Dálniční poplatky Bosna a Hercegovina 2019

V Bosně a Hercegovině je zpoplatněna část dálničního úseku A1 ležící před Sarajevem. Mýtné je vybíráno od řidičů motocyklů, osobních automobilů i vozidel nad 3,5t v mýtných branách dle projetého úseku. Platbu dálničních poplatků lze provést v konvertibilní marce, v euru nebo kreditní kartou.Pro řidiče vozidel nad 3,5t platí při platbě dálničních poplatků stejná pravidla, jako platí pro řidiče motocyklů a osobních automobilů. Jednotlivé kategorie vozidel nejsou rozděleny jen podle jejich hmotnosti, ale také podle výšky vozidla nad první nápravou.

Informace o platbě mýtného v Bosně a Hercegovině

  • platba v mýtných branách
  • Platit lze v BAM, EUR nebo platební kartou

Způsoby platby dálničních poplatků v Bosně a Hercegovině

Při průjezdu mýtné brány na začátku placeného úseku vám bude vydána magnetická karta, podle které vám bude při opouštění placeného úseky vypočtena přesná výše dálničních poplatků. Mýtné je možno platit v hotovosti v místní měně, tedy konvertibilní marka, BAM, v eurech nebo platebními kartami Visa, MasterCard, Maestro, American Express a Diners Club. Pro ty, co přes placené dálnice cestují častěji, je možnost využít elektronické zařízení pro automatickou platbu mýtného ACC Tag.

Zpoplatněno je několik silnic a dálnic. Přesné ceny zjistíte na webu  JP Autoceste BIH. Pokud máte auto s 8 a více sedadly nebo s výškou nad přední nápravou více než 1,3 m, mýto je asi 2x dražší.

  • Međugorje – Ljubuški – 1,20 EUR, cca 33,60 Kč
  • Sarajevo zapad – Tarčin – 2,50 EUR, cca 70 Kč
  • Sarajevo Sjever – Zenica Jug – 4 EUR, cca 120 Kč

Automatická platba mýtného v Bosně a Hercegovině

V Bosně a Hercegovině lze platit mýtné i prostřednictvím automatického elektronického zařízení fungujícího na principu využívaného v téměř celé Evropě. Při průjezdu mýtnou branou je vozidlo identifikováno pomocí zařízení připevněného na čelní sklo vozidla. Podle projetých úseků je vystavena faktura. Oficiální stránky neposkytují moc informací, v případě zájmu o registraci do systému ACC Tag kontaktujte informační linku 080 02 03 06, nebo zašlete dotaz na email info@jpautoceste.ba. Lze také požádat o více informací v některé z mýtných bran.

Osvobození od platby mýtného pro osoby s tělesným postižením v Bosně a Hercegovině

Na vozidla, která převážejí osoby s více než 60% – 80% tělesným postižením se vztahuje pravidlo pro osvobození z platby mýtného. Více informací o této problematice oficiální stránky neuvádějí, proto v případě zájmu můžete kontaktovat informační linku 033 56 27 00 nebo 080 02 03 06.

Dálniční síť Bosna a Hercegovina – přehled úsekůDálnice Úseky v provozu Délka
A – 1 Chorvatsko (Dálnice A5) – Doboj – Zenica – Sarajevo – Jablanica – Mostar – Chorvatsko (Dálnice A10) 93,5 km
Rychlostní silnice Úseky v provozu
B – 1 Chorvatsko – Bihać – Bosanski Petrovac – Ključ – Jajce – Donji Vakuf – Travnik – Lašva
B – 2 Donji Vakuf – Bugojno – Kupres – Livno – Chorvatsko
B – 3 Chorvatsko – Posušje – Široki Brijeg – Mostar
B – 4 Sarajevo – Trnovo – Goražde

Dálniční síť Bosna a Hercegovina

By DzWiki [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Maximální povolená rychlost na silnicích v Bosně a Hercegovině

Ve městě Mimo město Na dálnici
50 km/h 80 km/h 130 km/h