Domů » Pro řidiče » Proč se pozastavovat nad kvalitou gumolan?

Proč se pozastavovat nad kvalitou gumolan?

0

Gumolana, známe je všichni a téměř všichni je používáme. Někteří například pod obecným názvem gumicuky. Vysvětlení pro ty, kterým je název gumolano cizí. Jedná se o natahovací gumové lanko zakončené po obou stranách háčky na uchycení. Tato pomůcka je sice nenápadná, ale v běžném životě velmi dobře využitelná. Její použití je takřka všestranné.

Proč se pozastavovat nad kvalitou gumolan?

 

Mezi uživateli na internetových diskuzích se běžně objevuje názor, že “nové gumicuky” již nejsou to, co bývaly. Lidé poukazují na skutečnost, že ty staré bývaly dříve údajně kvalitnější, pevnější a plně funkční. Zatímco teď je nahradily mnohdy sice levnější, ale často, až na výjimky, méně kvalitní výrobky, hojně prodávané v sadách v běžných supermarketech či na benzinových stanicích. Spotřebitel musí sám zvážit, kolik je ochoten do tohoto výrobku investovat, a mít na paměti, že ne vždy cena odpovídá kvalitě lana. U současných gumolan, jako nejčastější problém, lidé uvádějí především krabatění lana, jeho snadné a rychlé opotřebení, ztrátu na síle a pružnosti, tedy snížení jeho funkce a následná nepoužitelnost a nutnost koupě nového lana opakovaně.

 

Na současném trhu je k dostání velké množství typů a druhů těchto pomůcek, navíc v různých barevných provedeních. Kromě často prodávaných hotových lan s háčky či dokonce celých sad, existuje také možnost koupit gumicuk na metry, například v různých železářstvích, a k němu poté zvlášť dokoupit háčky, které se dají připevnit sponami či prostým uzlem. Toto se jeví jako vhodná alternativa, jelikož z metráže je tak možné vyrobit gumicuky o délce, která nejvíce odpovídá našim konkrétním požadavkům.

 

Nepodceňte kvalitu gumolan

Zpátky ale ke kvalitě gumolan, jak tedy poznat opravdu dobrý a kvalitní gumicuk? Nejlepším způsobem, jak výrobek posoudit, je, gumolano před koupí rovnou vyzkoušet. Například zkusit pevnost upevňovacích háčků, dále jestli se lano správně natahuje (kvalitní gumicuk má průtažnost 90-130%, u gumolan na bangee až o 170%) a taky je samozřejmě důležité, zda se po natáhnutí lano zase smrskne zpátky do původního stavu a nezkrabatí se. Je třeba zmínit, že mezi nejlepší gumolana patří ty s kruhovým průřezem, dají se ovšem koupit také lana se čtvercovým, nebo obdélníkovým průřezem, jejichž kvalita je však značně menší. Jako výplň se u gumolan používá pryž či latexová nit a na povrchu je lano opleteno polypropylénovým technickým vláknem, které bývá stabilizováno vůči vlivům UV záření. Gumicuk s průměrem 10mm udrží v průměru až 50 kg váhy.

obrázek gumolana

Výhody gumolan jsou především v jejich snadné použitelnosti a flexibilitě upevnění nákladu, což zaručí bezpečnost jeho převozu. Správný výběr lana by nám měl tedy zaručit, že náklad není nedotažen nebo naopak utažen až příliš, čímž by mohla hrozit jeho destrukce a deformace. K ještě větší účinnosti lze používat rohové ochrany a tím dbát na to, aby nedošlo k přeřezání popruhu při jízdě, nebo k prasknutí či poškození lana.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články