Domů Pro řidiče Jak se chovat, když vás zastaví dopravní policie

Jak se chovat, když vás zastaví dopravní policie

0
24316

S dopravní policií se setká většina řidičů

Téměř každý z motoristů byl již někdy zastaven na silnici policejní dopravní hlídkou. Pokud máte čisté svědomí, všechny doklady v pořádku a jste si vědom, že jste se nedopustil žádného prohřešku proti pravidlům silničního provozu, nemáte se čeho obávat.

Policejní hlídka vás nejprve požádá o předložení řidičského a občanského průkazu, osvědčení o technickém průkazu a dokladu o zaplacené povinném ručení. Kontrolovat také může platnou STK. Poté vám může sdělit, že jste se dopustil dopravního přestupku a zároveň vás vyzvat k provedení dechové zkoušky na alkohol. Pokud vám dopravní hlídka uloží blokovou pokutu, máte dvě možnosti. Buď zaplatit požadovanou částku peněz, nebo oznámit, že chcete řešit přestupek ve správním řízení.

800px-Policie_Czech_republic_Skoda_Ohrada

Jak s policisty jednat

V žádném případě nemá smysl s dopravní policií diskutovat nebo být arogantní. Už vůbec se nedoporučuje pokoušet se hlídku uplatit. V prvním případě by policista mohl původní částku ještě navýšit, ve druhém případě by vám hrozilo trestní oznámení za pokus o podplácení úřední osoby.
800px-PolicistaCeskyTesinPokud se rozhodnete pro správní řízení, budete mít pochopitelně možnost se hájit a argumentovat. Jste-li opravdu přesvědčení, že jste nic nespáchal a máte pro své tvrzení i pádné důkazy, můžete správní komisi přesvědčit a dosáhnout zrušení vašeho obvinění, vyhnout se zaplacení poplatku za s právní řízení, pokutě a ztrátě bodů.

Horší je to v případě, že komise bude mít nezpochybnitelné důkazy v podobě fotografie s vašim obličejem za volantem a údaji o času a místě dopravního přestupku. V takové situaci na správním řízení proděláte, jelikož nejprve budete muset zaplatit poplatek za správní řízení v částce 1.000 Kč, pak samozřejmě pokutu vyměřenou policií a ještě může správní komise předat váš případ soudu, pokud se domnívá, že váš delikt je závažnějšího rázu.

Záleží tedy na vašem uvážení. Pokud vám hlídka vyměří pokutu v blokovém řízení do výše 1.000 Kč, zpravidla ušetříte oproti správnímu řízení. V případě vysoké pokuty se vyplatí najmout si advokáta nebo specializovanou poradenskou firmu, která za vás bude jednat ve správním řízení.

Foto: wikipedia

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here