Co znamenají VIN kód a k čemu vlastně slouží

0
5361

Automobily dnes identifikujeme podle značek, názvů modelů, ale hlavně pomocí VIN čísla, tedy kódu skládajícího se ze 17 znaků. VIN kód neboli vehicle identification numer je identifikační číslo vozidla. Jeho hlavním úkolem je jednoznačná identifikace konkrétního vozidla, která je něco jako rodné číslo, protože na celém světě nikdy neexistují 2 automobily se zcela shodným VIN kódem. Používají se pro osobní auta, nákladní vozidla, autobusy a motocykly.

Jak používat VIN kód

Identifikace automobilu se vám může hodit, když vám auto odcizí, v autobazarech jej zase kontrolují na konkrétním vozidle a pokud jsou na dílech vyobrazená různá VIN čísla, jde o složený vůz z více aut. Podle VIN čísla lze poznat místo výroby, výbavu i originální motor, což oceníte u ojetých vozů. Díky VIN kódu dohledáte servisní historii vozidla. Podle těchto čísel také automobilky při různých svolávacích akcích do servisů svolají vybrané vozy třeba kvůli vadě vyrobené v určitém období.

Podoba VIN čísla

Podoba VIN čísla má jasně stanovená pravidla. Obsah a formát určuje norma ISO 3779-1983, která jim dala jasný řád pro celý svět. VIN číslo se skládá ze 17 znaků, jde o kombinaci písmen a čísel, kde kvůli hrozící záměně záměrně chybí písmena I, O, Q. Ta by se snadno mohla zaměnit za číslice 1 a 0. Kód se skládá hned z několika částí a ty jsou od sebe zřetelně odděleny mezerami nebo pomlčkami. První 3 znaky označují výrobce, tedy světový kód výrobce – World Manufacturer Identifier – WMI. Každý producent má totiž přidělený svůj vlastní trojmístný kód, který mu uděluje příslušný úřad v zemi konkrétního výrobce po dohodě s mezinárodní organizací pro normalizaci ISO, aby nikdy nedošlo k opakovanému použití kódu.

Co znamená VIN kód

První znak označuje region, ve kterém výrobce působí. Auta z Afriky mají písmeno A až H, z Asie J až R, z Evropy S až Z a třeba ze Severní ameriky 1 až 5. Druhý znak upřesní místo výroby a pro Českou republiku jsou vyhrazeny kódy TJ až TP. Škoda Auto má kombinaci TMB a Tatra TMT. V EU je u producentů vyrábějících do 500 aut ročně třetí znak kódu WMI číslo 9. V Severní Americe je třetí znak kódu číslo 9 u automobilek vyrábějících do 2 000 aut ročně a větší výrobci mají více kódů, kde třetí znak odlišuje druh vozidla.

VDS a VIS

Dalších 6 znaků je popisný kód vozidla – VDS – Vehicle Descriptor Section, označující obecný popis a charakteristiku konkrétního modelu. Výrobce si určuje znaky, pořadí a význam. Motor konkrétního modelu má obvykle celkově osmý znak VIN čísla. Posledních 8 znaků je pořadové výrobní číslo, VIS – Vehicle Identifier Section. Alfanumerický kód popisuje daný model, jako motor, převodovku, výbavu, modelový rok a místo výroby. První znak označuje rok výroby a druhý znak výrobní místo. Škoda používá třeba číslo 0 a 2 pro výrobní linky v Mladé Boleslavi. Poslední znaky tvoří sériové číslo, tedy pořadí, kdy vůz sjel z montážní linky.

Kde najít VIN číslo

Jednoznačně je uvedeno v registračním dokladu vozidla, tedy v malém i velkém technickém průkazu, kde je vyobrazeno bez oddělujících znaků. Je i na pojistce, zelené kartě a v servisní knížce. Je vyraženo na automobilu na speciálním výrobním štítku. Umístění není stanoveno, nejčastěji je vyraženo na dělící příčce motorového prostoru, pak na horním lemu podběhu či na držáku pravé přední pružící a tlumící jednotky. Také bývá vyobrazeno pod čelním sklem, přímo před sedadlem řidiče a je viditelné zvenku. Někdy je pod podlahou sedadla spolujezdce nebo na pravé straně zavazadlového prostoru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno