Domů » Pro řidiče » Řízení křižovatky policistou: Co znamenají jednotlivá gesta?

Řízení křižovatky policistou: Co znamenají jednotlivá gesta?

0

Řízení křižovatky policistou rozhodí nejednoho řidiče. Jak jste na tom vy? Víte, co jednotlivá gesta znamenají? Ukážeme, jak vypadají a poradíme, jak se v nich zorientovat. Uvidíte, že na tom není nic těžkého.  

Řízení křižovatky policistou: Co znamenají jednotlivá gesta?

Pokud na vytíženém místě vypoví službu semafor, nebo se provoz nějak výrazně zkomplikuje, do akce nastupují policisté. Pomocí gest navádí řidiče, aby stáli, případně pokračovali v jízdě. Spousta řidičů v tomto momentě začne zmatkovat. Ruku na srdce, kdo si všechna gesta, která jsme se učili v autoškole, ještě pamatuje?

Na řízení křižovatky policistou nenarazíme každý den, proto jsou důležitá gesta něco, co se rychle zapomíná. Pokud na místě nenastal chaos a jen se nečeká na příchod strážníka, značky neudávají jiný pokyn a semafor na chvilku vypadl, dodržujte přednost zprava.

Přesto se vám vyplatí být připravený a vědět, jak reagovat, kdybyste se náhodou do této situace dostali. V textu vám ukážeme, jak jednotlivá gesta vypadají a jak se podle nich správně zachovat.

Jak strážník zahájí řízení provozu

Policista zahájí řízení provozu tak, že do křižovatky vstoupí s rukou nataženou nad hlavu. Většinou už v ní také drží směrovku. Od této chvíle musí všichni řidiči zastavit a čekat, jaké pokyny strážník použije. Podle nich se bude orientovat další směr jízdy a tempo provozu. Nebojte se, rozhodně nezůstanete na mrtvém bodě. Strážník je při řízení provozu mnohem efektivnější než semafor.

Kromě policisty v uniformě může provoz řídit také vojenský policista nebo příslušník vojenské pořádkové služby (ti mohou míst místo směrovky zastavovací terč), výjimečně i příslušník Hasičského záchranného sboru.

Gesta policistů při řízení křižovatky

Kromě směrovky, která je většinou v pravé ruce, sledujte i pohyby paží. Někdy strážník používá také píšťalku, pomocí které usměrňuje zmatené řidiče nebo je upozorňuje na změnu směru. S píšťalkou se může dorozumívat i se svým kolegou, pokud je jich na křižovatce víc.

Stůj

Zdroj: Policie.cz

Pokud je strážník uprostřed křižovatky a stojí k vám čelem nebo zády s rozpaženýma rukama, dává vám tím pokyn k zastavení. Pokud pokyn „Stůj!“ nedodržíte, budete penalizováni jako v případě, kdybyste projeli na červenou.

Pozor

Zdroj: Policie.cz

Gesto „Pozor!“ spolehlivě poznáte podle vzpažené pravé ruky nebo vztyčeného pravého předloktí, ve které strážník drží směrovku. Na toto znamení musí zareagovat všichni účastníci provozu.

Řidiči ve směru, který byl doposud volný, musí zastavit. Pokračovat smí pouze v případě, že už by nemohli bezpečně zastavit. A naopak, vozidla ve směru, který měl zastavený provoz, se připravují k jízdě. „Pozor!“ je ekvivalent signálu se žlutým světlem.

Volno

Zdroj: Policie.cz

Zelené světlo na semaforu nahrazuje gesto „Volno“. Poznáte ho snadno, policista upaží ruce v úrovni ramen, a připomíná tak písmeno T. Ovšem pozor. „Volno“ se týká pouze řidičů ve směru k pravému nebo levému boku policisty.

Abyste tedy mohli jet, musí k vám být otočený bokem. Ruce nemusí mít neustále ve stejné poloze v úrovni ramen. Jeho postoj se také počítá za signál. Při „Volno“ smíte pokračovat v jízdě, dokonce odbočit vlevo a vpravo.

Trojstranná uzávěra

Trojstranná uzávěra
Zdroj: Policie.cz

Trojstranná uzávěra může zmást. Přitom na ní není nic složitého. Stačí si zapamatovat následující.

  • Řidiči, ke kterým je policista zády a pravým bokem, stojí.
  • Řidiči, kteří přijíždějí k levému boku strážníka, mohou pokračovat v jízdě. Mohou jet rovně, doleva a doprava.
  • Řidič, kteří přijíždí čelem k policistovi, mohou pokračovat jen doprava.

Zpomalit jízdu

Zdroj: Policie.cz

Kýváním paží nahoru a dolů vám policista naznačuje, abyste zpomalili.

Zrychlit jízdu

Zdroj: Policie.cz

Pokud strážník kývá paží ve vodorovném směru se směrovkou v ruce, dává vám tím najevo, abyste zrychlili.

Na co si dát ještě pozor?

  • Nezastavujte přímo před policistou. Dodržujte hranici křižovatky.
  • Chodci mohou přecházet jen ve směru, ve kterém vozidla stojí na základě pokynu „Stůj!“.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články