VIN kód. Poznejte, že vám prodejce lže

0
5725
kde je vin kód

VIN kód neboli Vehicle Identification Number je identifikační číslo vozidla. Je to něco jako rodné číslo – každé vozidlo má svůj unikátní kód. Pomocí VIN snadno odhalíte, jestli vás v autobazaru nevodí za nos nebo jestli nemáte co do činění s kradeným autem.

V jakých situacích VIN kód využijete

 • Odcizení. Pomocí VIN identifikují policisté kradená auta.
 • Při kupování ojetého auta. Podle VIN čísla poznáte místo výroby, výbavu i originální motor. Dohledáte stav tachometru.
 • Když má vůz na sobě více než jen jedno VIN, je složený z více aut. To poznáte tak, že se na dílech v jednom vozidle nachází různá VIN čísla. Druhou, horší alternativou je, že je auto kradené a zloděj se pokusil VIN zfalšovat. Zapomněl ale odstranit všechny původní kódy.
 • Ověříte si výsledky technické kontroly. Opět dobré při kupování ojetiny. Na kontrolatachometru.cz jsou nově dostupné i záznamy z technických kontrol na STK, a to i více než 10 let zpětně.
 • Při evidenční kontrole. Technik se při evidenčce zaměří i na to, zda VIN kód vozu souhlasí s tím, co je uvedeno v papírech. Když vše dobře dopadne, dostanete protokol o evidenční kontrole a ten předáte na úřadě, když žádáte o přepis auta na nového majitele.
 • Podle těchto čísel také automobilky při různých svolávacích akcích do servisů svolají vybrané vozy třeba kvůli vadě vyrobené v určitém období.

Stáčení tachometru je nešvar, který v našich končinách stále celkem bují. Podle průzkumů má každé třetí ojeté auto na prodej stočený tachometr.

vin kód

Ověření podle VIN online

Existují i placené služby, které vám po poskytnutí VIN kódu dohledají mnohem detailnější informace o historii vozu, například pojistné události, záznamy ze státních registrů, vozových parků atd.

Kromě kontrolatachometru.cz existují i další stránky, kde lze VIN kód zdarma prověřit (ovšem nedostanete tak detailní informace, jako kdybyste si za to zaplatili), a to:

 • Vincheck.cz – kontrola včetně databází Policie ČR a SR, informace o počtu majitelů, servisních prohlídek atd.
 • Autodetect.cz – info o vozidle a jeho historii, za poplatek vám pošlou obsáhlou PDF zprávu

Další tipy na služby, které vám na základě VIN vytáhnou o autu všechny relevantní informace, najdete v našem článku Kontrola tachometru podle VIN.

Kde najít VIN číslo

VIN číslo je uvedeno v dokladech od vozidla. Najdete ho tedy nejen v technickém průkazu, ale i v osvědčení o registraci vozidla. Velký technický průkaz ho uvádí bez oddělujících znaků. Identifikační číslo vozidla by nemělo chybět na řádné kupní smlouvě. Je i na zelené kartě.

A kde ještě VIN kód najdete? Přímo na samotném autu. Za čelním sklem v dolní části by měl být dobře viditelný i zvenku. Další místa, kde lze číslo najit, je:

 • pod spolujezdcovým koberečkem na podlaze,
 • na typovém štítku pod A nebo B sloupkem (uvidíte ho, když otevřete dveře),
 • v motorovém prostoru,
 • na pružině a tlumiči (pravé přední kolo).

Z čeho se kód skládá?

Podoba VIN čísla má jasně stanovená pravidla. Obsah a formát určuje norma ISO 3779-1983, která jim dala jasný řád pro celý svět.

VIN číslo se skládá ze 17 znaků. Jde o kombinaci písmen a čísel, ovšem nepoužívají se písmena I, O, Q. Ta by se totiž snadno mohla zaměnit za číslice 1 a 0. Kód se skládá ze tří částí:

 • WMI (kód výrobce, první 3 znaky),
 • VDS (charakteristika vozu, 4. až 9. znak),
 • VIS (posledních 8 znaků = výrobní číslo vozu).

WMI

První 3 znaky označují výrobce, tedy světový kód výrobce – World Manufacturer Identifier neboli WMI. Každý producent má přidělený svůj vlastní trojmístný kód, který mu uděluje příslušný úřad v zemi konkrétního výrobce po dohodě s mezinárodní organizací pro normalizaci ISO, aby nikdy nedošlo k opakovanému použití kódu.

První znak označuje region, ve kterém výrobce působí. Auta z Afriky mají písmeno A až H, z Asie J až R, z Evropy S až Z a třeba ze Severní ameriky 1 až 5. Druhý znak upřesní místo výroby. Pro Českou republiku jsou vyhrazeny kódy TJ až TP. Škoda Auto má kombinaci TMB a Tatra TMT.

V EU je u producentů vyrábějících do 500 aut ročně třetí znak kódu WMI číslo 9. V Severní Americe je třetí znak kódu číslo 9 u automobilek vyrábějících do 2 000 aut ročně a větší výrobci mají více kódů, kde třetí znak odlišuje druh vozidla.

VDS

Dalších 6 znaků je popisný kód vozidla, VDS – Vehicle Descriptor Section, charakterizuje konkrétní model. Výrobce sám si určuje znaky, pořadí a význam. Motoru konkrétního modelu patří osmý znak VIN čísla.

VIS

Posledních 8 znaků je pořadové výrobní číslo, VIS Vehicle Identifier Section. Alfanumerický kód popisuje daný model jako motor, převodovku, výbavu, modelový rok a místo výroby. První znak označuje rok výroby a druhý znak výrobní místo. Poslední znaky tvoří sériové číslo, tedy pořadí, ve kterém vůz sjel z montážní linky.

Padělání a nelegální praktiky

K padělání VIN kódu se uchylují zloději. Tím, že změní identitu vozidla, zahladí stopy a umožní jeho následný prodej. VIN kódy se vymění například z těžce havarovaného vozidla, které zloděj levně koupí, kód vyřízne a vymění na odcizeném vozu. Naštěstí se dá tato praktika odhalit ­– například pomocí VINtestu od Cebia.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno