

Kamerka do auta a její použití
Taky máte v dopise pro ježíška jako jednu z položek kameru do auta? Pokud ano, přečtěte si, co vlastně s kamerou můžete a co už ne.
Kamery v autech zažívají docela velký boom. Často je vídáme přímo v autech na parkovištích, anebo jejich prostřednictvím sledujeme již zveřejněná videa někde na internetu. Mohlo by se sice zdát, že si je majitelé pořizují převážně pro dokumentaci svých cest, jejich účel je však více praktický a prozaický. Kameru si do aut dávají hlavně jako důkazní nástroj pro případ, že se stanou účastníky (či svědky) nějaké dopravní nehody, když budou potřebovat jednat s pojišťovnou nebo k potvrzení vlastní neviny při krizových situacích. A tak můžete mít v autě docela dobrého parťáka.
Kamery do auta a legislativa
…a zase ta legislativa Jenže kamera v autě má svá pravidla a je dobré o nich vědět včas. Pokud si ji budete instalovat do svého vozidla, mějte na paměti, že jakmile začnete nahrávat, můžete během několika vteřin snadno porušit zákon. Jak je to možné? Česká legislativa ošetřuje situace (konkrétně zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů), kdy můžete natáčet kohokoliv cizího pouze s jeho výslovným souhlasem. A jak to tak bývá, příliš vstřícný a benevolentní zde zákon není. Jako řidiče nás to sice může štvát, jako lidi „zvenčí“ za to můžeme být rádi.
Pamatujte si tedy jednoduché pravidlo: jakýkoliv záznam můžete pořídit pouze tehdy, když nebude rozpoznatelná SPZ natáčeného vozidla, obličeje v autech, resp. lidí, které míjíte. Toto však dnes 100% porušíte, neboť kamery jsou už na takové úrovni, že i ta nejlacinější ze supermarketu umí zaznamenávat v opravdu dobré kvalitě. Ani nevíte jak, a přihodí se to, že registrační značku vozidla možná nepřečtete, nicméně obličej ano.
5 tipů při používání autokamery
Na závěr pro vás máme pár doporučení pro případ, že kameru do auta vlastníte:
- Nikdy ji neumisťujte na zadní okno, protože na záznamech pak budou vidět přímo obličeje řidičů.
- Dobře zvolte umístění kamery na předním skle, neboť ta nesmí být nikdy umístěna v zorném poli řidiče.
- Policie si může vyžádat záznam z vaší kamery. Pokud jej v dobré víře a s dobrým úmyslem poskytnete, může se ovšem stát, že může být záznam nakonec použit proti vám. Hovoříme zde například o situacích, kdy se budete sami dopouštět nějakého protiprávního jednání – například telefonujete, vjedete do zákazu apod., které bude ze záznamu patrné.
- Pokud záznam předložíte pojišťovně, například jako důkaz škodní události, není to považováno za šíření záznamu. Pojišťovny mají navíc povinnost mlčet o skutečnostech vyplývajících ze záznamu.
- Záznam můžete použít pouze pro vlastní potřebu. Odolejte proto pokušení ukazovat jej přátelům nebo ho hned šířit po internetu.
Kamera do auta a její použití v zahraničí
A jak je to jinde v Evropě? Pokud se budete řídit výše uvedenými radami a budete používat kamery výhradně k privátním účelům, neměli byste mít při cestování po Evropě problémy.
V některých zemích je však vzhledem k místní legislativě používání kamer poněkud problematičtější. Například v Německu má každá ze spolkových republik vlastní legislativní úpravu této problematiky. I zde však platí, že pro soukromé použití není palubní kamera zakázána.
V jednotlivých zemích také existují rozmanitá omezení, která ukládající například délku uchování záznamu a jeho kvalitu. Vesměs lze kamery použít zejména jako důkaz vlastní neviny, nikoliv však viny, nebo neviny třetích osob.
Použití autokamery v Rakousku
V Rakousku je situace o něco méně jasná. Podle vyjádření rakouského autoklubu je možné používat autokamery výhradně soukromě – například pro natáčení cesty na dovolenou, nikoliv však pro monitorování provozu a záznam tak nelze použít jako důkaz okolností dopravní nehody. Problém by mohl nastat, pokud by policisté při případné kontrole neuvěřili tvrzení, že se jedná o výhradně privátní natáčení. Z toho důvodu se používání kamer v Rakousku obecně nedoporučuje (v určitých případech hrozí pokuta až 10 tisíc Eur).
V ostrém kontrastu proti tomu stojí postoj úřadů k dané problematice ve Velké Británii, kde kamery mohou být použity k zachycení dovolenkové cesty, i k poskytnutí důkazů v případě dopravní nehody. Některé pojišťovny v Anglii dokonce nabízejí z pochopitelných důvodů slevy pro řidiče, kteří mají v kabině vozu nainstalovanou autokameru. S podobným přístupem se setkáte i na Slovensku, v Polsku, Chorvatsko, Slovinsku, Maďarsku, Rumunsku, či Rusku.