Domů » Cestování » Pokuty v zahraničí » Pokuty v zahraničí – na co si dát v cizině pozor

Pokuty v zahraničí – na co si dát v cizině pozor

Chystáte se letos na dovolenou do zahraničí? Ať už chcete jet v létě k moři či na památky nebo naopak v zimě na hory, musíte si každou zemi, kterou chcete projíždět důkladně nastudovat. A to nejen jejich předpisy, ale také pravidla silničního provozu. Pojďte se s námi podívat na přehled pokut v jednotlivých zemích v zahraničí, a jak takovou pokutu zaplatit.

Pokuty v zahraničí – na co si dát v cizině pozor

Pokuty v zahraničí

Jak přísloví praví: „Neznalost zákona neomlouvá”. Počítejte s tím, že každá cizí země má svoje vlastní předpisy a také pravidla, které se leckdy mohou lišit. A proto každý řidič má povinnost se důkladně seznámit s předpisy a pravidly silničního provozu ve všech zemích, které plánuje a chce projíždět

Velmi častým problémem je například rozdílnost maximální rychlosti na dálnici, kterou můžete jet. Maximální rychlost je 130 km/h, ale v jiných zemích to může být maximálně 120 km/h, tudíž hned je problém na světě a vy můžete dostat pokutu za to, že jste nedodrželi správnou rychlost.

Pokud spácháte dopravní přestupek a chytne vás při tom policie nebo vás zachytí kamera radarového systému je pravděpodobně, že budete pokutováni. Pokud se s policií na místě domluvíte, je to nejlepší řešení. Ovšem pokud vás kamera zachytí, tak je jasné, že vám přijde domů obálka s výzvou k uhrazení určité pokuty

Nejčastější dopravní přestupky českých řidičů v zahraničí?

Nejčastější dopravní přestupky v České republice se nijak neliší od těch, které řidiči spáchají v zahraničí. O které se jedná?

 • Překročení maximální povolené rychlosti.
 • Jízda na červenou.
 • Jízda bez použití bezpečnostních pásů.
 • Používání mobilního telefonu nebo telefonování za jízdy.
 • Řízení vozidla pod vlivem alkoholu nebo drog a jinak omamných látek.
 • Použití zakázaného jízdního pruhu.
 • Špatné parkování.

Pokud dojde ke spáchání přestupku a porušení silničních pravidel, tak každá země si to řeší po svém. Některé drobné přestupky nemusí být řešeny, pouze pokáráním, jinde je budou tvrdě vymáhat. V rámci EU a díky směrnici EU o přeshraničním poskytování informací není vůbec žádný problém zjistit totožnost řidiče (SPZ vozidla), který přestupek spáchal.

Jak zaplatit pokutu ze zahraničí?

Pokud spácháte přestupek, tak je nejjednodušší rovnou pokutu zaplatit na místě, když je to možné. Je to nejlevnější řešení. Ovšem pokud pokuta nebude z jakéhokoliv důvodu zaplacena na místě bude vám zaslána na vaši adresu. 

Jak by měla taková výzva k uhrazení silniční pokuty spáchané v zahraničí vypadat? 

 • Výzva by měla být napsána v jazyce osoby, která přestupek spáchala.
 • Dále musí obsahovat popis konkrétního dopravního přestupku.
 • Specifikace místa, data a času přestupku.
 • Výše dopravní pokuty.
 • Kompletní platební údaje.

Pokud by byla výzva neúplná a chybí některé z údajů, může se jednat o podvod. V takovém případě je nutné si vždy výzvu ověřit, aby nedošlo k jiným komplikacím. Jestliže na dokumentu například chybí údaje pro platbu je nutné se spojit přímo se zahraničím úřadem uvedeným na výzvě k uhrazení a požádat o doplňující informace

Doporučujeme pokutu vždy uhradit v uvedené lhůtě a zaplatit ji co nejdříve. 

Pokud byste se rozhodli pokutu neřešit nebo ji vůbec platit, hrozí vám za tuto ignoraci zahájení správního řízení, soudního řízení v nepřítomnosti nebo také navýšení pokuty včetně nákladů na toto řízení. Dále musíte počítat s tím, že neuhrazená pokuta bude evidována jako nezaplacená v centrální databázi pokut konkrétního státu, kde se tak stalo. V nejhorším případě vám může hrozit rozhodnutí až trestem odnětí svobody. 

Pokud spácháte některých z dopravních přestupků, který je závažnější, můžete kromě finanční pokuty také dostat zákaz řízení v dané zemi například na 1 a více měsíců. Například pro profesionální řidiče to může být pak velký problém. 

Pokuty v zahraničí

Slovensko

Pokud plánujete cestu přes Slovensko, můžete být klidnější, protože dopravní pravidla jsou ve většině případů podobná jako v České republice. Nejčastější pokutou na Slovensku je nedodržení rychlosti. Pokud rychlost překročíte, hrozí vám pokuta od 10 až do 798 EUR a k tomu zákaz řízení na 3 roky. Na Slovensku je zavedena nulová tolerance alkoholu, pokud byste tuto hranici porušili hrozí vám velmi vysoká pokuta až do výše 996 EUR a nad 0,1 promile v krvi už jde o trestný čin a následuje soud nebo vězení. Na Slovensku si také dávejte pozor, když byste chtěli vyhodit nedopalek od cigarety, nebo cokoliv jiného, tak vám bude hrozit pokuta do výše 60 EUR. Jízda na dálnici bez slovenské dálniční známky je také sankciována až výše 150 EUR.

Rakousko

Na rozdíl od jiných zemí platí v Rakousku velmi přísná silniční pravidla k tomu mají velmi vysoké pokuty. Pokud porušíte rychlost a pojedete ve městě o 40 km/h rychleji, budete pokutování od 300 do 5000 EUR. Jakmile byste přestupek opakovali, pokutu vám navýší, a nebo vám mohou sebrat i řidičský průkaz. Alkohol v krvi je zde tolerován. Do 0,8 promile jde jen o přestupek, nad hranicí 0,8 pravděpodobně přijdete o řidičský průkaz. Jestliže pojedete po rakouských dálnicích nebo rychlostních silnicích budete potřebovat rakouskou dálniční známku, jinak vám hrozí pokuta v blokovém řízení 120 EUR, ve správním až 300 až 3000 EUR.

Německo

Obdobně jako v Německu je nutné dodržovat silniční pravidla, nebo budete sankciováni vysokými pokutami. Nejčastější pokutou i zde je pokuta za rychlost. Jakmile v obci překročíte rychlost o 10 km/h zaplatíte 30 EUR, o 20 km/h již 115 EUR a pokud o 41 km/h tak 400 EUR a více. V Německu je tolerance alkoholu v krvi do 0,5 promile. Pokud vám policista naměří od 0,5 až do 1,1 promile vystaví vám pokutu na 500 až 1500 EUR. Další vysoká pokuta je, pokud nevytvoříte tzv. záchrannou uličku, přijde vás to draho až na 320 EUR. Dálnice jsou v Německu bez poplatku, tudíž není potřeba dálniční známka.

Polsko

Minulý rok se pokuty v Polsku velmi zpřísnili a některé přestupky se zvedly až o polovinu, a jiné více. Nejčastější pokutou v Polsku je pokuta za nedodržení rychlosti. Pokud by vaše jízda byla rychlejší o 10 km/h zaplatíte okolo 265 Kč, o 11 až 20 km/h zaplatíte až 1060 Kč. Jízda na červenou vás vyjde draze, a to až přes 7000 Kč (závisí na závažnosti situace). Polsko má toleranci alkoholu na hranici 0,2 promile. Pokud by vám naměřili více než 0,5 promile, je to považováno za trestný čin a hrozí vám vězení až na 2 roky. Pokuta za telefonování a používání mobilního telefonu za jízdy je pokutováno částkou přes 1000 Kč. Polsko má dálnice zpoplatněné, a proto je třeba polská dálniční známka, jinak vám hrozí zaplacení nejvyšší možné finanční hranice pro daný úsek. 

Itálie

Pokuty v Itálii se řadí na první příčky, co se týká tučných pokut. Itálie má bodový systém, který se vztahuje i na zahraniční řidiče. Tradiční nejčastější pokutou je pokuta za rychlost. Jakmile překročíte limit o 10 až 40 km/h zaplatíte 200 až 500 EUR. Itálie toleruje malou hranici míru alkoholu. Pokud vám naměří více než 0,5 promile zaplatíte až 1500 EUR. Jízda na červenou je sankciovaná částkou 250 EUR a za špatné parkování dostanete 70 až 80 EUR. V Itálii je zakázané kouření ve vozidle, pokud převážíte těhotnou ženu nebo nezletilé dítě do 17 let. Pokuta se pohybuje od 500 do 5000 EUR. Itálie má italské dálniční poplatky, které jsou vybírány v mýtných branách. Pokud nezaplatíte nebo ztratíte lístek musíte zaplatit maximální možnou cenu mýtného. 

Maďarsko

I Maďarsko je země, která má bodový systém, který platí i pro zahraniční řidiče. Pokud překročíte hranici 18 bodů seberou vám řidičák. Nejčastější pokutou v Maďarsku je překročení rychlosti, v závislosti na tom, kolik jste limit porušili zaplatíte od 30 000 do 300 000 HUF. Telefonovat za jízdy se nevyplatí ani tady, dostanete pokutu od 15 000 až do 30 000 HUF. Pokuta za parkování na místě ZTP vám může být udělena ve výši až 100 000 HUF. Maďarsko má nulovou toleranci alkoholu v krvi. Pokud vás policista přistihne s méně než 0,5 promile, tak si připravte k placení až 100 000 HUF. Dálniční známky jsou v Maďarsku samozřejmostí, pokud maďarskou dálniční známku ztratíte nebo ji zkrátka mít nebudete počítejte s tím, že hrozí vysoké pokuty až ve výši 14 875 HUF.

Chorvatsko

Chorvatsko je často navštěvovanou zemí zahraničních turistů, nás nevyjímaje. Rychlostní limity jsou stejné jako u nás. Pokud jen překročíte rychlost mimo obec dostanete 500 až 7 000 HRK. Pokud byste v obci překročili o více než 50 km/h mohou vás odsoudit k odnětí svobody v délce až 60 dnů. Policisty v Chorvatsku a jinde na světě doporučujeme poslouchat, protože za nerespektování pokynů policisty vám může být udělena pokuta 3000 až 7000 HRK. Alkohol je zde tolerován až do 0,5 promile, ovšem to neplatí pro řidiče do 24 věku a také profesionální řidiče. Poté vám může hrozit až 700 HRK. Chorvatsko má zpoplatněné dálnice formou mýta, pokud nezaplatíte nebo ztratíte lístek, musíte zaplatit maximální možnou částku na daný úsek dálnice. 

Slovinsko

Slovinsko je tzv. tranzitní zemí, kterou projíždí tisíce řidičů i těch českých. Pokuty zde patří k těm nejvyšším. Dle informací jsou zde i policisté nekompromisní a velmi přísní. Fungují i jako správní orgán. Za překročení rychlosti hrozí 40 až 1500 EUR, pokuta za parkování se vyšplhá od 40 až 200 EUR a telefonování za jízdy až 250 EUR. Tolerance alkoholu v krvi je zde až do 0,5 promile. Pokud dojde k nehodě a nadýcháte do 0,5 promile, dostanete pokutu ve výši 300 EUR. Slovinsko má také vysokou pokutu za to, že na dálnici či rychlostních silnicích nemáte slovinskou dálniční známku, nejvyšší postih může být až 800 EUR. 

Švýcarsko

Horská země Švýcarsko má podobná pravidla jako u nás. Překročení rychlosti na dálnice o více než 80 km/h můžete dostat 1 až 4 roky vězení. Používání mobilního telefonu je od 100 CHF, nepoužití bezpečnostních pásů je od 60 CHF. Tolerance alkoholu ve Švýcarsku je 0,5 promile. Pokud nedodržíte tuto hranici, čeká vás pokuta od 600 CHF, ale také možná vězení. Pokud jedete po dálnici a nemáte platnou švýcarskou dálniční známku, pokuta vás nemine, počítejte od 200 do 240 CHF. Dávejte si také pozor na to, jak máte dálniční známku přilepenou, pokud špatně, pokuta je jistá.

Francie

Ve Francii jsou pokuty také tučné. Pokud překročíte rychlost může se pokuta vyšplhat od 68 do 1500 EUR. Použití mobilního telefonu, ale také použití sluchátek při řízení je zakázáno, jinak vám hrozí 135 EUR. Další problém může nastat, pokud máte zatmavená boční skla na autě, pokutování je to zde od 135 EUR. Pokuta za alkohol je od 0,5 do 0,8 promile za částku 135 EUR, nad 0,8 promile máte zákaz řízení na 72 hodin a pokutu ve výši 4500 EUR. Francie vybírá dálniční a další poplatky prostřednictvím mýtných bran, tj. ujetého úseku včetně specifikace kategorie vozidla. Pokuta za jízdu na dálnici bez placení je 750 EUR.

Španělsko

Španělsko má podobná pravidla silničního provozu jako jsou ty naše. Překročení rychlosti vás vyjde od 100 do 600 EUR v závislosti na tom, o jaký limit se jedná. Použití mobilního telefonu, nedání přednosti v jízdě, ale také nepoužití bezpečnostních pásů stojí od 200 EUR. Ve Španělsku mají stanovenou toleranci alkoholu na 0,5 promile, avšak existují 3 výjimky, které mohou mít maximálně 0,3. Pokuta za volantem vás vyjde na 300 až 600 EUR. v závislosti na měřených hodnotách. Průjezd dálnicemi je ve Španělsku zpoplatněn pomocí mýtných bran. Pokud nebude zaplaceno, pokuta se může vyšplhat až na 300 EUR.

Nejčastější dotazy

Jaké jsou nejčastější dopravní přestupky českých řidičů v zahraničí?

Nejčastější přestupky se týkají překročení maximální povolené rychlosti, jízda na červenou, jízda bez použití bezpečnostních pásů nebo také používání mobilního telefonu nebo telefonování za jízdy či řízení vozidla podle vlivem alkoholu.

Jak zaplatit pokutu ze zahraničí?

Pokud spácháte přestupek, tak je nejjednodušší pokutu zaplatit na místě, když je to možné. Ovšem pokud pokuta nebude z jakéhokoliv důvodu zaplacena na místě bude vám zaslána na vaši adresu a vy ji budete muset zaplatiti bankovním převodem.

Co se stane když nezaplatím pokutu ze zahraničí?

Pokud pokutu nezaplatíte může být zahájeno správní řízení, soudní řízení ve vaší nepřítomnosti, ale také navýšení pokuty. Dále musíte počítat s tím, že neuhrazená pokuta bude evidována jako nezaplacená v centrální databázi pokut konkrétního státu, kde se tak stalo. V nejhorším případě vám může hrozit rozhodnutí až trestem odnětí svobody. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...