Povinné ručení se bude vztahovat na nový druh vozidel

0
3276

Banální nehoda mění zákony EU

To, co se původně zdálo jako banální nehoda přerostlo ve skandál, který má dohru v politickém světě a ovlivní miliony obyvatel Evropy. Slovinský zemědělec při skládání balíků slámy do stodoly narazil do žebříku a zranil člověka. Jeho pojišťovna odmítla škodu proplatit z povinného ručení, protože se traktor pohyboval mimo veřejnou komunikaci. Následující soudní řízení a rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie kvůli tomuto případu určilo vytvoření zcela nového zákona, platného pro všechny členy EU již od ledna 2017.

 

Co nás od ledna čeká?

Nejpodstatnější změnou je povinné ručení bude od roku 2017 povinné i pro vozidla, která se nepohybují po veřejných komunikacích. Bude platné i pro vozidla, která nejezdí po veřejných komunikacích. Tato povinnost se bude vztahovat například na pracovní stroje nebo menší traktory pohybující se i po soukromém, dokonce uzavřeném areálu. Tuto povinnost zavede novela, kterou připravuje ministerstvo financí. Následovat bude projednání a schválení vládou.

 

Co se tedy změní?

Dosud se povinné ručení vztahovalo na vozidla pohybující se po veřejných komunikacích. Předpokládá se, že od začátku roku 2017 se bude tato povinnost vztahovat například na pracovní stroje (například traktory, buldozery, jeřáby, bagry atd). A to i když se pohybují po soukromém pozemku. Tím může být například sklad, továrna, lom, statek nebo pole. Jednoduše řečeno: každé pohybující se vozidlo, které by mohlo způsobit druhé nebo třetí osobě újmu na majetku nebo zdraví musí být do budoucna pojištěno, aby se z tohoto pojištění mohla hradit případná způsobená škoda. A to nehledě na to, zda je vozidlo v registru silničních vozidel nebo nikoliv.

 

Srovnání povinného ručení

 

 

Foto: Pexels.com

 

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno