Jak připojit startovací kabely

0
3374
Startování přes kabely

Kvůli zdržení nestíháte, takže rychle usedáte do vozu a chystáte se vyjet. Otočíte klíčkem a nic. Vybila se vám baterie. Naštěstí je doma soused, který přiblíží auto a hledáte startovací kabely. Ale víte jak je správně použít?

Není čeho se obávat

Ze sady startovacích kabelů vytáhnete dva kabely. Jeden je červený a druhý černý nebo modrý. Pokud je ještě nemáte koupeny, tak hledejte ty možná nejtlustší, které jsou méně problémové a méně se zahřívají. Začněte červeným kabelem. Jeden konec připojte na kladný pól (označený +) vybité autobaterie. Jeho druhý konec připevníte na baterii nabitou. Černý nebo modrý kabel připojte jedním koncem na záporný pól (označen -) nabité baterie. Důležité je správné uchycení druhého konce. Ten musíte připevnit na ukostřené místo vozu s vybitou baterií. Pro to může být vhodný blok motoru. V žádném případě nepřipojujte kabel na záporný pól vybité baterie. V případě zkratu by mohlo dojít k přeskočení jiskry, což by následoval výbuch baterie.

A teď nastartovat

Po správném připojení kabelů nastartujte auto s nabitou autobaterií. Motor nechejte chvíli jet ustálený ve volnoběžných otáčkách. Po chvilce můžete vyzkoušet nastartovat auto s vybitou baterií.  Auto se snažte startovat maximálně 10 sekund. Vlivem velkého odběru elektrické energie se kabely a svorky zahřívají. Mezi jednotlivými pokusy tak dělejte přestávky.

Po úspěšném nastartování je čas kabely sundat. Kabely sundáte přesně v opačném pořadí. Černý nebo modrý kabel odpojte od vozu s původně vybitou baterií. Poté u druhého. Červený kabel první odpojte od dodávajícího auta. Následně od auta s původně vybitou baterií.

Dbejte na bezpečí

Při startování vozu startovacími kabely dodržujte bezpečnostní zásady. U kabelů si dejte pozor na jejich vedení, aby se izolace nepoškodila o pohyblivé části. Důležité také je, aby se připojené svorky vzájemně nedotkly. Nepohybujte se kolem s cigaretou a jiným otevřeným ohněm.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno