Domů » Pro řidiče » 5 Tipů na co si dát pozor v autoservisu

5 Tipů na co si dát pozor v autoservisu

0
5 Tipů na co si dát pozor v autoservisu

„To chce čas, než si to sedne“ aneb Na co si dát pozor v autoservisu?

Musíte dát auto na opravu do servisu? Pokud není majitelem opravny zrovna někdo z rodiny nebo dobrý kamarád, máme pro vás pár tipů a doporučení na co si dát v autoservisu pozor. Od zbytečných zásahů a dalších oprav ušetříte nejen svoje auto, ale i sebe a svoji peněženku.

Autorizovaný, nebo neautorizovaný servis?

S novým autem jezděte raději do autorizovaného servisu. Kromě toho, že tyto servisy mají obvykle širší a profesionálnější vybavení, vás to ve výsledku u nového vozu může stát méně. U neautorizovaných servisů je sice výhoda, že se specializují na všechny značky, na druhou stranu některé specifické závady neodhalí právě kvůli tomu, že na to nemají všechno potřebné vybavení. Do neautorizovaného servisu jeďte spíše se starším vozem. Některé servisy zapůjčují po dobu opravy náhradní automobil. Pokud budete mít o tuto službu zájem, určitě se informujte dopředu, za jakých podmínek ji nabízí.

Objednávka a předání auta

Že byste si měli do autoservisu nejprve zavolat, to snad ani říkat nemusíme. Při předávání vozu a sepisování objednávky důkladně popište závadu. Když se s vámi pracovník servisu v autě rovnou projede a lidově řečeno na vlastní kůži závadu ucítí, je to ideální. Nezapomeňte si s sebou vzít malý techničák a servisní knížku. Cennosti? Ty si všechny vezměte z auta pryč. Pokud máte auto nějak zabezpečeno, nezapomeňte na to upozornit.

Zakázkový list

Většina autoservisů vám připraví zakázkový list, na kterém jsou sepsány vámi požadované opravy. V menších dílnách jsou domluvy spíše ústní, nicméně nedoporučujeme to. Je lepší mít vše černé na bílém. Na zakázkovém listě byste měli mít uveden i stav tachometru a paliva a samozřejmě přibližnou cenu. Klidně se zeptejte, kolik z ceny dělají náhradní díly. Pokud to autoservis umožňuje, zkuste konkrétní náhradní díly poptat i někde jinde. V e-shopu jste schopni jej sehnat za nižší cenu, než za kterou vám ji bude účtovat autoservis.

Cena

O peníze jde vždycky až v první řadě. Když už jste si vybrali autoservis s ohledem na to, abyste nezaplatili úplný majlant, určitě se dopředu zajímejte o cenu, kterou v servisu můžete zaplatit. Budete sice hovořit o odhadované ceně, která se bude v závěru zřejmě lišit, ale chtějte toto číslo vědět. Do zakázkového listu uvádějte raději nižší cenu a požadujte, aby s vámi autoservis jakékoliv navyšování konzultoval.

Převzetí auta z autoopravny

Tady platí jen jedno: pořádně si všechno zkontrolujte. Vůbec nejlepší je, když s vámi mechanik auto před předáním projede. Pokud se na tomto nedomluvíte, projeďte auto vy. Jakmile se vám bude cokoliv nepozdávat, jeďte zpátky do autoservisu hned. Nečekejte, že se to za pár dnů samo opraví. Nenechejte se ani uchlácholit řečmi typu: „to chce čas, než si to sedne.“ Je-li s autem cokoliv v nepořádku, nejste povinni jej přebrat.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

kontrolky v autě

Kontrolky v autě – Velký přehled všech kontrolek

0
Automobily stále více technologicky vyspívají a disponují tak vyspělejšími a složitějšími funkcemi a bezpečnostními systémy, proto potřebují i sofistikovanější palubní počítače, jejichž hlavním úkolem...