Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Zelená karta. Prokažte se elektronickou verzí

Zelená karta. Prokažte se elektronickou verzí

0

Víte, jak zjistit, kde vám všude zelená karta platí a co dělat v případě, že jste ji zapomněli doma na stole? Když ji ztratíte, můžete si ji dokonce sami dotisknout. Nemusí totiž být výlučně na zeleném podkladě. Vše o zelené kartě se dočtete právě zde.

Zelená karta. Prokažte se elektronickou verzí

Zelená karta, vše, co jste potřebovali vědět

Zelená karta je doklad, který dostanete od pojišťovny při založení povinného ručení. To musí mít každé auto, i to, které vám stojí v garáži a neodevzdali jste od něj RZ. Jinak vás čekají pokuty za nepojištěné auto. Jestliže řidič není schopen předložit zelenou kartu, hrozí mu bloková pokuta na místě až do výše 1 500 Kč nebo ve správním řízení až 3 000 Kč.

Zelená karta tedy dokládá, že máte povinné ručení. Kdyby došlo na nejhorší a museli jste ukázat, že skutečně máte uzavřené pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, nic jiného vám orgány ani úřady neuznají. Žádný výpis z bankovního účtu za platby, komunikace s pojišťovnou atd. Prostě zelená karta.

Náležitosti a barva dokladu

Co všechno tento doklad obsahuje?

  • Název ­– Mezinárodní automobilová pojišťovací karta,
  • identifikaci vozidla (SPZ, model),
  • datum platnosti a územní platnost,
  • detaily o asistenční službě.

Zelená karta už nemusí být zelená. Dříve se zelená karta vydávala pouze na zeleném podkladě. Ovšem před dvěma roky se státy Evropy domluvily na tom, že může být natištěná i na bílém papíře. I této „bílé“ kartě se říká zelená.

Kde všude platí a co dělat, když v některé zemi neplatí

Toto osvědčení je platné mezinárodně. To znamená, že když například pojedete autem na dovolenou do Chorvatska, určitě si ji musíte vzít s sebou. Kromě toho se při cestování autem v zahraničí vyplatí zajistit i nadstandardní asistenční služby. Budete tak mít jistotu, že se o vás pojišťovna postará i v případě poruchy a pojistný limit je celkově vyšší – základ by zejména na západě nemusel stačit.

Kde všude zelenou kartu uznávají? Tak jednak v prostoru Evropské unie, ale i v dalších státech na území Evropy/Asie jako je například Rusko, Bělorusko, Azerbajdžán atd. Kde zelenou kartu neuznávají, je nutné sjednat hraniční pojištění – na základě toho je možné s vozem jezdit i v těchto zemích (jedná se například o Kosovo).

Jestli si nejste jistí, zda platí v té které zemi, není nic jednoduššího, než si to sám ověřit. Vezměte si do ruky zelenou kartu a podívejte se na zadní stranu. Najdete tam seznam zemí. Každý stát, u kterého je přeškrtnutá registrační značka, doklad neuznává.

Zelená karta už nemusí být zelená

Platnost zelené karty

Tento doklad o povinném určení vám neplatí neomezeně. Dobu platnosti najdete přímo na kartě, většinou se jedná o jeden rok. Existuje také dočasná zelená karta. Tu pojišťovny vydávají ihned po sjednání pojištění, kdy ještě není připravená řádná zelená karta a kdy nemáte zaplaceno. Tento dočasný doklad platí úplně stejně. Jen vám po nějaké době vyprší, většinou zhruba po měsíci. A potom, jakmile vám dorazí karta řádná (po úhradě), začnete neustále vozit s sebou právě ji.

Co dělat, když zapomenete nebo ztratíte zelenou kartu?

Zapomněl jsem zelenou kartu doma

Tak tohle není zase takový problém, jestli tedy máte po ruce chytrý telefon a možnost připojení k internetu. Po sjednání a zaplacení totiž od pojišťovny obdržíte zelenou kartu v elektronické podobě na e-mail, který jste uvedli při registraci. Ač za to dříve padali i pokuty a policisté tvrdohlavě trvali na papíru, dnes už naštěstí není problém prokázat se elektronickým dokladem.

Jestli nemůžete dohledat e-mail, otevřete si aplikaci pojišťovny a stáhněte si ho z ní. Podle zákona musíte být připraveni doklad předložit na požádání, takže kdyby došlo na nějaké velké zdržování, policistovi může dojít trpělivost.

Zkuste nasadit úsměv a nějak se s ním domluvit, než daný doklad najdete online. Vy jako řidič nemáte nárok na prodloužení silniční kontroly s tím, že něco hledáte na internetu. Vše proto záleží jen na benevolenci druhé strany.

Ztráta zelené karty

Jestli jste ztratili zelenou kartu, nezbývá nic jiného, než kontaktovat pojišťovnu a požádat o vystavení nové. Elektronická vám přijde většinou během jednoho dne, papírová během několika pracovních dnů ­– to záleží na poště. A jestli máte doma tiskárnu, není nic jednoduššího než si kartu vytisknout svépomocí. Jelikož může být na bílém podkladě, nic vám v tom nebrání.

Od roku 2024 konec zelených karet?

Co se týče zelených karet plánují se důležité změny. Předpokládá se, že již v druhé půlce příštího roku 2024 by pravděpodobně neměla být povinnost prokazovat se zelenou kartou na území České republiky. Zelenou kartu by měla nahradit online evidence povinného ručení a kontrola této zelené karty by měla být možná i bez zastavení vozidla.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články