Dálniční poplatky Bosna a Hercegovina 2023

V Bosně a Hercegovině je zpoplatněna část dálničního úseku A1 ležící před Sarajevem. Mýtné je vybíráno od řidičů motocyklů, osobních automobilů i vozidel nad 3,5t v mýtných branách dle projetého úseku. Platbu dálničních poplatků lze provést v konvertibilní marce, v euru nebo kreditní kartou.

Pro řidiče vozidel nad 3,5t platí při platbě dálničních poplatků stejná pravidla, jako platí pro řidiče motocyklů a osobních automobilů. Jednotlivé kategorie vozidel nejsou rozděleny jen podle jejich hmotnosti, ale také podle výšky vozidla nad první nápravou.

Informace o platbě mýtného v Bosně a Hercegovině

Způsoby platby dálničních poplatků v Bosně a Hercegovině

Při průjezdu mýtné brány na začátku placeného úseku vám bude vydána magnetická karta, podle které vám bude při opouštění placeného úseky vypočtena přesná výše dálničních poplatků. Mýtné je možno platit v hotovosti v místní měně, tedy konvertibilní marka, BAM, v eurech nebo platebními kartami Visa, MasterCard, Maestro, American Express a Diners Club. Pro ty, co přes placené dálnice cestují častěji, je možnost využít elektronické zařízení pro automatickou platbu mýtného ACC Tag.

Zpoplatněno je několik silnic a dálnic. Přesné ceny zjistíte na webu JP Autoceste BIH. Pokud máte auto s 8 a více sedadly nebo s výškou nad přední nápravou více než 1,3 m, mýto je asi 2x dražší.

DálniceMotocykly, osobní automobilyVozidla do 3,5 t
s výškou nad přední nápravou nad 1,3 m
nebo s přívěsem s hmotností nad 850 kg
A1: Svilaj (HR/BA) – Odžak (8 km)1,20 KM1,20 KM
A1: Sarajevo Sjever – Zenica Jug (51 km)6,00 KM12,00 KM
A1: Sarajevo Zapad – Tarčin (16 km)2,50 KM5,00 KM
A1: Međugorje – Ljubuški (BA/HR) (6 km)1,20 KM2,50 KM

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Automatická platba mýtného v Bosně a Hercegovině

V Bosně a Hercegovině lze platit mýtné i prostřednictvím automatického elektronického zařízení fungujícího na principu využívaného v téměř celé Evropě. Při průjezdu mýtnou branou je vozidlo identifikováno pomocí zařízení připevněného na čelní sklo vozidla. Podle projetých úseků je vystavena faktura. Oficiální stránky neposkytují moc informací, v případě zájmu o registraci do systému ACC Tag kontaktujte informační linku 080 02 03 06, nebo zašlete dotaz na email [email protected]. Lze také požádat o více informací v některé z mýtných bran.

Osvobození od platby mýtného pro osoby s tělesným postižením v Bosně a Hercegovině

Na vozidla, která převážejí osoby s více než 60% – 80% tělesným postižením se vztahuje pravidlo pro osvobození z platby mýtného. Více informací o této problematice oficiální stránky neuvádějí, proto v případě zájmu můžete kontaktovat informační linku 033 56 27 00 nebo 080 02 03 06.

Dálniční síť Bosna a Hercegovina – přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
A – 1Chorvatsko (Dálnice A5) – Doboj – Zenica – Sarajevo – Jablanica – Mostar – Chorvatsko (Dálnice A10)93,5 km
Rychlostní silniceÚseky v provozu
B – 1Chorvatsko – Bihać – Bosanski Petrovac – Ključ – Jajce – Donji Vakuf – Travnik – Lašva
B – 2Donji Vakuf – Bugojno – Kupres – Livno – Chorvatsko
B – 3Chorvatsko – Posušje – Široki Brijeg – Mostar
B – 4Sarajevo – Trnovo – Goražde

Dálniční síť Bosna a Hercegovina

By DzWiki [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Maximální povolená rychlost na silnicích v Bosně a Hercegovině

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h80 km/h130 km/h