Ve většině případů totiž hasiči hasí už jen ohořelou kostru. Při vzniku požáru jde především o čas. První zavoláte hasiče, musíte jim vysvětlit kde vůbec jste, a až poté začne čekání na jejich příjezd. I malý požár, vzniklý například stříknutím oleje na žhavou část motoru, se dokáže rozšířit neskutečně rychle. A tuto situaci můžete okamžitě zastavit s malým hasícím přístrojem.
Vždyť tak drahý není
V dnešní době již takový kompaktní hasící přístroj výrazná investice není. Jejich ceny se pohybují kolem 500 Kč. Ty nejkvalitnější se mohou vyšplhat až k 1500 Kč. Bavíme se o přístrojích s váhou minimálně 2 kilogramy. Nejlevnější jsou zpravidla ty s práškovou náplní. Ty dražší jsou nazývány sněhové a plněny jsou oxidem uhličitým. Hasicí přístroj musíte každý rok nechat zkontrolovat, ale jejich životnost je až 20 let.
A co hasící spreje?
Určitě jste v obchodech narazili na hasící spreje. Vypadají jako skvělá volba, protože jsou levné, skladné a ovládají se snadno jako každý sprej. Ale. Jejich schopností se rovnají pouze zlomku toho klasického hasícího přístroje. Ale i ony vám pomohou při řešení počátečního požáru. Takže je lepší něco než nic.
Jeho nevýhody tím nekončí. Jejich obsah je v podstatě vodný roztok. A každý ví, že sprej obsahující vodu není ideální vystavovat horku. Hasící sprej by neměl být vystavován teplotě přesahující 50 stupňů. A to v létě v zavřeném autě rozhodně není problém.