Pozor, od 1. ledna 2025 došlo k dalšímu zdražení dálniční známky ! Pro rok 2025 vychází výše roční dálniční známky na 2440 Kč , měsíční dálniční známka bude za 460 Kč , desetidenní dálniční známka za 290 Kč a jednodenní za 210 Kč.
Více se o dálničních známkách pro Českou republiku dozvíte v samostatném článku.
Bez zaplacené dálniční známky se na dané úseky nevydávejte. Odhalení neplatičů je díky elektronizaci systému snadnější než kdy dřív. Kontrolu dálničních známek provádí Policie ČR a Celní správa. Výjimku představují neplacené úseky dálnic .
Nejste si jistí, že vám známka stále platí? Ověřte si platnost elektronické dálniční známky online. Na hříšníky čeká pokuta za jízdu bez dálniční známky . Na místě dosahuje 5000 Kč, ve správním řízení až 20 000 Kč.
Elektromobily a auta na vodík, která mají SPZ s písmeny EL na začátku, jezdí po dálnici zdarma.
Povinná výbava
Česká republika podepsala Vídeňskou úmluvu . Do povinné výbavy vozidla v České republice patří:
výstražný trojúhelník – není povinný pro motocykly, umisťuje se do pravého okraje silnice ve vzdálenosti min. 50 m za vozidlem (cca 70 kroků). Na dálnici se tato vzdálenost prodlužuje na 100 m.
reflexní vesta pro řidiče,
autolékárnička ,
rezervní kolo nebo prostředky na opravu (lepicí sada),
klíč na kola,
zvedák.
Rezervní kolo, klíč nebo zvedák u sebe nemusíte mít, pokud vaše auto disponuje:
zajištěnou asistenční službu pro výměnu pneumatik,
pneumatikami, které umožňují nouzový dojezd a indikují defekt,
prostředky pro bezmontážní opravu, díky které zvládnete dojezd po defektu.
Česká republika patří mezi signatáře Vídeňské úmluvy o silničním provozu . To znamená, že policisté po autech registrovaných v cizině nevyžadují českou povinnou výbavu, ale povinnou výbavu země registrace (po německých autech německou povinnou výbavu atd.). Tedy za předpokladu, že je daná země rovněž členem úmluvy.
Doporučená výbava auta
Doporučená výbava auta není povinná , ale rozhodně se vyplatí. Zejména při cestách na delší trasy a do zahraničí. Některé položky, například hasicí přístroj nebo reflexní vesta pro všechny pasažéry, kteří se pohybují na vozovce mimo auto, jsou totiž v ostatních zemích EU povinné.
Co bychom doporučili?
Reflexní vestu pro všechny pasažéry,
hasicí přístroj,
náhradní žárovky a pojistky,
tažné lano,
baterku,
deku,
sadu nářadí,
startovací kabely,
motorový olej,
vodu do ostřikovačů.
Pneumatiky
Kdy přezout pneumatiky ? Zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 4 mm (u vozidel nad 3,5 t je na všech kolech hnacích náprav určená min. hloubka 6 mm) jsou povinné od 1. listopadu do 31. března v případě, že:
se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza,
nebo tehdy, když se vzhledem k povětrnostním a klimatickým podmínkám dá očekávat, že se na vozovce vrstva sněhu, ledu a námrazy vyskytne.
Výjimku tvoří silniční úseky, které jsou označené modrou kruhovou značkou zimní výbava . Tato značka nařizuje zimní pneumatiky bez ohledu na aktuální klimatické podmínky.
Co se požadavků na letní pneumatiky týče, hloubka dezénu nesmí být menší než 1,6 mm. Můžete jezdit i na zimních, toto není nijak omezené. Pravdou ale je, že se na jarní a letní podmínky na vozovce nehodí. Pozor v zahraničí. Například v Itálii se to nesmí a hrozila by vám pokuta za zimní pneu v létě.
Kompromis představují celoroční pneumatiky , které ale nevyhovují každému řidiči a do všech podmínek bychom je také nedoporučili.
Sněhové řetězy jsou povinné tam, kde narazíte na značku č. C 5a – povinné sněhové řetězy. Za nedodržení hrozí pokuta až 2000 Kč. Řetězy se nasazují na minimálně dvě hnaná kola. Maximální povolená rychlost po nasazení je 50 km/h.
Sněhové řetězy – C 5a
Sněhové řetězy – konec – C 5b
Povinnost svítit
V České republice musí motorová vozidla svítit celodenně , ve dne, v noci, za snížené i nesnížené viditelnosti. Přes den za normálních podmínek stačí světla pro denní svícení či obrysová a potkávací světla.
Za snížené viditelnosti (od soumraku do úsvitu, za mlhy, sněžení, deště, v tunelu) a tam, kde je dopravní značka Rozsviť světla rozsviťte světla potkávací a obrysová nebo dálková světla. U dálkových si dejte pozor na oslňování aut v protisměru, přepínejte je.
Kdy zapnout mlhovky ? Ze zákona se přední světla do mlhy zapínají libovolně za mlhy, sněžení a hustého deště. Ovšem zadní mlhovky, ty jsou za těchto podmínek (mlha, hustý déšť, sníh) povinné vždy. Za nesprávné použití hrozí pokuta 2000 Kč.
Pokuty v České republice
Aktuální tabulka dopravních přestupků, ve které najdete také informace o bodovém systému a jeho sazbách, se nazývá Katalog pokut. Kromě bodů řidiči dostávají také peněžité sankce, buď s příkazem na místě (dříve blokové řízení), nebo ve správním řízení.
Vysoké překročení rychlosti (v obci o 40 km/h a víc, mimo obec 50 km/h a víc) se pokutuje až 10 000 Kč včetně zákazem řízení na 6 až 12 měsíců. Více v článku Pokuta za překročení rychlosti . Závažné přestupky jako nedovolené předjíždění se pokutuje 5000 Kč až 10 000 Kč.
Středně závažné přestupky jako jízda technicky nezpůsobilým vozidlem vás vyjde na 5000 Kč až 10 000 Kč. Ohrožení chodců či jiných řidičů se zpravidla pokutuje v rozsahu od 1500 Kč do 2500 Kč. Menší přestupky se pokutují zhruba od 1000 Kč až do 5000 Kč.
Pozor na pokuty za dopravní nehody . Závisí na tom, jak k nehodě došlo a zda jste spáchali přestupek (nehoda bez zranění nebo s lehkým ublížením na zdraví), nebo trestný čin (závažnější zranění, pracovní neschopnost delší 7 dní atd.).
Za volantem – obuv, jídlo, pití, kouření, telefonování
Řízení naboso nebo v žabkách
Řízen naboso nebo v žabkách není v ČR zakázané . Je však na uvážení každého řidiče, aby si vybíral takovou obuv, která mu umožní bezpečné ovládání vozu.
Jídlo a pití za volantem
Jídlo a pití za volantem konzumujte tak, abyste neohrozili bezpečnost provozu. Doporučujeme jíst a pít na odpočívadlech a pumpách. Zejména v zahraničí. Například ve Velké Británii nebo Španělsku totiž za jídlo za volantem padají pokuty, tedy pokud policisté vyhodnotí, že jste při jídle nedávali dostatečný pozor.
>> Hledáte tipy na lehkou svačinu, která vás při cestě na dovolenou zasytí? Mrkněte na naše tipy na jídlo na cesty .
Kouření v autě
V Čechách není kouření za volantem jako takové zakázané . Je tedy na svědomí každého z vás, jestli zvládnete kouřit i sledovat situaci na silnici najednou. Ale pozor, máme výjimky.
Kouřit nesmí:
řidiči hromadné dopravy,
řidiči vozidel s právem přednostní jízdy,
řidiči jednostopých vozidel (včetně spolujezdců)
a cyklisté.
Telefonování za jízdy
Telefonování za jízdy a používání dalších elektronických zařízení zákon vnímá jako přestupek. Zákaz se vztahuje nejen na hovory, ale i na scrollování, chatování a psaní zpráv. Zkrátka jakoukoliv aktivitu s elektronikou, která odvádí vaši pozornost od řízení.
Jak se chovat na silnici – základní pravidla provozu
Objíždění a předjíždění
Objíždět smíte vozidlo, které zastavilo, stojí, překážku na pozemní komunikaci (=statický předmět) a chodce. Během objíždění nesmíte ohrozit ani omezit ostatní účastníky provozu a musíte dát znamená o změnu směry jízdy. V souvislosti s tramvajemi se také někdy mluví o objíždění.
V ostatních případech předjíždíte , např. jedoucího cyklistu, traktor, vozidlo autoškoly atd. Pokud se vozidlo pohybuje, předjíždíte.
Zákon zakazuje předjíždět zprava neboli podjíždět. Existují však 2 případy, kdy se mimo obec podjíždět smí . Jedná se o:
Jak je to s předjížděním přes plnou čáru ? Na silnicích máme dvě plné čáry – V1a a dvojitou plnou čáru V1b. Standardně se přes ně přejíždět nemá. V případě potřeby se to ale smí. Jedná se o situace, kdy objíždíte odstavené vozidlo u krajnice nebo odbočujete. Dvojitou plnou čáru ovšem nesmíte přejíždět či přesahovat nákladem ani při odbočování. Při objíždění se přejet smí.
Plná čára plošně předjíždění nezakazuje. Jen během manévru nesmíte tuto čáru přejet. Jinak hrozí pokuta.
Pokud před úsekem s plnou čárou stojí značka B21a – Zákaz předjíždění , předjíždění je v rámci jednoho pruhu zakázané. Lze však za ní předjíždět motocykly bez postranního vozíku, chodce, cyklisty a jezdce na zvířatech. Ve zkratce jednostopá vozidla.
Objíždění a přednost tramvají
Podél tramvaje, která jede na tramvajovém pásu v úrovni vozovky, se jezdí vpravo. Výjimku ukládá značka IP 23b, Objíždění tramvaje – jízda podél tramvaje vlevo . Za nedodržení hrozí pokuta 1500 Kč až 2500 Kč. Více v článku o předjíždění/objíždění tramvají .
Tramvaj má přednost na přechodu pro chodce, při křížení kolejí a silnice, při odbočování vpravo přes silnici (pokud značka neukládá jinak), když vjíždí do zastávky bez nástupního ostrůvku a na zastávce vyznačené žlutými kříži (zastavujete před kříži).
Předjíždění cyklistů
Při předjíždění cyklisty používejte blinkr (při vyjetí i při zařazování) a dodržujte boční odstup 1,5 metrů. Tam, kde je nejvyšší povolená rychlost 30 km/h, se minimální boční odstup snižuje na 1 metr.
Přednost zprava
Kde platí přednost zprava? Jinak také pravidlo pravé ruky – platí na všech komunikacích kromě parkovišť, lesních a polních cest. Přednost zprava neplatí, když se napojujete na silnici z obytné zóny nebo účelové komunikace .
Kruhový objezd
Správci nemají povinnost nainstalovat před kruhový objezd značku s tvarem křižovatky a značku Dej přednost v jízdě . Když u kruhového objezdu tyto značky chybí, řidič by měl dát přednost těm, co se na kruhový objezd chtějí připojit. Při výjezdu dávejte znamení o změně směru jízdy.
Tunely
Při jízdě v tunelu zapněte potkávací světla (moderní auta to zvládnou sama).
Dodržujte odstup a předepsanou rychlost.
V tunelu se nesmíte otáčet, ani couvat.
V tunelu lze zastavit jen v krizových situacích. Když už k tomu dojde, musíte vypnout motor.
Zastavení a stání
Zastavit a stát nesmíte na:
přechodech pro chodce a 5 metrů před ním,
vyhrazených parkovacích místech (např. pro invalidy),
železničním přejezdu a blíž než 15 metrů před ním a za ním,
v podjezdu a 15 metrů před ním a za ním,
v tunelu a 15 metrů před ním a za ním,
na mostě,
na tramvajovém pásu,
na zastávce hromadné dopravy,
na místech označených žlutou plnou nebo přerušovanou čárou na kraji silnice,
na křižovatkách a blíž než 5 m před a za ní (výjimku představují křižovatky tvaru T, kde se smí stát na protější straně),
na dálnici,
ve vyhrazeném, připojovacím a odbočovacím pruhu,
v nepřehledné zatáčce.
Všechna místa definuje zákon 361/2000 Sb. § 25, §27 a §36.
Zastavit a stát můžete v pravém jízdním pruhu co nejblíž k okraji komunikace. Na jednosměrné pozemní komunikaci lze stát vpravo i vlevo. Stůjte tak, abyste nechali volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy.
Na silnicích 1. třídy a za špatné viditelnosti také na silnicích 2. a 3. třídy se mimo obec nesmí zastavit a stát jinde než na parkovištích.
Jízda v levém a prostředním pruhu v obci a mimo obec
Jízda v levém a prostředním pruhu v obci a mimo obec je jasně definovaná. V obci smíte jezdit v jakémkoliv jízdním pruhu. Levý krajní pruh musíte ale uvolnit řidiči, který jede rychleji a brání mu vozidla v pravém pruhu.
Mimo obec se standardně jezdí jen v pravém pruhu. Ostatní pruhy, levý a prostřední, slouží k předjíždění, objíždění, odbočování a otáčení se.
Levý pruh se mimo obec po delší dobu užívá, když se jedná o souběžnou jízdu, střídavou jízdu nebo jízdu v zúžení. Pokuta za nedodržení sahá na místě do výše 2000 Kč. Pozor na ohrožení při přejíždění z pruhu do pruhu, za to je bloková pokuta do výše 2000 Kč a 5 trestných bodů.
Tolerance alkoholu
V Čechách platí nulová tolerance s přísnými postihy. Za 0,3 promile vás například čeká pokuta až 20 000 Kč. Alkohol za volantem v ČR jsme do detailů probrali v samostatném článku.
Použití autokamery a antiradarů
Pro autokamery platí v ČR následující pravidla:
kamera by neměla omezovat výhled řidiče,
záznam pro soukromou potřebu není omezený,
videa, na kterých lze rozeznat obličeje a SPZ, se zveřejňují jen se souhlasem dotyčných osob.
Radarové detektory jsou v Čechách povolené. Oproti tomu zařízení, která měření aktivně ruší, tedy antiradary, jsou ze zákona zakázané .
Policejní kontrola
Jak se chovat při policejní kontrole? Zastavte, vypněte motor a stáhněte okénko. Z vozu nevystupujte, pouze po vyzvání. Připravte si doklady. Po kontrole dokladů policista vysvětlí, proč vás zastavil a jaká je situace. Následně vás nechá odjet, tedy pokud šlo jen o rutinu a vše je v pořádku.
Záchranná ulička
Záchranářská ulička se tvoří pro vozidla IZS (Integrovaný záchranný systém, tedy policie, záchranáři atd.). Uličku tvoříme v kolonách na silnicích a dálnicích, když se přiblíží vůz s předností v jízdě.
Na tříproudých silnicích se rozestupuje nalevo a napravo, uvolňuje se prostřední pruh. Na víceproudých dálnicích auta v levém krajním pruhu uhnou vlevo, všichni ostatní vpravo. Využijte mnemotechnickou pomůcku pravé ruky.
Záchranářská ulička
Cestování s dětmi a použití autosedačky
Víte, jak cestovat s dětmi , aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.
Autosedačka nebo podsedák jsou povinné každé dítě, které nedosáhlo výšky 150 cm nebo neváží více než 36 kg. Podsedák odborníci doporučují až pro děti o váze alespoň 15 kg a výš, co se věku týče, tak okolo 5 let.
Autosedačku typu vajíčko můžete na předním sedadle přepravovat jen otočenou v protisměru jízdy. Zároveň je nutné vyřadit airbag spolujezdce z provozu. Obojí z důvodu bezpečnosti dítěte.
Ceny pohonných hmot
Ceny pohonných hmot v ČR patří k levnějšímu evropskému průměru. Nafta je zpravidla o něco levnější (zhruba 35 Kč za litr), ovšem není to tak dávno, co benzín předstihla. V současnosti se zase navrátila k „levnějšímu“ normálu. Benzín stojí cca 38 Kč za litr.
Dobíjení elektromobilu
Česká republika má obstojnou síť dobíjecích stanic. K dispozici jsou jak ultrarychlé, tak rychlodobíjecí a běžné dobíjecí stanice. Využít můžete například interaktivní mapu ČEZ nebo mapu od Seznam.cz .
Cestování půjčeným vozem
Jak půjčit auto v autopůjčovně ? Potřebujete osobní doklady. Doporučujeme rezervovat s předstihem. Bývá nutné složit zálohu. Nezapomeňte si pečlivě pročíst podmínky poskytovatele, včetně informací, jak je to s pohonnými hmotami a stavem nádrže. Půjčovné na 1 den vyjde okolo 2000 Kč. Závisí na typu auta. Vyplatí se hlavně na delší pronájem.
Na krátkodobý pronájem a zejména ve městech doporučíme carsharing . Cena je 4 až 6 Kč za ujetý kilometr, závisí samozřejmě na typu auta a poskytovateli.
TIP: Pokud potřebujete půjčit auto v zahraničí , podívejte se jak na to a jaká platí přísná pravidla.
Cestování se zvířaty
Cestování s domácími mazlíčky je upřesněno v silničním zákoně. Zvíře musíte přepravovat tak, aby nehrozilo řidiče nebo spolucestující . Zároveň máte povinnost chránit i samotné zvíře.
Mazlíčka přepravujte v kleci, v přepravkách, speciálních autosedačkách nebo v zadní část vozu, kterou ale oddělíte mříží. Využít se dají také postroje na pás. Pejska, ani jiného chlupatého kamaráda, rozhodně nepřepravujte na klíně nebo pod nohama. Hrozí za to pokuta.
Technický stav vozidla
Technicky nezpůsobilé vozidlo nesmí do provozu. Pokud máte propadlou technickou kontrolu a přijde na vás policie, hrozí vám pokuta, v horším případě zákaz řízení. Technická kontrola se u nového auta provádí poprvé po 4 letech, potom každé 2 roky.
Technicky nezpůsobilým se vozidlo může stát, i když má technickou stále platnou. Stačí např. prasklé čelní sklo , závada na osvětlení, nevhodné přezutí nebo únik provozních kapalin. Vy jako řidič zodpovídáte za to, že je vaše auto v odpovídajícím stavu. Musíte například i ods traňovat nečistoty, které ohrožují bezpečnost provozu . Typicky sníh ze střechy.
Vlečení vozidel
Jak správně táhnout automobil ? Mějte stále napnuté lano a dodržujte maximální rychlost 60 km/h (u vozů s automatickou převodovkou potom 50 km/h). Pamatujte, že nesmíte na dálnici.
Vlečené auto na laně má být schopno brzdit a zatáčet. Auto vlečené na tyči musí mít fungující alespoň řízení. Pokud to nedovede, musíte zavolat odtahovou službu. To samé platí pro vozy s propadlou STK, nepřihlášené nebo bez značek. Na ty je nutné sehnat podvalník. Motocykl nebo moped se nesmí vléct, ani užít jako vlečné vozidlo.
Parkování
Parkování v Praze
Na většině místech v Praze narazíte na zpoplatněné parkovací zóny. Výjimku představují okrajové lokality, jako jsou Stodůlky, Háje a další. Zdarma zaparkujete ve většině obchodních centrech nebo na záchytných parkovištích (některá jsou však za drobný poplatek). Krátkodobě lze zastavit na parkovištích K+R.
Zaparkovat v Praze je umění, a proto jsme pro vás připravili detailnější článek >> Parkování v Praze, tipy na parkování zdarma . Využít můžete také aplikace na parkování v Praze .
Parkování v Brně
Parkovací zóny se rozšiřují po celém městě. Takže kde v Brně zaparkovat ? Můžete si za stání buď zaplatit, nebo zkusit štěstí a vybrat si místo, kde po vás nebudou nic chtít. Zdarma zaparkujete v lokalitách bez zón a v obchodních centrech. Vyzkoušejte aplikace na parkování v Brně .
Parkování v Českých Budějovicích
Ani Českým Budějovicím se parkovací zóny nevyhnuly. Zdarma zaparkujete v obchodních centrech a v některých částech města, kde zatím zóny nejsou. Mopedy, skútry a další jednostopá vozidla mají výjimku, v ČB parkují zdarma všude. Motocykly o objemu nad 150 ccm potom parkují s 50% slevou. Podívejte se, kde v Českých Budějovicích zaparkovat .
Kempování a spaní v autě
Spaní v autě není v ČR zakázané. A ani kempování na divoko vám nikdo vyčítat nebude. Jen si dejte pozor při výběru místa. Pozor na dopravní značení a nezajíždějte s autem tam, kam se nesmí. Např. do chráněné krajinné oblasti nebo národního parku. Pozor na soukromé pozemky a vojenské újezdy, ani tam nemáte co dělat. A nerušte noční klid.
Když tohle všechno dodržíte, můžete si postavit stan v podstatě kdekoliv. Nebo přespat přímo v autě.
Důležité kontakty
112 Jednotné evropské číslo tísňového volání
150 Hasičský záchranný sbor
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
156 Městská policie
Nejčastější dotazy
Jaké jsou v Česku rychlostní limity? v obci 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na silnici 110 km/h a na dálnici 130 km/h.
Kde v Česku koupit dálniční známku? Dálniční známku lze koupit buď přes e-shop nebo na pobočkách České pošty a EuroOil. Pokud nemáte přístup k internetu, můžete si dálniční známku koupit na určených prodejních místech.
Jaké jsou ceny dálničních známek v Česku? Dálniční známky jsou k dispozici s platností deseti dnů za 310 Kč, měsíční platností za 440 Kč nebo roční platností za 1500 Kč. Nákladní automobily a vozidla nad 3,5 tuny obecně platí formou elektronického mýtného.
Co patří do povinné výbavy vozidla v Česku? Do povinné výbavy vozidla v Česku patří výstražný trojúhelník, reflexní vesta pro řidiče, autolékárnička, rezervní kolo.