Domů » Pro řidiče » V České republice roste export ojetin

V České republice roste export ojetin

0
V České republice roste export ojetin

Vývoz ojetin z naší země stále stoupá

Podle údajů Sdružení automobilového průmyslu (SAP) roste počet ojetých vozů, které jsou odstraněny z evidence kvůli vývozu, a naopak ubývá osobních aut, která jejich majitelé chtějí nechat trvale vyřadit z provozu.

Za poslední rok poklesl počet trvale vyřazených vozů jak meziročně, tak podle údajů za první čtyři měsíce letošního roku. Za dva roky se počet vyřazených vozů snížil o téměř dvacet procent, zatímco roste export oejtin, a to dokonce o 160 procent.

Negativní vlivy

Sdružení automobilového průmyslu tvrdí, že tento trend bude mít negativní vliv na firmy a společnosti, které se zabývají zpracováním autovraků, protože jejich kapacity jsou připraveny na mnohem vyšší počty vozidel, které je potřeba ekologicky zlikvidovat. Podle údajů SAP v loňském roce skončila u smluvních partnerů oficiálních dovozů a výrobců ani ne desetina trvale vyřazených osobních a malých užitkových vozů.

Vyřazených aut je málo

Podle Sdružení automobilového průmyslu je celkový počet vyřazených vozidel stále nízký. Nejvíce ojetin bylo trvale odhlášeno a exportováno před šesti lety, v roce 2009, kdy dosáhl počet celkem 263 043 osobních a malých užitkových vozů. V téže době současně naposledy pokleslo průměrné stáří osobních automobilů v české republice. bylo to zejména kvůli zavedení poplatků za registraci a také první přeregistraci automobilů, které neodpovídaly emisním normám. Od roku 2009 se průměrné stáří osobních automobilů v ČR postupně zvyšuje, letos v březnu to bylo téměř patnáct let.

Zvyšuje se průměrný věk aut v ČR

Ke zvyšování průměrného věku osobních automobilů přihlášených v ČR dochází podle Sdružení automobilového průmyslu mimo jiné proto, že se mění struktura importovaných automobilů. V roce 2009 měla v dovezených autech převahu auta se stářím do deseti let – bylo jich asi čtyři pětiny, ale v roce 2014 už to bylo jen těsně přes polovinu a letos počty těchto vozů dále klesají. Naopak počty aut starších než deset let stále rostou.

foto: flickr.com

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Dopravní předpisy a pravidla v Dánsku

Dopravní předpisy a pravidla v Dánsku

0
Míříte na dovolenou do Dánska? Víme, na co si dát na silnicích pozor. Seznamte se s rychlostními limity, dálničními poplatky, sazbami za pokuty či tolerancí...