Filtry pevných částic ve výfukových systémech automobil, poháněných dieselovými agregáty, se stávají čím dál více diskutovanějším tématem. To především s faktem, že první generace těchto filtrů, které byly zákonem zavedeny v roce 2004, se blíží ke konci svého životního cyklu a je třeba je nahradit. To bohužel mnozí řidiči nedělají, což může mít fatální důsledky pro kvalitu našich životů.
3,7 milionu mrtvých každý rok
Dieselové motory produkují až třikrát více škodlivin než jejich srovnatelně silné benzínové alternativy. Proto je těmto agregátům přisuzována většina polétavého prachu v ovzduší velkých měst. Odhaduje se, že každoročně zemře po celém roce 3,7 milionu lidí na nemoci, způsobené vdechováním těchto škodlivin, v České republice to činí více než 12 tisíc mrtvých každý rok a průměrně je v důsledku vdechování polétavého prachu vypouštěného spalovacími motory zkrácen život obyvatel velkých měst o jeden celý rok.
DPF filtr jako opomíjená nutnost
Právě tyto nebezpečné částice má za úkol vychytávat DPF filtr. Bohužel podle průzkumů Ústředního auto moto klubu jezdí po našich silnicích více než jeden milion automobilů s poškozeným, nefunkčním nebo zcela nepřítomným DPF filtrem.
Nesedněte podvodníkům na lep
V souvislosti s tímto problémem by si měl každý z nás sáhnout do svědomí a nechat si v renovovaném servisu zkontrolovat funkci svého filtru pevných částic. V souvislosti s tím je třeba mít na paměti, že přenechání opravy DPF filtru do rukou pochybných společností, nabízející výměnu DPF filtru za cenu nižší než 10 000 korun je velký risk. Nejen, že tento filtr pravděpodobně nebude fungovat tak jak má a vy se vystavujete nebezpečí problémům projít technickou kontrolou a kontrolou měření emisí, ale neodborný zásah do vašeho vozu může mít neblahý vliv i na kondici vašeho motoru.
Umíte správně sedět za volantem?
Foto: Wikipedia.cz