Dopravní předpisy a pravidla ve Švýcarsku

Luxusní zboží, krásná příroda nebo historické památky. Ať už vás do Švýcarska táhne jedno nebo druhé, vyplatí se znát místní dopravní pravidla a předpisy. Připravili jsme pro vás kompletního průvodce, se kterým si užijete dovolenou bez pokut a karambolů s policií.  

Obsah Zobrazit

    Shrnutí

    Na co se připravit ve Švýcarsku? Na dálnicích je stanovená o něco nižší rychlost než v ostatních evropských zemích. Průjezd je zpoplatněný formou papírové dálniční známky, což je v dnešní době celkem unikát. A unikátní jsou i nařízení týkající se zimního a letního přezutí – panují zde dost benevolentní pravidla. 

    Při cestování zemí nezastavujte stopařům (nesmí se to) a dávejte si pozor na přestupky, policisté rozdávají vysoké pokuty. Nejspíš se vám vyplatí natankovat v okolních zemích, pohonné hmoty jsou tu drahé. 

    Dokumenty

    • Řidičský průkaz,
    • osvědčení o technické způsobilosti vozidla,
    • zelenou kartu,
    • doklad totožnosti.

    Švýcarsko je součástí Schengenu. Nepatří ale do Evropské unie. 

    Rychlostní limity

    VozidloV obci (km/h)Mimo obec (km/h)Rychlostní silnice (km/h)Dálnice (km/h)
    Osobní a nákladní vůz do 3,5 t5080100120
    Motocykl5080100120
    Nákladní vůz nad 3,5 t50808080
    Autobusy5080100100
    Automobil + přívěs do 3,5t5080100100
    Automobil + přívěs nad 3,5t50808080
    Obytný automobil do 3,5t5080100120
    Obytný automobil nad 3,5t508080100

    Emisní zóny

    Švýcarsko, podobně jako například Francie, zavedlo systém ekologických zón založený na barevných ekologických známkách, jenž má za cíl zlepšit kvalitu ovzduší v jednom ze svých velkých a zatížených měst, a to konkrétně v městě Ženeva. Tato ekologická zóna zahrnuje celou Ženevu a části okolních obcí Carouge, Cologny, Lancy a Vernier. 

    Samolepky Stick´Air jsou povinné pro všechna vozidla, jako jsou osobní automobily, obytné vozy, minibusy, autobusy, dodávky, nákladní vozy a těžké nákladní vozy, které jezdí v tzv. době znečištění v městě Ženeva a jeho okolí. Tato doba je stanovena od pondělí do neděle od 6:00 do 22:00 hodin

    Ekologická samolepka musí být nalepena na levé nebo pravé vnitřní straně čelního skla. U motocyklů je nutné mít samolepku nalepenou ideálně na blatníku z vnější strany.

    V případě chybějící nebo nesprávné švýcarské ekologické známky je nutné počítat s pokutou ve výši až 455 EUR.

    Ve Švýcarsku existuje ještě jedno omezení. Některá vybraná horská střediska mají v platnosti úplný zákaz vjezdu automobilů. Toto omezení momentálně platí pro 9 měst. Tato místa jsou typicky dostupná pouze prostřednictvím lanovky, místní veřejné hromadné dopravy nebo železnice.

    Jedná se o tyto města a vesnice:

    • Bettmeralp
    • Braunwald
    • Mürren 
    • Riederalp
    • Rigi 
    • Saas-Fee 
    • Stoos 
    • Wengen 
    • Zermatt 

    Více informací najdete v našem článku Emisní zóny Švýcarsko.

    Dálniční známka

    Ve Švýcarsku je průjezd dálnicemi zpoplatněný formou papírové dálniční známky. Pro motorová vozidla do 3,5 t stojí 40 CHF a platí po celý rok (=14 měsíců). Známka pro kratší časový úsek k dostání není. Pokud došlo k poškození čelního skla, a tedy i dálniční známky, smíte požádat o náhradu. Vozidla nad 3,5 t platí mýtné.

    Známku pořídíte na švýcarských hranicích, na poštách, čerpacích stanicích a autoopravnách. K dostání je i v ČR, např. na provozovnách ÚAMK či ABA.

    Kromě dálnic jsou zpoplatněné také tunely Great Saint Bernard a Munt la Schera.  

    Vozidlo14 měsiců
    Hmotnost do 3,5 t40 CHF

    Povinná výbava

    Švýcarsko podepsalo Vídeňskou úmluvu, ve které se zavázalo, že bude po vozech vyžadovat povinnou výbavu podle země registrace (za předpokladu, že auto je registrované v zemi, která je rovněž součástí úmluvy). 

    V praxi ovšem narazíte na různé místní výjimky a legislativní úpravy. Proto doporučujeme povinnou výbavu upravit vždy podle země, kam jedete/kterou projíždíte. Pojistíte se tak před případnými problémy. 

    Do povinné výbavy patří pouze výstražný trojúhelník. Ten mějte v dosahu, nikoliv v zavazadlovém prostoru. V případě potřeby se umisťuje min. 50 m za vůz na normálních silnicích a 100 m na vysokorychlostních silnicích. Když je vozidlo v nouzové zóně, trojúhelník postavte na pravé straně zóny. 

    • Jestli máte jako řidič předepsané dioptrické brýle, musíte mít u sebe podle zákona náhradní
    • Bezpečnostní pásy jsou povinné pro řidiče i spolujezdce za všech okolností. 
    • Řidič a spolujezdec na motocyklu musí mít nasazené bezpečnostní helmy. 

    Doporučená výbava

    Do doporučené výbavy patří reflexní vesta, autolékárnička a hasicí přístroj. Od věci není ani přibalit vše, co se po cestě může hodit: deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní kolo, hever.

    Pneumatiky a sněžné řetězy

    Ve Švýcarsku zatím nemají žádné zákony, které by říkaly, kdy přezout na zimní pneumatiky. Pokud však venku panují zimní podmínky (sníh, led nebo námraza na silnici) a vy způsobíte nehodu na letních pneumatikách, považuje se to za přitěžující okolnost. Není to omezené datem. Důrazně proto doporučujeme zimní pneumatiky během zimního období nazout.

    Minimální zákonná hloubka dezénu pneumatik je 1,6 mm po celý rok. U zimních pneumatik se doporučují alespoň 4 mm, ale není to nijak specifikované. 

    Ve Švýcarsku jsou sněhové řetězy povinné v konkrétních oblastech, které jsou označeny příslušnou dopravní značkou. Sněhové řetězy je možné použít jen na vozovkách pokrytých souvislou vrstvou sněhu či ledu. Použití sněhových řetězů je vyžadováno minimálně na 2 hnacích kolech. 

    Povinnost svítit

    Během dne je povinné svítit, stejně jako v noci. Za perfektní viditelnosti během dne stačí použít světla pro denní svícení. Zapomněli jste na světla přes den? Hrozí pokuta 40 CHF. 

    Na neosvětlených veřejných místech zapněte obrysová světla a koncová světla. Obrysová světla se musí používat také v situacích, kdy automobil nějakou dobu čeká na místě. Typicky třeba na železničním přejezdu. 

    Pokuty

    Jak určitě už správně tušíte, pokuty ve Švýcarsku jsou pěkně tučné. Navíc se v naprosté většině případů musí hradit na místě. Policisté ovšem v hotovosti přijímají jen platby od 20 do 300 CHF. U vyšších sum požadují složení nějaké formy záruky, případně se můžete pokusit domluvit na platbě kartou. Příliš na to ale nespoléhejte. 

    • Špatné parkování: 80 až 120 CHF
    • Pokuta za rychlost:
      • v obci 40 až 250 CHF (250 CHF je už za překročení rychlosti o 10 až 15 km/h) 
      • mimo obec 40 CHF až 240 CHF
      • na dálnici 20 CHF až 260 CHF
    • Jízda na červenou: 250 CHF

    Místní zvyklosti

    • Ve Švýcarsku se nesmí zastavovat stopařům.
    • Chodci smějí vstupovat do vozovky. Dávejte si na to pozor. Když jedete v koloně po silnici bez přechodu, musíte chodci umožnit přejít na druhou stranu.
    • V jednosměrné ulici smíte předjíždět tramvaj zleva i zprava, v závislosti na okolnostech. Když ale odbočuje na obousměrné vozovce vlevo, má přednost před vozidly v protisměru.

    Tolerance alkoholu

    Tolerance alkoholu za volantem v zahraničí se často liší od toho, na co jste z domova zvyklí. Ve Švýcarsku se to má následovně – obecná tolerance je stanovena na 0,5 promile. Klidně si tedy můžete dát k obědu sklenku vína nebo piva, a usednout za volant. Jestli ale chcete mít jistotu, vyzkoušejte naši Alkohol kalkulačku.

    U profesionálních řidičů ve výkonu povolání a u nových řidičů, kteří mají řidičský průkaz na zkoušku, je tolerance stanovena na 0,1 promile. Alkohol sice nemají povolený, ale počítá se s nějakou fyziologickou odchylkou. 

    Použití autokamery a antiradaru

    Použití autokamery jako takové zakázané není, ovšem moc vám to nedoporučujeme. Natáčet totiž smíte jen se souhlasem osob na záznamu. A to při jízdě za volantem jen těžko vyřešíte. 

    Antiradary jsou zakázané (nesmějí být ani namontované ve vozidle). A stejně tak radarové detektory. Podle zákona byste ani neměli používat funkce v navigacích a aplikacích, které před měřenými úseky varují. Použití se pokutuje, navíc vám policisté mohou zařízení odebrat.

    Policejní kontrola

    Žádná speciální pravidla pro policejní kontrolu zde neplatí. Po zastavení vyčkejte ve voze a následujte pokynů policisty. 

    Záchranná ulička

    Záchranářskou uličku tvoříte v kolonách, když před vámi došlo k dopravní nehodě. Využijte mnemotechnickou pomůcku pravé ruky a nechte volně projet vozidla IZS. Vy ovšem záchrannou uličku rozhodně použít nesmíte. 

    Záchranářská ulička
    Záchranářská ulička

    Cestování s dětmi

    Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

    Děti do 12 let nebo menší 150 cm musíte přepravovat v autosedačce (nebo sedět na podsedáku), která odpovídá minimálně normě ECE 44/03. 

    Nezapomeňte vzít svým nejmenším platný cestovní doklad.

    Jídlo, pití, kouření, telefonování za volantem

    Jídlo a pití za volantem není ve Švýcarsku nijak omezené. Přesto se raději občerstvujte na odpočívadlech nebo na čerpacích stanicích, je to bezpečnější. A zároveň si uděláte pauzu od řízení. Jestli chcete ušetřit nebo vám bagety na benzínkách nic neříkají, zkuste naše tipy na jídlo na cesty.

    Řízení naboso a v žabkách

    Řízení naboso nebo v žabkách zakázané není, ale podle švýcarského silničního zákona musí být řidič vždy schopný uřídit své auto – čemuž má podřídit i svůj šatník. 

    Otázkou je, co se stane, když spácháte prohřešek a narazíte na špatně naladěného policistu. Řízení naboso či v žabkách může vyhodnotit, jako chybu z vaší strany a ohrožení bezpečnosti řízení. 

    Ceny pohonných hmot

    Ve Švýcarsku je vše o něco dražší než v okolních zemích. A to samé platí i o pohonných hmotách. Průměrná cena je následující:

    • 1,9 EUR za Natural 95 (1,8 CHF)
    • 2 EUR za naftu (1,9 CHF)

    Dobíjení elektromobilu

    Ve Švýcarsku operuje hned několik firem s vlastními sítěmi dobíjecích stanic. Jednu z největších sítí (přes 3000 stanic) nabízí společnost evpass – mapu a informace o cenách najdete na stránkách evpass.ch. Když se u evpass zaregistrujete, získáte přístup k dobíjení i na stanicích ostatních firem, včetně zahraničí. 

    Dobíjení zdarma je k dispozici u obchodních center a v některých ubytovacích zařízeních. Přehlednou mapu s dobíjecími stanicemi pro elektromobily ve Švýcarsku najdete také na Electromaps.com

    Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

    Chcete si ve Švýcarsku půjčit auto a poznávat zemi po vlastní ose? Musíte splnit následující požadavky:

    • platný řidičský průkaz,
    • být starý alespoň 25 let.

    Majitelé kreditních karet většinou nemusí skládat kauci. Půjčovné stojí okolo 700 Kč až 1000 Kč na den. Závisí na typu auta, délce výpůjčky a dalších faktorech. 

    Jestli jedete do Švýcarska autem, které máte zapůjčené (z firmy, na leasing, od kamaráda), vezměte s sebou potvrzení o užívání vozidla. V opačném případě by vás mohli policisté podezřívat, že jste auto ukradli.

    V Bernu a dalších velkých městech vyzkoušejte carsharing – skvělý způsob, jak se za dobrou cenu pohodlně a rychle dostat tam, kam potřebujete. 

    Převážení lyží a snowboardů

    Chystáte se do Švýcarska za zimními sporty? Doporučujeme lyže či snowboard, a další vybavení, zabezpečit tak, aby v případě nárazu výbava neohrozila posádku. Policisté to ale, podle dostupných informací, během prohlídek nijak důkladně nezkoumají.  

    Cestování se zvířaty

    Zvíře musí mít cestovní pas zvířete v zájmovém chovu s potvrzením očkování proti vzteklině. Očkování je potřeba provést alespoň 21 dnů před příjezdem do země. Dále je nutné mazlíčka očipovat. Nezapomeňte svého parťáka zabezpečit – tak, aby nepřišel k újmě on, ani ostatní členové posádky. 

    Kempování a spaní v autě

    Spaní v autě a kempování mimo kempy a stellplatzy je zakázané. Pokud chcete kempovat na divoko, dejte si pozor na pokutu. Můžete se ale zkusit domluvit s majitelem soukromého pozemku, jestli si u něj můžete postavit stan/vyspat se v autě.

    Karavanem do Švýcarska

    Jestli míříte do hor, pečlivě si naplánujte cestu. Některé úseky není možné s karavanem nebo obytným vozem bezpečně projet. Jak už jsme zmínili, kempování na divoko není povolené, a proto musíte stavět pouze v kempech a na stellplatzech. Samozřejmě budete potřebovat správný řidičák na karavan.

    Hledáte kemp? Zkuste swisscamps nebo booking.com. Síť kempů a stellplatzů je ve Švýcarsku hustá a dobře vybavená vším potřebným. Většinou nebývá nutná rezervace předem, ale jistota je jistota.

    Na kole po Švýcarsku

    Cítíte se na to zdolat náročné horské cesty? Nebo si jen chcete zarelaxovat v úkrytu přírody? Ve Švýcarsku je prostor na obojí. 

    • Děti mladší 6 let smí vyjet na hlavní silnici pouze za doprovodu osoby, která dovršila 16 let věku.
    • Ochranná přilba není povinná, pouze doporučená. Pokud ale jedete na větším elektrokole, přilbu si raději vezměte, v tomto případě už povinná je. 
    • V některých kantonech je možné do náročnějšího terénu vyjet pouze na horském kole. V opačném případě byste mohli dostat pokutu (pokud by se tedy na horách zničehonic objevil policista). Na druhou stranu, pochybujeme, že by kdokoliv vyjížděl do hor na čemkoliv jiném. 
    • Elektronická kola by měla mít zvonek, jinak hrozí pokuta 20 CHF. Běžných kol se toto netýká.

    Důležité kontakty

    Důležitá telefonní čísla

    • 112 – jednotný záchranný systém
    • 117 – policie
    • 118 – hasiči
    • 140 – autoopravy – pomoc na silnicích (nepřetržitě)
    • 144 – záchranná služba
    • 163 – sjízdnost silnic
    • 187 – lavinové nebezpečí

    Velvyslanectví ČR ve Švýcarské konfederaci a v Lichtenštejnském knížectví

    • adresa: Muristrasse 53, Bern
    • tel.: 0041-31-3504070 sekretariát -3504071, 72
    • email: [email protected]
    • web: https://www.mzv.cz/bern/cz/index.html

    Dovoz aut 

    Láká vás dovoz aut ze Švýcarska? Místní ojetiny nabízí kvalitní poměr ceny a výkonu. Můžete se těšit na auta s nejvyšší výbavou, která parkovala v garáži a jezdila po silnicích v perfektním stavu. Ne vždy se ale dovoz z této země vyplatí. Více se dozvíte v našem článku. 

    Nejčastější dotazy

    Jaké dokumenty potřebuji při cestě autem do Švýcarska?

    Řidičský průkaz, osvědčení o technické způsobilosti vozidla, zelenou kartu, doklad totožnosti.

    Jaké jsou rychlostní limity ve Švýcarsku?

    Pro osobní auta jsou limity následující: v obci 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na rychlostní silnici 100 km/h a 120 km/h na dálnicích. 

    Jaké jsou ve Švýcarsku pokuty?

    Pokuty jsou ve Švýcarsku vysoké a policisté vyžadují platby na místě. Sazby jsou následující – špatné parkování: 80 až 120 CHF, pokuta za rychlost: v obci 40 až 250 CHF (250 CHF je už za překročení rychlosti o 10 až 15 km/h), mimo obec 40 CHF až 240 CHF, na dálnici 20 CHF až 260 CHF, jízda na červenou: 250 CHF.

    Zdroje

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *