Domů » Cestování » Dopravní předpisy a pravidla ve Španělsku

Dopravní předpisy a pravidla ve Španělsku

0

Slunné Španělsko je jedním z nejoblíbenějších letovisek pro letní radovánky. Ať už sem míříte kvůli přírodě a moři, jídlu, fiestám či historickým památkám, jako řidič se musíte připravit na nejrůznější situace. Seznamte se s dopravními předpisy a pravidly ve Španělsku.

Dopravní předpisy a pravidla ve Španělsku

Shrnutí

Španělsko – oblíbený cíl turistů z celého světa. Na co se připravit? Zimní pneumatiky jsou tu povinné jen tehdy, když se na silnici v zimním období nachází souvislá vrstva sněhu nebo ledu. Ve Španělsku narazíte na ekologické zóny. Pokuty jsou rozdělené do 3 tříd, sazba se odvíjí podle závažnosti situace. Kempování na divoko je zakázané, ale někde se toleruje.

Dokumenty, které vzít s sebou

Španělsko patří do EU i Schengenu. Jaké dokumenty musíte vzít na cestu s sebou?

 • Řidičský průkaz,
 • zelenou kartu,
 • technický průkaz vozidla,
 • cestovní doklady (občanský průkaz nebo cestovní pas).

Rychlostní limity

VozidloV obci (km/h)Mimo obec (km/h)Rychlostní silnice (km/h)Dálnice (km/h)
Osobní a nákladní vůz do 3,5 t5090120120
Motocykl5090120120
Nákladní vůz nad 3,5 t50809090
Autobusy5090100100
Automobil + přívěs do 3,5 t50909090
Automobil + přívěs nad 3,5 t5070 až 8070 až 8080
Obytný automobil do 3,5t5080 až 9080 až 90100
Obytný automobil nad 3,5t50808090

Ekologické zóny

Ekologické zóny ve Španělsku najdete ve velkých městech – například v Madridu, Barceloně a Granadě. Týkají se zejména center. V případě, že si chcete zařídit vjezd, musíte splňovat danou Euro normu. 

Vjezd je podmíněný odpovídající ekologickou plaketou. Tu sice auta se zahraniční SPZ od španělských úřadů nedostanou. Nicméně jestli máte nízkoemisní známku z jiných zemí EU, které rovněž zavedly nízkoemisní zóny, jako např. Německo, Rakousko, Francie či Dánsko, vjezd máte povolený. 

Nízkoemisní normy jsou následující:

Typ autaPožadavek
osobní auta a dodávky na benzínEuro 3 a výš
osobní auta a dodávky na naftu Euro 4 a výš
vozidla nad 3,5 t, nákladní vozy, autobusy na benzín Euro 3 a výš
vozidla nad 3,5 t, nákladní vozy, autobusy na naftu Euro 4 a výš

V případě, že plaketu nemáte a potřebujete se dostat například do hotelu v centru města, kontaktujte ubytovací zařízení. V některých případech vám mohou vyjednat vjezd, případně vám poradí, jak si se situací poradit.

Dálniční poplatky

Ve Španělsku se dálniční poplatky platí formou mýtného. Výše se počítá podle ujetých kilometrů a kategorie vozidla. Za 100 km zaplatíte v průměru 10 EUR. Mýtné platí všechny kategorie vozidel od motocyklů až po nákladní automobily. Platit na mýtnicích lze hotově, kartou nebo přes automatický systém Via-t. Více se dozvíte v samostatném článku.

Povinná výbava

Španělsko je součástí Vídeňské úmluvy o silničním provozu. V praxi to pro vás znamená, že jste povinní mít povinnou výbavu podle země registrace. Když do země přijedete s autem registrovaným v České republice, policisté budou vyžadovat povinnou výbavu podle českých pravidel. 

V praxi se ale setkáte s různými lokálními výjimkami. Proto doporučujeme povinnou výbavu přizpůsobit zemi, ve které se pohybujete. Pojistíte se tak před případnými problémy s policií. Do povinné výbavy ve Španělsku patří:

 • 2 výstražné trojúhelníky nebo světelný maják (baliza V-26, typ žlutého nouzového majáku 0,8 až 2,2 Hz),
 • reflexní vesta (mějte ji v autě, už při opuštění auta ji musíte mít na sobě),
 • náhradní kolo a sada na opravu píchlé pneumatiky (pokud to vaše auto potřebuje).

Co dalšího byste si měli ohlídat?

 • Bezpečnostní pásy jsou povinné pro všechny členy posádky.
 • Cyklisté mají po setmění nosit reflexní vestu (ideálně i další reflexní prvky) a mít zapnuté světlo na bicyklu, aby byli dobře rozpoznatelní již ze 150 m vzdálenosti.
 • Cyklisté, řidiči a spolujezdci na motocyklu – všichni musí mít nasazené bezpečnostní helmy.
 • Řidiči, kteří nosí brýle (nebo kontaktní čočky) s sebou musí mít pár náhradních.

Doporučená výbava

Do doporučené výbavy patří vše, co se po cestě může hodit: hasicí přístroj, autolékárnička, deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, voda, baterka.

Pneumatiky a sněžné řetězy

Zimní pneumatiky jsou dobrovolné, případně jejich použití ukládají dopravní značky, např. v horských oblastech (většinou od října do března, ale liší se to regionálně). 

Sněhové řetězy jsou povolené regionálně na základě dopravního značení. Smí se používat jen tehdy, když je na silnici sníh nebo led. Za stejných podmínek lze použít i pneumatiky s hroty do 2 mm.

Povinnost svítit

Během dne za perfektní viditelnosti je svícení dobrovolné, po soumraku do úsvitu, v tunelech a během dne za špatné viditelnosti je povinné. Pro dvoustopá vozidla toto neplatí, ta musí svítit i během dne.   

Pokuty

Pokuty jsou ve Španělsku roztříděné do 3 tříd. Finální částka se odvíjí podle závažnosti situace:

 1. méně závažné přestupky – 100 EUR
 2. závažné přestupky – 200 EUR
 3. nejzávažnější přestupky – 500 EUR

Nejčastější pokuty ve Španělsku

Nejčastější pokuty ve ŠpanělskuSazba
Špatné parkování 100 EUR
Alkohol a návykové látkyod 500 EUR do 1000 EUR v závislosti na situaci a množství alkoholu v krvi
Telefonování za jízdy 200 EUR
Jízda bez bezpečnostního pásu 200 EUR
Dítě necestuje v autosedačce 200 EUR
Jízda na motocyklu bez bezpečnostní helmy 200 EUR
Jízda na červenou 200 EUR
Nerespektování značky STOP 200 EUR
Jízda v protisměru500 EUR
Nedodržování bezpečnostních rozestupů 200 EUR
Ohrožení chodce na přechodu pro chodce200 EUR

Pokuty za rychlost ve Španělsku

Sazba pokutyStanovená rychlost 50 km/hStanovená rychlost 60 km/hStanovená rychlost 70 km/hStanovená rychlost 80 km/hStanovená rychlost 90 km/hStanovená rychlost 100 km/h a víc
100 EURJízda 51 až 70 km/hJízda 61 až 90 km/hJízda 71 až 100 km/hJízda 81 až 110 km/hJízda 91 až 120 km/hJízda 101 až 130 km/h
300 EURJízda 71 až 80 km/hJízda 91 až 110 km/hJízda 101 až 120 km/hJízda 111 až 130 km/hJízda 121 až 140 km/hJízda 131 až 150 km/h
400 EURJízda 81 až 90 km/hJízda 111 až 120 km/hJízda 121 až 130 km/hJízda 131 až 140 km/hJízda 141 až 150 km/hJízda 151 až 160 km/h
500 EURJízda 91 až 100 km/hJízda 121 až 130 km/hJízda 131 až 140 km/hJízda 141 až 150 km/hJízda 151 až 160 km/hJízda 161 až 170 km/h
600 EURJízda nad 101 km/hJízda nad 131 km/hJízda nad 141 km/hJízda nad 151 km/hJízda nad 161 km/hJízda nad 171 km/h

Místní zvyklosti

Parkování ve velkých městech je pro mnohé cizince noční můrou. Najít vhodné místo není to nejhorší. Španělé při parkování běžně couvají tak dlouho, dokud „nenarazí“ do auta za sebou, jen aby si zvětšili prostor pro pozdější výjezd z parkovacího místa. 

Hlavně u aut z autopůjčoven to může být problém. Provozovatel vám vyměří pokuty za drobné škody, které vznikly jako důsledek toho, že vám místní odřeli nárazník. Myslete na to v autopůjčovně a sjednejte si pojištění s dostatečným krytím. 

Jízda na kruhových objezdech bývá chaotická. Hlavně ve velkých městech na nich jezdí auta v obou směrech. Většina turistických průvodců proto doporučuje cizincům, aby se kruhovým objezdům, pokud možno, vyhnuli. 

Na rychlostních silnicích předjíždějte v levém jízdním pruhu s použitím směrových světel. Jak už to tak bývá, ne všichni toto dodržují. 

Ve Španělsku je totiž poměrně běžné, že řidiči předjíždějí jak v levém, tak v pravém jízdním pruhu, a bez použití směrových světel. Mnohokrát se stane, že se k vám řidiči přiblíží zezadu, krátce zabliká světly na znamení, že vás bude předjíždět, a pak vás objede. 

Neurážejte se. Blikání světly neznamená nic jiného než přátelské upozornění, že vás budou za chvíli míjet.

Tolerance alkoholu

Chystáte se na roadtrip po Evropě? Podívejte se, jaká je tolerance alkoholu za volantem v zahraničí.

Váháte, jestli se do limitu vejdete? Využijte naši Alkohol kalkulačku a spočítejte si to. Pokuta za alkohol za volantem se pohybuje od 300 do 600 EUR v závislosti na množství látky v krvi. Dále hrozí odebrání řidičského průkazu a vězení na 3 až 8 měsíců.

Použití autokamery a antiradaru

Autokamera se používat smí. Záznam lze využít jako důkazní materiál. Pokud budete záznam šířit online, nezapomeňte rozmazat SPZ a obličeje zúčastněných. 

Policejní kontrola

Při policejní kontrole postupujte podle pokynů policisty. Zastavte vozidlo u kraje a nevystupujte, vyčkejte na vyzvání. V případě, že vám budou chtít provést dechový test, neodporujte. Jinak hrozí zabavení auta, pokuta 300 EUR a odebrání řidičského průkazu na 3 měsíce.

Záchranná ulička

V případě, že stojíte v koloně a všimnete si auta s předností v jízdě, které se snaží mezi stojícími auty projet, musíte mu uvolnit cestu. K tomu slouží záchranná nebo také záchranářská ulička. Využijte mnemotechnickou pomůcku pravé ruky a zařaďte se ke správnému kraji vozovky.

Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Cestování s dětmi

Všichni nezletilí musí mít vlastní cestovní doklad – cestovní pas nebo občanský průkaz, s aktuální fotografií. 

Děti mladší 12 let nebo starší děti, které měří méně jak 135 cm, musí podle zákona sedět při jízdě ve Španělsku na zadním sedadle. Podsedáky a dětské autosedačky jsou povinné pro děti do 12 let. Systém musí odpovídat výšce a váze dítěte.

Jídlo, pití, kouření, telefonování za volantem

Jídlo a pití za volantem raději nekonzumujte, z bezpečnostních důvodů je to zakázané a hrozí pokuta až 200 EUR. Stejně tak je zakázané i telefonování za volantem, opět pod pokutou 200 EUR. 

Občerstvujte se na odpočívadlech a u čerpacích stanic. Jestli chcete ušetřit za nákup potravin na čerpacích stanicích, připravte si něco sami – ideálně jídlo na cesty, které zasytí. 

Řízení naboso a v žabkách

Zákon výslovně nezakazuje řídit naboso nebo v žabkách, ale nezapomeňte, že pokud se vám stane nehoda a vy jste kvůli obuvi nebyli schopní správně používat pedály vozidla, hrozí extra pokuta.

Ceny pohonných hmot

Cena benzínu se pohybuje okolo 1,6 EUR za litr. Nafta zhruba 1,4 EUR za litr. Španělsko tak v Evropě patří k dražšímu průměru. Doporučujeme před cestou zkontrolovat aktuální ceny pohonných hmot, a to i v tranzitních zemích – možná se vám po cestě podaří natankovat výhodněji.

Dobíjení elektromobilu

Ve Španělsku najdete přes 10 000 dobíjecích stanic. Nejvíce veřejných dobíjecích stanic nabídne Katalánsko – přes 4,5 tisíce. Najděte si tu nejbližší pomocí Electromaps nebo přes Google Maps. Zdarma dobijete např. u některých obchodních center, hotelů nebo restaurací.

Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

Chystáte si ve Španělsku půjčit auto? Průměrná cena půjčovného za menší osobní auto na den se pohybuje okolo 25 EUR.

Ve větších městech doporučujeme carsharing – skvělá alternativa ke klasickým autopůjčovnám. Možná se vám i podaří něco ušetřit. Nebo se projet v elektromobilu.

Jestli do Španělska cestujete autem, které není vaše (leasing, firemní aut, ale i auto partnera), vezměte si s sebou potvrzení o užívání vozidla. Jinak byste se v případě policejní kontroly mohli dostat do problémů – strážci zákona by vás mohli podezřívat, že jste vůz ukradli.

Kam k moři

 • Barcelona – druhé největší město v zemi a hlavní město regionu Katalánsko, díky přístupu k moři se jedná o oblíbené letovisko, jestli chcete ušetřit můžete se ubytovat i někde za městem.
 • Valencie – město u Středozemního moře, oblíbený cíl Španělů, jezdí sem o letních prázdninách, navštivte pobřeží Costa del Azahar. 
 • Malaga – z Malagy je to co by kamenem dohodil na pobřeží Costa del Sol a Costa de Alméria, pokud vás láká temperamentní Andalusie, našli jste to pravé místo.
 • Costa Brava – oblast v Katalánsku, sahá od hranic s Francií, jedno z nejvyhledávanějších pobřeží Španělska.

Cestování se zvířaty

Mazlíček musí před cestou do Španělska splnit následující podmínky:

 • čip, podle kterého se dá identifikovat,
 • cestovní pas zvířete v zájmovém chovu,
 • v cestovním pase má informace o platném očkování proti vzteklině, které bylo provedeno min. 21 dní před vjezdem do země. 

Nezapomeňte svého mazlíčka před cestou autem zabezpečit. Chráníte tak sebe i chlupatého parťáka v případě nehody/prudkého brzdění – mohl by být vymrštěný vpřed a zranit sebe i posádku.

Kempování a spaní v autě

Spaní v autě a kempování na divoko je oficiálně zakázané, ovšem v některých oblastech ho tolerují. Doporučujeme ověřit před cestou podle toho, do jakého regionu míříte. Zaparkovat a přespat můžete v podstatě kdekoliv, kde není cedule, která by to explicitně zakazovala. Kempovat na divoko samozřejmě nesmíte ani v národních parcích.

Karavanem do Španělska

Španělsko je oblíbeným cílem karavanistů. Najdete zde velké množství stellplatzů, RV parků a parkovišť. Co se kempů týče, můžete využít jak kempy luxusní se špičkovým vybavením (wellness, fitness atd.), tak jen ty s nejnutnější výbavou a za výhodnější cenu. 

Pozor, ne všechny kempy umožňují kempování s karavanem. Někde je nutné pronajmout chatku/bungalov. 

Kempy najdete např. na bookingu.com.

Důležité kontakty

Důležitá telefonní čísla

 • Integrovaný záchranný systém 112
 • Občanská garda (Guardia Civil): 062
 • Národní policie (Policía Nacional): 091
 • Záchranná služba (Samur): 092

Velvyslanectví České republiky ve Španělském království (velvyslanectví České republiky v Madridu je akreditované i pro a Andorrské knížectví)

Nejčastější dotazy

Jaké jsou rychlostní limit ve Španělsku?

Pro osobní vozy platí následující: nejvyšší povolená rychlost na dálnici – 120 km/h, nejvyšší povolená rychlost mimo obec – 90 km/h, nejvyšší povolená rychlost ve městě – 50 km/h.

Jaké jsou nejčastější pokuty ve Španělsku?

Jízda na červenou – 200 EUR, špatné parkování 100 EUR, alkohol za volantem od 500 EUR. Pokuty za rychlost začínají na 100 EUR (např. v obci jedete 51 až 70 km/h) a vzrůstají o cca 100 EUR o každých 10 km/h nad limit. 

Platí se ve Španělsku za průjezd dálnicemi?

Ve Španělsku se dálniční poplatky platí formou mýtného. Výše se počítá podle ujetých kilometrů a kategorie vozidla. Za 100 km zaplatíte v průměru 10 EUR.

Jaké jsou ve Španělsku ekologické zóny?

Ekologické zóny ve Španělsku najdete ve velkých městech – například v Madridu, Barceloně a Granadě. Týkají se zejména center. V případě, že si chcete zařídit vjezd, musíte splňovat danou Euro normu. K vjezdu využijete ekologickou známku např. z Německa nebo Rakouska. Španělské úřady autům se zahraniční SPZ španělské ekologické známky bohužel nevydávají.

Zdroje

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články