Domů » Pro řidiče » Pokuta za řízení s telefonem v ruce. Pozor, změna!

Pokuta za řízení s telefonem v ruce. Pozor, změna!

0

Řízení s telefonem v ruce u vás není nic neobvyklého? Vyřizujete si čas od času během stání v koloně zprávy od známých, chatujete? Pak se dopouštíte přestupku. Podle novely zákona dokonce středně těžkého. Nové sazby jsou mnohem přísnější, než bývaly.

Pokuta za řízení s telefonem v ruce. Pozor, změna!

Policie každý rok za pokuty vyberete okolo půl miliardy korun. Mezi nejčastější přestupky patří pokuta za překročení rychlosti. Ovšem ani sankce za telefonování za volantem nejsou nic neobvyklého. A kdyby jenom telefonování. Spousta řidičů zkouší štěstí a sleduje sociální sítě i vozovku najednou.

Takové chování je ideální recept na dopravní nehodu. A ač nás chrání prvky pasivní a aktivní bezpečnosti, nejsou neprůstřelné. Bezohledný řidič může způsobit velké neštěstí. Proto zákon jasně zakazuje manipulaci s elektronickými předměty za účelem komunikace a pořizování záznamu během jízdy. Vaše pozornost by měla na 100 % patřit vozovce. Nikoliv displeji mobilu nebo kamery.

Co s tím? Je to jednoduché. Používejte handsfree. Na trhu narazíte na spoustu různých handsfree souprav do auta, headsety a další. Stačí připojit k telefonu pomocí Bluetooth a můžete pohodlně a bezpečně hovořit s partnerem, kolegy nebo třeba babičkou. Chatování a psaní SMS nechte na později.  

Pokuta za řízení s telefonem v ruce

Od roku 2022 až 2023 by měly začít platit přísnější pokuty. To vyplývá ze závažnosti telefonování a chatování za jízdy, tento nešvar se zákonodárci snaží vymýtit nebo alespoň co nejvíc potlačit.

Novela ale stále čeká na finální schválení. Přestupek by se nově kategorizoval jako středně závažný. Tomu by odpovídala i jeho bodová sankce v rámci bodového systému řidičů. Když by vás policista přistihl při činu, udělí vám 4 body.

A pokuty?

  • Pokuta na místě za řízení s telefonem v ruce bude pevná, přijdete o 2500 Kč.
  • Ve správním řízení se částka zvýší až do výše 10 000 Kč.
  • Kdybyste při přestupku způsobili dopravní nehodu, zaplatíte až 100 000 Kč.

V době, kdy píšeme tento článek, stále platí staré sazby, tak jak jsou uvedené na webu Ministerstva dopravy. To znamená, že za řízení s telefonem v ruce na místě zaplatíte do 1000 Kč a obdržíte 2 body. Ve správním řízení se pokuta zvyšuje, sazba je 1500 až 2500 Kč.

pokuta za mobil v ruce

Telefon ani jiná elektronika při jízdě do ruky nepatří

Telefonovat za jízdy se nevyplácí. Jakmile vás policisté uvidí s mobilem v ruce a s druhou rukou na volantu, zastaví vás a dají vám pokutu. Nebude je zajímat, jestli jste telefonovali nebo jste třeba jen „vytípávali“ hovor od kamaráda. Prostě jste měli pří jízdě v ruce mobilní telefon a nedávali důsledný pozor na to, co se okolo vás děje.

Mobil ale není jediná věc, kterou zákon zmiňuje. Během řízení nesmíte mít v ruce ani kameru, vysílačku a další druhy elektroniky. Detaily se dočtete v zákoně o provozu na pozemních komunikacích 361/2000 Sb. § 7, odstavec 1, písmeno c):

Při jízdě vozidlem řidič nesmí držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.

Za jiné hovorové nebo záznamové zařízení si můžete dosadit v podstatě cokoliv. Jestli si potřebujete něco vyfotit nebo vyřídit, budete muset zastavit. Za jízdy se do toho rozhodně nepouštějte. „Držet v ruce nebo jiným způsobem“ se samozřejmě vztahuje i na telefon, který si přidržujete u ucha zvednutým ramenem.

Zdroj: Zákony pro lidi, Ministerstvo dopravy

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články