobrou ochranu vašich nohou by neměla být při jízdě vozidlem používána. Policisté toto mohou brát tak, že jste nezpůsobilí k jízdě a nezvládáte perfektně ovládat své auto. Závažný problém nastává hlavně v situacích, kdy dojde k dopravní nehodě nebo spácháte jiný přestupek.

Ceny pohonných hmot

V Bosně a Hercegovině jsou čerpací stanice především ve velkých městech. Na vesnici a v odlehlých místech je téměř nenajdete. A proto nezapomeňte mít vždy dostatečnou rezervu paliva.

Problémy s kvalitou paliva mohou nastat na malých čerpacích stanicích, zvláště daleko od měst. Proto se doporučuje tankovat pouze na velkých čerpacích stanicích. Menší benzínky a neznámé lokální čerpací stanice mohou mít nekvalitní palivo, které vám může způsobit problémy, proto pokud je to možné, vyhněte se jim a natankujte jinde.

Ceny pohonných hmot jsou v Bosně a Hercegovině velmi podobné jako například v České republice nebo jinde v Evropě. Vždy doporučujeme zkontrolovat aktuální ceny pro danou destinaci. Průměrné ceny za pohonné hmoty jsou v Bosně a Hercegovině následující: 1,57 EUR za Natural 95 a 1,67 EUR za naftu.

Dobíjení elektromobilu

V Bosně a Hercegovině není elektromobilita rozšířená. Aktuálně se nachází na celém území přibližně 34 dobíjecích stanic. Ty se nachází v blízkosti velkých měst a různých oblastí jako je Kanton Sarajevo, Republika Srpska, Hercegovačko-neretvanski kanton a podobně.

Tyto nabíjecí stanice se nacházejí většinou na benzínových pumpách, nákupních centrech nebo na parkovištích. Doporučujeme se vždy dopředu informovat a naplánovat si dobíjení před cestou.

Na odkaze electromaps.com najdete seznam dobíjecích stanic a také mapu, kde se stanice nachází. Místo webové stránky také můžete použít aplikaci pro telefony iOS a Android. 

Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

Chystáte se v Bosně a Hercegovině půjčit auto? Půjčovny aut jsou především ve velkých městech a také u letiště. Auto je také možné si nechat rezervovat ve městech, kam připlouvají trajekty nebo v přístavních městech. 

Pronájem automobilu v Bosně a Hercegovině je cenově dostupný mimo sezónu, avšak v letní sezóně, přibližně od poloviny června do konce srpna, se ceny výrazně zvyšují. Během této doby přijíždějí do Bosny a Hercegoviny větší skupiny turistů, zejména těch, kteří zamíří k moři nebo do hor, avšak často si také půjčují auto pro výlety do vnitrozemí.

Ceny zapůjčení auta se odvíjí od typu vozidla, sezóny a místa. Průměrná cena za půjčení malého auta vyjde okolo 30 až 60 EUR na den. 

Aby automobil byl půjčen je třeba splnit několik obvyklých podmínek:

 • řidiči musí být více než 21 let, 
 • řidič musí vlastnit platný řidičský průkaz a občanský průkaz,
 • řidič musí mít debetní nebo kreditní kartu a bankovní účet.

Aby vám v půjčovně vůz svěřili, musí vám být minimálně 21 let. Raději se dopředu informujte, jak dlouho už musíte mít řidičské oprávnění, toto se může podnik od podniku lišit. Většinou požadují 12 měsíců až 2 roky. Často se skládá záloha, ta se může u různých provozovatelů podstatně lišit. 

Na kratší výlety doporučujeme motocykl, ceny jsou při pronájmu poloviční. Helmy jsou povinné a k motocyklu jsou obvykle v ceně pronájmu.

Jestli do země cestujete autem, které není vaše (leasing, firemní auto, ale i auto partnera nebo příbuzného), vezměte si s sebou potvrzení o užívání vozidla. Jinak byste se v případě policejní kontroly mohli dostat do problémů – policisté by si mohli myslet, že jste vozidlo odcizili. 

V Bosně a Hercegovině zkuste carsharing, je to skvělá alternativa ke klasickým autopůjčovnám. Možná se vám podaří něco ušetřit. 

Kempování a spaní v autě

V Bosně a Hercegovině je volné kempování a spaní v autě povoleno. Většina kempů je cenově dostupná a se základním vybavením. 

Při kempování v Bosně a Hercegovině si pamatujte, že některá místa mohou přinášet určitá rizika, a je nezbytné být obezřetný a vybavený nezbytným vybavením pro takové dobrodružství.

Stále zde jsou území, kde je možné se setkat s minovými poli. Dále je nutné počítat s tím, že ve volné přírodě zde žijí v hojném počtu vlci a medvědi. Neignorujte výstražné tabule, které mohou upozornit na nebezpečí. 

Při kempování je důležité ctít místní zvyky a tradice a vyhýbat se táboření poblíž obytných oblastí nebo svatostánků. 

Navzdory své pověsti je Bosna a Hercegovina již obecně považována za bezpečnou zemi. Větší opatrnost však doporučujeme ve větších městech, kde může dojít k výskytu kapsářů a zlodějů. Stačí dodržovat základní pravidla, jako je nenosit cennosti viditelně, nezbytně nemít u sebe veškerou hotovost a vyhýbat se nočnímu pohybu samotného po odlehlých částech měst. Vyhněte se problematickým oblastem a respektujte místní doporučení.

Cestování s domácími mazlíčky

Cestování do Bosny a Hercegoviny s domácím mazlíčkem není příliš běžné. Avšak, pokud se tak rozhodnete, většinou vás nic speciálního překvapí. Pro cestování platí stejná pravidla jako pro ostatní evropské země. Zvíře musí být očipované, očkované proti vzteklině a mít vlastní cestovní doklad od veterináře.

Nezapomeňte psa i jiného mazlíčka vždy vhodně na cestu připravit a přepravovat jej bezpečně.

Důležité kontakty

Telefonní čísla

 • Tísňové volání 112
 • Záchranná služba 124
 • Policie 122
 • Hasiči 123

Velvyslanectví České republiky v Sarajevu

Nejčastější dotazy

Jaké jsou rychlostní limity v Bosně a Hercegovině?

Rychlostní limity v Bosně a Hercegovině se liší podle typu vozidla a podle situace, například motocykly a osobní vozidla do 3,5 tun mají v obci povolenou rychlost 50 km/h, mimo obec 80 km/h a na dálnici mohou jet až 130 km/h.

Jaké jsou pokuty za překročení povolené rychlosti v Bosně a Hercegovině?

Pokud překročíte rychlost v obci, mimo obec nebo na dálnici, tak hrozí obecně pokuty od 20 KM do 1 000 KM (od 20 EUR do 511 EUR), v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili. 

Jsou v Bosně a Hercegovině zpoplatněné nějaké úseky?

Bosna a Hercegovina patří mezi ty státy, kde není zavedena dálniční známka, ale platí se dálniční poplatky. Část dálnice A1 je zpoplatněna a za její průjezd je vybíráno mýtné. Výše mýtného se odvíjí od ujeté vzdálenosti a kategorie vozidla. Průměrná cena mýtného vychází na 10 až 15 Kč na 100 km. Mýtné se vztahuje na motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny, nákladní vozy nad 3,5 tuny. 

Jsou v Bosně a Hercegovině emisní zóny nebo jiná omezení?

V Bosně a Hercegovině nejsou žádné zavedené emisní zóny ani žádné ekologické omezení. 

Jaká je povinná výbava vozidel v Bosně a Hercegovině?

V Bosně a Hercegovině povinná výbava vozidla zahrnuje výstražný trojúhelník, autolékárničku v neporušeném obalu, tažné lano, reflexní vestu, náhradní žárovky a náhradní kolo. 

Zdroj: mzv.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články