Telefonování a používání elektrických zařízení je během jízdy zakázané. Pokutuje se 400 EUR. Pokud si potřebujete něco nutně vyřídit, použijte handsfree sadu.
Řízení naboso a v žabkách
Řízení naboso nebo v žabkách není v Itálii zakázané, přesto byste měli být obutí tak, abyste bezpečně zvládli řízení.
Ceny pohonných hmot
Pohonné hmoty v Itálii patří mezi těm dražším v Evropě. Doporučujeme tedy natankovat v některé z tranzitních zemích, pokud se vám to povede a vyplatí. Průměrná cena za litr Naturalu 95 je 1,89 EUR a 1,77 EUR za litr nafty.
Dobíjení elektromobilu
Mapy s dobíjecími stanicemi elektromobilů v Itálii najdete na příklad na Electromaps.com. V současnosti je v zemi něco okolo 16 000 stanic . Do roku 2030 chtějí tento počet zdvojnásobit. Šikovnou mapku nabízí také bec.energy .
Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem
Pokud si chcete v Itálii půjčit vozidlo , musíte být starší 21 let . Při půjčování doporučujeme dvakrát zkontrolovat povinnou výbavu auta podle italských předpisů, ne všechny autopůjčovny na to dbají. Pozor hlavně na sněžné řetězy, jestli v zimním období vyrážíte do horských oblastí.
Když do Itálie cestujete vozem, který jste si půjčili (ve firmě, od příbuzného, ale třeba i ve voze na leasing), mějte s sebou potvrzení o vypůjčení vozidla . Tento dokument sice není povinný, ale vyhnete se tak podezření, že jste auto odcizili. Pokud se chystáte například do Říma nebo jiného velkého města, zkuste carsharing .
Kam k moři
Mezi nejoblíbenější letoviska blízko hranic patří:
Lido di Jesolo,
Rimini,
Lignano,
Caorle,
Bibione.
Tipy na levné tankování, ale i nejrychlejší trasy a další užitečné informace najdete v našem článku Cesta autem do Itálie .
Převážení lyží a snowboardů
Převážení lyží a snowboardů není v Itálii regulované tak přísně jako třeba v Rakousku . Nicméně doporučujeme výbavu zabezpečit tak, aby neohrožovala posádku , ani ostatní účastníky silničního provozu.
Každý lyžař nebo snowboardista musí mít při jízdě na sjezdovce sjednané pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetí osobě. Sjíždět sjezdovku pod vlivem alkoholu se nevyplácí, hrozí za to pokuta 250 až 1000 EUR.
Cestování se zvířaty
Pes, kočka nebo fretka musí mít při cestě do Itálie vlastní evropský pas zvířete v zájmovém chovu. V tomto dokumentu musí být informace o platném očkování proti vzteklině. První očkování je potřeba provést 21 dní před cestou do zahraničí.
Zvíře musí být označeno čipem nebo tetováním . Jeden člověk s sebou smí mít maximálně 5 zvířat (jako majitel je zapsaný v pasech mazlíčků). Zvíře pro cestu zabezpečte – jak na to, se dozvíte v článku Cestování se psem v autě .
Karavanem do Itálie
Itálie je rájem karavanistů. U každého zajímavého místa narazíte na dobře vybavené kempy se zázemím, či speciální stání přímo pro karavany a obytné vozy.
Hlídejte si hmotnost svého vozu, na dálnicích čas od času dochází ke kontrolám a vážení kamionů a obytných vozů.
Kempování a spaní v autě
Kempování na divoko a spaní v autě jsou zakázané . V regionech Veneto, Apulie, Sicílie, Sardinie a Abruzzo toto nařízení důsledně hlídají. V ostatních regionech lze vyjednat výjimku (povoluje obec). Pokud chcete přesto něco ušetřit a spát mimo kemp, zkuste se domluvit s majitelem soukromého pozemku.
Důležité kontakty
Telefonní čísla
Jednotný záchranný systém: 112
Záchranná služba: 118
Policie: 113
Hasiči: 115
Velvyslanectví ČR v Itálii
Dovoz aut
Itálie je známá coby domov dostupných Fiatů a luxusních Ferrari, Lamborghini nebo Maserati. Pokud jste si tuto zemi zvolili jako místo pro nákup svého nového miláčka, připravte se na to, že si budete muset zajistit odtah domů. Itálie totiž nevydává převozní značky pro vývoz do zahraničí.
Celým procesem nákupu a dovozu aut z Itálie vás provedeme u nás na blogu.
Nejčastější dotazy
Na co si dát při cestě do Itálie pozor? Na dálnicích se platí mýto, stejně jako při průjezdu některými městy. V zimě neplatí obecná povinnost zimních pneumatik nebo sněžných řetězů, místo toho se musíte řídit regionálními úpravami. Nastudujte si proto před cestou, kudy budete projíždět a jaká jsou lokální pravidla.
Jaké jsou pokuty v Itálii? Dopravní situace je v Itálii mírně nepřehledná, nenechte se ale strhnout a dbejte na dodržování dopravních předpisů. Policisté nejsou k cizincům shovívavý. Pokud překročíte rychlost o 10 až 40 km/h, zaplatíte 200 až 500 EUR. Při vyšší rychlosti hrozí zabavení řidičského průkazu a pokuta 1500 EUR. Za špatné parkování hrozí sankce 70 až 80 EUR. Za jízdu na červenou vám policisté dají pokutu okolo 250 EUR.
Jaké jsou rychlostní limity v Itálii? Osobní vozidla smějí jet v obci max 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na rychlostních silnicích 110 km/h a po dálnici 130 km/h.
Zdroje
Zdroj: Automobiliperrone.it , rmastri.it