Cesta do Chorvatska je velmi dlouhá, a tak se doporučujeme stavit ve Slovinsku na krátkou přestávku. I když je tato země tzv. tranzitní nabízí mnoho krásných měst a také přírodních úkazů.
Poplatky v Chorvatsku
Konečně už jste se dostali na chorvatské hranice, je tedy čas řešit poplatky za místní silnice. Chorvati nemají známky, neboť se tady platí mýtné . Mýto můžete několik způsoby. Možná je platba v kunách, v eurech i platební kartou a cena závisí na druhu a velikosti vozu, případně existenci či neexistenci přívěsu .
Pokud jedete běžným osobním autem bez přívěsu, tak zaplatíte v sezóně (1. 7. – 30. 9.) o 10 % více. Za cestu od slovinské hranice po dálnici A2 (Macelj) do Zagrebu tak zaplatíte okolo 48 HRK (6,40 EUR), od maďarské hranice po dálnici A4 (Goričan) do Zagrebu podobných 44 HRK (5,80 EUR).
Na dálnici A1 od Zagrebu se ceny mýtného zvedly trvale již od 3.4. 2017 o 5 %. V sezóně platí i výše zmíněné zdražení o 10 %. Pro orientaci: cesta ze Zábřehu na Zadar vás vyjde na cca 125 HRK (16,50 EUR), na Šibenik cca 152 HRK (20,10 EUR), na Split cca 180 HRK (24,00 EUR), cesta na Makarskou riviéru vás vyjde na cca 200 HRK (26,40 EUR). Dálnice na jižní straně Chorvatska končí mezi městy Makarska a Ploče. Maximálně tedy při kompletním průjezdu zaplatíte 230 HRK (30,60 EUR).
Platba mýtného v Chorvatsku
VIDEO
Pokud do Chorvatska zamíříte v nejvytíženější turistické časy – pátek a sobota, doporučujeme platit mýtné platební kartou. Pro platbu kartou jsou v Chorvatsku na větších mýtnicích vyhrazené brány, které zpravidla bývají prázdnější než brány pro platbu v hotovosti. Tímto způsobem můžete ušetřit spoustu času . Před Záhřebem směrem od moře najdete velkou mýtnici Demerje, která je vyhrazená pouze pro platby kartou. Určitě ji nepřejeďte, vyhnete se tak zdlouhavým frontám na mýtnici Lučko . Podle chorvatských informací lze k platbě použít téměř jakoukoliv platnou platební kartu (MasterCard, Maestro, Visa INA, American Express, MOLGROUP a podobně).
Placené mosty v Chorvatsku
Od roku 2018 je zrušen zvláštní poplatek za průjezd tunelu Sv. Ilija (spojení letoviska Baška Voda s dalmatským vnitrozemím za pohořím Biokovo s dálnicí A1), to znamená, že průjezd je zdarma bez mýtného a dalších poplatků.
Od roku 2020 je také zrušen zvláštní poplatek za přejezd mostu Krk , který vede z pevniny na ostrov.
Zpoplatněný most Mirna a tunel Učka jsou součástí Istrijského ypsilonu a za použití tunelu se vybírá mýtné za průjezd.
Poplatky za průjezd tunelem Učka
Kategorie vozidel Cena Motocykl (IA kategorie) 2,50 EUR Automobil do 3,5 tuny (I kategorie) 4,10 EUR Automobil do 3,5 tuny (II kategorie) 6,20 EUR
Mapu dálnic Istrijského ypsilonu a také kalkulátor výpočtu mýtného najdete na bina-istra.com .
Trajekty v Chorvatsku
Vydali jste se autem na dovolenou do Chorvatska, ale chcete překonat vodní plochu mezi pevninou a nějakým chorvatským ostrovem ? Autem to raději nezkoušejte. Naštěstí ani nemusíte, protože většina známých a turisticky navštěvovaných ostrovů v Chorvatsku je s pevninou propojena veřejnou námořní dopravou . Můžeme ji rozdělit do tří kategorií podle toho, jestli převáží jen auta a lidi nebo jen cestující. Provozují se tedy trajektové linky, rychlé lodní linky a klasické lodní linky.
Lodní doprava samozřejmě není zdarma a její ceny se liší podle sezóny . Ta letos začíná okolo 2.června a končí 1. října 2023. Nepojí se s tím pouze zdražení, ale znásobí se počet spojů, tudíž někde nečekáte několik hodin na trajekt. Cenu za převoz najdete vždy společně s tabulkou, kde jsou cenové kategorie rozděleny do několika skupin . Jinou částku zaplatíte za osobní automobil, obytný automobil nebo třeba kolo.
Ceny a jízdní řády trajektů podle ostrovů
Každá dospělá osoba musí mít platnou jízdenku při vstupu na trajekt. Děti od 3 do 12 let mají obvykle slevu okolo 50 % a děti do 3 let mají cestování na trajektu zdarma. Některé lodní linky mají avšak výjimky a musí se za děti platit plná cena za jízdu.
Orientační ceny za přepravu trajektem:
dospělí: cca 30-50 HRK (4-7 EUR)
děti ve věku 3-12 let: cca 20-30 kun (3-4 EUR)
auto: cca 100-300 HRK (13-40 EUR)
Ceny se mohou lišit dle délky cesty trajektem. Konkrétní cenu a jízdní řád si můžete dohledat na stránkách Jadrolinija.hr .
Kde tankovat a kde ne?
Co se cen pohonných hmot týká, všude jsou dražší než u nás a stejně jako u nás obecně platí, že na hlavních cestách, tedy dálnicích a hlavních tazích, jsou ceny vyšší než na méně důležitých silnicích. Rozhodně se tedy vyplatí natankovat plnou nádrž ještě u nás doma.
Plnou nádrž si natankujte ještě u nás. Pokud to lze, pohonné hmoty tankujte ve městech nebo obcích u menších benzínek, většinou jsou ceny přívětivější.
Cestovní doklady a řidičský průkaz do Chorvatska
S Chorvatskem je situace složitější a spoustu lidí v tom nemusí mít jasno. Jedná se totiž o to, že patří do Evropské unie , ale stále není součástí Schengenského prostoru . Bát se ale nemusíte a v případě kontroly vám vystačí platný občanský průkaz . Cestovním pasem také nic nezkazíte, ale podmínkou není. Děti, které ještě občanku nemají, musejí cestovat s platným cestovním pasem . Stejná je situace i s řidičským průkazem. Během cest po Evropské unii vám pohodlně vystačí platný řidičský průkaz vydaný v České republice . Mezinárodní řidičský průkaz si vyřídit můžete, ale je to čistě pro vaši jistotu, kdyby se klasický ztratil a čekala vás dlouhá cesta domů. Mezinárodní řidičský průkaz většinou vyžadují v půjčovnách automobilů.
Co tedy budete při cestě do Chorvatska potřebovat?
Při cestě autem je třeba mít u sebe platný řidičský průkaz , technický průkaz od vozidla a zelenou kartu . Pokud cestujete automobilem, jehož nejste majitelem, je vhodné si od majitele vozu vyžádat notářsky potvrzené svolení k používání vozidla . Bez něj se můžete setkat s popotahováním od policie, dokud se nepotvrdí, že vůz opravdu není kradený.
Srovnání cestovního pojištění online
Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.
Pokud cestujete do Chorvatska automobilem, jehož nejste majitelem, je nutné si od majitele vozu vyžádat notářsky potvrzené svolení k používání vozidla vlastněného cizí osobou! Předejde tak problémům při silničních a jiných kontrolách.
Hlavně bezpečně
Při jízdě myslete zejména na bezpečnost posádky ve vašem voze i na bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu. Na cestu vyrážejte pouze, pokud jste odpočinuti , a ve 100 % kondici . Při samotné jízdě nezapomínejte dělat pravidelné přestávky na benzínkách či odpočívadlech podél silnic a dálnic. Důležité je také během cestování v parných letních dnech, přísné dodržování pitného režimu . Hlavně ovšem nikdy nepřeceňujte své síly!
Důležitá telefonní čísla na dovolené v Chorvatsku
Velvyslanectví ČR ve městě Záhřeb
Z českého mobilu volejte: 00385 91 6121 533
Z území Chorvatska: 091 6121 533
E-mail: [email protected]
Prozvoní doba: pondělí – pátek od 9:00 – 12:00
Konzulární jednatelství Rijeka : nepřetržitý provoz, sezonní číslo od 1. 7. do 31. 8.
Z českého mobilu volejte: 00385 91 6121 560
Z území Chorvatska: 091 6121 560
E-mail: [email protected]
Provozní doba: pondělí – pátek od 9:00 – 12:00
Konzulární jednatelství Split : jedná se o sezonní číslo od 15. 6. do 15. 9.
Z českého mobilu volejte: 00385 91 6121 660
Z území Chorvatska: 091 6121 660
E-mail: [email protected]
Provozní doba: pondělí – pátek od 9:00 – 12:00
Co autolékárnička v Chorvatsku?
Stejně jako u nás, tak ani v Chorvatsku nemůžete usednout za volant pod vlivem alkoholu ani omamných látek . Ani ostatní předpisy se nijak výrazně neliší od těch v České republice. Před odjezdem zkontrolujte, aby v povinné výbavě nechyběl výstražný trojúhelník . Platí to i pro vozy registrované v zahraničí a automobil s přívěsem musí mít hned dva . Každý vůz musí disponovat vhodnou autolékárničkou , která je povinná. Mimo to před odjezdem na dovolenou do Chorvatska zkontrolujte také datum autolékárničky. Všichni řidiči musí mít v autě reflexní vestu . Nestačí ji mít jen v kastlíku, ale musíte ji použít vždy při vystoupení z odstaveného vozidla na silnici.
Podívejte se na to, jaké další dopravní předpisy v Chorvatsku platí, ať vás na cestách nepřekvapí některé z nich.
Volání a roaming v Chorvatsku
Vaše spojení s blízkými a rodinou žádné vysoké ceny za volání nenaruší. Od roku 2017 jsou totiž poplatky za roaming zrušeny , to znamená, že volání i SMS vás budou stát stejně jako doma v České republice. Dávejte si ale pozor na to, že ono zrušení poplatků za roaming se týká pouze českých čísel . Při volání na recepci hotelu, nebo na jakékoliv chorvatské číslo, zaplatíte jako při volání z České republiky do Chorvatska.
Co se týká internetu v mobilu , můžete si zakoupit sim kartu s neomezeným internetem na 7 dní. Další možností je také bezplatné připojení k WI-FI, ať už v restauracích, hotelech a podobně. Další informace najdete na croatia.hr .