Dopravní předpisy a pravidla v Bulharsku

V případě, že se chystáte na cestu do Bulharska, ať to bude pracovně nebo na dovolenou, doporučujeme si detailně projít všechny dopravní předpisy a pravidla, která je třeba v této zemi dodržovat. V našem článku se dozvíte všechny důležité informace, které na cestování do Bulharska potřebujete.

Obsah Zobrazit

    Shrnutí

    V Bulharsku je třeba počítat s tím, že doprava je podobně jako v Rumunsku velmi divoká. Místní řidiči jsou poměrně agresivní, nepředvídatelní a také nebezpeční. Především na venkově a v malých městech se dopravní předpisy nedodržují vůbec a pak vznikají zmatečné a nebezpečné situace na místních komunikacích. Doporučujeme se obrnit trpělivostí a jezdit opatrně, tzv. defenzivně.

    Kvalita bulharských silnic s výjimkou dálnic je podstatně horší než například v České republice. Tradiční běžné silnice jsou plné výmolů, a proto je třeba zvýšená opatrnost. Většina bulharských dálnic stále neodpovídá evropským standardům, tudíž i zde buďte opatrní a v pozoru.

    Bulharské policejní hlídky a policisté jsou na cizince přísní a nekompromisní. Rádi dávají pokuty, aniž by měli jakékoliv potvrzení o případném přestupku. Dále je také nutné počítat s tím, že měření rychlosti je snad na každém kroku. 

    Dokumenty, které vzít s sebou

    Na cestu do Bulharska si sebou musíte vzít tyto doklady:

    • řidičský průkaz,
    • zelenou kartu,
    • technický průkaz vozidla,
    • platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

    V případě zapůjčeného nebo firemního vozidla musí řidič doložit ověřenou plnou moc majitele k užívání konkrétního vozidla s ověřeným překladem do bulharštiny nebo do některého ze světových jazyků (nejlépe angličtiny).

    Bulharsko je součástí Evropské unie. Aktuálně není součástí schengenského prostoru, avšak je to v blízké době naplánováno. 

    Rychlostní limity

    V Bulharsku jsou rychlostní limity pro různé druhy vozidel stanoveny následovně:

    Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní komunikaceDálnice
    Motocykly50 km/h80 km/h90 km/h100 km/h
    Osobní vozidla a nákladní vozy do 3,5 tuny 50 km/h90 km/h120 km/h140 km/h
    Nákladní vozy a ostatní vozy nad 3,5 tuny 50 km/h80 km/h90 km/h100 km/h
    Autobusy50 km/h80 km/h90 km/h100 km/h
    Automobil + přívěs do 3,5 tuny50 km/h70 km/h90 km/h100 km/h

    Motocykly mohou jet po dálnici pouze 100 km/h, osobní automobily až 140 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete třeba s karavanem či přívěsem. V tomto případě musíte jet pomaleji, na dálnici 100 km/h.

    Emisní zóny a ekologické známky

    V Bulharsku prozatím nejsou zavedeny žádné emisní zóny ani ekologické známky. 

    Výjimku tvoří jediné omezení pro hlavní město Sofia

    • Pro nákladní vozidla nad 4 tuny do centra města Sofia platí zákaz od 07:00 – 21:00.
    • Pro nákladní vozidla nad 15 tun do zóny 1 města Sofia platí zákaz od 07:00 – 22:00.

    Aktuálně od ledna 2023 město Sofia přijalo nařízení o vytvoření emisních zón. Aktuálně jsou naplánovány dvě LEZ (Low Emission Zone) tedy nízkoemisní zóny, a to malý vnitřní okruh a velký okruh.

    Malý silniční okruh LEZ – tzv. malý prstenec pokrývá centrum města – oblast mezi „Vasil Levski“ Blvd., „Patriarch Evtimii“ Blvd., „Gen. Skobelev“, Opalchenska St., Slivnica Blvd.

    • 1. prosince 2023 – bude zakázán vjezd automobilům kategorie Euro 1,
    • 1. prosince 2024 – bude zakázán vjezd automobilům kategorie Euro 2,
    • 1. prosince 2028 – bude zakázán vjezd automobilům kategorie Euro 3.

    Velký silniční okruh LEZ – tzv. velký prstenec pokrývá široký střed města Sofia – území uzavřené mezi „Slivnica“, „Danail Nikolaev“, „Sitnyakovo“, „P. Yavorov“, „Atanas Dukov“ Str., „H.Ibsen“ bulvár, “ P“ bulvár. Yu. Todorov“, Blvd. „I.E. Geshov“ a „Konstantin Velichkov“ Blvd., ale také „Mihai Eminescu“ Blvd., „Nikola Y. Vaptsarov“ Blvd., „Lyuba Velichkova“ St. a „Srebarna“ St.

    • 1. prosince 2025 – bude zakázán vjezd automobilům kategorie Euro 1,
    • 1. prosince 2027 – bude zakázán vjezd automobilům kategorie Euro 2.

    Více aktuálních informací najdete na oficiálních stránkách města Sofia sofia.bg.

    Dálniční známka a placené úseky

    V Bulharsku jsou zpoplatněné dálnice, rychlostní silnice, ale také většina silnic první třídy a nižších tříd. To znamená, že vozidla do 3,5 tuny musí mít elektronickou dálniční známku. Nákladní vozy nad 3,5 tuny, ale také autobusy mají povinnost platit mýtné.

    Cena dálniční známky je vždy stanovena podle jednotlivých kategorií vozidla. Bulharské dálniční známky jsou k dispozici s platností roční, tříměsíční, měsíční, týdenní, a navíc je také k dispozici dálniční známka na víkend.

    Platnost známkyMotocyklyAutomobily do 3,5 tunyPřívěs osobního automobilu do 3,5 tuny
    Víkendovázdarma9 BGN9 BGN
    Týdennízdarma13 BGN13 BGN
    Měsíčnízdarma27 BGN27 BGN
    Tříměsíčnízdarma48 BGN48 BGN
    Ročnízdarma87 BGN87 BGN

    Bulharskou dálniční známku lze nejjednodušším způsobem zakoupit online na vinetki.bg. Stránky jsou intuitivně vytvořeny a mají několik jazykových mutací. Elektronickou dálniční známku lze zakoupit také prostřednictvím aplikace TollPass APP. Aplikace je ke stažení pro telefony Android a pro iOS. Další možností jsou i běžná prodejní místa: čerpací stanice, bulharské pošty, autoservisy TahoVenci nebo prodejny A1 Bulgaria či samoobslužné terminály. 

    Pozor řidiči, kteří jedou na dálnicích nebo na zpoplatněných silnicích bez dálniční známky musí počítat s vysokou pokutou ve výši okolo 300 BGN. K tomu je nutné připočíst i okamžité zakoupení platné dálniční známky.

    V Bulharsku jsou mimo to zpoplatněné i některé mosty, konkrétně most mezi městem Rousse a Giurgiu, kde je třeba za průjezd osobním automobilem uhradit 3 EUR, a přejezd mostu mezi Vidin a Calafat stojí 6 EUR.

    Více bližších informací se dozvíte v článku Dálniční známky v Bulharsku

    Povinná výbava

    Bulharsko podepsalo Vídeňskou úmluvu. To znamená, že po vozidlech registrovaných v zahraničí policisté vyžadují povinnou výbavu podle země registrace. To znamená, pokud pojedete autem z České republiky do Bulharska, měli byste mít kompletní povinnou výbavu, která je podle českých pravidel.

    V praxi se však setkáte s různými lokálními výjimkami a legislativními úpravami. Doporučujeme proto povinnou výbavu raději upravit podle cílové destinace, případně i podle tranzitních zemí, kterými se chystáte projíždět. Tak budete mít jistotu, že se vyhnete potížím s policejní hlídkou.

    V Bulharsku je povinná výbava následující:

    • Výstražný trojúhelník – umisťuje se 50 metrů za vozidlo, na dálnici je vzdálenost 100 metrů.
    • Neporušená autolékárnička v originálním obalu (platí i pro motocykly).
    • Reflexní vesta pro řidiče. Pro spolujezdce být nemusí, ale musí ji mít oblečenou každý pasažér, při výstupu z vozidla. Platí o pro motocykly.
    • Hasící přístroj musí být v každém automobilu. 

    Doporučená výbava

    Doporučená výbava není povinná, avšak se doporučuje. Do všeobecné doporučené výbavy patří vše, co se po cestě může hodit: deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní žárovky a pojistky, voda, baterka a podobně. 

    Povinnost svítit

    V Bulharsku je povinnost mít zapnutá světla celoročně. Toto nařízení platí i u motocyklů. 

    Tzv. přídavná mlhová světla lze použít pouze v případě, že je viditelnost výrazně snížena v důsledku mlhy, sněhu, deště nebo jiných podobných podmínek, za to, červené zadní mlhové světlomety lze použít pouze při poklesu viditelnosti pod 50 metrů.

    Při jízdě v tunelu, jehož začátek je označen příslušnou dopravní značkou, je používání světlometů také povinné.

    Pneumatiky a sněžné řetězy

    V Bulharsku se stalo používání zimních pneumatik povinným od ledna 2017. Počítejte s tím, že zimní pneumatiky jsou tedy povinné od 15. listopadu do 1. března. Minimální hloubka dezénu je stanovena alespoň na 4 mm. 

    V případě nedodržení pravidel týkající se zimních pneumatik hrozí pokuty od 50 BGN.

    Sněhové řetězy se musí v autě vozit od 1. listopadu do 31. března. Používání sněhových řetězů je povoleno v případě, že je povrch vozovky pokryt souvislou nebo nepatrně narušenou sněhovou pokrývkou či ledem a jejich použitím nedojde k poškození povrchu vozovky. Jízda se sněhovými řetězy je možná, ale pouze maximálně 50 km/h.

    Pokuty v Bulharsku

    Počítejte s tím, že jsou v Bulharsku pokuty vyšší, ve srovnání s ostatními státy EU a také ve srovnání s průměrnou mzdou.

    Bulharské policejní hlídky jsou na cizince přísní a nekompromisní. Rádi dávají pokuty, aniž by měli jakékoliv potvrzení o případném přestupku. Pokutu není možné platit přímo strážníkovi, ale výhradně na pobočce banky bankovním převodem

    V minulých letech došlo v Bulharsku ke zřetelnému zpřísnění řešení dopravních přestupků. Je vhodné dodržovat všechna pravidla silničního provozu, rychlostní limity a další omezení. Poměrně častou součástí postihu je tedy kromě pokuty také zabavení řidičského průkazu na 1 měsíc až na 1 rok, a to například pokud překročíte rychlost o více než 50 km/h, za jízdu pod vlivem alkoholu od 0,5 do 1,2 promile nebo také hrozí odebrání řidičského průkazu za opakované porušení jízdy pod vlivem alkoholu. 

    V Bulharsku se může často stát, že potkáte falešného policistu. Pokud vás policista zastaví, vždy od něj vyžadujte prokázání se legitimací.

    Nejčastější pokuty v Bulharsku

    Nejčastější pokuty v BelgiiSazba
    Jízda bez bezpečnostních pásů50 BGN
    Jízda pod vlivem alkoholu od 0,5 do 1,2 promileod 300 do 600 BGN a pozastavení řidičského oprávnění až na 12 měsíců
    Jízda na červenou50 až 100 BGN
    Porušení zákazu předjíždění30 BGN
    Jízda bez zapnutých světel 20 BGN
    Špatné parkováníod 20 do 50 BGN
    Parkování s běžícím motorem auta50 BGN
    Nedání přednosti v jízdě chodcůmaž 100 BGN
    Jízda bez bezpečnostních pásů50 BGN
    Jízda s dítětem bez autosedačky50 BGN
    Telefonování za jízdy a používání telefonu během jízdy50 BGN
    Nezastavení na značce STOP20 BGN
    Překročení rychlosti následně způsobilo nehodu200 BGN

    Pokuty za rychlost v Bulharsku

    Překročení rychlosti Překročení rychlosti v obciPřekročení rychlosti mimo obec
    Překročení rychlosti do 10 km/h20 BGN20 BGN
    Překročení rychlosti o 11 až 20 km/h50 BGN50 BGN
    Překročení rychlosti o 21 až 30 km/h100 BGN100 BGN
    Překročení rychlosti o 31 až 40 km/h400 BGN400 BGN
    Překročení rychlosti o 41 až 50 km/h600 BGN600 BGN
    Překročení rychlosti nad 50 km/h700 BGN, odebrání řidičského oprávnění na 3 a více měsíců700 BGN, odebrání řidičského oprávnění na 3 a více měsíců

    Překročení rychlosti nad 50 km/h hrozí vysoké pokuty včetně odebrání řidičského průkazu na 3 měsíce a více, a za každých 5 km/h překračující 50 km/h se pokuta zvyšuje o každých 50 BGN.

    Místní zvyklosti a další informace

    • Mnoho silnic v Bulharsku je ve špatném stavu a silniční opravy a další uzavírky jsou velmi málo nebo nedostatečně označené. 
    • Od listopadu až do dubna je dopravní provoz často komplikován sněžením a ledovkou. 
    • Pokud plánujete cestu do Bulharska autem, doporučujeme sjednat si k povinnému ručení i havarijní ručení a úrazové všech cestujících. Havarijní pojištění poskytuje pojistnou ochranu vozidla pro případné zničení, poškození nebo odcizení vozidla. Pokud havarijní pojištění nechcete, doporučujeme alespoň vozidlo připojistit proti vykradení popřípadě krádeži. 
    • V Bulharsku se vyskytuje velký počet krádeží, které provádí také i děti!
    • Pokusů o okradení je v Bulharsku celá řada. Buďte ostražití, například při zastavení na křižovatce nebo u čerpacích stanic a zkontrolujte, zda se někdo nezvykle nepohybuje ve vaší blízkosti a vašeho vozidla. Velmi častým zvykem k okradení je propíchnutí pneumatiky vašeho automobilu, následné sledování vás a vašeho vozidla a poté vykradení či okradení řidiče při výměně pneumatiky, ať už v autoservisu nebo kdekoliv jinde.
    • Troubení je zakázáno v celém Bulharsku. Houkačku lze použít pouze při vyhýbání se dopravním nehodám.
    • V Bulharsku také můžete dostat pokutu za hrubé chování na silnici. Tím se myslí, za vulgární slova, ale také nemístná gesta. 
    • Stopování je povolené, ovšem se nesmí stopovat na dálnicích a rychlostních silnicích. Tam se smí stopovat jenom na parkovištích a odpočívadlech. Stopování je tedy běžné, avšak řidiči za svezení požadují peníze.
    • Měnu Bulharského leva vyměníte i v některých směnárnách v České republice. Avšak nejvýhodnější směna je v Bulharsku. V Bulharsku se nachází poměrně velké množství směnáren a bank, které vám mohou valuty vyměnit. Při výměně si vždy ověřte spolehlivost těchto poskytovatelů. Některé směnárny se nechovají férově. Velmi často se totiž stává, že před směnárnami jsou jiné kurzy, než ty, co jsou uvedené vedle směnárenského okénka. A proto před směnou měny si vždy ověřte skutečný kurz. Bulharský lev je pevně vázán na měnu Euro, a proto jsou kurzové rozdíly velmi malé. Platí, že 1 EUR stojí okolo 1,95, což je tzv. pevný poměr obou měn. 
    • Rozhodně se vyhněte pouliční směně nebo vnucování směny podezřelými osobami na ulicích. 
    • Podle nejnovějších pravidel, je zakázáno při jízdě automobilem nosit tmavé sluneční brýle, mít boty na vysokém podpatku a nosit žabky. Zákaz se také vztahuje na jídlo a kouření v automobilu při jízdě. Jestli se tyto pravidla prosadí v budoucnu a budou se za ně rozdávat přestupky, prozatím v tuto chvíli není jisté. 

    Tolerance alkoholu

    V Bulharsku platí tolerance 0,5 promile, u profesionálních je povoleno 0 promile. Za řízení pod vlivem alkoholu nebo dalších návykových látek hrozí velmi tvrdé pokuty a tresty

    Pokuty jsou od 200 až do 500 BGN a odebrání řidičského oprávnění na 12 měsíců. Za opakované porušení hrozí pokuta 1 000 až 2 000 BGN a odebrání řidičského oprávnění na 3 roky

    Zajímá vás, jaké je tolerance alkoholu za volantem v dalších zemích? Pokud jste požili alkohol a chcete mít jistotu, že se nedostanete do problémů, spočítejte si, zda můžete usednout za volant – vyzkoušejte naši Alkohol kalkulačku.

    Použití autokamery a antiradarů

    V Bulharsku jako ve většině zemí můžete autokameru legálně používat. Avšak je nutné dodržovat některá pravidla. Kamera nesmí být umístěna v zorném poli řidiče a záznamy jsou pouze pro vaše soukromé účely. Nahrávaný soubor je třeba mít upraven tak, aby nebyla rozpoznatelná registrační značka a také obličej zúčastněných osob. 

    Policejní kontrola

    Jak se chovat při policejní kontrole v Bulharsku? Jakmile vám policista dá znamení, auto odstavte ke kraji vozovky a vyčkejte uvnitř vozu na další pokyny. Nevystupujte, pouze pokud by vás k tomu policisté sami vyzvali.

    V Bulharsku se může často stát, že potkáte falešného policistu. Bulharský policista musí mít na hrudi připnutou kartu s fotografií, jménem a hodností. Policisté většinou jezdí v automobilech bílé barvy se signálním modrým světlem na střeše. SPZ pravého policejního auta se liší od normálních registrací. Pokud vás policista zastaví, vždy od něj vyžadujte prokázání se legitimací.

    Záchranná ulička

    V Bulharsku je povinností vytvořit záchrannou uličku pro hasiče, záchranáře a policisty při dopravní nehodě na dálnici nebo rychlostní silnici. Záchranná ulička se vytváří mezi krajním pruhem a pruhem vedle něj. Platí zde pravidlo stejné jako v České republice a dalších evropských zemích.

    Záchranářská ulička
    Záchranářská ulička

    Zákaz jízdy kamionů

    V Bulharsku není provoz kamionů nijak omezen, žádnými státními svátky ani víkendy. To znamená, že kamiony mohou jezdit po celý rok a kdykoliv.

    Cestování s dětmi a použití autosedačky

    Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

    Nezletilé děti musí mít vlastní cestovní doklad s aktuální fotografií. 

    Děti do 3 let mohou cestovat pouze s použitím vhodných dětských zádržných systémů odpovídajících jejich váze. Na předních sedadlech je povoleno přepravovat děti do 3 let za předpokladu, že je deaktivován airbag.

    Děti od 3 do 12 let a menší než 150 cm nesmějí jezdit na předních sedadlech. Mohou cestovat pouze na zadních sedadlech vozidla s použitím vhodných dětských zádržných systémů odpovídajících jejich hmotnosti.

    Obecně se doporučuje používat dětskou sedačku až do 10 – 12 let.

    V případě porušení nařízení, hrozí pokuta od 50 BGN

    Jídlo, pití, kouření, telefonování za jízdy 

    Podle nejnovějších pravidel je zakázáno jídlo, pití a kouření za volantem. Jestli se tyto pravidla prosadí v budoucnu a budou se za ně rozdávat přestupky, prozatím v tuto chvíli není jisté. 

    Pro jistotu si zastavte na parkovišti či volném prostranství a v klidu se najezte tam. Zajímavé tipy na jídlo na cesty najdete na našem blogu. 

    Telefonování za volantem nebo používání telefonu je zakázané, používejte hands-free.

    Řízení naboso a v žabkách

    Podle aktuálních pravidel je zakázáno řídit naboso, v žabkách a v botách na vysokém podpatku. Jestli se tyto pravidla prosadí v budoucnu a budou se za ně rozdávat přestupky, prozatím v tuto chvíli není jisté.

    V Bulharsku doporučujeme řídit v pevné obuvi. Řízení v žabkách, naboso nebo v botách na vysokém podpatku je nepohodlné a policisté to mohou brát tak, že nejste způsobilí k jízdě a nezvládáte perfektně ovládat své auto. Problém nastává hlavně v situacích, kdy dojde k dopravní nehodě nebo spácháte přestupek.

    Ceny pohonných hmot

    Doporučujeme pohonné hmoty čerpat na velkých čerpacích stanicích jako jsou například MOL, OMV a podobně. Menším benzínkám a neznámým lokálním čerpacím stanicím se raději vyhněte. Hrozí totiž riziko natankování nekvalitního paliva, které může způsobit problémy. 

    Ceny pohonných hmot jsou v Bulharsku více méně podobné jako například v České republice. Aktuálně však v Bulharsku natankujete o něco levněji. Vždy doporučujeme zkontrolovat aktuální ceny pro danou destinaci. Průměrné ceny za pohonné hmoty jsou v Bulharsku následující: 1,29 EUR za Natural 95 a 1,23 EUR za naftu.

    Čerpací stanice stojí podél hlavních silnic a velké množství benzínek se také nachází u dálnic.

    Dobíjení elektromobilu

    V Bulharsku je třeba počítat s tím, že nabíjecí stanice pro elektromobily nejsou tolik rozšířené. Nejvíc je jich poblíž velkých měst, jako je Sofia, Varna, Burgas a Plovdiv. 

    Na odkaze electromaps.com najdete seznam dobíjecích stanic a také mapy, kde se stanice nachází. Místo webové stránky také můžete použít aplikaci pro telefony iOS a Android. 

    Tyto nabíjecí stanice se nacházejí většinou na benzínových pumpách, nákupních centrech nebo na parkovištích. Doporučujeme se vždy dopředu informovat a naplánovat si dobíjení před cestou.

    Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

    Chystáte si v Bulharsku půjčit auto? Průměrná cena půjčovného za menší osobní auto se pohybuje okolo 30 EUR za den. Někde se ceny pohybují i okolo 15 až 20 EUR. Je třeba počítat s tím, že kvalita půjčených vozidel je podstatně horší než například v Rakousku nebo u nás v České republice. 

    Aby vám v půjčovně vůz svěřili, musí vám být minimálně 21 let. Raději se dopředu informujte, jak dlouho už musíte mít řidičské oprávnění, toto se může podnik od podniku lišit. Většinou požadují 12 měsíců až 2 roky. Často se skládá záloha, ta se může u různých provozovatelů podstatně lišit. Další podmínkou je i to, že je třeba mít mezinárodní řidičský průkaz. 

    Jestli do země cestujete autem, které není vaše (leasing, firemní auto, ale i auto partnera nebo příbuzného), vezměte si s sebou potvrzení o užívání vozidla. Jinak byste se v případě policejní kontroly mohli dostat do problémů – policisté by si mohli myslet, že jste vozidlo odcizili. 

    V Bulharsku zkuste carsharing – skvělá alternativa ke klasickým autopůjčovnám. Možná se vám i podaří něco ušetřit. Nebo se projet v elektromobilu.

    Kempování a spaní v autě

    Pokud se rozhodnete spát v autě, můžete tak učinit na určených kempingech, parkovištích, zastávkách nebo na různých místech, kde je to zkrátka možné. 

    Kempovat tzv. na divoko je v Bulharsku možné a legální, avšak je třeba dávat si pozor na svoji bezpečnost. Na některých místech v Bulharsku je příroda stále nedotčená a divoká, a proto ještě někde žijí vlci, potulují se zdivočelý psi nebo medvědi. Dále je třeba si dávat pozor na to, kde se rozhodnete přespávat. Nedoporučuje se přespávat v automobilech na nehlídaných a neosvětlených místech. Pokud se přesto všechno rozhodnete na těchto místech přečkat noc, je třeba zvýšená pozornost při možných krádežích a podobně!

    Další častou možností kempování, je navštívit některou z hospůdek, poobědvat a pak požádat majitele o přespání na jeho pozemku. Majitelé vás většinou nechají přespat zadarmo nebo za velmi malý úplatek. 

    Cestování s domácími mazlíčky

    V rámci Evropské unie je nutné, aby psi, kteří cestují mezi státy, byli očkováni proti vzteklině. Štěňata donedávna měla výjimku. Bulharsko však požaduje platné očkování proti vzteklině i pro mláďata psů, koček a dalších zvířat. Mimo to pes musí být čipovaný a veterinární osvědčení, které nebude starší než 5 dnů. Dále je třeba potvrzení o léčbě proti tasemnici, které nesmí být starší než 60 dnů, a potvrzení o tzv. sérologickém vyšetření proti brucelóze. Toto všechno je nutné mít v pase zvířete. Pokud nesplníte jeden z požadavků, budete nuceni dát pejska či jiné zvíře do karantény.

    Psa i jiného mazlíčka je vždy vhodné na cestu připravit a přepravovat jej bezpečně.

    Důležité kontakty

    Telefonní čísla

    • Univerzální nouzová linka 112
    • Lékařská první pomoc („barza pomošt“) 150
    • Policie – 166
    • Dopravní policie – 165
    • Hasiči – 160
    • Horská záchranná služba: 02/ 963 2000, 0887 100237
    • Dopravní policie (KAT): 165 (pouze při autonehodě), 982 4901-3
    • Silniční pomoc (patna pomošt): 146 (pouze z mobilního telefonu), 02/ 91146

    Velvyslanectví České republiky v Bulharsku

    Nejčastější dotazy

    Jaké jsou rychlostní limity v Bulharsku?

    Rychlostní limity v Bulharsku se liší podle typu vozidla a situace, například osobní a nákladní vozidla do 3,5 tun mají v obci povolenou rychlost 50 km/h, mimo obec 80 km/h a na dálnici 140 km/h.

    Jaké jsou pokuty za překročení povolené rychlosti v Bulharsku?

    Bulharsko má přísná pravidla ohledně dodržování rychlostních limitů. Překročení rychlosti je od 20 do 700 BGN v závislosti na tom, o kolik byla rychlost překročena. Například překročení rychlosti nad 50 km/h hrozí vysoké pokuty včetně odebrání řidičského průkazu na 3 měsíce a více, a za každých 5 km/h překračující 50 km/h se pokuta zvyšuje o každých 50 BGN.

    Jak se platí za používání bulharských dálnic?

    Pro používání bulharských dálnic, rychlostních silnic, ale také většiny silnic první třídy a nižších tříd je povinný nákup dálniční známky. Dálniční známky jsou povinné pro všechna motorová vozidla s celkovou hmotností do 3,5 tuny. Motocykly jsou od známky osvobozeny. Dálniční známku zakoupíte online na vinetki.bg, na benzínových pumpách či hraničních přechodech.

    Jaké jsou omezení v emisních zónách v Bulharsku?

    V Bulharsku prozatím nejsou zavedeny žádné emisní zóny ani ekologické známky. Od prosince 2023 hlavní město Sofia přijme nařízení o vytvoření emisních zón, tzv. malý a velký okruh. 

    Jaká je povinná výbava vozidel v Bulharsku?

    V Bulharsku povinná výbava zahrnuje výstražný trojúhelník, autolékárničku v neporušeném obalu, reflexní vestu pro řidiče a hasící přístroj.

    Zdroj: mzv.cz

    Picture of Martina Poláková

    Martina Poláková

    Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *