Domů » Dopravní značky » Zákazové dopravní značky » Zákaz předjíždění

Zákaz předjíždění - B 21a

Dopravní značka Zákaz předjíždění

Dopravní značka „Zákaz předjíždění“ (č. B 21a) zakazuje řidiči předjíždět motorové vozidlo vlevo s výjimkou motocyklu bez postranního vozíku. Tento zákaz ruší dopravní značka Konec zákazu předjíždění – B 21b.

Existuje jedna podobná dopravní značka, která platí pro nákladní vozidla. Jedná se o dopravní značku Zákaz předjíždění pro nákladní automobily (č. B 22a).

Platnost značky lze omezit pomocí dodatkové tabulky, např. s textem „PŘEDJÍŽDĚT TRAKTORY DOVOLENO“.

Zákaz předjíždění: kulatá značka s červeným okrajem a dvěma vozidly (jedno červené)

Zákaz předjíždění je důležitá dopravní značka v České republice, která slouží k regulaci bezpečnosti silničního provozu. Jedná se o kulatou dopravní značku s červeným okrajem, která zobrazuje dvě vozidla, z nichž jedno je červené. Cílem značky je omezit riziko nehod při předjíždění a udržet řidiče v bezpečné vzdálenosti od ostatních vozidel.

Šedá přeškrtnutá značka: ukončení zákazu předjíždění

Pro zrušení zákazu předjíždění je určena kulatá šedá značka s přeškrtnutím, která signalizuje, že řidiči mohou znovu začít předjíždět. Jedná se o dopravní značku Konec zákazu předjíždění (B 21b).

Varianta pro kamiony: značka s kamionem místo červeného vozidla

Existuje také obdobná dopravní značka (B 22a), která se liší pouze tím, že místo červeného vozidla vyobrazuje kamion. Tato varianta zákazu předjíždění se vztahuje na kamiony a nákladní vozidla. I tuto značku ruší kulatá šedá značka s přeškrtnutím – Konec zákazu předjíždění pro nákladní automobily (B 22b).

Zákazové dopravní značky

Dopravní značka zákaz předjíždění je zařazena do sekce zákazové dopravní značky. Skupina zákazových dopravních značek ukládá účastníkům silničního provozu zákazy nebo omezení, kterými se musí řídit na pozemních komunikacích.

Zákazové značky se umisťují u konkrétního místa, odkud zákaz nebo dané omezení platí, popřípadě kde má končit. Tyto značky mají kruhový tvar a jeho vnější okraj je vždy vyznačen červenou barvou. Vnitřní část kruhu je doplněna jednoduchými obrázky konkrétního zákazu.

Další značky ze sekce Zákazové dopravní značky

Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.