Domů » Pro řidiče » Hasící přístroj v autě: výmysl či naprostá nezbytnost?

Hasící přístroj v autě: výmysl či naprostá nezbytnost?

0
Hasící přístroj v autě: výmysl či naprostá nezbytnost?

Vozíte si v autě hasící přístroj? U nás jeho přítomnost v osobním autě přikázána není, ale i přesto ho lidé používají více a více. Stačí ale vyjet do Pobaltí, či jen do Polska, a při jeho absenci vás čekají potíže. Hasící přístroj totiž není jen červená zbytečnost, která zabírá v autě prostor. V krizových situacích dokáže zminimalizovat škody při vzniku požáru. To vám neřeknou pouze firmy vyrábějící tyto hasící přístroje, ale každý hasič.

Hasiči často zasahují pozdě

Ve většině případů totiž hasiči hasí už jen ohořelou kostru. Při vzniku požáru jde především o čas. První zavoláte hasiče, musíte jim vysvětlit kde vůbec jste, a až poté začne čekání na jejich příjezd. I malý požár, vzniklý například stříknutím oleje na žhavou část motoru, se dokáže rozšířit neskutečně rychle. A tuto situaci můžete okamžitě zastavit s malým hasícím přístrojem.

Vždyť tak drahý není

V dnešní době již takový kompaktní hasící přístroj výrazná investice není. Jejich ceny se pohybují kolem 500 Kč. Ty nejkvalitnější se mohou vyšplhat až k 1500 Kč. Bavíme se o přístrojích s váhou minimálně 2 kilogramy. Nejlevnější jsou zpravidla ty s práškovou náplní. Ty dražší jsou nazývány sněhové a plněny jsou oxidem uhličitým. Hasicí přístroj musíte každý rok nechat zkontrolovat, ale jejich životnost je až 20 let.

A co hasící spreje?

Určitě jste v obchodech narazili na hasící spreje. Vypadají jako skvělá volba, protože jsou levné, skladné a ovládají se snadno jako každý sprej. Ale. Jejich schopností se rovnají pouze zlomku toho klasického hasícího přístroje. Ale i ony vám pomohou při řešení počátečního požáru. Takže je lepší něco než nic.

Jeho nevýhody tím nekončí. Jejich obsah je v podstatě vodný roztok. A každý ví, že sprej obsahující vodu není ideální vystavovat horku. Hasící sprej by neměl být vystavován teplotě přesahující 50 stupňů. A to v létě v zavřeném autě rozhodně není problém.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nehoda v zahraničí

Havárie v zahraničí? Na co byste se měli připravit?

0
Léto je sice za námi, to ale neznamená, že spolu s ním skončily naše výpravy do zahraničí. Tam se můžeme vydat kdykoli během roku, teď...