Domů » Cestování » Dopravní předpisy » Dopravní předpisy a pravidla v Lotyšsku

Dopravní předpisy a pravidla v Lotyšsku

Chystáte se autem do Lotyšska na dovolenou nebo na jinou dobrodružnou poznávací cestu? Tak v tom případě si důkladně nastudujte dopravní předpisy a pravidla, která jsou v Lotyšsku potřeba respektovat a dodržovat. V našem článku se dozvíte, jaké dokumenty je třeba připravit na cestu, jaké jsou rychlostní limity nebo jaké jsou místní zvyklosti a na co si dávat všeobecně v Lotyšsku pozor.

Dopravní předpisy a pravidla v Lotyšsku

Shrnutí

Lotyšsko je pobaltský stát s mírným přímořským klimatem. Teploty se pohybují od -5 do -10 °C v zimě a kolem 20 °C v létě. Nejvhodnější období pro návštěvu Lotyšska je od května do září, kdy je počasí nejpříznivější pro turistiku a cestování.

Silniční síť v Lotyšsku je dobře rozvinutá a usnadňuje pohodlnou jízdu. Celkově jsou lotyšské silnice v uspokojivém stavu a silniční doprava je vnímána jako relativně bezpečná. Vzhledem k tomu, že lokality jsou často daleko od sebe a zejména venkovské oblasti jsou řídce osídlené, počítejte při cestování po Lotyšsku na dlouhé vzdálenosti.

V městských oblastech se můžete setkat s hustým provozem, zejména v dopravních špičkách, ale zácpy jsou obvykle omezené ve srovnání s velkými městy v jiných evropských zemích. Hlavní silnice jsou dobře udržované a v dobrém stavu, zatímco vedlejší silnice a silnice druhých tříd často představují nezpevněné cesty ve špatném stavu, a mohou na sobě mít písek a štěrk. 

V zimě není běžné, aby byl sníh rychle odstraňován, což může způsobit potíže při cestování. 

Lotyšsko čelí určitému riziku krádeží vozidel, zejména na místech s vysokou koncentrací osob, jako jsou nádraží, letiště, tržiště a obchodní centra. Návštěvníkům se doporučuje být obezřetní a nedržet osobní doklady a větší množství peněz pohromadě, aby minimalizovali riziko krádeží.

Dokumenty, které vzít s sebou

Lotyšsko je od roku 2004 členem Evropské unie a také je v Schengenském prostoru.

Na cestu do Lotyšska budete potřebovat tyto dokumenty:

  • platný občanský průkaz nebo cestovní pas,
  • řidičský průkaz,
  • zelenou kartu a doklad o pojištění vozidla,
  • technický průkaz vozidla.

V případě zapůjčeného nebo firemního vozidla musí řidič doložit notářsky ověřenou plnou moc majitele k užívání konkrétního vozidla s ověřeným překladem do angličtiny. 

Rychlostní limity

V tabulce níže najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a automobily s přívěsem, které jsou v Lotyšsku platné a je důležité je dodržovat.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
Motocykly50 km/h90 km/h90 km/h110 km/h
Osobní a nákladní vozidla a vozidla do 3,5 tuny50 km/h90 km/h90 km/h110 km/h
Nákladní vozy a ostatní vozy nad 3,5 tuny 50 km/h80 km/h80 km/h90 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny50 km/h80 km/h80 km/h90 km/h
Automobil + přívěs nad 3,5 tuny50 km/h80 km/h80 km/h90 km/h
Obytný automobil do 3,5 tuny50 km/h80 km/h80 km/h90 km/h

Maximální rychlost v obytné zóně je 20 km/h. 

Emisní zóny a ekologické známky

Lotyšsko v současné době nemá zavedené žádné emisní zóny (tzv. Low Emission Zones, LEZ) jako některé jiné evropské země. Emisní zóny jsou obvykle zaváděny ve velkých městech nebo oblastech s vysokou koncentrací znečištění ovzduší, ale v Lotyšsku tento systém prozatím nefunguje.

Výjimku tvoří pouze zpoplatněný vjezd do města Jürmala, který je právě z důvodu regulace dopravy ve městě, což pomáhá během turistické sezóny a také kvůli ochraně životního prostředí. Tento vjezd je zpoplatněn od 1. dubna do 30. září, a týká se motocyklů, osobních automobilů a dalších vozidel nad 3,5 tuny.  Elektromobily nemusí platit vstupní poplatek. Vjezd na jeden den osobním automobilem stojí 2 EUR, na 7 dní 10 EUR, na 30 dní pak vyjde na 31 EUR.

Dálniční poplatky

Lotyšsko patří mezi ty státy, kde je jízda po dálnicích pro motocykly a osobní vozidla do 3,5 tuny zdarma.

Výjimku tvoří vozidla pro převoz nákladů nebo jízdní soupravy s celkovou hmotností přesahující 3 tuny. Ty musí mít při průjezdu dálnicemi, hlavními státními úseky, ale i krajskými silnicemi, platnou dálniční známku. Dálniční známka je elektronická a je k dispozici na jeden den, týden, měsíc a na celý rok. Cena vždy závisí na hmotnosti vozidla a také emisní třídě.  

V Lotyšsku je zpoplatněn vjezd do města Jürmala v období od 1. dubna do 30. září. Naopak od 1. října do 31. března je vjezd do Jürmaly zdarma. Zpoplatnění se týká motocyklů, osobních automobilů a dalších vozidel nad 3,5 tuny, elektromobily nemusí platit vstupní poplatek. Vjezd na jeden den osobním automobilem stojí 2 EUR, na 7 dní stojí 10 EUR, na 30 dní pak vyjde na 31 EUR. Po dobu platnosti této permanentky není počet vstupů omezen. Průjezdy jsou řízeny pomocí videokamer. Vstupenku je možné zakoupit online na visitjurmala.lv. Pokuta za vjezd bez povolení je 50 EUR. 

V Lotyšsku nejsou zpoplatněné žádné mosty ani tunely.

Více informací o mýtném se dozvíte v našem článku s názvem Dálniční poplatky Lotyšsko.

Povinná výbava

Lotyšsko podepsalo Vídeňskou úmluvu. To znamená, že po vozidlech registrovaných v zahraničí policisté vyžadují povinnou výbavu podle země registrace. To znamená, pokud pojedete autem z České republiky do Lotyšska, měli byste mít kompletní povinnou výbavu, která je podle českých pravidel.

Avšak je nutné počítat s tím, že je většinou situace jiná! V praxi se však setkáte s různými lokálními výjimkami a legislativními úpravami. Doporučujeme proto povinnou výbavu pro jistotu upravit vždy podle cílové destinace, případně i podle tranzitních zemí, kterými se chystáte projíždět. Takto budete mít jistotu, že se vyhnete potížím s policií.

V Lotyšsku je povinná výbava vozidla následující:

  • Výstražný trojúhelník (obecně se umisťuje 50 metrů za vozidlo, na dálnici je vzdálenost 100 metrů).
  • Neporušená autolékárnička v originálním obalu.
  • Hasící přístroj.
  • Reflexní vesta (je vyžadována při vystupování z vozidla stojícího na vozovce nebo na okraji vozovky).

Pozor, cestování bez povinné výbavy vozidla, tj. výstražného trojúhelníku, lékárničky, reflexní vesty nebo hasicího přístroje se trestá pokutou ve výši 10 EUR.

Doporučená výbava

Do doporučené výbavy patří vše, co se po cestě může hodit: deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní zapalovací svíčky, náhradní žárovky a pojistky, voda, baterka a podobně.

Povinnost svítit

V Lotyšsku platí celodenní svícení, to znamená 24 hodin po celý rok. V případě nedodržení a jízdy bez potkávacích světel ve dne je pokutováno 10 EUR.

Pozor, za jízdu bez potkávacích světel v noci nebo za zhoršené viditelnosti je pokuta ve výši 40 EUR.

Mlhová světla lze použít pouze v podmínkách zhoršené a nebo špatné viditelnosti v důsledku mlhy, sněhu nebo deště.

Pneumatiky a sněžné řetězy

Používání zimních pneumatik je v Lotyšsku povinné pro vozidla s celkovou hmotností do 3,5 tuny od 1. prosince do 1. března. Pokud je mít nebudete, bude hrozit pokuta ve výši 30 EUR. 

Minimální hloubka dezénu pneumatik je 4 mm. Pokud je hloubka dezénu menší než povolené minimum, bude se pokuta pohybovat od 55 až do 140 EUR.

Použití pneumatik s hroty je povoleno od 1. října do 30. dubna. V případě použití pneumatik s hroty v období od 1. května do 1. října hrozí pokuta za nerespektování pravidel ve výši 30 EUR.

Sněžné řetězy jsou povoleny, avšak pokud je na silnici souvislá pokrývka sněhu nebo ledu. 

Pokuty v Lotyšsku

V Lotyšsku jsou pokuty ve srovnání s ostatními zeměmi v evropské unii poměrně nízké. Je třeba si dávat pozor na to, že Lotyšsko má na svém území mnoho radarů a dalších sledovacích zařízení, takže hrozí pokuty!

Pozor, pokuty by se neměli platit přímo policistovi na místě přestupku. Pokuty se platí do 30 dnů, případně je podáno odvolání. Odvolání je nutné podat do 10 pracovních dnů ode dne oznámení o uložení správní pokuty.

V Lotyšsku je výše pokut stanovena pomocí tzv. jednotek pokuty. To znamená, jedna jednotka pokuty je 5 EUR.

Nejčastější pokuty v Lotyšsku

Nejčastější pokuty v LotyšskuSazba
Jízda bez bezpečnostních pásů od 30 do 70 EUR 
Jízda s dětmi bez autosedačky a dalších zádržných systémůod 30 do 70 EUR 
Jízda pod vlivem alkoholu od 430 do 2 000 EUR
Za neoprávněný vjezd bez zaplacení permanentky do města Jürmala 50 EUR
Odmítnutí testu na přítomnost alkoholu nebo přítomnost omamných, psychotropních, toxických nebo jiných omamných látek od 1 200 do 2 000 EUR a zabavení řidičského průkaz až na 5 let
Překročení rychlosti pro motocykly a automobilyod 20 až do 480 EUR
Překročení rychlosti pro osobní vozy s přívěsemod 10 až do 960 EUR
Špatné parkováníod 10 EUR
Nepoužívání zimních pneumatik30 EUR
Nedostatečná hloubka zimních pneumatikod 55 do 140 EUR
Jízda bez zapnutých světel10 EUR
Jízda bez zapnutých světel v noci nebo za zhoršené viditelnosti40 EUR
Používání telefonu při jízdyod 25 do 100 EUR
Pneumatiky s hroty v období od 1. května do 1. října30 EUR
Použití radarových detektorů55 EUR a zabavení samotného zařízení
Jízda na červenouod 30 do 140 EUR
Nedodržení tónování a propustnosti čelního sklaod 85 EUR
Neuposlechnutí žádosti policisty o zastavení vozidla15 EUR
Projíždění zakázaného semaforu30 až 40 EUR
Agresivní jízda 70 až 280 EUR
Otáčení na mostech a nadjezdech, nadjezdech, ale i na přechodech pro chodce30 EUR
Jízda v jízdním pruhu vyhrazeném pro veřejnou osobní dopravu40 EUR
Jízda na kraji silnice 40 EUR
Nedovolený přejezd na železničních přejezdech nebo otočení 55 EUR
Jízda po cyklistických nebo pěších stezkách nebo chodnících55 EUR
Nedodržení bezpečné vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidlaod 25 do 140 EUR
Zastavování na chodnících, železničních přejezdech nebo na místech, kde je to zakázáno40 EUR
Nefungující stěrače čelního skla řidiče za deště nebo sněžení30 EUR
Předjíždění na přejezdech, pěšinkách a tunelech55 EUR
Jízda na křižovatku nebo přecházení vozovky v případě dopravní zácpy, která donutila řidiče zastavit a vytvořila překážku pro pohyb vozidla v příčném směru30 EUR
Jízda v protisměru na jednosměrné silnici55 EUR
Zařazování do jízdního pruhu určeného pro protijedoucí provoz při předjíždění55 EUR
Odbočování vlevo nebo otáčení v rozporu s požadavky předepsanými dopravními značkami nebo dopravním značením30 EUR
Žádná výstražná světla během nouzových zastavení nebo pro vystupování cestujících během denních hodin30 EUR
Žádná varovná světla při nouzových zastaveních nebo pro vystupování cestujících v noci nebo za podmínek špatné viditelnosti40 EUR

Pokuty za rychlost v Lotyšsku

Překročení rychlosti pro motocykly a automobilySazba v obydlené oblastiSazba mimo obydlenou oblast
Překročení rychlosti do 10 km/hVarování Varování
Překročení rychlosti od 11 km/h do 20 km/h40 EUR20 EUR
Překročení rychlosti od 21 km/h do 30 km/h80 EUR40 EUR
Překročení rychlosti od 31 km/h do 40 km/h160 EUR80 EUR
Překročení rychlosti od 41 km/h do 50 km/h240 až 320 EUR160 až 220 EUR
Překročení rychlosti od 51 km/h do 60 km/h360 až 460 EUR240 až 320 EUR
Překročení rychlosti nad 60 km/h540 až 680 EUR360 až 480 EUR

V případě překročení rychlosti do 20 km/h může být místo pokuty vydáno varování nebo upozornění, což bývá většinou bez finanční pokuty.

Překročení rychlosti pro osobní vozidla s přívěsemSazba v obydlené oblastiSazba mimo obydlenou oblast
Překročení rychlosti do 10 km/hVarování nebo 10 EURVarování nebo 10 EUR
Překročení rychlosti od 11 km/h do 20 km/h80 EUR40 EUR
Překročení rychlosti od 21 km/h do 30 km/h160 EUR80 EUR
Překročení rychlosti od 31 km/h do 40 km/h320 EUR160 EUR
Překročení rychlosti od 41 km/h do 50 km/h480 až 620 EUR320 až 440 EUR
Překročení rychlosti od 51 km/h do 60 km/h700 až 880 EUR480 až 640 EUR
Překročení rychlosti nad 60 km/h1 040 až 1 400 EUR720 až 960 EUR

Místní zvyklosti a další informace

  • V Lotyšsku se jezdí vpravo a předjíždí se vlevo. Vozidla přijíždějící zprava mají na křižovatkách přednost.
  • V Lotyšsku je velmi málo rozsáhlá síť dálnic, spíše existují dvouproudové silnice, které vedou z Rigy do jiných měst. Za použití silnic není nutné platit mýtné.
  • Pokud jedete na mopedu nebo motocyklu, noste ochrannou přilbu.
  • Používejte světla pro denní svícení.
  • Bezpečnostní pásy by se měly používat na všech sedadlech, kde je pás k dispozici.
  • Děti do 150 cm výšky musí používat speciální sedačku nebo břišní pás bezpečnostního pásu pro dospělé.
  • Bezolovnatý benzín a nafta jsou běžně dostupné, stejně jako LPG. V zimě je k dispozici speciální zimní motorová nafta s velmi vysokým bodem tuhnutí. Většina čerpacích stanic přijímá platební karty.
  • Je zakázáno předjíždět tramvaj, která zastavila, aby cestující vystoupili nebo nastoupili.
  • Houkačky a troubení by nikdy neměly být používány, když vozidlo stojí, s výjimkou okamžiku bezprostředního nebezpečí.
  • Pozor, venkovské silnice jsou v Lotyšsku zpravidla nezpevněné a v horším stavu.
  • Doporučujeme při parkování používat hlídaná parkoviště, protože krádeže aut a vloupání je bohužel v této zemi běžné a na denní pořádku. 
  • V Rize si musíte dát pozor, abyste neparkovali na tramvajových tratích. Pokud zaparkujete nelegálně, může vám být na místě uložena pokuta, k tomu může být také vozidlo odtaženo.
  • Velká města mají vyhrazená parkovací místa s platebními terminály. Nelegálně zaparkovaná auta budou zablokována a případně odtažena.  
  • Během zimy se denní světlo zkrátí na pouhých šest hodin denně.
  • Zimní pneumatiky jsou povinné mezi 1. prosincem a 1. březnem a v zimě je k dispozici speciální zimní nafta s velmi vysokým bodem tuhnutí. 
  • Vyhněte se jízdě během sněhových bouří, ale pokud nemůžete jinak, jeďte velmi pomalu!
  • Semafory v Lotyšsku blikají, než se změní ze zelené na žlutou. Jakmile je světlo žluté, není povoleno pokračovat v jízdě.
  • V Lotyšsku je poměrně málo dopravních značek ve srovnání s ostatními zeměmi EU.
  • Velká zvířata se mohou zatoulat po hlavních silnicích. Existují dopravní značky, které označují silnice, kde je nutné dávat pozor na zvířata, která se na těchto místech velmi často objevují a mohou tak způsobit problém či dopravní nehodu. 
  • Pokud jsou na neregulované křižovatce lidé, musíte zastavit a dát přednost chodcům.
  • Na kruhovém objezdu musíte vždy dát přednost v jízdě. Před vjezdem na kruhový objezd se ujistěte, že po vaší levici není žádný provoz. 
  • Zimní podmínky mohou být v Lotyšsku někdy velmi drsné, takže je nezbytné, abyste byli dobře vybaveni, pokud se chystáte navštívit Lotyšsko v chladnějších měsících.
  • Řidiči musí dát přednost v jízdě vozidlům přijíždějícím po hlavní silnici na neřízených silničních křižovatkách. Jde o křižovatky, které neřídí policie ani semafor. 
  • V situacích, kdy silnice na neřízené křižovatce mají stejnou úroveň, musí dát řidiči přednost v jízdě těm, kteří přijíždějí zprava. Každé vozidlo, které se blíží ke křižovatce, musí dát přednost v jízdě těm, kteří na křižovatce odbočují nebo ji křižují.
  • Každý řidič vjíždějící na silnici ze soukromého pozemku by měl dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím v obou směrech. 
  • Musíte zastavit na přechodech pro chodce, jakmile někdo ukáže, že chce přejít.
  • Především v letních měsících a turistické sezoně se doporučuje obezřetnost na své osobní věci, jako jsou telefony, finanční prostředky, ale i cestovní doklady, a to zejména v místech se zvýšenou koncentrací turistů a lidí.
  • Pokud plánujete cestu do Lotyšska a autem, doporučujeme si zjistit doplňkové asistenční služby vašeho sjednaného povinného a havarijního ručení. Případně si sjednat rozšířenou asistenci pro zahraničí. Dále doporučujeme úrazové pojištění všech cestujících. 
  • Pokud havarijní pojištění nemáte sjednané, u některých pojišťovacích společností je možné jej sjednat i na kratší dobu, avšak nejméně na jeden měsíc.
  • V Lotyšsku se platí eurem. Směnárny jsou prakticky na každém kroku, avšak pozor na nevýhodné kurzy. Peníze si můžete také vyměnit v hotelu nebo například v bance, kde by to mělo být bez poplatku. 

Tolerance alkoholu

V Lotyšsku je maximální přípustná hladina alkoholu v krvi 0,5 ‰. Pro řidiče, jejichž řidičská praxe nepřesahuje 2 roky, je maximální přípustná hladina 0,2 ‰.

Hladina alkoholu v krviSazba
Hladina alkoholu v krvi od 0,5 až 1,0 promileod 430 do 640 EUR a zabavení řidičského průkazu na 12 měsíců
Hladina alkoholu v krvi od 1 až 1,5 promileod 850 do 1 400 EUR a zabavení řidičského průkazu na 3 roky
Hladina alkoholu v krvi vyšší než 1,5 promileod 1 200 do 2 000 EUR a zabavení řidičského průkaz až na 5 let
Odmítnutí testu na přítomnost alkoholu nebo přítomnost omamných, psychotropních, toxických nebo jiných omamných látek od 1 200 do 2 000 EUR a zabavení řidičského průkaz až na 5 let
Hladina alkoholu v krvi u řidičů, jejichž řidičská praxe nepřesahuje 2 roky, vyšší než 0,2 promile a nižší než 0,5 promileod 210 do 430 EUR a zabavení řidičského průkazu až na 6 měsíců

Zajímá vás, jaká je tolerance alkoholu za volantem v dalších zemích? Pokud jste si dali jedno pivo k obědu a chcete mít jistotu, že se nedostanete do problémů a dodržíte stanovenou hranici alkoholu, spočítejte si, zda můžete usednout za volant – vyzkoušejte naši Alkohol kalkulačku.

Použití autokamery a antiradarů

V Lotyšsku je používání autokamer povoleno

V Lotyšsku jsou autokamery povoleny. Zařízení nesmí být v zorném poli řidiče a dále záznamy nesmí být zveřejněny. Nahraný záznam musí být upraven tak, aby byla nečitelná registrační značka a aby nebyly rozpoznatelné obličeje a osoby.

Policejní kontrola

Jak se chovat při policejní kontrole v Lotyšsku? Jakmile vám policista dá znamení, auto odstavte ke kraji vozovky a vyčkejte uvnitř vozu na další pokyny. Nevystupujte, pouze pokud by vás k tomu policisté sami vyzvali.

Záchranná ulička

V Lotyšsku, tak jako v jiných státech Evropy, je povinností vytvořit záchrannou uličku pro hasiče, záchranáře a policisty při dopravní nehodě na dálnici. Záchranná ulička se vytváří mezi krajním pruhem a pruhem vedle něj. 

Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Zákaz jízdy kamionů

V Lotyšsku není provoz kamionů nijak omezen, to znamená žádnými svátky ani významnými dny. 

Cestování s dětmi a použití autosedačky

Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

Při přepravě dětí, jejichž výška nepřesahuje 150 cm, musí být vozidla vybavená bezpečnostními pásy, vybavena adekvátní autosedačkou, speciálními sedadly nebo stojany, které jsou přiměřené věku a hmotnosti dítěte.

Na předním sedadle mohou být přepravovány děti pouze tehdy, pokud jsou správně připoutány bezpečnostním pásem nebo zádržným systémem. 

Pokud dítě není dostatečně vysoké, aby mohlo být správně připoutáno běžným bezpečnostním pásem, je nutné použít zádržné prostředky přiměřené jeho věku a hmotnosti. 

Autosedačky obrácené zády ke směru jízdy nesmí být používány na sedadlech vybavených aktivovanými předními airbagy, v opačném případě je nutné tyto airbagy vypnout a deaktivovat.

Při porušení těchto pravidel hrozí pokuty ve výši od 30 do 70 EUR.

Používání bezpečnostních pásů je povinné pro řidiče, přední a zadní cestující. V případě nedodržení hrozí pokuta od 30 do 70 EUR.

Jídlo, pití, kouření, telefonování za jízdy

Jídlo a pití je za volantem pravděpodobně v Lotyšsku povolené. Nenašli jsme žádný zákon nebo nařízení, který by toto omezoval. Avšak pro vaši bezpečnost, doporučujeme si na odpočívadle nebo na parkovišti zastavit. Tipy na jídlo na cesty najdete na našem blogu. 

V Lotyšsku, tak jako v jiných státech Evropy je zakázáno používat telefon za jízdy vozidla. Při řízení vozidla je zakázáno používat telefon, tablet nebo jiné mobilní zařízení, které není vybaveno technickou způsobilostí umožňující hands-free. V opačném případě hrozí pokuty od 25 do 100 EUR.

Řízení naboso a v žabkách

Řídit naboso nebo v žabkách je v Lotyšsku pravděpodobně dovoleno, avšak se v žádném případě nedoporučuje právě z důvodu bezpečnosti. 

Neexistuje žádný speciální zákon, který by toto zakazoval, avšak je nutné si uvědomit, že jízda v nevhodné obuvi nebo v žádné obuvi je velmi riskantní. Řízení v žabkách, ale také v jakékoliv obuvi, která neposkytuje dostatečně dobrou ochranu vašich nohou nesmí být při jízdě vozidlem používána. Policisté toto mohou brát tak, že jste nezpůsobilí k jízdě a nezvládáte perfektně ovládat své auto. Závažný problém nastává hlavně v situacích, kdy dojde k dopravní nehodě nebo spácháte jiný přestupek.

Ceny pohonných hmot

V Lotyšsku jsou benzínové stanice doslova „na každém kroku“, a jsou poměrně dobře rozprostřené, zejména ve městech a podél hlavních silnic a dálnic. Ve větších městech, jako je Riga, Jūrmala nebo Daugavpils, najdete benzínové stanice relativně snadno.

Na venkově a v odlehlejších oblastech může být hustota benzínových stanic nižší, takže je dobré plánovat tankování s dostatečným předstihem, pokud se chystáte cestovat mimo hlavní trasy.

Hlavní sítě čerpacích stanic nabízejí nejen benzín a naftu, ale často také další služby, jako jsou myčky aut, obchody s občerstvením a kavárny.

Problémy s kvalitou paliva se zde ve většině případů nemusíte bát. Nicméně je vhodné být opatrný při tankování na menších nebo méně známých čerpacích stanicích, kde by palivo mohlo být nižší kvality, což by vám mohlo způsobit potíže. Pokud to jen trochu jde, doporučuje se jim raději vyhnout a raději vyhledat jinou čerpací stanici.

Ceny pohonných hmot jsou v Lotyšsku podobné ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi. Vždy doporučujeme zkontrolovat aktuální ceny pro danou destinaci. Průměrné ceny za pohonné hmoty jsou v Lotyšsku následující: 1,65 EUR za Natural 95 a 1,57 EUR za naftu.

Dobíjení elektromobilu

Dobíjecí infrastruktura pro elektromobily v Lotyšsku je velmi dobře rozvinutá a stále se rozvíjí. Situace je obdobná jako v některých jiných evropských zemích. Většina dobíjecích stanic se nachází ve větších městech, na hlavních tazích a v některých turistických oblastech. 

Většina velkých čerpacích stanic a některé veřejné parkovací prostory jsou vybaveny dobíjecími stanicemi. Nicméně v odlehlých venkovských oblastech může být dostupnost dobíjecích stanic omezená, a proto je vhodné plánovat trasy s ohledem na dostupnost dobíjecí infrastruktury.

Aktuálně se nachází na celém území Lotyšska přibližně 459 dobíjecích stanic. Ty se nachází v blízkosti velkých měst a různých oblastí jako je Riga, Jurmala, Liepaja, Daugavpils a podobně.

Na odkaze electromaps.com najdete seznam dobíjecích stanic a také mapu, kde se stanice nachází. Místo webové stránky také můžete použít aplikaci pro telefony iOS a Android. 

Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

Chystáte se v Lotyšsku půjčit auto? Půjčovny aut jsou téměř na každém kroku. Především ve velkých městech a také vnitrozemí.

Cena za půjčení auta v Lotyšsku se může lišit v závislosti na několika faktorech, jako jsou typ vozidla, doba půjčení, sezóna a pojištění. Obecně platí, že ceny za půjčení auta začínají kolem 30 EUR až 50 EUR za den a mohou se zvyšovat podle vybraného typu vozidla a dalších případných dalších služeb. Pro přesnější informace je nejlepší se obrátit na konkrétní půjčovnu aut, která bude mít aktuální ceník a podmínky půjčení.

Aby automobil byl půjčen je třeba splnit několik obvyklých podmínek:

  • řidiči musí být více než 25 let a maximálně 78 let, 
  • řidič musí vlastnit platný řidičský průkaz a občanský průkaz,
  • řidič musí mít debetní nebo kreditní kartu a bankovní účet.

Aby vám v půjčovně vůz svěřili, musí vám být minimálně 25 let a maximálně 78 let. Raději se dopředu informujte, jak dlouho už musíte mít řidičské oprávnění, toto se může podnik od podniku lišit. Většinou požadují 5 let. Často se skládá záloha, ta se může u různých provozovatelů podstatně lišit. Některé autopůjčovny akceptují i věk 23 let, avšak je nutné počítat se speciální poplatkem, který se pohybuje okolo 30 EUR.

Na kratší výlety doporučujeme motocykl, ceny jsou při pronájmu poloviční. Helmy k motocyklu jsou obvykle v ceně pronájmu.

Jestli do země cestujete autem, které není vaše (leasing, firemní auto, ale i auto partnera nebo příbuzného), vezměte si s sebou potvrzení o užívání vozidla. Jinak byste se v případě policejní kontroly mohli dostat do problémů – policisté by si mohli myslet, že jste vozidlo odcizili. 

V Lotyšsku zkuste carsharing, je to skvělá alternativa ke klasickým autopůjčovnám. Možná se vám i podaří něco ušetřit. 

Kempování a spaní v autě

V Lotyšsku je volné kempování a spaní v autě povoleno, avšak s několika omezeními a podmínkami. 

V Lotyšsku je zaručeno právo na volný pohyb, což zahrnuje možnost stanování nebo přenocování v autě na veřejných prostranstvích mimo soukromý majetek. Při divokém kempování je klíčové respektovat přírodní prostředí a soukromý majetek. Kempování na soukromých pozemcích je povoleno pouze s předchozím povolením majitele. Je doporučeno vybírat místa kempování v dostatečné vzdálenosti od obytných budov a veřejných prostor.

Existují určitá chráněná území, jako jsou národní parky a rezervace, kde je kempování na divoko zakázáno. V některých národních parcích je však možné legálně kempovat za úhradu poplatku.

Je důležité zjistit aktuální pravidla a omezení pro konkrétní oblasti, které plánujete navštívit.

V Lotyšsku je většina kempů cenově dostupná a se základním vybavením. Tyto kempy se nachází okolo turistických oblastí, doporučujeme si místo předem rezervovat.

Cestování s domácími mazlíčky

Pokud cestujete s pejskem či jiným zvířetem do Lotyšska, počítejte s tím, že zvíře musí být očkováno proti vzteklině, ne starší než jeden rok. Dále musí být zvíře očipované a musí mít platný pas. 

Nezapomeňte psa i jiného mazlíčka vždy vhodně na cestu připravit a přepravovat jej bezpečně.

Důležité kontakty

Telefonní čísla

  • Tísňové volání 112 
  • Záchranná služba 113
  • Policie 110
  • Hasiči 112
  • Havarijní služba 114
  • Lékařská pohotovostní služba (po 15 hodině včetně soboty a neděle) +371 67 286 673

Velvyslanectví České republiky v Rize

  • Elizabetes iela 29a, LV-1010 Riga
  • Tel.: +371 673 381 79
  • Konzulární oddělení +371 673 381 84
  • Nouzová linka +420 222 420 222
  • Email: [email protected]
  • Web: mzv.gov.cz/riga

Nejčastější dotazy

Jaké jsou rychlostní limity v Lotyšsku?

Rychlostní limity v Lotyšsku se liší podle typu vozidla a situace, například motocykly a osobní vozidla do 3,5 tun mají v obci povolenou rychlost 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici mohou jet až 110 km/h. 

Jaké jsou pokuty za překročení povolené rychlosti v Lotyšsku?

Pokuty za rychlost v Lotyšsku se mění na tom, zdali jedete motocykly a osobním automobilem nebo osobním automobilem s přívěsem. Průměrně se pokuty pohybují od 10 až do 960 EUR, vždy v závislosti na tom, o kolik překročení rychlosti bylo a za jakých podmínek.

Jsou v Lotyšsku zpoplatněné nějaké úseky?

Lotyšsko patří mezi ty státy, kde je jízda po dálnicích pro motocykly a osobní vozidla do 3,5 tuny zdarma. Výjimku tvoří vozidla pro převoz nákladů nebo jízdní soupravy s celkovou hmotností přesahující 3 tuny. Ty musí mít platnou dálniční známku. Dále je nutné počítat, že je v Lotyšsku zpoplatněn vjezd do města Jürmala v období od 1. dubna do 30. září. Naopak od 1. října do 31. března je vjezd do Jürmaly zdarma. Zpoplatnění se týká motocyklů, osobních automobilů a dalších vozidel nad 3,5 tuny, elektromobily nemusí platit vstupní poplatek. 

Jsou v Lotyšsku emisní zóny nebo jiná omezení?

Lotyšsko v současné době nemá zavedené emisní zóny (tzv. Low Emission Zones, LEZ) jako některé jiné evropské země. 

Jaká je povinná výbava vozidel v Lotyšsku?

V Lotyšsku povinná výbava vozidla zahrnuje výstražný trojúhelník, autolékárničku v neporušeném obalu, reflexní vestu a hasící přístroj. 

Zdroj: mzv.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články