Maximální rychlost 30 km/h ve městě? Pomalu se stává realitou

0
2452
Maximální rychlost 30 km/h ve městě
Maximální rychlost 30 km/h ve městě

Jak určitě dobře víte, tak v obci či městě je maximální povolená rychlost 50 km/h. Byla to pravděpodobně jedna z prvních věcí, které jste se dozvěděli v autoškole. Jenže postupně tohle obecné pravidlo přestává v mnoha městech evropských států platit. Města totiž zavádějí maximální rychlost 30 km/h od čehož si slibují zlepšení bezpečnosti na silnicích. Zapojí se do tohoto trendu i Praha?

Pomůže doopravdy nižší rychlost?

Rychlost 50 km/h byla ve městech a obcích nastavena z důvodu, aby vozy neohrožovaly životy či zdraví chodců a cyklistů. Z důvodu několika studií se ale evropská města rozhodla, že maximální rychlost sníží a tím zvýší bezpečí na cestách. Jak již ale bylo mnohokrát dokázáno, tak nižší rychlost se nemusí rovnat větší bezpečnosti na silnicích. Vzpomeňme třeba Austrálii, která se vrátila k neomezené rychlosti. Jedním z takových měst jsou například Helsinky, kde postupně snížili rychlost na 40 km/h a následně na 30 km/h. Město Helsinky oznámilo, že snížení rychlosti o 10 km/h může snížit riziko úmrtí klidně o polovinu.

Tolik chtěné snížení emisí

Je potřeba brát v potaz, že snížení rychlosti ve městech nemá vliv pouze na bezpečí chodců a cyklistů. Pozitivně se teoreticky projeví též na hluku a tolik důležitých emisích. Jeden z názorů je, že se lidé budou více rozmýšlet nad výběrem vozu a třeba si ho ani nekoupí. Což je údajně pozitivní dopad.

Co na to říká Praha?

Na území Prahy došlo v minulém roce k 21 458 nehodám, z čehož došlo k 20 úmrtím. Zemřelo též 7 řidičů osobních a nákladních automobilů a jeden motocyklista. Na zkvalitnění dopravy v hlavním městě se neustále pracuje. Magistrát ovšem může hýbat s maximálními rychlostmi pouze u silnic první třídy, kde se pohybují i vozidla veřejné dopravy. Snížení rychlosti by tedy ovlivnilo i MHD. U zbytku určují dopravní režim příslušné úřady městských částí.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno