Domů » Pro řidiče » Zima klepe na dveře. Jak se na ni za volantem připravit?

Zima klepe na dveře. Jak se na ni za volantem připravit?

0

Příprava vašeho plechového miláčka na zimu nespočívá pouze v tom, že vyměníte letní pneumatiky za zimní. Nejchladnější období roku je pro automobily nejnáročnější a vyžaduje komplexní přípravu.

Zima klepe na dveře. Jak se na ni za volantem připravit?

Pneumatiky. Pravidla pro jejich výměnu jsou jasně daná a nezáleží na tom, zda vlastníte rodinný vůz, SUV, crossover nebo sporťák. Důležitým faktorem u zimní pneumatiky je hloubka dezénu, která nesmí být nižší než 4 milimetry. Tento faktor výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidla na mokré nebo namrzlé vozovce. Dále je třeba sledovat stav ojetí pneumatiky a nikdy neosazovat zimní obutí pouze na přední nápravu.

Výběr vhodné a kvalitní pneumatiky pro váš vůz může být náročné. Obutí nabízí celá řada firem a nejlepší je prohlédnout si výsledky nezávislých testů. Na jejich základě jsme například na automobil typu SUV Kia Sportage obuli zimní pneumatiku Michelin 235/45 R19 Pilot, rodinný vůz Ceed od stejné značky vyjede do zimního období na pneumatikách Nokian WR D4 195/65.

Bohužel, nasazením zimního obutí pro velkou část řidičů příprava na chladné měsíce končí. Je toho však mnohem víc, co byste neměli podcenit. Zimní servis vyjde řádově na stovky korun, ale dokáže vám ušetřit mnohonásobně vyšší výdaje v případě problému.

V případě, že dáte svůj vůz ke kompletní prohlídce před zimou, v servisu se zaměří na řadu věcí. Kontrolou by měl projít akumulátor vozidla, který dostává zabrat zejména při nízkých ranních teplotách. Důležité je zjistit stav kapalin a jejich případné doplnění. Zejména jde o nemrznoucí směsi v chladící soustavě automobilu a v ostřikovačích. Řadu věcí můžete kontrolovat svépomocí, ale na náročnější úkony, např. kontrolu brzdových destiček, vyčištění vzduchového filtru či test akumulátoru, je dobré svěřit vůz profesionálům.

Žádný řidič by neměl zapomínat ani na zimní výbavu, kterou si poveze v kufru vozidla. Jde především o škrabku na sklo nebo rozmrazovač zámků. Pokud se chystáte do hor, doporučujeme mít v autě malou polní lopatku na odhazování sněhu či menší podložku pro případ zapadnutí do závěje. Tam, kde to předpisy dovolují, jsou na místě i sněhové řetězy. Nejdůležitějším faktorem je ale přizpůsobení jízdy stavu vozovky. Když skloubíte bezpečnou jízdu s výše uvedenou výbavou, nemusíte se nastávající zimy obávat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články