Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční poplatky Bosna a Hercegovina 2024

Dálniční poplatky Bosna a Hercegovina 2024

0

Bosna a Hercegovina patří mezi ty státy, kde není zavedena dálniční známka, ale platí se dálniční poplatky. Část dálnice A1 je zpoplatněna a za její průjezd je vybíráno mýtné. Výše mýtného se odvíjí od ujeté vzdálenosti a kategorie vozidla.

Dálniční poplatky Bosna a Hercegovina 2024

Mýtné se vztahuje na motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny, nákladní vozy nad 3,5 tuny a další nadměrná vozidla. Platba se provádí v hotovosti (EUR, BAM), běžnými platebními kartami (MasterCard, Visa, Maestro, American Express a Diners Club) nebo pomocí elektronického systému ACC TAG. 

Průjezd osobním vozidlem do 3,5 tuny v úseku Sarajevo – Tarčin stojí 2,50 KM (33 Kč), Svilaj – Odžak vyjde na 1,20 KM (16 Kč), Zenica – Sarajevo 7,00 KM (89 Kč) a Međugorje – Ljubuški stojí 1,20 KM (15 Kč).

Cena a platnost dálničních poplatků v Bosně a Hercegovině 2024

V Bosně a Hercegovině je vybíráno mýtné za průjezd dálnice A1. Hlavní zpoplatněná část je v délce 70 km a spojuje hlavní město Sarajevo s okolními městy. Mimo zpoplatněné dálnice A1 v okolí Sarajeva je z dálnice A1 zpoplatněno i několik km v blízkosti hranic s Chorvatskem. 

Mýtné musí platit všechna motorová vozidla, jako jsou motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny, nákladní vozy nad 3,5 tuny a další nadměrná vozidla. 

Výše mýtného závisí na ujeté vzdálenosti a na kategorii vozidla. Orientační cena mýtného vychází na 10 až 15 Kč na 100 km.

Vozidla, která mají za povinnost platit mýtné jsou rozdělena do 4 kategorií. Kategorie závisí na výšce vozu, na přední nápravě a na celkovém počtu náprav vozidla. Rozhoduje také počet sedadel uvedený v technickém průkazu vozidla. 

  • Kategorie 1 – Motocykly a osobní automobily. Automobily se dvěma nápravami, výška na přední nápravě nesmí přesáhnout 1,3 metrů.
  • Kategorie 2 – Dodávky, vozy s přívěsem, nákladní vozidla do 3,5 tuny. Motorová vozidla se dvěma a více nápravami, výška na přední nápravě nesmí přesáhnout 1,3 metrů, vozidla s méně než 9 místy.
  • Kategorie 3: Autobusy, nákladní vozy s hmotností nad 3,5 tuny. Vozidla se dvěma nebo třemi nápravami, výška na přední nápravě nad 1,3 metrů, vozidla s více než 9 sedadly.
  • Kategorie 4: Nákladní vozy nad 3,5 tuny. Vozidla se čtyřmi nebo více nápravami, výška na přední nápravě nad 1,3 metrů, vozidla s více než 9 sedadly.

Podrobnější specifikaci kategorie vozidel najdete na jpautoceste.ba.

Orientační ceny mýtného v Bosně a Hercegovině 2024

V současnosti je zpoplatněno několik úseků na dálnici A1.

Úsek dálniceMotocyklyOsobní automobily do 3,5 tunyOsobní automobily s přívěsem
Svilaj – Odžak (8 km)1,20 KM1,20 KM2,50 KM
Sarajevo – Tarčin (25 km)2,50 KM2,50 KM5,00 KM
Sarajevo – Lepenica (10 km)1,20 KM1,20 KM2,50 KM
Lepenica – Tarčin (25 km)2,50 KM2,50 KM5,00 KM
Zenica – Sarajevo (64 km)7,00 KM7,00 KM14,00 KM
Međugorje – Ljubuški (10 km)1,20 KM1,20 KM2,50 KM
Banja Luka – Gradiška (34 km)3,50 KM3,50 KM7,00 KM
Banja Luka – Doboj (72 km)7,00 KM7,00 KM14,00 KM

Kompletní přehled mýtného, ceny a další bližší informace najdete na stránkách oficiálních stránkách jpautoceste.ba.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Jak zaplatit dálniční poplatky v Bosně a Hercegovině?

Bosna a Hercegovina používá systém pro platbu mýtné většinou uzavřený, ale setkáte se i na pár místech se systémem otevřeným

Na dálnici A1 před Sarajevem platí uzavřený systém mýtného, který je nejčastější. 

  • Při vjezdu na placený úsek obdržíte magnetickou kartu, kterou máte při průjezdu dálnice po celou dobu u sebe. Na konci placeného úseku předložíte kartu v mýtné bráně a na základě toho vám bude naúčtováno mýtné podle ujeté vzdálenosti a kategorie vozidla.

Zbytek úseků dálnice A1 používá otevřený systém, který není příliš častý.

  • Otevřený systém znamená to, že při vjezdu na dálnici zaplatíte předem určenou částku podle kategorie vozidla a také podle předpokládané trasy, kterou chcete ujet. Doklad o zaplacení mýtného je třeba mít u sebe po celou dobu jízdy po placeném úseku z důvodu možné namátkové kontroly. 

Platba mýtného v hotovosti

Mýtné je možné platit v hotovosti. Hotově jsou přijímány měny EUR nebo místní měna BAM (Bosenská konvertibilní marka). Pozor při platbě v eurech vám bude vráceno v bosenskohercegovských markách.

Platba mýtného platební kartou

Platba je možná běžnými platebními kartami jako MasterCard, Visa, Maestro, American Express a Diners Club.

Elektronický systém ACC TAG

V Bosně a Hercegovině lze platit mýtné i prostřednictvím elektronického systému pro automatickou platbu mýtného ACC TAG. Tento systém je vhodný pro řidiče, kteří Bosnou a Hercegovinou projíždí častěji

ACC TAG zařízení je třeba umístit na vnitřní stranu čelního skla. Zařízení automaticky zaznamenává každý průjezd mýtnou branou. Poplatky za mýtné se pak automaticky strhávají z předplaceného kreditu

Pořízení zařízení ACC TAG stojí 39 KM a je k dostání na každé mýtné stanici v Bosně a Hercegovině. ACC TAG poskytuje slevu na mýtném až 20 %. Pozor zařízení je vázáno na registrační značku vozidla, to znamená, že zařízení nelze využívat pro více vozidel zároveň.

Rychlostní limity na silnicích a dálnicích v Bosně a Hercegovině

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a také rychlosti pro automobily s přívěsem.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
Motocykly50 km/h80 km/h100 km/h130 km/h
Osobní vozidla a nákladní vozy do 3,5 tuny50 km/h80 km/h100 km/h130 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny50 km/h80 km/h80 km/h80 km/h

Motocykly a osobní vozidla mohou jet po dálnici až 130 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete s karavanem či přívěsem. V tomto případě musíte jet pomaleji, na dálnici 80 km/h.

Pokuty za překročení rychlosti jsou vysoké ve srovnání s místními platy v Bosně a Hercegovině. Pokud překročíte rychlost v obci, mimo obec nebo na dálnici hrozí pokuta od 50 až do 400 KM, v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili. Při překročení limitu od 21 a více kilometrů počítejte s vysokou pokutou a také odebráním řidičského oprávnění na 1 a více měsíců.

Dálniční síť v Bosně a Hercegovině – přehled úseků

V Bosně a Hercegovině je malá dálniční síť. V současnosti je dálnice A1 v provozu, další se plánuje. V budoucnu by se měla dálniční síť dále rozšiřovat, a to o dálnici A2 a A3. Dále by se měli začít tvořit i další rychlostní silnice. 

Dálnice jsou označovány písmenem A (autocesta, autoput).

DálniceÚseky v provozuDélka
A – 1Chorvatsko (Dálnice A5) – Doboj – Zenica – Sarajevo – Jablanica – Mostar – Chorvatsko (Dálnice A10)103,5 km
A – 2Chorvatsko – Orašje – Brčko – Tuzla0 km
A – 3Žepče – Tuzla0 km
Rychlostní silniceÚseky v provozu
B – 1Chorvatsko – Bihać – Bosanski Petrovac – Ključ – Jajce – Donji Vakuf – Travnik – Lašva
B – 2Donji Vakuf – Bugojno – Kupres – Livno – Chorvatsko
B – 3Chorvatsko – Posušje – Široki Brijeg – Mostar
B – 4Sarajevo – Trnovo – Goražde
Městská dálnice SarajevoObchvat Sarajeva 
Dálniční síť Bosna a Hercegovina

By DzWiki [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Pokuta za jízdu na dálnicích a silnicích v Bosně a Hercegovině

Bosna a Hercegovina je krásná země, ale také nebezpečná. Nedoporučuje se opouštět asfaltové silnice a udržované cesty na celém území státu. Především si dávejte pozor na místa u hranic s Chorvatskem, protože zde existuje hodně míst, která jsou stále zaminovaná. Aktuální mapy zaminovaných území jsou na stránkách bhmac.org.

V případě porušení pravidel silničního provozu ze strany cizího řidiče je sepsán přestupkový protokol a je vystavena účtenka pro zaplacení pokuty. Pokutu za drobný přestupek lze zaplatit na místě. V případě závažných porušení je vydán soudní příkaz.

Pokud nezaplatíte mýtné na dálnici nebo pokud při sjezdu z placeného úseku nepředložíte vydanou magnetickou kartu, musíte počítat s vysokou pokutou, ve výši dvojnásobku mýtného pro nejdelší úsek. 

Pokuty za překročení rychlosti jsou vysoké ve srovnání s místními platy. Pokud překročíte rychlost v obci nebo mimo obec hrozí pokuta od 50 až do 400 KM, v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili. Při překročení limitu od 21 a více kilometrů počítejte s vysokou pokutou a také odebráním řidičského oprávnění na 1 a více měsíců.

Maximální povolená tolerance alkoholu je 0,3 promile. Nulová tolerance alkoholu v krvi pak platí pro profesionální řidiče, řidiče mladší 21 let nebo s praxí v řízení méně než tři roky. Pokud vám naměří od 0,3 do 0,8 promile, hrozí pokuty od 50 do 250 KM, od 0,8 do 1,5 promile zaplatíte pokutu od 100 až 300 KM. Naměření hodnoty nad 1,5 promile je pokutováno částkou od 400 do 1 000 KM. 

Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)

Úlevy z dálničních poplatků jsou pro vozidla Červeného kříže, ozbrojených sil a také vozidla osob se zdravotním postižením s 80 % a více tělesným zraněním nebo osob s tělesným postižením s postižením dolních končetin 60 % a více – pouze pro fyzické osoby pro jedno vozidlo v jejich vlastnictví a pouze pro vozidla I. kategorie. V tomto případě je třeba podat oznámení. Bližší informace najdete na oficiálních stránkách jpautoceste.ba.

Zákaz jízdy kamionů

V Bosně a Hercegovině neexistuje obecný zákaz řízení kamionů v neděli a o státních svátcích.

Nejčastější otázky a odpovědi

Platí se v Bosně a Hercegovině dálniční poplatky? 

V Bosně a Hercegovině se platí mýtné. V současnosti je vybíráno mýtné za průjezd části dálnice A1. Výše mýtného se odvíjí od ujeté vzdálenosti a kategorie vozidla. Průjezd osobním vozidlem v úseku Sarajevo – Tarčin stojí 2,50 KM (31 Kč), Svilaj – Odžak stojí 1,20 KM (15 Kč), Zenica – Sarajevo 7,00 KM (85 Kč) a Međugorje – Ljubuški vyjde na 1,20 KM (15 Kč).

Na jaká vozidla se mýtné vztahuje a jak je možné mýtné zaplatit? 

Mýtné se vztahuje na motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny, nákladní vozy nad 3,5 tuny a další nadměrná vozidla. Platba se provádí v hotovosti (EUR, BAM), běžnými platebními kartami (MasterCard, Visa, Maestro, American Express a Diners Club) nebo pomocí elektronického systému ACC TAG. 

Na co si dát v Bosně a Hercegovině pozor?

Bosna a Hercegovina není v Evropské unii, a tak musíte počítat s pasovou kontrolou. Bosna a Hercegovina je krásná země, ale také nebezpečná. Nedoporučuje se opouštět asfaltové silnice a udržované cesty na celém území státu. Především si dávejte pozor na místa u hranic s Chorvatskem, protože zde existuje hodně míst, která jsou zaminovaná. 

Další informace o cestování v Bosně a Hercegovině

Zdroj: jpautoceste.ba

Previous article Dálniční poplatky Andorra 2024
Next article Dálniční známka Bulharsko 2024
Nadšenec do všeho, co jen trochu smrdí benzínem. Zároveň také spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. Nejvíce ho baví auta, "se kterými si člověk může více hrát a cítí odezvu při každém manévru". Nejčastěji pro vás Marek připravuje různé návody, postupy a informační články.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.