Domů » Pro řidiče » Jak koupit ojeté auto? – 5 nejčastějších otázek

Jak koupit ojeté auto? – 5 nejčastějších otázek

0
Jak koupit ojeté auto? – 5 nejčastějších otázek

5 otázek na téma – Jak koupit ojeté auto?

Jaké auto chci?

Než vyrazíte obhlížet ojetiny, musíte vědět, jestli chcete kupovat malé auto pro jednoho až dva lidi na denní dojíždění do práce, nebo obrovský kombík, se kterým budete o víkendu vozit na chalupě dřevo z lesa či zábavný sporťák, a taky kolik na něj máte. Nebojte se nejdřív si nabídku vozů prohlédnout na internetu, získáte tak i představu o šíři nabídky a cenách vozů a třeba zjistíte, že potřebujete úplně něco jiného. Pokud si rovnou nevyberete několik favoritů na internetu, které si pak postupně objedete, třeba se vám zalíbí nějaké auto až při pohledu na vlastní oči. Každopádně nekupujte první, které uvidíte, nejspíš se pro něj můžete vrátit až si prohlédnete ostatní kandidáty, i když vám prodávající bude pravděpodobně tvrdit, že se právě na tento vůz stojí fronta.

Jak poznám, že mi nenabízejí kradené auto?

Pokud vám prodávající nepředloží nějaké potvrzení sám, zkontrolujte si VIN kód na internetu sami (není to už problém) a zkontrolujte i to, zda číslo VIN v technickém průkazu souhlasí s číslem na autě. Zkontrolujte také číslo motoru i barvu vozu. Chtějte vidět technický průkaz i osvědčení o technickém průkazu, všechny klíče od vozu i mechanických zabezpečovacích zařízení a podívejte se, zda některé z oken nemá jiné číslo.

Co když má auto stočený tachometr nebo je bourané?

Pokud vám nabízejí vůz, který má najeto na své stáří podezřele málo kilometrů, je nebývale levný, některé jeho části mají mírně jinou barvu nebo dokonce nesedí správně k sobě, buďte v pozoru. Koupit si auto, které má hodně najeto nebo bylo nabourané není problém, pokud o tom víte – můžete se o něj podle toho postarat a včas měnit potřebné díly. Jenže nabourané auto, které má nefunkční airbagy nebo vůz, který už měl mít dávno za sebou generálku motoru, vám nejspíš způsobí jen potíže a ve výsledku na něm opravdu neušetříte. 

Můžu žádat testovací jízdu?

Samozřejmě. Byli byste blázni, kdybyste si koupili auto jen tak, není to přece rohlík. Pokud autům nerozumíte a máte možnost, vezměte si s sebou spřáteleného automechanika anebo klidně placeného poradce, který na voze pozná spoustu věcí, jichž si vy nemusíte vůbec všimnout, a ušetří vám třeba spoustu nervů a peněz za následný servis. 

Má ojeté auto záruku?

Ano. I na ojetá auta se poskytuje záruka, ale je to s ní složitější. Prodávající odpovídá za vady, které měl vůz v době převzetí a projevily se do šesti měsíců po převzetí, ale vy musíte dokázat, že vady tam byly již v okamžiku převzetí, a současně je třeba počítat s opotřebením, takže nemůžete reklamovat úplně všechno, co se s vozem případně stane. Dále je nutno vzniklé vady u prodávajícího reklamovat okamžitě, bez pokusů o opravu. V případě, že bude vaše reklamace uznána, máte nárok nikoli na výměnu zboží, ale jen slevu z ceny.

Ilustrační foto: novinky.cz

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Plíseň v autě

Plíseň v autě – jak se ji zbavit jednou pro vždy

0
Plísně. Velký nepřítel nejen každého řidiče. Stává se poměrně často, že právě plísně obsadí interiér vašeho vozu a následně je jen velmi těžké s nimi...