Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » TOP 5: Podvody při prodeji auta, na které si musíte dát pozor

TOP 5: Podvody při prodeji auta, na které si musíte dát pozor

0

Narazit na nekalé praktiky při prodeji ojetých automobilů není nic neobvyklého. I když jsou za falšování různých dokumentů vysoké postihy, tak stále musíme být na inzertních serverech opatrní, abychom se nenechali napálit. To by mohlo znamenat velké problémy nebo vysoké finanční investice. Pojďme se tak podívat na ty nejčastější triky, které podvodníci používají.

TOP 5: Podvody při prodeji auta, na které si musíte dát pozor

Stočení tachometru ojetého vozu

To už tady bylo odjakživa. Manipulace se stavem najetých kilometrů je trestným činem podvodu. Prodejce se totiž snaží oklamat kupujícího za účelem vyššího finančního zisku. Auto s nižším nájezdem je totiž možné prodat třeba o několik desítek tisíc dráž. Ono samotné stočení jako takové nemusí být úplně nebezpečné, ale váže se k němu větší únava komponent a zanedbání servisních prohlídek. Stočený vůz může mít o několik desítek tisíc kilometrů přejetý interval na rozvody, což může skončit potkaným motorem. Možnostem kontroly tachometru podle VIN jsme se věnovali v následujícím článku.

Pokud ve vybírání ojetých automobilů patříte mezi zkušenější mazáky, tak vám mnoho o reálném stavu najetých kilometrů napoví volant, pedály a další komponenty. S vyšším nájezdem totiž samozřejmě souvisí i větší míra opotřebení. Projděte také dostupné dokumenty, kterými mohou být protokoly z STK a faktury ze servisu. Dávejte si ale pozor na falzifikáty.

Auto opravené po nehodě

Na inzertních serverech narazíte hlavně na auta označené jako nehavarované a ty bez jakéhokoliv označení. Zde se často stává, že prodejce označí jako nehavarovaný vůz, který v minulosti prošel náročnou opravou po nehodě. V lepším případě o nehodě prodávající ani neví, ale v tom horším tuto drobnost zatajuje. Pokud se jedná o vozidlo po nehodě, tak může být jízda v něm nebezpečná. Automobily jsou totiž stavěn tak, aby se konstrukce ohýbala a praskala, čímž se předchází zranění posádky. Při další havárii tak nemusí být bezpečné a posádka se může dostat do ohrožení života.

Falešná servisní kniha

Mít k vozu vedenou servisní knihu je skvělé v tom, že můžete dokázat provedené opravy a dodržené servisní intervaly. Jako kupujícího vás v inzerátu servisní knížka nadchne, ale šok může přijít při osobní prohlídce. Často se totiž ukáže, že poslední zápis je třeba 5 let starý. Takovou servisní knížku snad nemá smysl ani ukazovat. Pro zkušené podvodníky taky není problém servisní knížky zfalšovat. Servisku vytvoří úplně novou, nebo ji dopíše. Při obhlídce vozidla se tedy podívejte na to, zda-li na sebe servisní záznamy navazují a jestli nechybí razítka. Pokud také uvidíte, že je celý serviska vypsaná jednou tužkou nebo stejným rukopisem, tak od takového auta jeďte pryč.

Omlazení auta o pár let

Je důležité vědět, že se dnes v průkazech neuvádí datum výroby ale datum první registrace. A právě podle něj se určují ceny ojetin. Podle těchto dvou vět vám pravděpodobně došlo, kam s tím míříme. U aut se falšuje datum první registrace vozidla, aby bylo prodejné za vyšší cenu. Omlazení vozila odhalíte při kontrole vozidla podle VIN.

Fiktivní inzeráty s ojetými vozidly

Určitě jste již na takový inzerát narazili. Jedinečná nabídka nádherného vozu za minimální cenu, který prodává člověk, jež se musí rychle odstěhovat do jiné země a vozu se proto musí zbavit. Celá komunikace probíhá stejně jako u jiných inzerátů, ale bude po vás chtít takovou maličkost. A tou bude záloha na vůz. Tu nikdy neposílejte! Po odeslání zálohy komunikace utichne a své peníze už nikdy neuvidíte.

Při výběru ojetiny zapojte zdravý rozum a nebojte se zeptat lidí, kteří o autech vědí více.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články